Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Паласки и патрондаши

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Паласки и патрондаши

    :mike: Често колекционерите на огнестрелно оръжие или щикове колекционират и паласки, лопуси и пантрондаши, но докато за оръжието и щиковете има достатъчно литература, в много случаи идентифицирането на една паласка създава сериозни затруднения. Целта на тази тема е да си помогнем взаимно именно в това отношение и да се опитаме да научим нещо повече един от друг, тъй като всеки от нас има определен практически опит и теоретична подготовка. Надявам се много въпроси да намерят своя отговор. Предлагам всеки, на когото е попаднал предмет - паласка, колан, лопус или някаква чантичка, да пусне тук снимка и да се опитаме да разберем за какво става въпрос. :1087: Аз лично мога да подготвя доста такива "загадки", затова скоро ще снимам нещата, за които не знам какви са, и ще видим какво ще излезе.

    #2
    Ти имаш доста хубава колекцийка от паласки-така че ти първи започваш да обясняваш!
    Капитанът може да хвърли един поглед върху коланите-нали събира униформи.
    Дай да започнем с паласките за Крнка и Бердана.
    То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

    Comment


      #3
      Хайде, хайде, умирам от нетърпение! Моята поръчка е следната - покажете, ако обичате, всичките разновидности на ремък за Манлихер. Аз имам четири вида, но оригиналния Австро-Унгарски, с тока и катарама го нямам. Той изглежда като тeзи на снимките. Please!
      Attached Files
      Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
      A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

      Comment


        #4
        Такъв определено не съм срещал. Ще снимам кожения ремък за карабина М95, предполагам че имаш такъв, а на Parabellum дадох навремето брезентов за пушка М95, но едва ли се е сетил да го снима. Ако можеш, Nick, пусни снимки на тези 4 вида, които имаш, защото подозирам, че някой от тях ще се окаже мосинов...

        Comment


          #5
          Mauser написа
          Такъв определено не съм срещал. Ще снимам кожения ремък за карабина М95, предполагам че имаш такъв, а на Parabellum дадох навремето брезентов за пушка М95, но едва ли се е сетил да го снима. Ако можеш, Nick, пусни снимки на тези 4 вида, които имаш, защото подозирам, че някой от тях ще се окаже мосинов...
          Дадено, Маузер! Ама не са от Мосин, сигурен съм в това. Имам 6 трилинейки (1891, 1891/30 с многостенна цевна кутия, 1891/30 с цилиндрична цевна кутия, карабина 1938, карабина 1944 и Финландски Мосин 1939) и знам как изглеждат ремъците им.

          Като се прибера в къщи ще направя снимки. Дори си мисля, че са даже 5 различни вида, единият от които е брезентов. Ще сложа и паласките, кожени и брезентови.
          Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
          A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

          Comment


            #6
            Чудесно, значи ще можеш да внесеш малко яснота и по мосиновите ремъци. А брезентовите паласки за Манлихер са сравнително редки, въпреки че са по-късно произведени, така че са си добра находка. Аз мога да се похваля и с комплект лява и дясна за М95 от ПСВ, с общ капак и щипки за пачките. Доста се бях изтръскал за тях. Мисля че Парабела беше пуснал мои снимки със сегашен въшкарник и каска, колан и раница от ВСВ и въоръжение от ПСВ по-рано, та там съм с тези паласки.

            Comment


              #7
              Ремъци и паласки за Манлихер 95, Част 1

              Маузер, Пара и всички други любители, ето ги обещаните снимки.

              Всички Манлихери, с изключение на една в оригиналния калибър 8х50, са от България. Някои ремъци дойдоха с пушките, някои бяха пъхнати в паласките и само един е купен от дилър, който специализира само по такива неща (показан като Type 1 на снимките в следващото съобщение). В паласките имаше интересни неща, като кутия от вакса, която български войник е ползвал да си държи парцалчета за чистене на пушката; също така български вестници.
              Attached Files
              Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
              A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

              Comment


                #8
                Ремъци и паласки за Манлихер 95, Част 2

                Ето още снимки.

                Ремъкът, показан на втората и третата снимка съм го виждал на фотографии на български войници от ПСВ. Използуван е както на М1888/90, така и на М1895.

                Брезентовият ремък на снимки 4 & 5 дойде пъхнат в паласка; там беше и кутията от вакса "Кристалинъ".
                Attached Files
                Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                Comment


                  #9
                  Ремъци и паласки за Манлихер 95, Част 3

                  Последните снимки.

                  Двата ремъка образец 3 (Type 3 в името на файла) всъщност са леко различни: долният е 3 мм по-широк и около 15 см по-къс. Но конструкцията на копчето и токата е еднаква, така че ги водя един образец. Освен това те приличат на десния ремък, показан на снимка 5 в Част 1 и снимка 1 в Част 2. Но той е още по-широк (с окло 6 мм), копчето и токата са по-различни, кожата е по-дебела и с различен цвят, така че го водя друг образец.

                  Последната снимка показва друг ремък, който също така дойде в паласка. Обаче е сирота, няма си пушка. Опростен модел с кука, лошокачествена кожа, която е корава и се пука. Мазах го с какво ли не, ама почти не помогна.

                  Това е засега. Утре-вдругиден ще изровя Мосините и ще сложа снимки. Надявам се поместената информация да ви е била интересна.
                  Attached Files
                  Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                  A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                  Comment


                    #10
                    Nick написа
                    Маузер, Пара и всички други любители, ето ги обещаните снимки.

                    Всички Манлихери, с изключение на една в оригиналния калибър 8х50, са от България. Някои ремъци дойдоха с пушките, някои бяха пъхнати в паласките и само един е купен от дилър, който специализира само по такива неща (показан като Type 1 на снимките в следващото съобщение). В паласките имаше интересни неща, като кутия от вакса, която български войник е ползвал да си държи парцалчета за чистене на пушката; също така български вестници.
                    Бря!
                    Я ми кажи как си си купил Манлихери от България?
                    То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                    Comment


                      #11
                      Parabellum написа
                      Бря!
                      Я ми кажи как си си купил Манлихери от България?
                      Еее, не аз директно. Внесени са от дистрибутор (Century Arms International), след което аз ги купих пък от различни дилъри. Имах предвид, че идват от българска служба, а не от австрийска или унгарска, например. И то идват директно от България. Наблягам на директно, защото има доста Манлихери тук, които са пленени в Ангола и Мозамбик, където пък са пратени от България като интернационална помощ на партизаните. Познават се по ужасното им състояние - комбинацията от джунгла и негри е смъртоносна!
                      Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                      A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                      Comment


                        #12
                        Ник, можеш ли да снимаш паласките от другата страна? Интересуват ме халките за окачването.
                        И друго: Малко трудно схващам разликата между Манлихеровите и Мосинковите....

                        Comment


                          #13
                          княжеска

                          мисля ,че това е ранна княжеска към парадна униформа
                          Attached Files

                          Comment


                            #14
                            valo написа
                            Ник, можеш ли да снимаш паласките от другата страна? Интересуват ме халките за окачването.
                            И друго: Малко трудно схващам разликата между Манлихеровите и Мосинковите....
                            Дадено, Вал, ще ги снимам като се върна от работа.

                            Въпроса за Мосин също става интересен. Освен ако в България тези ремъци не са някак си приспособени за тях, просто няма как да станат. Мосин няма ремъчни скоби, а ремъчни процепи. Изключение е само най-първата продукция между 1892 и 1895 от френския арсенал Шателро (Châtellerault), които са с ремъчни скоби (антабки на руски). Ще покажа моите трилинейки, които са от Русия; единствената модификация, на която Манлихеров ремък може да стане е финландския М1939, който е със скоби.

                            falera,

                            Супер експонат имаш, завиждам ти благородно!
                            Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                            A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                            Comment


                              #15
                              Ник, тук има интересни ремъци, но за съжаление Българските са само за АК.

                              А за Мосинковите ремъци - стават.Те са като обикновените, но имат допълнително две малки ремъчета.

                              Comment

                              Working...
                              X