Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Форумна игра "Дипломация IV"

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    РЕално "време", т.е. фази има само за единиците, които имат повече от едно движение (действие). Т.е. това важи за ББ, за КК и за движението по ЖП-линии. И всичко е логично: всяко нещо с едно действие извършва действието си през първата фаза на хода. Всяко нещо, което има две действия, извършва първото си действие през първата фаза на хода и ако прави второ - през втората. Всяко нещо, което има три действия (максималният възможен брой) извършва първото си действие през първата фаза, второто през втората и третото - през третата.
    Т.е. мисли си го така: всеки ход има три фази - първо действие, второто действие и трето действие. За единиците, които имат само едно, то започва и свършва в първа фаза. И прочее.

    Това, за което и аз не съм сигурен (за горното съм) е кои действия отнемат "едно действие" (една фаза). Не съм сигурен за прикачането, да речем: дали отнема едно действие или не. Т.е. ако прикача нещо на този ход, дали ще се брои за прикачено в рамките на хода (ще може да получи допълнителна заповед и ще има ефектите на щаба). По-скоро смятам, че отговорът е отрицателен.

    Съгласен съм с Даниц: супер върви. Най-вече много прилича на реалната ПСВ (като изключим мащабните морски сражения - но пък те са си били възможни, просто ефективността е била малко по-ниска).

    Comment


      gollum написа Виж мнение
      Най-вече много прилича на реалната ПСВ
      Аз пък си мислех точно обратното.
      albireo написа
      ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

      Comment


        Империал - началната фаза - бърза и динамична. После - стагнация. Е, няма укрепления и корпусите са по-слаби в отбрана, отколкото аз бих ги сложил. Но иначе - подобно е. Разбира се, истинската дипломация заради това, че няма "унищожаване" е още по-близо. Но пък там винаги се стига до стагнация.

        Сега имам малко работа, но после ще пусна и едно визуално обяснение на фазите.

        Comment


          Чакаме ли вестник? Защото се надявам да публикува едно важно дипломатическо съобщение от този ход. Но всяко нещо по реда си, разбира се.

          Comment


            На мен ми е чудно защо не се случи например, първо десанта, а след това морските сражения. Ефекта би бил коренно различен.
            "Далеч съм от мисълта си"

            Comment


              Хм, като гледам от съвсем проста бойна система се е преминало към далеч по-сложа, че и част от нещата всъщност не са изяснени в правилата. Аз лично останах с впечатлението първоначално, че атаката си е атака и приключва хода. Това с разделението на действията и многофазовостта на resolve на хода често казано ми дойде вчера бая изневиделица и бая променя нещата и усложнява сметките и на нас.

              Comment


                На мен ми е чудно защо не се случи например, първо десанта, а след това морските сражения. Ефекта би бил коренно различен.
                2а. Когато става дума за десант на враждебна територия. Тук случаят е малко по-различен, тъй като десантът е доста по-сложна и времеемка операция. Прекосяването на морската провинция ще се брои за 1 ход пак, но самата десантна операция ще е отделно действие, изискващо още едно движение.
                гледам е писал Воланд. Така че, най-вероятно, десантът би се извършил на следваща фаза, а боят почва веднага.

                Comment


                  На мен ми е чудно защо не се случи например, първо десанта, а след това морските сражения.
                  Аз питах за това (мислех си за Гърция нещо, но се отказах), мисля че се обсъждаше. Логично е както е - ти извършваш десант в провинция, която е защитена от флот. Естествено, първо трябва да се преодолее съпротивата на флота, а чак след това да можеш да направиш десант. Няма как десант при съществуващ флот в провинцията.
                  Това позволява да се разреши един друг иначе сложен момент. Докато флота е в провинцията не можеш да го нападнеш с твоя флот, който е в морето, освен ако не пробваш да направиш десант. Т.е. десантната операция може да се използва като начин да изкараш флота от базата му.

                  ДийпБлу, няма как иначе, след като имаме единици с движение повече от едно. Неизбежно възникват такива ситуации при "засичането" и трябва да се разгледат. Единственият начин е да се раздели движението на фази.
                  Това само показва, че и най-простата военна система става не чак толкова проста, когато играят няколко човека.

                  Comment


                    Голъм е отговорил, а за вестника - не остана време за написването му. Но и това ще стане, или днес по някое време през нощта, или утре - по-вероятно.
                    Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                    Проект 22.06.1941 г.
                    "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                    Comment


                      gollum написа Виж мнение
                      Империал - началната фаза - бърза и динамична. После - стагнация.
                      А, ясно какво имаш предвид, аз мислех за различни неща, например колко разнопосочно се развиват действията в момента.

                      ПСВ е... подготвя се и започва като Goetterdaemmerung. А в нашата игра всеки в момента гледа да заграби нещо така странично без да има сериозни последствия
                      albireo написа
                      ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                      Comment


                        Фриц написа
                        ПСВ е... подготвя се и започва като Goetterdaemmerung. А в нашата игра всеки в момента гледа да заграби нещо така странично без да има сериозни последствия
                        Ааа, ще я видим тази работа .

                        Между другото, играл ли си настолната "Дипломация"?

                        Comment


                          Не, няма къде и с кого.
                          albireo написа
                          ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                          Comment


                            gollum написа Виж мнение
                            ДийпБлу, няма как иначе, след като имаме единици с движение повече от едно. Неизбежно възникват такива ситуации при "засичането" и трябва да се разгледат. Единственият начин е да се раздели движението на фази.
                            Това само показва, че и най-простата военна система става не чак толкова проста, когато играят няколко човека.
                            Всъщност от чисто игрова гледна точка има цял различни възможности да се реализират тия ситуации. За мен проблема, доколкото изобщо е проблем, че изведнъж от проста Риск-подобна система преминахме на военна част, която е едва ли не с порядък по-усложнена. И ми се струва, че в процеса са останали някои някои допускания, които не съм съвсем сигурен че са адекватни на текущата ситуация. Например лимита от 10 корпуса в провинция ако още е валиден, това означава че практически не могат да се водят сухопътни битки, освен при изненадан противник или огромна грешка на защитаващия се играч, тъй като почти няма провинции, които да граничат с повече от 2 на друга държава в момента, а реално нападателя се нужда от съотношение над 2,5:1 ако битката е пехота срещу пехота. Т.Е. това ще сведе граничните битки до мерене на доход, ако изобщо някой от играчите реши да рискува да нападне първи. Лично за мен в гледна точка на ситуацията в момента това е предимство, но все пак смятам че това ще намали драстично стратегическия елемент. В същото време в неограничения лимит на армията в морска провинция означава, че дори за чисто сухопътни държави, десант през море дава далеч по-големи шансове за успех, отколкото чисто сухопътна битка. Само дето трябва да си придвидиш по-големия разход на пари, така че пак опира до мерене на икономики. Което води до момента отбелязан от Imperial, че всеки гледа да заграби каквото може от неутралните, за да си подобри икономиката, което е още повече валидно за страните с нисък доход.

                            Comment


                              О, и аз съм играл преди много години, когато имаше време и с кого. Но мисълта ми е, че и там нещата са подобни: бързо грабене в началото, докато има какво и после... се започва с ножо-гърбо-забиване. А който си е постлал предварително с добра дипломация има и шансове да победи. Добри. Крылов му се носи славата на добър дипломат (макар че май си падаше по Моф Таркин, а той дали точно с това се е прославил?), така че имате шанс .

                              Comment


                                Аз точно заради различните допускания си мислех, че може би трябва повече да я обсъдим, но после не остана време.
                                Има го и другия проблем - бих написал дълги правила, обхващащи всички ситуации (правил съм го и преди). Но тогава остава един фундаментален проблем - никой не ги чете. Затова тук оставих максимално къси правила + секция с въпроси и отговори. Която, макар и къса - също поне половината хора не я четат
                                Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                                Проект 22.06.1941 г.
                                "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                                Comment

                                Working...
                                X