Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Форумна игра "Дипломация IV"

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    А да, фазите - те са само за флота практически, защото само той има 3 хода.
    Примерно въпросното морско меле в Балтика - няма как да го направя инак. Виж как стават нещата по-лесно на фази, от моя гледна точка:
    Началото е ясно - Дания вижда пред столицата си немския флот и започва борба с него. По същото време британския флот започва придвижване от Северно море към Датския пролив, а холандския - от Амстердам към Северно море.
    Първата фаза и ход на броненосците приключва.
    Следва втората, в която датския флот все още се сражава с немския, но в Балтика влизат вече и английските броненосци и съотношението на силите рязко се променя, тъкмо в момента, в който датчаните почти са загубили сражението. А през това време холандския флот вече навлиза в Датския проток откъм Северно море.
    И накрая последен ход и фаза - с навлизането на холандските броненосци в Балтика започва последната фаза, в която съюзната флота вече има превъзходство от 2:1 над немската.
    Обаче в края на хода става ясно, че Холандия е повалена и според правилата холандският флот преминава в немски ръце. Един вид, докато флота се е забавлявал до насита из чужди води с трите си хода (понеже е по-бърз), е протекло сухопътното сражение, което естествено отнема повече време.

    Правилата за загубите важат и за флота.

    Сега, за кавалерията - тя има 1 атака и 1 движение. Но това - когато е в щаб, иначе има само 1 действие. Тоест, ако имаме щаб и само кавалерии, то той може да атакува и да се движи.
    Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
    Проект 22.06.1941 г.
    "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

    Comment


      Сега, за кавалерията - тя има 1 атака и 1 движение. Но това - когато е в щаб, иначе има само 1 действие. Тоест, ако имаме щаб и само кавалерии, то той може да атакува и да се движи.
      Един вид - Първа конна армия Е, това не е за френските реалности.

      Comment


        Освен ако конете танцуват кан-кан )
        Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

        请您死在地狱般的阵痛
        [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
        きさまはしんでくださいませんか
        [kisamawa shinde kudasaimasenka]

        Comment


          Или не им се пие вода от Дунава

          Comment


            gollum написа Виж мнение
            За реализма - така е, разбира се, но аз за себе си казвам, че реализма винаги е назад пред играемостта (геймплея).
            Ак разделим хода на две фази - маневриране и битка - какво печелим всъщност? Вместо три еднотипни фази, които изчерпват всичко и не искат допълнителни параметри, получаваме две съвършено различни, плюс въвеждане на допълнителни параметри ("инициатива" или "скорост"). при това, фазата за движение ще трябва пак да се дели на три части, защото единиците имат различен брой движения. Отделно, това ще трябва да се съчетае с останалите действия (прикачване към корпус).
            Лично аз винаги залагам на простотата и три еднотипни фази "печелят" пред няколко разнородни, всяка със сови правила. Разбира се, не аз избирам в случая, така че гласът ми няма особено значение .

            Ако искаш, за да не пълним тази тема, можем да пренесем разговора на подходящото за това място (ако има интерес).
            Нямах предвид да се реализира всичко едновременно, а като отдели варианти на реализация на действията.

            Конницата все пак освен атака и движение, предполагам може и 2 движения да направи ако не се бие, или не?

            Comment


              von Danitz написа Виж мнение
              Или не им се пие вода от Дунава
              Той Дунава нейде там близко до вас извира, в Шварцвад. Сега разбирам що се трупат френски воиски по немската граница. На водопой ха ха
              Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

              请您死在地狱般的阵痛
              [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
              きさまはしんでくださいませんか
              [kisamawa shinde kudasaimasenka]

              Comment


                Да, конницата може две движения, но само ако е в състава на щаб. А за останалото - ако погледнете в източната част на картата, в Румъния, ще видите, че има една 6та конна армия. Всякакви прилики с други 6ти армии са случайни Та тази 6та конна армия на тоя ход даже действаше.
                Кавалерийският корпус, ако и да е по-слаб, има нелоши офанзивни качества, които имат известен смисъл, особено ако се води маневрена война. Това - на изток разбира се. На запад е малко по-трудничко. Затова и източните държави имат повечко кавалерия.
                Last edited by messire Woland; 31-03-2013, 17:53.
                Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                Проект 22.06.1941 г.
                "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                Comment


                  Освен конницата и транспорта по ЖП позволява до три провинции, така че фази може да има и в сухопътното сражение. Обаче цената на ЖП-транспорта може би ще попречи . Между другото, конните армии имат и друг проблем - цена/ефективност. Две пълни движения са 36 лири (колкото две армии от по пет пехотни корпуса, т.е. 40 спрямо 15 сила). Да не говорим, че цената на КК е 12 лири, т.е. пълно движение на конната армия е колкото да си купиш 3 КК .

                  ДийпБлу, аз поне смятам фазовото разделение за идеалният начин на реализация на едновременния ход. Поне в стратегическа игра (в тактическа може и да има по-голям смисъл разделянето на типове фази, както се прави в почти всяка настолна система с тактическа или оперативно-тактическа насоченост). Т.е. не виждам проблем. Мен липсата на грануларност ме притеснява повече, но свикнах.

                  Comment


                    Това малко встрани от темата, обаче твоя user title е остарял с няколко игри вече.
                    albireo написа
                    ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                    Comment


                      Е, до скоро не беше, тъй-като си ползвах аватара нарисуван баш за онзи персонаж. След тази игра ще го върна, щото ми допада .

                      Comment


                        Вестникът, съкратено издание
                        Засега - толкова. Поне има коментари за основните събития, плюс разни декларации и мнения.
                        Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                        Проект 22.06.1941 г.
                        "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                        Comment


                          Вестникът е един път.
                          albireo написа
                          ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                          Comment


                            Аз предлагам, ако има въпроси по бойната система, да се зададат днес-утре. След това да започнем следващия, трети ход. И той да е предаден най-късно до сряда на обяд българско време. До тогава са 4 дни, би трябвало да няма проблеми.
                            Аз вече мога да започна да обработвам само след като съм получил всички ходове, заради възможните взаимодействия.
                            Тоест, примерно не мога да сметна немския или френския ход, без да знам дали едната страна е нападнала другата. И т.н.
                            Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                            Проект 22.06.1941 г.
                            "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                            Comment


                              Мисля че не би трябвало да има проблеми. Моят ход е готов още в петък. Вярно, ние сме малка и дива азиатска империйка, но дори и по-големите играчи, пред които лежат по-сложни проблеми, с хода си би трябвало да се оправят максимум за ден-два (дипломацията иска повече време, разбира се, ама тя май се плете от началото, така че...).

                              Comment


                                Играта си има вече и сайт, в него не слагам единствено историята, която няма да се появи преди приключването й.
                                Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                                Проект 22.06.1941 г.
                                "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                                Comment

                                Working...
                                X