Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Казарма?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #76
    Не е лъжа, че тия военни игри като пейнтбол и пр. са много полезно нещо и повишават тактическата подготовка доста.

    Обаче дотам.

    За да стане един човек нещо като боец му трябват минимум, ама минимум онези прочути 45 дни, в които има и ФП, и строеви "простотии", в ръцете на сержанти и ефрейтори, от които цивилните тлъстинки се стопяват, а погледа става мрачен, хладен, див и опасен. )

    Това става само там.

    Comment


      #77
      Пфффффффффффффффффффффффффффффффффффффффффффффф
      XV mile the sea brode is
      From Turkey to the Ile of Rodez...

      Comment


        #78
        Не прибързваш ли? /Ако правилно съм разтълкувал фонетиката..../

        Comment


          #79
          Надали прибързва, темата е идиотска. А и какво значените има трамбоването в крак в днешно време, не си ли се замислял? През 18ти век - да, но сега?
          Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
          Проект 22.06.1941 г.
          "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

          Comment


            #80
            Има, чисто психологическо и винаги е имало. Разбира се, не и ако се остане само при него.

            Тези "военни работи" са насочени към това, че (иска ми се да избягна "фатмашкото" звучене) на човека се внушава, че вече е част от нещо съвсем различно, че тази организиация изисква много по-различни степени на субординация и взаимодействие и пр.

            Знаем, има си цяла наука "военна психология".

            ПП
            Темата си е тема, не бих я нарекъл идиотска.

            Comment


              #81
              Темата е максимално идиотска, даже е минала сериозно в комичното, щом като основен принос на родната казарма се изтъква
              ама минимум онези прочути 45 дни, в които има и ФП, и строеви "простотии", в ръцете на сержанти и ефрейтори, от които цивилните тлъстинки се стопяват, а погледа става мрачен, хладен, див и опасен.
              WTF??!?!?!
              Нямаше по-голям шрифт
              XV mile the sea brode is
              From Turkey to the Ile of Rodez...

              Comment


                #82
                KG125 написа Виж мнение

                За да стане един човек нещо като боец му трябват минимум, ама минимум онези прочути 45 дни, в които има и ФП, и строеви "простотии", в ръцете на сержанти и ефрейтори, от които цивилните тлъстинки се стопяват, а погледа става мрачен, хладен, див и опасен. )
                Бога ми, не бях чувал по точно определение за новобранския център!Нищо че звучи комично!

                Comment


                  #83
                  Докато не започне на "обучението" в казармата да се гледа като на работа и да се търси ефективност, нещата няма да се оправят. В крайна сметка, какъв е смисълът да се харчат пари за нещо неефективно и за хора, които си мислят, че основното в армията е строевата подготовка? Застанете пред военната академия някоя сутрин и вижте какви хора влизат там. А това е уж елита. За съжаление, да се търси ефективност от вложени средства не е практика у нас. Това се отнася с пълна сила и за армията, чието състояние не е изключение от всичко останало в страната.
                  Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                  Проект 22.06.1941 г.
                  "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                  Comment


                    #84
                    Има нещо много вярно в това, че преди когато армията бе наборна се наблягаше доста на строевата подготовка, а от един момент нататък нямаше въобще никаква подготовка, а само скатавка и броене на дните до уволнение.Мисля че това е обща слабост на всяка наборна армия.Впечатленията са ми от началото на 90-те когато и аз съм служил.Как е било преди, и най-важното как е сега, когато армията е изцяло професинална не бих могал да кажа.Предполагам положението все още е далеч от цветущо.

                    Comment


                      #85
                      Sir Gray написа Виж мнение
                      Темата е максимално идиотска, даже е минала сериозно в комичното, щом като основен принос на родната казарма се изтъква
                      WTF??!?!?!
                      Нямаше по-голям шрифт

                      Е Грей, какво да отговоря на този въпрос??

                      Comment


                        #86
                        феп написа Виж мнение
                        Бога ми, не бях чувал по точно определение за новобранския център!Нищо че звучи комично!
                        Новобранските центрове у нас бяха демократично изобретение, заради разните деформации с новобранци.

                        Едно време това си ставаше по частите, и да, имаше елементи на швейкова комедия.

                        То няма войска без това.

                        Comment


                          #87
                          феп, минал съм през тази прекрасна институция в края на 90-те години и нещата си бяха съвсем същите (новобранският център е както го е описал КГ125, след това - безделие и безсмисленост). Съгласен съм с Воланд, основният проблем е, че не се търси ефективност, т.е. не се гледа като на работа на цялото начинание (то това у нас не е проблем само на институция).

                          За да стане един човек нещо като боец му трябват минимум
                          Това е отделен бисер, КГ125. За да стане човек "боец" му трябва на първо място да участва в реален конфликт. Нещо, което едва ли може да се пожелае сериозно някому, дори и да е станал военен (доброволно или не). За да придобие съответните умения, които може да му потрябват в подобна реална ситуация, му трябва обучение в съответните специалности, а не някакъв вид затъпяване. Да си призная, не съм напълно убеден, че за да се получи сплотено и дисциплинирано подразделение задължително трябва да се минава през споменатите от теб упражнения - има и други, може би и доста по-ефективни начини. Но за наборници (т.е. хора, от които не можеш да очакваш ентусиазъм към начинанието) вероятно това е начинът.

                          Що се отнася до повтарящия се рефрен за връзката между "мъжество" и казарма - всичко зависи от това какво влагаме в първото понятие.

                          То няма войска без това.
                          Това не е много сигурно. Може би няма наборна армия без това.

                          Една поучителна история, която има някаква връзка с темата за строевата подготовка и значението й .

                          ПП Съгласен съм с Грей, че темата е идиотска. Но в този раздел - става (поне повече, отколкото някъде другаде).

                          Comment


                            #88
                            феп написа Виж мнение
                            Има нещо много вярно в това, че преди когато армията бе наборна се наблягаше доста на строевата подготовка, а от един момент нататък нямаше въобще никаква подготовка, а само скатавка и броене на дните до уволнение.Мисля че това е обща слабост на всяка наборна армия.Впечатленията са ми от началото на 90-те когато и аз съм служил.Как е било преди, и най-важното как е сега, когато армията е изцяло професинална не бих могал да кажа.Предполагам положението все още е далеч от цветущо.

                            Не на всяка наборна, а на тези от последно време.

                            Comment


                              #89
                              Политическа воля, мотивация и пари в достатъчно количество.Ето това е формулата на успеха.Примера е Израел.

                              Comment


                                #90
                                Бих добавил (някой може това да го сложи и към "политическата воля", не знам), висок социален статус на самата институция на професията. Т.е. ако на службата и военните се гледа с добро око като цяло, това само по себе си е определен вид мотивация. Обратното винаги означава западане на институцията и на нравите и реда в нея.

                                Comment

                                Working...
                                X