beri_cd написа
Виж мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Сравнение и избор на щатен автомат
Collapse
X
-
кало написа Виж мнениеИнтересното е, дали има някаква близка перспектива пред АК-12. ИМХО - евентуално, след доработка, ще купят серия за СпН, плюс вероятно нещо за износ. Едва ли на този етап (в близките 5-10 години) ще има сериозни армейски поръчки.
Comment
-
Стрелял съм с много неща , ама наистина много - трудно и досадно би било да ги описвам , от фитилни и кремъчни на сетне ... Относно съвремените автомати , с които нямам особен опит , изключая калашите - това , което получавам от "НК-МР 223" е невероятно !
Стрелбата за група на 100м. /лежешком от двунога "Харис"с 62гр. "Геко"/ приключих със 7мм ; на 300м-60мм ; на 400м-116мм. При динамичната поведението и е страхотно . С изключение на стряскащото тегло е много смислена пушка . Тъй че в анкетата гласувам за тази система .
Comment
-
Todor Pavlov написа Виж мнениеСтрелял съм с много неща , ама наистина много - трудно и досадно би било да ги описвам , от фитилни и кремъчни на сетне ... Относно съвремените автомати , с които нямам особен опит , изключая калашите - това , което получавам от "НК-МР 223" е невероятно !
Стрелбата за група на 100м. /лежешком от двунога "Харис"с 62гр. "Геко"/ приключих със 7мм ; на 300м-60мм ; на 400м-116мм. При динамичната поведението и е страхотно . С изключение на стряскащото тегло е много смислена пушка . Тъй че в анкетата гласувам за тази система .
П.С. С АР - 15 мачова дето е "Вимпел" с ППУ легнал, на механични мерни прибори направих 15 мм група на 100 метра. Между другото ЗИГ 550 е също много харен.
П.П. Ще идвате ли с Жоро към Колето Мешков на лов.
Comment
-
Малко катализатор на темата, неща, които си мисля четеейки я.
В тази или една от другите теми стана дума за замяна и модернизация на АК и М16/4. Ако не се лъжа повечето хора са на мнение, че скоро време няма нито едно да бъде сменено в големите армии като щатно въоръжение, тъй като нищо настоящо не може да оправдае този огромен разход. Колкото до модернизацията обаче, за мен с АК-12 и множеството частни подобрения по М4/16 - тяхната песен е изпята. Тоест, няма накъде да се модернизира, без да се смени изцяло концепцията.
М4 - безспорно пушка с много достойнства. Както е типично за САЩ, повечето от последните нововъведения са "частни" инициатива, често идващи и от гражданския пазар, пренасящи се в военния. Монолитния дизайн на цевната кутия и ложата - фирми като ЛМТ са известни с това, както и с модулността си. Бутална газова система - такава се намира не само на немската ХК416. Разни други интересни подобрения - двустранни селектори, задръжки, бутони за освобождаване на пълнителя и т.н. изобщо не са излишни, но показват, че концепцията вече си е за подмяна. Макар че М4А2 (примерно), съчетаваща всички тези нововъведения, не би бил лош избор, предвид че армията така и така е добре смазана за работа с тази платформа (обучение, наличност на части, амуниции).
Оръжия като СКАР, АСР/Масада, АРХ-160 - демонстрират модулна система, високо използване на полимерни материали, симетричност на дизайна и употребата, в повечето случаи (при нови разработки) свободно плаваща цев, повишаваща групираността на попаденията и т.н. От горните три обаче единствено СКАР на белгийците от ФН има някакъв "боен опит", всичко друго е само реклама. И въпреки това се предлагат някои гениални в простотата си инженерни решения.
Руснаците са доста, доста назад спрямо западните си колеги и все още разчитат на доказалата се, но морално остаряла АК-база. Докато все още разработват модификации на оръжия с монолитна цевна кутия, колкото и да копират западните тенденции, няма да могат да предложат нищо освен ниска цена (не че е малко).
Comment
-
Всъщност, реално нищо на този етап не може да даде над 10% по-висока ефективност от последните варианти на АК и М16, при това - при 200-300% по-висока цена. За общоармейско пушкало модулността не е необходима, тя е нужна на спецовете.
АК все още е ненадминат по надеждност. Все пак, кое точно му е "морално остарялото" - ама едно по едно и с аргументи - например на модернизираните варианти на АК 100-тна серия, да не пипаме АК-12, че още не сме видели крайните варианти?
повечето от последните нововъведения са "частни" инициатива, често идващи и от гражданския пазар, пренасящи се в военния
Иначе - концептуално нови са автоматите с балансирана автоматика (например АЕК, АК-107), АН-94, "безгилзовите" автомати - Г-11 и прочее. Само че, както посочих, те не дават повече от 10-тина процента преимущества спрямо "конвенционалните", при това - често при усложнена технологичност на производство, усложнена експлоатация, и много по-висока цена.
Следващото ниво, ИМХО, са основно промени в боеприпасите - там е необходимо да бъдат съсредоточени усилията - нови принципи на изстрелване, възпламеняване, управление дори.
А нататък, ако изнамерят достатъчно компактни енергийни източници и достатъчно добри начини за фокусиране - лъчеви оръжия.
Comment
-
Всъщност, реално нищо на този етап не може да даде над 10% по-висока ефективност от последните варианти на АК и М16, при това - при 200-300% по-висока цена.
За общоармейско пушкало модулността не е необходима, тя е нужна на спецовете.
АК все още е ненадминат по надеждност.
Все пак, кое точно му е "морално остарялото" - ама едно по едно и с аргументи - например на модернизираните варианти на АК 100-тна серия, да не пипаме АК-12, че още не сме видели крайните варианти?
а дали е така в действителност? дали пък не е обратното, а?
АН-94 и Г11 - интересни демонстрации на евентуално развитие, но самите те нямат бъдеще и ще си седят в учебниците по история. Не че като концепция "безгилзовите" автомати нямат бъдеще, но не е и в този си вид, тъй като създават 3 пъти повече проблеми, отколкото преимущества. Производството и сложността на АН-94 са го направили непригоден за подмяна като щатен автомат. Тези двете не са добри примери.
Следващото ниво, ИМХО, са основно промени в боеприпасите - там е необходимо да бъдат съсредоточени усилията - нови принципи на изстрелване, възпламеняване, управление дори.
Comment
-
Минусът - липса на адекватен начин (в стандартната компановка) за монтаж на допълнителни мерни прибори и аксесоари. Кофти мерник и мушка, без удобен начин за монтаж на бързомерец (оптически мерник изключвам). Проблемът е свързан с няколко неща - приклада, разположението на лоста на затвора, както и факта, че има капак на цевната кутия, а същата не е двуделна (или по американски - "пантов дизайн"). Липсата на задръжка, лиспсата на удобен и/или двустранен селектор и т.н.
Да, липсата на пригодност за левичари е проблем, но не особено голям.
Comment
-
кало написа Виж мнениекъде-що годе си има отстрани една приставка, връз която се поставят разни работи, вкл. и пикатини релса и проблеми няма. Не смятам, както и експлоатантите, че мерникът и мушката са кофти - въпрос на навик (секторният и диоптричният мерник си имат своити плюсове и минуси и няма крайно решение кой е по-добър). Прикладът при АК-100 и т.н. си е ОК. Тва с капака на цевната кутия не го разбрах - къв е проблемът? Липсата на ЗЗ е вероятен минус, но най-вече при СпН. Селекторът за режимите на стрелба е напълно нормален, в реалната практика всъщност няма голяма нужда, освен комерсиална, от нещо по-различно.
Да, липсата на пригодност за левичари е проблем, но не особено голям.
Тази приставка е избор между сгъваем мерник и мерен прибор. Двете заедно - не може. Не е при стандартните. Проблем - очеизбиващо има. Щом адресиран - още повече го има.
Мерник и мушка - не, не е въпрос на навик, въпрос на недомислица. Създава условия за повече грешки, разграфен повече от оптимистично, бързо развалящ се и т.н. "Есплоатантите", докоснали се до алтернативата, нещо не го харесват. Оттам и модернизацията.
Липсата на ЗЗ си е минус отвсякъде. Също - адресиран при 12.
Селекторът - не, не е напълно нормално да не можеш да го пипаш без да си махаш дясната ръка от ръкохтватаката. Оттам и модернизацията...пак. Опити за модернизация има от много време в това отношение - от поляците, израелците, американците и т.н.
Пригодността за левичари си е минус, особено за чуждите пазари. И пак- не бий вълните на морето, не е случайно, че се набляга на това.
Comment
-
Къде видя русофилия в цялата история? Бих те посъветвал малко да позарежеш идеологическото мислене, ако ти е възможно, де.
Май не си разбрал за какво говоря - удобно/неудобно - не знам, щото не съм експлоатирал такова нещо, но всичките нови АК се правят с приставка за закрепване тип "лястовича опашка" на разни прицели. Къв сгъваем мерник, къв мерен прибор (мерникът Е мерен прибор ), кви пет лева?
Проблем няма, има обаче маркетингова нужда.
Ти верно ли наричаш недомислица нещо, което се експлоатира повече от век без проблем? Кое се разваля бързо - секторният прицел от открит тип ли? И в коя вселена?
Пак ще повторя - и секторният, и диоптричният прицели си имат своите предимства и недостатъци, като няма решаващи такива за армейска експлоатация на оръжието.
Колкото до селектора за стрелба/предпазител - няма нищо ненормално в него, пак ще повторя - при армейската експлоатация на оръжието - нито ще трябва особено много да го пипаш.
Неслучайно се набляга наистина - но главно с оглед изискванията на спецназа, а и защото нещата трябва да се развиват - най-вече по отношение на възможността за повече прицелни приспособления - оптични, топловизионни.
Всъщност, зает да изброяваш абсолютно козметичните и най-вече маркетингови промени в АК-12, си пропуснал реално важните - промяна в спусковия механизъм, автоматиката, цевта, приклада и компенсатора, увеличаващи точността и групираността на ед. и авт. огън.
И без тях на дистанции до 500 метра всички съвременни автомати (от последните 40-тина години) имат приблизителни равни показатели по точност и групираност, като изключим тези с балансирана автоматика на режим авт.
Comment
-
Не, не е. Визирах нововъведенията на Магпул, ЛМТ, РРА и т.н
Comment
-
но всичките нови АК се правят с приставка за закрепване тип "лястовича опашка" на разни прицели
Ти верно ли наричаш недомислица нещо, което се експлоатира повече от век без проблем? Кое се разваля бързо - секторният прицел от открит тип ли? И в коя вселена?
Пак ще повторя - и секторният, и диоптричният прицели си имат своите предимства и недостатъци, като няма решаващи такива за армейска експлоатация на оръжието.
Колкото до селектора за стрелба/предпазител - няма нищо ненормално в него, пак ще повторя - при армейската експлоатация на оръжието - нито ще трябва особено много да го пипаш.
Всъщност, зает да изброяваш абсолютно козметичните и най-вече маркетингови промени в АК-12, си пропуснал реално важните - промяна в спусковия механизъм, автоматиката, цевта, приклада и компенсатора, увеличаващи точността и групираността на ед. и авт. огън.
И без тях на дистанции до 500 метра всички съвременни автомати (от последните 40-тина години) имат приблизителни равни показатели по точност и групираност, като изключим тези с балансирана автоматика на режим авт.
Нововъведенията се появяват с експлоатацията на скъсените варианти на м16 в специалните части, за да се стигне до горе-долу модулната М4А1, оттам треската по окачване на оръжието с разни тактикул нещица се прехвърля и в цивилния пазар, като огромна част от предлаганите решения са изцяло именно пазарни и нито се ползват особено много, нито оказват сериозно влияние върху военната експлоатация на съответното оръжие. Не случайно имаше една заповед, с която забраниха в бойните части да се ползват поредните тактикул (готини за снимки, пози и стрелбища) приставки на магпул, най-вече магазини.
Развитието не свършва обаче с М4А1 и окичването на джаджи. Монолитните цевни кутии със свободно плаваща цев предлагат по-висока групираност. Системите с бутална газова автоматика предлагат по-висока надеждност. Все неща, които получават позитивни отзиви от частите, които ги използват и които са използвали стандартните М4А1.
Comment
-
Там е работата, че не говорим за проблеми. Измислиците за секторния мерник са типичният пример, това, че си гърмял с неподдържан автомат, не доказва абсолютно нищо, защото не става дума за някакво масово явление. Пак ще повторя - и двете вида мерни прибори имат своето място, своите плюсове и минуси - единият НЕ Е по-прогресивен от другия. Най-вече става въпрос за навик. Повечето военни, ползващи АК, се оплакват от диоптричния мерник на М16 и обратното. За каква издръжливост на мерника говориш, не ми е ясно въобще.
Иначе - секторният изисква малко повече време за изравняване на мушката, но пък позволява по-бързо преместване на прицелната точка и съответно - огъня, наблюдение по периферията. Диоптричният позволява по бързо центриране на прицелната точка, но пък закрива част от зрителното поле, като не позволява бързо преместване на прицелната точка по фронт, особено в нощно време. Ще повторя за Н-път - между двата вида прицели няма йерархия по "морално остаряване". Колкото до новите опити при АК - по-скоро въпрос на мода и маркетинг.
Колкото до стандартния възел за закрепване на допълнителни прицели - то това е специална планка, на която могат да се закрепват и т.н. прицели с "лястовича опашка", както и по други методи. И да - не е най-доброто решение (новите варианти са снабдени с пикатини релси върху цевната кутия, като за целта тя е застопорена).
Колкото до превключвателя - става дума за абсолютно козметична промяна, като в реалната практика този на АК никога досега, при всички армии, конфликти и прочее, не е представлявал никакъв проблем.
Това е абсолютно невярно и дори не мисля, че има какво да се коментира. Чичко Гугъл, групираност на попаденията, сравнение. Разлики от 1 към 3, 1 към 4 не са "приблизително равни".
Системите с бутална газова автоматика предлагат по-висока надеждност
Пак ще повторя - разликите в точност и групираност при съвременните автомати - М4, М16, HK416, G-36, FAMAS, АК-74М, АК-100 серия и т.н. на средните дистанции за стрелба с едни и същи или близки по калибър боеприпаси, ако ги има - са минимални и не дават никакво сериозно преимущество на никой от изредените. Ако не вярваш - питай някой, който експлоатира някое от съответните оръжия и има опит с други подобни.
Comment
-
За мерниците - да, ако се следва остарялата практика да си затваряш лявото око (ако си десничар) при стрелба е абсолютно вярно. Но кой го прави това? Ако и двете очи са отворени - отсъства проблемът с закритото зрително поле. Дали съм стрелял с калпава бройка - може би, но от това, с което съм стрелял и това, което съм чел и чисто инженерно погледнато - това е проблем, който чака да се развие. Това е една от причините да бъде решен този проблем при АК10х.
Колкото до стандартния възел за закрепване на допълнителни прицели - то това е специална планка, на която могат да се закрепват и т.н. прицели с "лястовича опашка", както и по други методи. И да - не е най-доброто решение (новите варианти са снабдени с пикатини релси върху цевната кутия, като за целта тя е застопорена).
Колкото до превключвателя - става дума за абсолютно козметична промяна, като в реалната практика този на АК никога досега, при всички армии, конфликти и прочее, не е представлявал никакъв проблем.
Всъщност, бъркаш, моля те - извади данни за точност и групираност на различните видове съвременни автомати С ЕДИН И СЪЩИ БОЕПРИПАС или поне в близки калибри, и ги сравни, преди да раздаваш присъди.
Кои американски части ползват такъв тип М4?
Пак ще повторя - разликите в точност и групираност при съвременните автомати - М4, М16, HK416, G-36, FAMAS, АК-74М, АК-100 серия и т.н. на средните дистанции за стрелба с едни и същи или близки по калибър боеприпаси, ако ги има - са минимални и не дават никакво сериозно преимущество на никой от изредените. Ако не вярваш - питай някой, който експлоатира някое от съответните оръжия и има опит с други подобни.
Comment
Comment