Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Произходът на думата цар

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS написа
    [font=Times New Roman][size=3]А пък това твърдение е такава глупост, ако съм го разбрал правилно, че поставя под съмнение компетентността на автора, като цяло. Ако не съм го изтълкувал правилно, можеш ли да ми го разясниш, че нещо не е много ясно, като че ли.
    В смисъл, че подобни титли, обръщения, знания често получават вътрешни съкращения Koenung -> king, Kung, Colonel -> [k:nl]. Аз поне така го разбрах.

    Comment


      Хана написа
      В смисъл, че подобни титли, обръщения, знания често получават вътрешни съкращения Koenung -> king, Kung, Colonel -> [k:nl]. Аз поне така го разбрах.
      Аха. Може и затова да е ставало дума.:nod::1087: :1087: :1087:
      Last edited by IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS; 21-03-2007, 17:15.

      "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
      It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

      Comment


        офтопик:
        Хана написа
        А сега вече освен кирилицата явно изобщо не ти работи клавиатурата
        Работеше си бе :p Просто не исках да пиша на латиница или на чужд език! Това е форумът на "Бойна слава" все пак!
        A strong toun Rodez hit is,
        The Castell is strong and fair I wis...


        блог за средновековна балканска история

        Comment


          и затова трябва да пишем бойно?
          Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

          请您死在地狱般的阵痛
          [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
          きさまはしんでくださいませんか
          [kisamawa shinde kudasaimasenka]

          Comment


            Тц-тц

            Тъкмо направих едно откритие в дискретни системи за управление (непрекъсната динамика на обекта, дискретно автоматично управление от контролера) и вие искате да ми развалите настроението

            За Sir Gray

            Този самозван рицар сам престъпва рицарските си клетви с подобни обидни твърдения. Мисля че е ясно, че когато някакъв учен намери доказателства, оборващи негова теза и ги публикува, това означава,че според него те са неоспорими, защото, публикувайки ги, си копае научния гроб, така да се каже. А по тази тема ИМА доказателства. Посочил съм източници, можете да ги прочетете.

            До император Цезар - Август:
            Всъщност, ИМАТЕ право в известна степен - пряк аналог на Цезар ИМА в ирански (обсъждано в предишни теми),а тъй като българите (все едно дали на някого му е приятно от това) имат преобладаващо корени в иранското езиково семейство (имат и урало-алтайски думи, ПО-ВЕРОЯТНО заемка от европеидни урало-алтайскии народи като угрите например - ако не сте разбрали от цялата ни история тюркските племена - от хуни до турци са ни смъртни врагове от началото на отброяването и, та чак до сегашния момент) има вероятност да е дошла тази дума и оттам или най - малкото да е повлияла на произнасянето на латинската титла. Тук говорим за ВЕРОЯТНОСТИ, като засега по - голямата вероятност е да е дошла титлата от цезар.

            Та така

            T.Jonchev написа
            За Марр - :tup:
            Разликата е, че докато навремето Марр е "колел и бесел" в руската лингвистика, Фоменко не може да направи нито едно от двете в хронологията.
            Бихте ли разказал повече за Фоменко? Ще ми е интересно да науча, предполагам и за останалите незапознати или слабо запознати с него
            Last edited by ; 21-03-2007, 21:29. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

            Comment


              Лъчезар написа
              А по тази тема ИМА доказателства.
              Които доказателства са? Можете да ги посочите тук набързо, че да можем да се убедим в тях. Само на голи твърдения и "логика" не виждам защо трябва да се вярва.
              XV mile the sea brode is
              From Turkey to the Ile of Rodez...

              Comment


                Ама много разсеяно го прочетох тоя Фасмер (дано да ми прости първосигналната забележка в предния ми пост:vb_sad: ) и съм пропуснал най-важното::1087: :1087: :1087:
                Хана написа
                сомнительно происхождение из гот. *Kaisāreis; невозможно происхождение из ср.-греч. Καῖσαρ.
                Аз не бих си позволил толкова категорична дума, като "невъзможно", но Ги, май сме на път да елиминираме "подлите и коварни" гърци!:tup: Останаха германците. Там задачата ни явно ще е значително по-трудна.
                Guy de Mont Ferrand написа
                офтопик:

                Работеше си бе :p Просто не исках да пиша на латиница или на чужд език! Това е форумът на "Бойна слава" все пак!
                Честита кирилица! Ако знаеш ония двамата братя колко ругатни са отнесли от мен, когато понякога пиша, пиша и като погледна какво съм написал, се оказва че не съм си сменил лингуиджа.
                Лъчезар написа
                ПО-ВЕРОЯТНО заемка от европеидни урало-алтайскии народи като угрите например - ако не сте разбрали от цялата ни история тюркските племена - от хуни до турци са ни смъртни врагове от началото на отброяването и, та чак до сегашния момент) има вероятност да е дошла тази дума и оттам или най - малкото да е повлияла на произнасянето на латинската титла.
                Урало-алтайските народи не са били от най-европеидните, поне докато са обитавали прародината си. А защо реши, че хуните и турците винаги са ни били смъртни врагове? И каква връзка има това с титлата цясар? Ами те и ромеите често са ни били смъртни врагове.:sm186:

                "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                Comment


                  Sir Gray написа
                  Които доказателства са? Можете да ги посочите тук набързо, че да можем да се убедим в тях. Само на голи твърдения и "логика" не виждам защо трябва да се вярва.
                  В момента правя дисертация в Швеция. Не мога да търся по народните и не-родни библиотеки книгата на Марр, за да цитирам детайлно анализа. Това е във възможностите на живеещите в Русия и България членове на форума.

                  Comment


                    Няма нужда да е детайлно, напълно достатъчно е и накратко, но аргументно пълноценно.
                    XV mile the sea brode is
                    From Turkey to the Ile of Rodez...

                    Comment


                      IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS написа
                      Ама много разсеяно го прочетох тоя Фасмер (дано да ми прости първосигналната забележка в предния ми пост:vb_sad: ) и съм пропуснал най-важното::1087: :1087: :1087:

                      Аз не бих си позволил толкова категорична дума, като "невъзможно", но Ги, май сме на път да елиминираме "подлите и коварни" гърци!:tup: Останаха германците. Там задачата ни явно ще е значително по-трудна.

                      Честита кирилица! Ако знаеш ония двамата братя колко ругатни са отнесли от мен, когато понякога пиша, пиша и като погледна какво съм написал, се оказва че не съм си сменил лингуиджа.

                      Урало-алтайските народи не са били от най-европеидните, поне докато са обитавали прародината си. А защо реши, че хуните и турците винаги са ни били смъртни врагове? И каква връзка има това с титлата цясар? Ами те и ромеите често са ни били смъртни врагове.:sm186:
                      Е как да не са? Угри и фини какви са според вас? Европеидни, но не от индо-европейското езиково пространство. А иначе през цялата история на българите те са се премествали от територия на територия, за да избягат от хунски, тюркски, аварски и хазарски робства.
                      Връзката е с титли, сродни с Цезар по звучение и смисъл, които е вероятно и българите да са притежавали.
                      Ромеите са ни били по - скоро спаринг партниор, а често и съюзници

                      Sir Gray написа
                      Няма нужда да е детайлно, напълно достатъчно е и накратко, но аргументно пълноценно.
                      Аз ли всичко да върша? Аз посочвам източниците, нека тези с достъп до тях да ги намерят.

                      С две думи Марр е извършил палеолингвистичен анализ на доказани български думи, на думи от съвременния български език, съпоставяйки ги с древни езици, особено с кавказки, както и с най - старите ирански езици и е стигнал до извода си. За повече информация, трябва да се чете от източника. Аз не съм 100% коректен, защото в момента не ми е пред очите книгата.
                      Last edited by ; 21-03-2007, 22:22. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                      Comment


                        Лъчезар написа
                        С две думи Марр е зивършил палеолингвистичен анализ на доказани български думи, на диуми от съвременния български език, съпоставяйки ги с древни езици, особено с кавказки, както и с най - старите ирански езици и е стигнал до извода си. За повече информация, трябва да се чете от източника.
                        Днешни български думи с архаични ирански такива? Абсурдността на такъв метод е споменавана многократно и би трябвало да е очеизваждаща. Ако аргументите се базират на такива методи, то те са ненаучна фантастика (някой тук много добре беше показал как с такива методи излизаме първи братовчеди на англичаните ).
                        XV mile the sea brode is
                        From Turkey to the Ile of Rodez...

                        Comment


                          Sir Gray написа
                          Днешни български думи с архаични ирански такива? Абсурдността на такъв метод е споменавана многократно и би трябвало да е очеизваждаща. Ако аргументите се базират на такива методи, то те са ненаучна фантастика (някой тук много добре беше показал как с такива методи излизаме първи братовчеди на англичаните ).
                          Човекът си е лингвист от класа. Не знам точната методика в момента но със сигурност е направил нещо, за да се цитира в официална история на България от панслависта Державин.

                          Comment


                            Е то и аз съм рицар от класа, ама кралицата нещо все отказва да ме тупне с меча по рамената...
                            Изказването "Той е еди какъв си от класа" няма никак да ме накара да му вярвам повече, аз исках аргументи. Също и това, че се цитирал от някой си друг (абсурдността пък на тази "логика" е разгромяваща).
                            XV mile the sea brode is
                            From Turkey to the Ile of Rodez...

                            Comment


                              Sir Gray написа
                              Е то и аз съм рицар от класа, ама кралицата нещо все отказва да ме тупне с меча по рамената...
                              Изказването "Той е еди какъв си от класа" няма никак да ме накара да му вярвам повече, аз исках аргументи. Също и това, че се цитирал от някой си друг (абсурдността пък на тази "логика" е разгромяваща).
                              Ами свърши и ти малко работа, рицарю, за да няма разгром. Размахай си меча из библиотеките и докладвай на Императора си. Така всичко ще е наред

                              Comment


                                Ще защо аз да трябва да върша вашата черна работа и да доказвам вашата теза? Щом така горещо, но смея да отбележа засега напълно неподплатено я подкрепяте, то вие ще трябва да изнесете и доказателствата за нея. Иначе това са думи на вятъра.
                                XV mile the sea brode is
                                From Turkey to the Ile of Rodez...

                                Comment

                                Working...
                                X