Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Произходът на думата цар

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Дължа извинение - паметта ме е подвела. Хубаво че имам навика да я проверявам. Родът на Юлиите е дошъл в рим след разрушаването на Алба Лонга при Тулий Гостилий (трети легендарен цар на Рим). Тоест са латини.
    Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

    请您死在地狱般的阵痛
    [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
    きさまはしんでくださいませんか
    [kisamawa shinde kudasaimasenka]

    Comment


      княз Крылов написа
      Дължа извинение - паметта ме е подвела. Хубаво че имам навика да я проверявам. Родът на Юлиите е дошъл в рим след разрушаването на Алба Лонга при Тулий Гостилий (трети легендарен цар на Рим). Тоест са латини.
      Уф, благодаря. Днес ровнах в нета, но така и нищо не изскочи за Цезар самнит. В такъв случай остава на дневен ред легендата на самия род на Цезар - от кого произхождат според тях си.
      Впрочем, мярнах в Енциклопедия Британика 1911 мнение, че онова еламско племе, за което говоря, не е употребявало персийски език. Баш то! Но това не пречи пак да му е индо-европейски езика де.
      "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

      Comment


        Самите Юлии водят своето родословие от основателя на Алба Лонга - митичният Еней, който според други легенди пък е бил грък и дори подобно на Ахил - потомък на самият Зевс. поне така свидетелства Деонисий (известен със своята мания да оправдае римляните като наследници на гръцката култура, а не потомци на диви племина на Италийския полуостров).
        Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

        请您死在地狱般的阵痛
        [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
        きさまはしんでくださいませんか
        [kisamawa shinde kudasaimasenka]

        Comment


          княз Крылов написа
          Самите Юлии водят своето родословие от основателя на Алба Лонга - митичният Еней, който според други легенди пък е бил грък и дори подобно на Ахил - потомък на самият Зевс. поне така свидетелства Деонисий (известен със своята мания да оправдае римляните като наследници на гръцката култура, а не потомци на диви племина на Италийския полуостров).
          Еней не беше ли потомък на Афродита То май по тая линия Юлиус извежда рода си от Венера...
          A strong toun Rodez hit is,
          The Castell is strong and fair I wis...


          блог за средновековна балканска история

          Comment


            Вероятно именно по тази
            Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

            请您死在地狱般的阵痛
            [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
            きさまはしんでくださいませんか
            [kisamawa shinde kudasaimasenka]

            Comment


              Да, да, точно това пише в първия откъс, който цитирам от Енциклопедия Британика:
              GAIUS JULIUS CAESAR ...traced a legendary descent from lulus, the founder of Alba Longa, son of Aeneas and grandson of Venus and Anchises. - води легендарното си начало от Иулус, основателя на Алба Лонга, син на Еней и внук на Венера и Анхиз.
              Следващия цитат е за въпросния дядо Анхиз, за който се предполага асирийски произход, т.е. - съседски на Персия и по-конкретно - на нейна провинция, чиито царе в известен период са владели Вавилон и Асирия.
              "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

              Comment


                pnp5q написа
                Да, да, точно това пише в първия откъс, който цитирам от Енциклопедия Британика:
                GAIUS JULIUS CAESAR ...traced a legendary descent from lulus, the founder of Alba Longa, son of Aeneas and grandson of Venus and Anchises. - води легендарното си начало от Иулус, основателя на Алба Лонга, син на Еней и внук на Венера и Анхиз.
                Следващия цитат е за въпросния дядо Анхиз, за който се предполага асирийски произход, т.е. - съседски на Персия и по-конкретно - на нейна провинция, чиито царе в известен период са владели Вавилон и Асирия.
                Айдее, и Анхиз, покрай Авитохол, стана асириец. А Дарданелите тогава на кого са кръстени?
                A strong toun Rodez hit is,
                The Castell is strong and fair I wis...


                блог за средновековна балканска история

                Comment


                  Guy de Mont Ferrand написа
                  Айдее, и Анхиз, покрай Авитохол, стана асириец. А Дарданелите тогава на кого са кръстени?
                  Не знам. Впрочем, май ще превеждам парче по парче дългия си постинг.
                  ANCHISES ... grandson (according to Hyginus, son) of Assaracus...From the name Assaracus, from the intercourse between the Phoenicians and the early inhabitants of the Troad, and from the connexion of Aphrodite, the protecting goddess of the Phoenicians, with Anchises, it has been inferred that his family was originally of Assyrian origin.

                  Анхиз - внук (според Hyginus, син) на Assaracus... От името Assaracus, от връзката между Phoenicians /рода му-бел.моя/ и ранните жители на Троя, и от връзката с Афродита, богинята-закрилница на Phoenicians, със Анхиз, е направено заключението, че неговият род е по начало от Асирийски произход.
                  Това е заключението според Енциклопедия Британика, не моя хипотеза.
                  "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                  Comment


                    А, така става :nod:
                    A strong toun Rodez hit is,
                    The Castell is strong and fair I wis...


                    блог за средновековна балканска история

                    Comment


                      IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS написа
                      Докато си почивах реших да се включа малко

                      А тези надписи са пълни с прабългарски думи, по всяка вероятност все с ирански произход, а?:mhehe:
                      Ако съдим по думите, оцелели по каменните надписи преди Борис ², прабългарите вероятно са с гръцки произход.:mhehe:
                      А пък руническите надписи съдържат много богат лексикален фонд. Ама за съжаление, май не са разчетени.

                      Прочетете арабските хроники за Волжките българи - особено Ибн фадлан и Ибн-Даста. Там са споменати множество техни думи.

                      Малко извън темата, за коеот съжалявам:

                      Тук всички се въртим около думите, но никой не засяга например археологическите въпроси например за прякото сродство на салтово-маяцката култура със сарматската и дори със скитската преди нея, за строителните традиции, за облеклата на българите (византиийски хроники, Наг-Сент Милош, рисунки по пещери ит.н.)

                      П.Д. далеч не е първият, който обръща внимание на това, нито ще е последният. Има си сериозни специалисти по въпроса, които разглеждат тези проблеми. Жалко че не съм вкъщи в София да разгледам книгите, които съм купувал и в които имаше руски учени, сарматолози, които говореха за Салтово-маяцката култура като продължение на сарматската без да отричат, че това е културата на българите.

                      Край на отклонението


                      Между другото темата се е развила много интересно Коментирали ли сте връзките на римската цивилизация с асиро-халдейската? Мисля че имаше изследвания в тази връзка, но не мога да цитирам в момента. Ставаше дума за термини, свързани с металообработването и се показваше, че въпрекич е се е смятало, че римляните са се учили от Египет, всъщност техните термини са близко до асирийските. Съжалявам,ч е го пиша като художествена литература, но в момента съм много изморен от 48 часа работа и паметта ми заяжда.

                      Comment


                        Лъчезар написа
                        Между другото темата се е развила много интересно Коментирали ли сте връзките на римската цивилизация с асиро-халдейската? Мисля че имаше изследвания в тази връзка, но не мога да цитирам в момента.
                        Това е почти като връзката на цивилизацията на толтеките с тази на китайците от епохата Шан- Ин
                        A strong toun Rodez hit is,
                        The Castell is strong and fair I wis...


                        блог за средновековна балканска история

                        Comment


                          Guy de Mont Ferrand написа
                          Това е почти като връзката на цивилизацията на толтеките с тази на китайците от епохата Шан- Ин
                          Не,сериозно говоря. Предполагам, знаете колко интензивни са били търговските връзки и как Египет е търгувал с Индия, например? Д ане споменаваме за съвременните теории за произхода на италиийските племена и тяхното временно пребиваване в Месопотамия.

                          В момента съм пкрайно изтощен, може и д агреша някъде или да допускам неточности. В такив амоменти се чувствам направо човек :mhehe:

                          Comment


                            Phoenicians - Финикийци

                            Римляните по време на активната си търговия с Изтока (някъде след 150 пр.н.е.) са имали доста вности продукти от далечен изток и дори от китай - най-вече подправки. но са ги получавали през финикийците, египтяните, гърците и картагенците. сами никога не са имали досег до Индия дори - за което до голяма степен им е пречела Партия.

                            Сарматы (греч. Σαρμάται, лат. Sarmatae) — общее название кочевых скотоводческих ираноязычных плем¸н (аланы, роксоланы, савроматы, языги и др.), расселившихся в III веке до н. э. — IV веке н. э. в степях от Тобола на востоке до Дуная на западе.
                            Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                            请您死在地狱般的阵痛
                            [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                            きさまはしんでくださいませんか
                            [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                            Comment


                              Лъчезар написа
                              Д ане споменаваме за съвременните теории за произхода на италиийските племена и тяхното временно пребиваване в Месопотамия.
                              Ауу, и такива ли имало?!? :aaa: Бихте ли били така любезен да ни обясните на какви сведения се базират тези "съвременни" теории?
                              A strong toun Rodez hit is,
                              The Castell is strong and fair I wis...


                              блог за средновековна балканска история

                              Comment


                                княз Крылов написа
                                Phoenicians - Финикийци

                                Римляните по време на активната си търговия с Изтока (някъде след 150 пр.н.е.) са имали доста вности продукти от далечен изток и дори от китай - най-вече подправки. но са ги получавали през финикийците, египтяните, гърците и картагенците. сами никога не са имали досег до Индия дори - за което до голяма степен им е пречела Партия.
                                Да, прав сте, но аз дадох този пример с Египет и Индия просто,з а да илюстрирам, че старите цивилизации не са съществували независимо една от друга и че са имали обмен - търговски, технологичен, генетичен :mhehe: и това беше един много частен пример.

                                Comment

                                Working...
                                X