Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Форумна игра "Дипломация IV"

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    За военните правила - може ли едно примерче за смятане на загубите със съотношение различно от 1:1.

    Comment


      Загубите си се смятат според правилата, там има таблица с проценти.
      Утре ще се опитам да дам няколко примера, а тук ще дам ... хъм, примерните ситуации, за които се сещам.
      Армията в провинция А се отбранява откъм атака от В и С. Съответно, ако атаките дойдат от тези две места, важат пълните бонуси за отбраната. Ако обаче дойде атака от трета провинция, примерно D, откъм която няма отбрана, аз ще трябва да намаля силата на отбраната с 50%. Тоест, ако се отбраняват 4 ПК и 1 КК (сила с бонуси: 26), то тяхната сила в този случай става 19.5.

      Армията в провинция А атакува към провинция В и посреща атака от там, но същевременно е атакувана от провинция С.
      В този случай ще трябва да намаля силата на атаката с 50% (т.е. ако са пак тези 4 ПК и 1 КК (сила с бонуси: 19), то тяхната сила ще трябва да се редуцира до 15, заради страничната атака от провинция С.

      Сега за загубите малко по-подробно. Стандартно аз ги смятам да са по 1/3 от участващите сили. Тоест, ако участват по 5 корпуса от всяка страна, загубите ще са по 1 корпус. При 9 корпуса за всяка страна - по 3 корпуса от всяка страна.
      При разлики в силата (поради бонуси или съотношение), в правилата аз съм сложил:
      При съотношение между 2:1 и 2.9:1 загубите стават 25% към 33%.
      При съотношение между 3:1 и 3.9:1 загубите стават 20% към 40%.
      При съотношение между 4:1 и 4.9:1 загубите стават 20% към 60%.
      При съотношение между 5:1 и 5.9:1 загубите стават 20% към 80%.
      При съотношение между 6:1 и 6.9:1 загубите стават 20% към 100%.
      Тъй като се оказа, че ще има сражения, в които съотношенията минават над тези граници, добавих правило, че над 1:7 отбраняващата се страна се унищожава без загуби. На ход 2 имаше поне две сражения, където съотношението беше около 10:1.

      Както и да е, очевидно за следваща игра ще трябва да помисля малко и да преработя системата, но в тази игра ще караме по нея.
      Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
      Проект 22.06.1941 г.
      "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

      Comment


        Значи примерно:
        При съотношение между 3:1 и 3.9:1 загубите стават 20% към 40%.
        Ако се бият 15 корпуса (А) със сила 60 срещу 6 корпуса със сила 18 (Б), то загубите на А ще са 3 корпуса (20% от броя на корпусите в А), а на Б ще са 2 корпуса (2,4 закръглено надолу, 40% от корпусите в Б)?

        В тази ситуация има ли значение ако примерно едната от армиите е съставена от сили на 2 различни държави?

        Comment


          "Взимат се двете армии, атакуваща и отбраняваща се (или взаимно атакуващи се). По-слабата от тях се използва като база за смятане на загубите. За нормални загуби се смятат 1/3 от участващите сили"
          Тоест, загубите на отбраняващите се ще са 2 корпуса, а на атакуващите няма да надвишават тази цифра (т.е. пак 2 корпуса).
          Ако в армията на някоя от страните има сили на 2 или повече държави, аз ще разпределям загубите съответно. Или ще хвърлям зар, или, ако едните са на място, а другите се придвижват от някъде, тези, които са на място, ще получават загубите с предимство.

          Възникна въпроса за каналите. В играта има два: Килски и Коринтски, към онова време те са съществували, първият е построен към 1895та, а вторият - към 1893та.
          Аз поне не се сещам за други, ако някой знае такива, които да са на картата и да са построени към 1914та (и да имат значение за играта) - да казва.
          Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
          Проект 22.06.1941 г.
          "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

          Comment


            Тоест морета 42 и 44 да съседни?
            "Далеч съм от мисълта си"

            Comment


              Съседни, да, но връзката е контролирана само от Германия. Чужди кораби не могат да минат. Съвсем като с Коринтския канал.
              Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
              Проект 22.06.1941 г.
              "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

              Comment


                Какво става, когато в провинцията с арсенала има 10 единици, а е поръчана нова? Тя не може да се произведе, докато не се освободи място. Изключение са щабовете. Броненосците и корпусите се броят отделно, тоест в една провинция може да има 10 корпуса (без значение от вида) и 10 броненосеца. И - колкото играчът реши щабове.
                Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                Проект 22.06.1941 г.
                "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                Comment


                  Хора, до кога е този ход? Че аз съм малко разсеян и още нищо не съм пратил?
                  XV mile the sea brode is
                  From Turkey to the Ile of Rodez...

                  Comment


                    Мислех да е до сряда. Обаче аз се бавя с примерите, вероятно днес ще ги пусна, за разни по-специфични ситуации. Които ще служат като прецеденти за решаване на по-заплетените ситуации.

                    Тези правила и ситуации, които ще бъдат описани днес, ще са и тези, които важат оттук нататък. Те ще разглеждат по-заплетените ситуации.
                    Last edited by messire Woland; 01-04-2013, 12:23.
                    Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                    Проект 22.06.1941 г.
                    "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                    Comment


                      Има една-две ситуации, които не са много ясни.

                      Първо:
                      5.1.4. "Подкрепа при атака". Указва се към коя провинция е давана подкрепата. За да бъде успешна заповедта, трябва подкрепящите военни единици да имат обща граница с указаната в заповедта провинция. След края на действието те остават в собствената си провинция. Бонусите са същите като при заповед атака: +1 сила за пехотата, +2 сила за кавалерията.

                      Аз го разбирам така - имаме провинция А, която е на държава АаА и тя граничи с провинция Б, която е на държавата БбБ. Също така държавата БбБ има провинция С, която граничи с провинция Б.
                      Приемаме, че във всяка провинция има по 1 ПК, но в случая силата няма значение..
                      Значи ако провинция Б нападне провинция А и провинция С подкрепи в атаката провинция Б към провинция А, то провинция С "След края на действието те остават в собствената си провинция" излиза, че за един ход е направила четири движения. Нали ? Защото ми се вижда странно, ако съм разбрал правилно. И още - колко ще струва тази подкрепа ?

                      Или провинция С и провинция Б трябва да граничат с провинция А ?
                      В такъв случай пак имаме две движения за един ход на една от атакуващите провинции.


                      Второ:
                      Имаме провинция А, която е на държава АаА и тя граничи с провинция Б, която е на държавата БбБ.
                      Провинция Б напада провинция А, но за същият ход е дадено в провинция А да се придвижи (пеша ) 1ПК. Какво се случва тогава и колко е силата на провинция А ?

                      Трето:

                      "5.1.5. "ЖП транспортиране". Всяка сухопътна единица може да бъде транспортирана по железопътната мрежа на своя територия ..... маскимум до 3 провинции за ход. Докато войската се транспортира по този начин, нейната ефективност е 25% от нормалната (в случай, че бъде атакувана)."

                      Как се разбира в кой момент на коя от териториите на трите провинции се намира войската ?

                      Comment


                        За първия въпрос, мисля е пределно ясно, че подкрепа може да се оказва само при атака на съседна провинция.
                        albireo написа
                        ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                        Comment


                          Imperial написа Виж мнение
                          За първия въпрос, мисля е пределно ясно, че подкрепа може да се оказва само при атака на съседна провинция.
                          Е да де, кой на кого е съседен и кой колко движения в един ход прави ?

                          Comment


                            Армия А в провинция М атакува Армия Б в провинция Н. Армия В може да окаже "подкрепа" на армия А само ако се намира в провинция, граничеща с провинция Н (без значение дали граничи и с М).
                            albireo написа
                            ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                            Comment


                              Само го объркваш с тия А Б Н. Дай му направо примери с австрийските провинции дето мисли да напада. Ще му е по-лесно да усвои нещата
                              Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                              请您死在地狱般的阵痛
                              [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                              きさまはしんでくださいませんか
                              [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                              Comment


                                Аааа, бъркаш нещо. Италианските генерали са миролюбиви, предпочитат да ухажват хубавици вместо да се гърмят със съседите. Освен ако съседите не се бъзикат с нас де...

                                Comment

                                Working...
                                X