ValBo написа
Виж мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Електричеството спира
Collapse
X
-
-
ValBo написа Виж мнениеПървите 48 часа ще се справят само полицията, жандармерията и армията.
До тогава няма да се е разбрало какво се случва.
След това сам ще се явиш в някое окръжие, защото ще ти трябва информация какво да се прави и какво да се яде
Comment
-
Кухулин написа Виж мнениеПринципно, по тая причина навремето имаше танкове, срещу които недоволните ловци нямат кой знае какви шансове. Само че напоследък понамаляха, пък и танк без ток... да не си танкист на тоя танкСънят е слаб заместител на кофеина!
Comment
-
Кухулин написа Виж мнениеПринципно, по тая причина навремето имаше танкове, срещу които недоволните ловци нямат кой знае какви шансове. Само че напоследък понамаляха, пък и танк без ток... да не си танкист на тоя танкValBo написа Виж мнениеВсе още имат картечници и минохвъргачки
Comment
-
Даже не сме зачекнали Индия и Китай.Те ще се изхранят ли или половината ще тръгнат на поход?
Ама Русия и Турция щели да ги спрат, щото имали армия - че само те ли имат? И защо да имат повече запазена "армия" от всеки друг?
Какъв дълбок расизъм - съмнение, че 500 млн. цветнокожи ще са способни да си построят сал с платна, ако няма бял да им покаже как става.
Само мантри - ще има тотална мобилизация и блокпостове. Щото така пише в някой устав, значи ще има.
А сега да усложним задачата - "крепост Европа" откъде ще вземе ресурси дългосрочно? Въглищата са отдавна изкопани, дори горите почти изсечени.
Щото нефта и газта бъкат точно в Нигерия и арабските пустини.
Май ще се наложат преговори с диваците."No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."
(Richard III - William Shakespeare)
Comment
-
Апропо тълпите дойдоха от реалността и познатата ни история, в която климатични промени, природни бедствия, войни и епидемии винаги са водели до преселения. Но не мога да го обяснявам на човек, който се води по устави.
ПП Забравих за ефекта на доминото. Когато положението в една страна се влоши, следват миграционни вълни към съседните страни. Миграционните вълни ще водят до допълнително влошаване на положението и в тези страни, от които на свой ред ще тръгват нови миграционни вълни. И т.н."No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."
(Richard III - William Shakespeare)
Comment
-
Dinain написа Виж мнениеА сега да усложним задачата - "крепост Европа" откъде ще вземе ресурси дългосрочно? Въглищата са отдавна изкопани, дори горите почти изсечени.
Нещо за маршрутите и скоростта на придвижване?"Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта
Comment
-
Warlord написа Виж мнениеИнтересно - нигерийците, дето са си свикнали на глад и без ток и дето така и така се докопват до Европа (през Сахара) няма да стигнат доникъде ако няма храна, ама европейците свикнали да купуват от супермаркета отсреща, че даже и по интернет да поръчват - ще успеят да се организират за оцеляване и спиране на инвейдърите, без да има кой да ги храни
Кухулин написа Виж мнениеВъпроса е с какво могат да се справят. Ставаше дума за враждебно население, което е блокирано с блокпостове и е заставено да копа. А както разбираме напоследък, може да става дума и за чуждо враждебно население
Angelmr написа Виж мнениеХайде стига наивизми. Държавата разполага със съвсем малко складови наличности.
Angelmr написа Виж мнениеТа в крайна сметка реда ще трябва да се поддържа от грубо казано около 90 000 униформени служители от които не повече от 5000 имащи сериозни умения на терен. Това означава малко повече от един униформен, когото шефа му насила със заплахи за уволнение едва го е карал да се отбива на стрелби, на 1000 човека, от които половината въоръжени с огнестрелни оръжия, 10% със стрелкова подготовка която превъзхожда неговата, а останалите които не разполагат с огнестрелно оръжие, са въоръжени с различни подръчни видове ръчно и неогнестрелно оръжие. Късмет в опазването на складовете при такова съотношение на силите. Предвид че само снайперистите (ловци с разрешително за подборен лов, няколкогодишен опит в употребата на дълго нарезно оръжие с оптически прицел и настреляни хиляди патрони в реална обстановка, а не на полигон) превъзхождат по численост всички защитаващи склада, включително и мобилизираните касиерки от гишетата за плащане на глоби.
Реално ще бъде един на 70 човека озверели ловци-командоси. Някой от тях още в памперс.
Отделно че хорицата в селата и малките градчета цялата работа ще им е малко през макарите. Най-много на третие ден да пратят Пешо-цигането да отиде с клюлото до окръжния, че да ги пита тия тиквеници що няма ток и що газката на горскио пали само с бутане.
И въобще това с ловците-снайперисти как си го представяш? Как ще се организират? Каква ще им е мотивацията? По кого ще стрелят? Въобще имам чуството че много филми гледате.Last edited by Amazon; 23-03-2016, 17:52.This is my signature. There are many like it but this one is mine.
Comment
-
Dinain написа Виж мнениеДаже не сме зачекнали Индия и Китай.Те ще се изхранят ли или половината ще тръгнат на поход?
Ама Русия и Турция щели да ги спрат, щото имали армия - че само те ли имат? И защо да имат повече запазена "армия" от всеки друг?
Какъв дълбок расизъм - съмнение, че 500 млн. цветнокожи ще са способни да си построят сал с платна, ако няма бял да им покаже как става.
Ама я ти ми кажи, защо мислиш че 3 милиарда (щото това е по-реално число от 500 мил.) са толкова кухи, че ще зарежат сигурността на позната им околност, ще научат в движение корабостроене, теория на ветрилата, навигация със сектант и мореплаване, ще си осигурят логистика в каквато са се проваляли прекрасни армии и вкупом ще се юрнат...къде? В пренаселена Европа? Да ни изядат телевизорите и асфалта? Верно ли ги мислиш за толкова тъпи хората? То е истина че много от тях, особено в южните райони имат IQ колкото средно-дневната температура в Сахара, ама точно тези до никъде няма да стигнат и никакви кораби няма да строят. Както писах най-много да се накачулят един през друг при Гибралтар докато не чуят картечниците.
Кухулин написа Виж мнениеЕ, да, зависи колко ефективни ще се окажат институциите (дали няма да се разпаднат под тежеста на груповите интереси). Но да кажем, че в един приказен свят може да се окажат достатъчно ефективни
Dinain написа Виж мнениеАпропо тълпите дойдоха от реалността и познатата ни история, в която климатични промени, природни бедствия, войни и епидемии винаги са водели до преселения. Но не мога да го обяснявам на човек, който се води по устави.Last edited by Amazon; 23-03-2016, 18:23.This is my signature. There are many like it but this one is mine.
Comment
-
Amazon написа Виж мнениеТова ако можеш да го обосновеш че е важно. Щото аз(и не само аз) съм чувал за разни зърнени запаси, запаси за военно време, запаси от консерви. Остават и частниците. Явно не си влизал в консервен комбинат в България. Легалният срок за годност на някой консерви е една-две години. Реалният - не е много ясно. Скоро извадиха консерви от кораб в Мисисипи. На 150 години. Ядливи. Та хората прозивеждат много - според реколтата, държат на склад и лепят етикета със срока на годност чак преди пласмента.
За другото съм съгласен, складове има на всякъде. Въпроса е че не е особено изгодно да се държат дълго стоки на склад. Вероятно в преработвателните заводи има на склад повече храни от колкото в държавния резерв. Проблема е че България е вносител на храни. Ние консумираме много повече от колкото произвеждаме и следователно няма как на склад да има достатъчно храни за изхранването на населението. А дори и да има достатъчно от някои храни (зърнени култури), липсва транспорт от складовете до магазините. Зърното се произвежда и складира някъде в Добруджа, а се консумира в София. Запасите в София бързо ще се изчерпят, а запасите от Добруджа няма как да бъдат доставени при настоящия сценарий.
Ти съвсем се отнесе. Че и математиката засра. За да имаш 1 служител/войник на 1000 България трябва да е с 90 милиона население
Реално ще бъде един на 70 човека озверели ловци-командоси. Някой от тях още в памперс.
Отделно че хорицата в селата и малките градчета цялата работа ще им е малко през макарите. Най-много на третие ден да пратят Пешо-цигането да отиде с клюлото до окръжния, че да ги пита тия тиквеници що няма ток и що газката на горскио пали само с бутане.
И въобще това с ловците-снайперисти как си го представяш? Как ще се организират? Каква ще им е мотивацията? По кого ще стрелят? Въобще имам чуството че много филми гледате.
По въпроса за организацията, още от началото написах че не вярвам да има каквато и да е организация. Някакви полицаи сигурно ще се опитват да опазят някакви складове, които се е случило да се паднат в границите на населено място, а тълпите ще се насочат към същите складове. А полицаите спазвайки типичното българско уважение към висшестоящите, едва ли биха си създавали главоболия и да рискуват живота си да спират с оръжия въоръжена тълпа, сред която вероятно и собствените им роднини (имаше нещо от Тери Пратчет по този повод). Според мен цялата управленска структура ще колабира много бързо заради тоталната липса на комуникации и невъзможност за каквато и да било организация. А и не на последно място заради хронична некомпетентност, но това си го знаем.
А по въпроса за мотивацията, ако има глад и една група, която да пречи на хората да си вземат храна, моментално ще се появи и мотивация тази група да бъде отстранена.
Comment
-
Angelmr написа Виж мнениеЗа другото съм съгласен, складове има на всякъде. Въпроса е че не е особено изгодно да се държат дълго стоки на склад. Вероятно в преработвателните заводи има на склад повече храни от колкото в държавния резерв. Проблема е че България е вносител на храни. Ние консумираме много повече от колкото произвеждаме и следователно няма как на склад да има достатъчно храни за изхранването на населението. А дори и да има достатъчно от някои храни (зърнени култури), липсва транспорт от складовете до магазините. Зърното се произвежда и складира някъде в Добруджа, а се консумира в София. Запасите в София бързо ще се изчерпят, а запасите от Добруджа няма как да бъдат доставени при настоящия сценарий.
Четох че в момента в България заради субсидии имало повече добитък отколкото някога е имало в цялата история на страната. И да, зеленчукопроизводството го съсипаха мутрите и индоевропейците, но консервената промишленост не съм чувал да е западала. Това че ползват украински боб не значи че не се произвеждат у нас. И точно за това консервите са по-евтини, дори когато са от много качествени суровини. Защото произвеждаш, трупаш на склад и продаваш когато е изгодно. Нищо не се разваля, разходите за съхранение са нищожни.
И отново, това важи за няколко големи окръжни града. В малките градчета и селата консумират някаква част собствена продукция и на магазина разчитат основно за хляб, сол, сирене и някое замразено пиле или патешки фенер. Все неща произведени в България иначе не могат да оцелеят.
През миналата година добивът от ечемик в страната достигна 851 хил. тона, а тази година е около 800 хил. тона. Вътрешното потребление на ечемик е 366 хил., а 553 хил. тона са изнесени и почти няма остатъци от ечемик на склад.Свръхпроизводство на пшеница
През последните години прякото потребление на пшеница в България - за брашно, фураж и семена, намалява. От една страна, българинът яде все по-малко хляб, но от друга, българското животновъдство "не помага" на производителите да реализират зърнените си запаси, коментира Красимир Давчев. През 2009 г. вътрешното потребление е общо 2 095 000 тона, за да достигне 1 745 000 тона през 2014 г., основно поради намалялото потребление на хляб и хлебни изделия.
Производството на пшеница обаче не намалява. През миналата година реколтата е 5 525 000 тона, като от излишъка около 3 милиона тона са изнесени. В момента в страната има остатък от предходни реколти от над 902 000 тона пшеница, от които 700 000 тона се съхраняват в складове, а 202 409 тона са в зърнопреработвателните предприятия. Ако тази тенденция на увеличаване на нереализираните запаси с по 0.9 милиона тона годишно се запази, през 2016 г. в България ще има толкова зърно на склад, колкото е годишният износ.
Мани майтапа ама от нашият разговор оставам с впечатлението че ако някоя държава все пак оцелее в Европа, това ще е точно България. Жито и АК...Жито и АК
И още нещо много важно: заради остарялата инфраструктура в Кремиковци, за производство на стомана се използва Вагрянка, която инсталация няма нужда от ток за да работи. И може да работи с нискокачествена кремиковска руда и по-важното: работи със скрап, или смесено руда и скрап. В Перник е същото. Коксуването е химия а в Кремиковци го могат. Плугове, тръби за напояване и гилзи, ще има за всички.Last edited by Amazon; 23-03-2016, 19:17.This is my signature. There are many like it but this one is mine.
Comment
-
Amazon написа Виж мнениеБългария е голям производител и износител на зърно и калашници. Двата най-ценни и конвертируеми ресурса при какъвто и да е апокалиптичен сценарии. С износа на жито по едно време бяхме в световната десетка. Кой знае колко има по складовете. А силози има на навсякъде. Ония огромни бетонни кули на Сточна Гара не са замъка на Цецка Цачева.
Четох че в момента в България заради субсидии имало повече добитък отколкото някога е имало в цялата история на страната. И да, зеленчукопроизводството го съсипаха мутрите и индоевропейците, но консервената промишленост не съм чувал да е западала. Това че ползват украински боб не значи че не се произвеждат у нас. И точно за това консервите са по-евтини, дори когато са от много качествени суровини. Защото произвеждаш, трупаш на склад и продаваш когато е изгодно. Нищо не се разваля, разходите за съхранение са нищожни.
И отново, това важи за няколко големи окръжни града. В малките градчета и селата консумират някаква част собствена продукция и на магазина разчитат основно за хляб, сол, сирене и някое замразено пиле или патешки фенер. Все неща произведени в България иначе не могат да оцелеят.
http://www.capital.bg/biznes/kompani...ochna_pri_320/
Понеже работя във (бившия вече, сега е с друго име) институт по консервна промишленост, имам малък поглед в бранша. Консервните ни заводи работят изключително с вносна суровина. Ако е добра годината внасят концентрат от Китай, ако не е, от други азиатски държави и тогава цената се вдига. Става дума за основните храни като зеленчукови консерви на доматена основа. Със сигурност държат запаси. Възможно е също да изкупуват суровината в сезона и да си държат концентратите по складовете.
Това с износа е друг проблем. В България зърно се произвежда най-вече от типовете нужни за производство на паста. Проблема е че се преработва в чужбина. И съответно се изкупува от чужди преработвателни заводи, които вероятно си държат складовите наличности до завода а не до производителя на зърното. Така че голяма част от българското жито е складирано извън граница. По въпроса за животновъдството, мисля че нещата са по-сложни. Може би си прав за млечното говедовъдство. Но месопреработвателната промишленост разчита в огромна степен на внос (от южна Америка внасяха когато работих в такъв цех, сега не съм питал от къде внасят).
Извода от всичко това е че хранителната ни верига е силно зависима от транспорта. Храните които консумираме основно са от суровини произведени някъде в Китай, а суровините които произвеждаме се консумират основно някъде в Италия.Не знам, може и да греша и последствията да не са чак толкова апокалиптични,но не вярвам глобално разстройство на транспортната мрежа да не доведе до огромни проблеми и недостиг на храни.
Мани майтапа ама от нашият разговор оставам с впечатлението че ако някоя държава все пак оцелее в Европа, това ще е точно България. Жито и АК...Жито и АК
И още нещо много важно: заради остарялата инфраструктура в Кремиковци, за производство на стомана се използва Вагрянка, която инсталация няма нужда от ток за да работи. И може да работи с нискокачествена кремиковска руда. В Перник е същото.
Comment
Comment