Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Паласки и патрондаши

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #46
    А ето снимки на турски паласки за Маузер, които са еднакви с немските. Valo, какви са размерите на чантичката?
    Attached Files

    Comment


      #47
      Mauser написа
      Valo, какви са размерите на чантичката?
      193 Х 160 Х 50 /мм/
      valo написа
      И двета са кожени, само че на едната асиметрията е в ляво, а на другата - в дясно. По-късно ще ги снимам и ще ги покажа.
      Attached Files
      Last edited by ; 22-06-2005, 22:04.

      Comment


        #48
        Да, тези паласки са за Манлихер. Несиметрична пачка - несиметрична паласка.

        Другата чантичка има ли някакви отделения? Възможно е да е била за принадлежности от някаква военно оборудване - картечница, оръдие, свързочна техника и т.н. Тези чанти и калъфи са най-трудни за идентифициране. Освен от някоя историческа снимка, друга достоверна информация е трудно да се намери.
        Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
        A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

        Comment


          #49
          Nick написа
          Другата чантичка има ли някакви отделения? Възможно е да е била за принадлежности от някаква военно оборудване - картечница, оръдие, свързочна техника и т.н. Тези чанти и калъфи са най-трудни за идентифициране. Освен от някоя историческа снимка, друга достоверна информация е трудно да се намери.
          Здравей Ник!
          Не, чантичката няма никакви отделения. Няма и маркировки. Също така липсва и ремъка, на който се е носила. Предполагам, че е била за карти или писма.

          Comment


            #50
            Тази седмица явно ми върви с кожените изделия. Намерих си един кобур за ракетник /вероятно Съветски/ и още две паласки за Манлихер, значително по-запазени от тези, които имах досега.
            Четвъртата снимка е допълнение към масльонките, които показа по-горе Ник.
            Attached Files
            Last edited by ; 24-06-2005, 16:40.

            Comment


              #51
              Честити придобивки! Само трябва да внимаваш с принадлежностите, защото там е неизбродно поле. Жена ми, милата, казва, "Не възразявам когато си купуваш пушки; възразявам когато дадеш още толкова за техните принадлежности". И като направих една сметка - вярно бе! За ремъци, паласки, щикове, прибори за чистене (ЗИП) и др. давам почти същите пари! Патроните дори и не ги слагам в сметката, без тях не може.
              Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
              A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

              Comment


                #52
                Аз също съм се учудвал, като си дам сметка, че се кефя на някоя паласка или барутник също толкова, както на пушките. И полека-лека се затрупвам с купища джунджурии, с които не бих се разделил за нищо на света, но заради които близките ми ме съветват да се прегледам при специалист... А ето ремъка за къса М95, дето ми се намира, заедно с една паласка, предполагам за Мосин и една малко странна манлихерова, в смисъл че не съм срещал такава друг път.
                Attached Files

                Comment


                  #53
                  Mauser написа
                  ... А ето ремъка за къса М95, дето ми се намира, заедно с една паласка, предполагам за Мосин и една малко странна манлихерова, в смисъл че не съм срещал такава друг път.
                  Маузер,

                  Този ремък е за ППШ-41 (Шпагин), не е за Манлихер :noway: Съществуват още два варианта на този ремък, и двата брезентови. Единият е с кожени накрайници и катарами като твоя; другият е с кожени накрайници, но с връвчици вместо катарама. Имам образец от последния, ще го щракна и ще го покажа.

                  Няма нищо странно в Манлихеровата паласка, точно такава е, каквато трябва да бъде.

                  Другата паласка не я знам, но може да е за Мосин, а може да е и за Маузер.
                  Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                  A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                  Comment


                    #54
                    Nick написа
                    Честити придобивки!
                    Благодаря, да ти се връща....
                    Nick написа
                    Само трябва да внимаваш с принадлежностите, защото там е неизбродно поле.
                    Ох, те ми са слабото място. Отверки, шомполи, масльонки, протриватели, патронни тенекийки, избивки, паласки, ремъци и други подобни - вече не зная къде да ги слагам. Местя ги като кучка кученцата и жената все ме навиква. Не мога да им намеря място, където да не и пречат.....

                    Mauser написа
                    заедно с една паласка, предполагам за Мосин
                    Струва ми се, че паласката е маузерова...
                    Last edited by ; 24-06-2005, 18:59. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                    Comment


                      #55
                      Вие сте лесни.на мен жена ми ми е забранила да си купувам стари пушки. :cry:
                      Затова съм наблегнал на литературата по въпроса и щиковете. :vsad:
                      То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                      Comment


                        #56
                        Parabellum написа
                        Вие сте лесни.на мен жена ми ми е забранила да си купувам стари пушки. :cry:
                        И ти си лесен - купувай нови тогава
                        Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                        A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                        Comment


                          #57
                          Nick написа
                          И ти си лесен - купувай нови тогава
                          ......а старите ги дай насам..... :mhehe:

                          Та, като споменах по-горе за отверки.......
                          Имам няколко, на които като маркировка е щемпелован Мадарския конник. Вероятно, фабриката се е намирала около Шумен. Някой знае ли нещо повече?
                          Attached Files
                          Last edited by ; 24-06-2005, 22:48.

                          Comment


                            #58
                            Ремъци за ППШ-41

                            Продължение на темата за ремъка, показан от Маузер; неговият е всъщност за ППШ-41, по всяка вероятност следвоенно производство (заради материала - кожа, а не брезент).

                            Показвам брезентовите варианти на ремък за ППШ-41, произведени през ВСВ. Всъщност, ремъкът на първите две снимки е за СВТ (много по-рядък), но единствената разлика е в дължината. Този за ППШ е по-къс, като всичко останало е идентично.

                            Другите три снимки показват опростен ремък за ППШ-41, произвеждан по време на войната. Катарамите са заменени с прости кожени връзки. Този ремък дойде с Мосин 1938, произведен 1944. В предишно съобщение, където показвам Мосини, този ремък не е на снимката умишлено, защото е всъщност за ППШ, а темата беше ремъци за Мосин.
                            Attached Files
                            Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                            A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                            Comment


                              #59
                              Благодаря за ценната информация, Nick
                              Оказа се, че ремъка, дето съм дал на Парабела е за СВТ. А пък имам и едно друго брезентово ремъче, но доста по-тясно, с кожени каишки на краищата което трябва да е за ППШ.
                              Манлихеровата паласка е странна, заради изключително дълбоките капаци и широки каишки за колана. Имам около 50 бр. паласки за манлихер от най-различни варианти, но тази ми е само една.
                              А другата паласка е с прави джобове, а не леко трапецовидни, както маузеровите.
                              Attached Files

                              Comment


                                #60
                                Mauser написа
                                А другата паласка е с прави джобове, а не леко трапецовидни, както маузеровите.
                                Югославските и румънските паласки за Маузер също са правоъгълни, а не трапецовидни; но са по-различни от тази, която ти показваш. Ще ги покажа в рубриката "Най-добра пушка" когато пиша за моите Маузери.
                                Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                                A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                                Comment

                                Working...
                                X