Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Паласки и патрондаши

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #76
    На снимката са показани Манлихерови паласки от по-рядък вид. При тях капака е общ и се отваря отвътре навън.

    П.П. Отправям градивна критика към Ник, защото тези снимки той ги има преди мен, но до сега не ги е показал.
    Снимките са от http://www.gunboards.com
    Attached Files

    Comment


      #77
      valo написа
      ...Отправям градивна критика към Ник, защото тези снимки той ги има преди мен, но до сега не ги е показал.
      Вал, когато превеждах снимката хич и не гледах паласките, право да ти кажа. Коментарът ми беше за нещо доста по-различно, ама няма да започвам, че пак ще скочат отгоре ми разни учители по демокрация. Само обърни внимание на имената и на професиите на господата на снимката. Иван, Стоян и Никола са в калните окопи по това време, а тези връзкарчета от телеграфната полурота в нови униформи се перят пред фотоапарата...
      Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
      A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

      Comment


        #78
        valo написа
        На снимката са показани Манлихерови паласки от по-рядък вид.
        По-скоро днес се срещат по-рядко. Иначе това е единственият вариант паласка за манлихер на въоръжение в Българската армия до Балканските войни. Вътре джобовете са с пружинни задръжки за пачките. Преди да бъдат окомплектовани с тези паласки, войниците са ползвали стандартните паласки за Бердана 2. Именно подобни детайли помагат много при датиране на снимки, когато няма по тях никакви надписи. По-интересни са карабините на тия момци - всички до един са с най-рядката карабина, била на въоръжение в нашата армия - М90 (отново имам предвид рядко срещана днес).

        Comment


          #79
          Преди година председателя на нашия клуб Върбан Минев ми подари ето този уред и много ме озадачи. Надписът на него е Кар. Ман. 1895, разст. 75 м. Предполагам, че е за регулиране на мушката или мерника на карабина М95, но защо разстояние 75 метра? Гладката пръчка се е надявала отпред на цевта, тя е точно колкото калибъра, и според това колко е висока мушката на конкретната карабина, тя е подпирала с връхчето си на различно място върху разграфената шина. И после? Виждал ли е някой подобно нещо и знае ли как се работи с него?
          Другите две снимки са на шанцови лопатки. Едната, с острия връх, е немско производство за нашата армия, има маркировка ЦБ и 1915г. Другата не знам каква е. Някакви идеи?
          Attached Files

          Comment


            #80
            Тези острите всъщност са австрийски повечето, ако не всичките. Такива триъгълни много съм виждал до момента и все са Bleckmann, Murzzuschlag 1915 - това е австрийски ковач, в австрийски град. Австро-Унгарски, де, за да сме по-коректни.

            А пък тези дето са равни отдолу - май баш те са немските. Е, има и австрийски такива /май фабриката беше в чешките части на Австро-Унгария/, но основно, най-вече са немски.
            На нож!

            Comment


              #81
              Mauser написа
              Преди година председателя на нашия клуб Върбан Минев ми подари ето този уред и много ме озадачи. Надписът на него е Кар. Ман. 1895, разст. 75 м. Предполагам, че е за регулиране на мушката или мерника на карабина М95, но защо разстояние 75 метра? Гладката пръчка се е надявала отпред на цевта, тя е точно колкото калибъра, и според това колко е висока мушката на конкретната карабина, тя е подпирала с връхчето си на различно място върху разграфената шина. И после? Виждал ли е някой подобно нещо и знае ли как се работи с него?
              Другите две снимки са на шанцови лопатки. Едната, с острия връх, е немско производство за нашата армия, има маркировка ЦБ и 1915г. Другата не знам каква е. Някакви идеи?
              Защото прицелът на Манлихер е градуиран в schritten, където:
              1 schritt = 75,86 cm (Австрия)
              1 schritt = 73,25 cm (Прусия)
              Следователно, 100 schritten = 75 m (приблизително)

              Моят манекен има същата островърха австрийска лопатка, произведена 1915.
              Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
              A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

              Comment


                #82
                Mauser написа
                Преди година председателя на нашия клуб Върбан Минев ми подари ето този уред и много ме озадачи. Надписът на него е Кар. Ман. 1895, разст. 75 м. Предполагам, че е за регулиране на мушката или мерника на карабина М95, но защо разстояние 75 метра? Гладката пръчка се е надявала отпред на цевта, тя е точно колкото калибъра, и според това колко е висока мушката на конкретната карабина, тя е подпирала с връхчето си на различно място върху разграфената шина. И после? Виждал ли е някой подобно нещо и знае ли как се работи с него?
                Такъв калибър за Манлихера не съм виждал. Останаха ми очите в него... :nut: Мога ли да те изкуша за някаква смяна?
                На снимката е показан съвременния му аналог, заедно с обясненията за използването. Предполагам, че на твоя калибър едната скала е за мушката, а другата за мерника. Другата снимка е на корицата на книгата.
                Attached Files
                Last edited by ; 11-07-2005, 20:08.

                Comment


                  #83
                  Много интересна книжка, трябва да ми я покажеш. А инструмента не ми е за размяна, щото всичко свързано с манлихерите, особено когато е за нашата армия, ми е слабост.

                  Comment


                    #84
                    Продължението на дискусията е тук

                    Comment

                    Working...
                    X