Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Отбраната в съвремената война (тактика, заграждения и укрепления)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Преди известно време някъде бях мернал, че Израел държи рекорда за най-лека САУ направена от алуминиеви сплави, както че е 4-та страна в света по износ на оръжие ... И аз това им се чудя - харчат толкова много за противоракети, ама като си имат парички може да си ги харчат както си искат.

    Comment


      Голъм, и въпреки всичко израелците правят опити точно в този ключ. Ситемата Железен купол уж веднага засича ракетата, само, че не се занимава с контрабатарейна борба, а с изстрелване на 1000 до 2000 пъти по-скъпи противоракети.
      Да, разбира се, че израелските "отговори" (независимо дали използват ракети или скорострелни оръдия) са многократно по-скъпи - винаги е така в този род войни . Освен това, в израелския случай въобще не става въпрос за военна ефективност, а за мерки с политическо значение. Общо взето, същото е при всяка терористична заплаха, независимо от характера й - "отговорът" е многократно по-скъп и поради това само по-слабо ефективен. Да не говорим, че поначало защитата е многократно по-трудна работа в този контекст.
      А не се занимават с контра-батараейна борба (поначало в реална военна обстановка такава рядко ще се води заради едно оръдие, защото едва ли разходите ще си струват резултата), защото не това е основната цел (това е странично). Важното е снарядът или ракетата да не достигнат потенциалните цели - това е "скъпото последствие". Докато унищожаването на евтините нападатели (това се отнася еднакво към хората и техниката) не е първостепенна цел, защото така или иначе не може да се унищожат всички, а и става въпрос за реакция (това е трудното на отбранителните стратегии), а не за нападение.
      А въобще - в пълномащабен конфликт ще има висока концентрация на средства за артилерийско разузнаване и много артилерия, т.е. това създава много по-"реактивна" среда. Подобно нещо може да се поддържа за определено време, но е много скъпо, а и ще има "висок разход" на боеприпаси, хора и техника. Съвсем различна задача е охраната в мирно време на сравнително дълга граница от "случайни" ракетни нападения. В този случай изискванията са други, друга е и средата.
      Друг съществен момент, е че тези технологии са общо взето неприложими в реална война точно заради различната среда.

      Но не виждам какво общо има това с темата. ако говорим въобще за РСЗО срещу нарезна артилерия - всяка си има своята сфера на приложение и силни и слаби страни, няма очевидно превъзходство на едната над другата. Но като контра-батарейно средство нарезната като цяло е по-удобна. Първо, достъпна е на много по-ниско ниво (т.е. за вкарване в директна употреба от съответния командир), второ, има достатъчна възможност (поне съвременните типове) като за реагира бързо, така и да "засипе" целта с боеприпаси за кратко време, обсегът почти винаги е достатъчен за съответното ниво (да не забравяме, че и възможностите на артилерийското разузнаване за засичане съвсем не са безкрайни), точността (поне ако не говорим за управляеми боеприпаси) е по-висока. Като цяло, качественото РСЗО ще е съсредоточено на високо ниво и почти никога няма да е директно достъпно на ниско (батальонно) ниво и ще се използва по приоритетни (а не точкови) цели, които имат голяма площ за поразяване.

      И аз това им се чудя - харчат толкова много за противоракети, ама като си имат парички може да си ги харчат както си искат.
      Няма какво да се чудиш, причината е политическа, вече го написах. Просто няма как да е иначе, трябва да търсят начин да се предпазят, като в този случай не може да изглежда, че парите имат по-висока стойност от живота на гражданите.

      Обаче хайде стига отклонения, темата е формулирана ясно.

      Comment


        Аз имам един въпрос който не ми е ясен относно темата - да приемем че имаме почти гладка местност (гладка като "тепсия" например Дунавската равнина или равна част на плато). Тогава как спроред вас може да се изгради що-годе някаква отбранителна линия? За атака е ясно, но как на голия чукар да се защити човек? Минни полета е ясно, но вече ги обсъдихме колко струват те, може би някакви бетонни заграждения тук там за да се намали подвижноста на механизираните част + телчица тук там за да неможе пехотата да щъка където ще. Противотанковите ровове според вас загубили ли са значението си и или все още има смисъл от тях?

        Comment


          Нали говорим за съвременност? Значи едва ли е нужно и необходимо да се търси решение чрез превенция, т.е. отбранителна линия, по-скоро еластична защита в дълбочина и забавяне, вместо превенция. Друг вариант е отбранителна концепция построена върху A2/AD (Аnti аccess area denial) концепция. И в двата случая обаче изоставяме идеята за статични отбранителни елементи на самата територия (освен минни полета може би). При съвременен конфликт, това просто си е загуба на ресурс особено за територия с такава география.
          Recalibrating my lack of faith in humanity...

          https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

          Comment


            Никоя равнина не е абсолютно "равна". Все има някакви хълмове които кадърен командир би използвал. Ако пък се наложи да се защитава нещо наистина равно, за пример се сещам първата война в залива. Гвардията копае здраво - основно окопи за танковете, бетонни блокове, които да защитават предният брониран лист, използват сградите в малки населени места като прикритие, включително съм виждал схема на нещо като кръгова отбрана с окопи и вкопани танкове и БМП. Не че това им помогна много - даже хич, но за това причините са други.
            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

            Comment


              Да съм честен визирах пряко Пустинна Буря и окопаните точно в кръгова отбрана иракси Т-72 с БМП-та, и както каза Амазон - това не помогна. С оглед съвременните оръжия ако и 2-те страни са на 1 технологично ниво, и близки по брой и подготвеност армий или за няколко часа ще се смелят една друга или ще почне едно дълго дебнене и чакане някой да стъпи накриво и тогава яко по каската. А ако едната страна е само 1 крачка по напред става поголовно клане и войната се губи за часове или най-много няколко дни и язък за похарчените милиони...

              Comment


                Противотанковите ровове според вас загубили ли са значението си
                Да. С появата на танковия мостоукладчик и машините за дистанционно разминиране(УР-77 Луна примерно) и в момента в който инженерите са престанали да си случат единствено с кирка, брадва, лопата, трион и въжета. А придадеш ли на инженерите коректировъчен пост(още по-добре JTAC - joint terminal attack controller - не знам как се превежда по нашему, за да може освен артилерията да ползваш и фронтовата авиация за прикритие), всеки опит да бъдат нападани или да се стреля по тях докато си вършат работата (а даже и тогава ще са под прикритието на танковете и механизираната пехота в чийто интерес работят) може да има неприятни резултати и ако не си изкопал достатъчно голям ров, преодоляването му ще стане за минути, а не знам колко мостоукладчика има в съответната инженерна/понтонна рота ама се съмнявам да е един(разбирай мостовете през рова ще са повече от един)
                Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                Comment


                  А забелязвате ли, че темата е за съвременната война? А в съвременните войни не се сблъскват огромни и отлично въоръжени армии, а поне една от страните обикновено е доста по-зле въоръжена и снабдена. При такива условия фортификацията играе съществена роля.

                  Руснаците ползват готови бетонни елементи за укрепяване на блокпостове в Чечня, американците строят огромни лагери в Афганистан, живо напомнящи лагерите на античната римска армия и оградени с нещо, което може да се нарече стена от габиони, разбира се - индустриално подготвени.

                  Фортификациите на Хизбула играха съществена роля при втората израелско-ливанска война, фортификациите на Тора Бора определено затрудниха американците при нахлуването им в Афганистан, а чадското правителство ефективно използва огромни ровове около Нджамена, за да спре набезите на текникълите /пикапи с картечници и т.н./ на дарфурските си противници.

                  Да не говорим, че не се спомена даже най-титаничната съвременна фортификация, с решаващ ефект в конфликта - стената, която Мароко издигна в Западна Сахара срещу Полисарио.


                  thorn

                  Средновековните църкви в България

                  Comment



                    ограждения около батареята в Афганистан


                    пак Афганистан



                    малък форт пак там



                    нещо кто "римски лагер".


                    Готовите елементи са The HESCO bastion
                    Last edited by Thorn; 22-08-2012, 20:01.


                    thorn

                    Средновековните църкви в България

                    Comment


                      карта на западносахарската стена





                      форт, пак там



                      thorn

                      Средновековните църкви в България

                      Comment


                        - мароканската стена отблизо


                        thorn

                        Средновековните църкви в България

                        Comment



                          Чечня


                          http://www.skandaly.ru/wp-content/up...92-500x333.jpg


                          thorn

                          Средновековните църкви в България

                          Comment




                            А тук се вижда, че от леко оръжие, че даже и от не чак толкова леко, габионите са достатъчно надеждни.


                            thorn

                            Средновековните църкви в България

                            Comment


                              Не мисля, че който и да е посочените примери е релевантен към въпроса на Хатори Ханзо. Това са средства за контрол над територия в COIN конфликт, а той говореше за отбрана при инвазия. Или поне аз така му разбрах въпроса. И то за отбрана на специфичен терен.
                              Recalibrating my lack of faith in humanity...

                              https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                              Comment


                                Яки снимки. Торн, имаш ли идея дали форта от третата снимка е заварено съоръжение впоследствие оборудвано с алуминиева дограма, голяма радио-антена и знаме, или е построено от нулата?
                                Last edited by Amazon; 22-08-2012, 21:35.
                                This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                                Comment

                                Working...
                                X