КГ125 написа
А към тях мога да добавя нещо, което добави и Грей: с какво това подпомага военните умения и подготовка? Или става въпрос повече за традиции и навици и "естетическото " чувство на подофицерите (и офицерите, които у нас често мислят и действат като под-офицери)?
Обратното, понеже организацията от подобен род, както на място забеляза Крамер, съвсем не е присъща само на армията, следва ли да смятаме, че във всяка друга сфера на живота, в която тя се прилага, това води до "учене на А и Б на военната психология"? Защото ще излезе, че тази военна психология няма особена нужда от самата армия и тогава не е много ясно какво точно е военното в нея.
Та ако оставим настрана представителните нужди (които често имат красив резултат - няма да споря, и в този смисъл са нужни, но не тях обсъждаме) и консерватизма, какво точно обслужва строевата подготовка? Според мен, нищо друго. Нищо че я има кажи-речи навсякъде (виж предходното изречение за това).
Ще се съглася, че известна тренировка на организираността на група хора може да се постигне по този начин. Но същото може да се постигне и с много други упражнения от най-различен порядък, на първо място, тактическите такива. С тази разлика, че в последният случай имаме и допълнителната полза, че се усвояват реално необходими (за един войник) умения.
Що се отнася до военната психология, тя може и да се налага по Кацовски (както удачно отбеляза Хана) със строева подготовка, но може да се постигне и без нея, защото същността й е другаде. Без значение дали е част от строй или не, войникът престава да бъде човек в определена степен и това ще се чувства и без всякаква строева подготовка, най-вече благодарение на колективния живот (а не толкова на един или друг конкретен ритуал) и на коренно различния дневен ред, който за разлика от предишното всекидневие е твърд и се спазва строго и сам по себе си налага ново гледане на нещата. Когато към това се прибави йерархията и подчинението (те също нямат нищо общо със строевата подготовка и строя), нещата се оформят без каквито и да е объркани строеви азбуки (там разни А-та и Б-ета).
За да приключа да себе си с този безсмислен спор (поредният от серията): ясно е, че сторевата подгтотовка няма да изчезне още много време - поне от повечето армии. Вече изясних по-горе защо: векове наред тя е била част, основна част от живота и бойната подготовка, от тактиката на бойното поле. Тази й роля се е загубила едва преди няколко десетилетия, което е твърде малко за да се пребори с една многовековна традиция, особено в подобна консервативна (най-консервативната) институция, където всяка традиция е "свята" и се спазва без значение дали има все още някакво рационално зърно в нея.
И, както се отбеляза, тя ще остане най-малкото, защото при представителни цели е много красива. Но няма нищо общо с бойната подготовка (т.е професионализма), нито пък кой знае колко с военната психология (най-много можем да я зачислим като един от традиционните методи - далеч не единствен).
Да не говорим, че военният опит по света показва, че хората стават воин и воюват успешно без всякаква строева подготовка (а според КГ125 това би означавало и без да се доближат до военната психология, което може би им помага?).
Така че да не бъркаме нещата - ясно е защо строева подготовка е и ще бъде част от обучението. Но това няма общо с професионализма и бойната подготовка или пък кой знае какво с военната психика .
Comment