http://www.ethnologue.com/show_language.asp?code=bgx - погледни тука диалектите и ще разбереш, че от векове е грешка сравнението с "околните". Ако си чел коментариите ми за гаджали, казълбаши, юруци и караманлии, също ще разбереш "грешката" от некоректния сравнителен анализ...Погледни също темата "Турци ли са турците...." и тук : http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%93%...B0%D0%BB%D1%8B и ще раберем защо нашите патриотари, "възродители" и прочие, ако не са идиоти, то са платени слуги на панславизма, пантюркизма или елинизма, защото предпочетаха една шепа хора, да ни изкарат "отуречени славяни" и недогледаха 1/4 юруци, 1/2 караманлии и 100% гаджали, казълбаши/амуджи и сургучи...Иначе разликата от турския е лесна: Я-кане-вместо бен, сен, гел, чешме, ишлер и т.н.: бян, сян, гял, чешмя, ишляр и т.н. Друго е глухите съгласни съвсем ги "няма":доан вместо доган, каун вм. кавун, гагауз вм. гагавуз , таук вм. тавук и т.н. , обратен словоред и много други. А за заемките: ама хич не е лесно, хем са се омешали, хем не знаем от кой, към кого : клисе, фидан-ка, сопа, чапа, юрган, баджанак, балта, чакър, чавдар, киряк, пендара, тарана и т. н. сложна работа...да не забравяме арабските и персийските заемки....
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Гагаузкият език
Collapse
X
-
Гост
Кухулин написа Виж мнениеВторо, забележката. Прабългарската палатализация е особена и е различна от караимската и гагаузката. При нея се смекчават пратюркските *s, *c, *t и *d, а във втория случай се смекчава всичко.
Трето, по същество:
1) този тип палатализация се развива само в караимския и в гагаузкия, другаде в тюркските езици не присъства;
2) караимския и гагаузкия прекарват по 500+ години в славянска среда;
3) в славянските езици присъства силна и закономерна палатализация.
При това положение не е чудно, че всички лингвисти обясняват караимската и гагаузката палатализация с многовековното славянско влияние, а Баскаков се явява самотен воин на печенежкия фронт.
Може би не съм прав, но напоследък кредитът ми на доверие към диахронните трудове на проф. Баскаков критично намалява.
Впрочем цялата тази, толкова съществено-значима за българската историография проблематика много отдавна вече изобщо не се нуждае от каквото и да е ревизиране или доработка в кой да е свой по-общ или по-частен аспект, а единствено и само от едно пределно кратко, сводно-синтетично, достатъчно квалифицирано обобщение, примерно, от рода на следното:Attached Files
Comment
-
проф. Добрев написа Виж мнениеПовече от излишно и доста прибързано, защото всъщност под прабългарски мотивирана палатализация в гагаузския език проф. Баскаков има предвид прехвърлянето на палаталния признак от следходната незакръглена широка предна гласна върху предходната съгласна, в резултат на което самата предна гласна се веларизира и превръща в задна.
Comment
-
Гост
Кухулин написа Виж мнениеБез да съм сигурен, но ми се струва, че в прабългарския език отсъства системен преход от предна в задна гласна под въздействието на предходна палатална. Например чигот, шиле. Бих Ви помолил за някаква препратка към публикация или примери, ако е възможно.
1. Степень употребляемости гласных переднего ряда ä и е.
В центральном диалекте гласный ä закономерно выступает в конечном открытом слоге имен и глагольных форм (например: maalä ‘квартал’, gecä ‘ночь’, hergelä ‘табун’) и в аффиксах под ударением после основ с гласными переднего ряда (köklär ‘корни’, evdän evä ‘из дома в дом’, gidän ‘уходящий’, gidärdi ‘он уходил’ и т.п.). В южном говоре гласному ä в указанных случаях соответствует гласный е (maale, gece, hergele / kökler, evden eve, giden, giderdi).
2. Варианты личных местоимений 1-го и 2-го лица единственного числа. Bän [b'an] // sän [s'an] в центральном диалекте и ben // sen в южном диалекте.
В современном гагаузском языке имеется 38 фонем, из них 17 гласных и 21 согласная. По наличию или отсутствию долготы гласные фонемы классифицируются как обычные (недолгие) – a, ä, e, ı, i, o, ö, u, ü и долгие гласные – aa, ää, ee, ıı, ii, oo, uu, üü.Attached Files
Comment
-
проф. Добрев написа Виж мнениеПреходът от предна в задна гласна не е под влиянието на предходна палатална съгласна, а самата тя се палатализира и именно всичко това се счита за прабългарско влияние върху фонетиката на гагаузския език. Така в класическата осемчленна вокална структура се появява девети член, който графически се отбелязва чрез ä:
1) палатализация пред предни гласни (палатализацией согласных в позиции перед передними гласными);
или
2) преход на предните гласни в задни (деформацией последующих передних гласных и переходом их в соответствующие задние гласные);
или
3) и двете?
Точка 1) я коментирах в пост #22 - твърдението не е доказано и не се приема от научната общност. Посочих ред публикации. Дори примерите на самия проф. Баскаков (например эв'а вместо эвэ "дому", кес'м'а вместо кесме "не режь" и пр.) не го подкрепят, защото в прабългарския /в/ и /м/ не се палатализират.
Точка 2) е обект на пост #63.
Цитирането на д-р Сорочяну не изяснява проблема, защото посочените фонетични явления касаят спецификата на съвременните диалекти и нямат отношение към техния генезис или към прабългарския език.
Comment
-
Гост
Кухулин написа Виж мнениеВъзможно е да съм разбрал грешно предния пост.
...твърдението не е доказано и не се приема от научната общност.
Цитирането на д-р Сорочяну не изяснява проблема, защото посочените фонетични явления касаят спецификата на съвременните диалекти и нямат отношение към техния генезис или към прабългарския език.
че класическият огузски осемчленен фонетичен модел, в гагаузския език се преструктурира до деветчленен!
А според вас и вашата "научна общност" коя точно е първопричината
за тази толкова странно-необичайна според мене трансформация?
Comment
-
проф. Добрев написа Виж мнениеА според вас и вашата "научна общност" коя точно е първопричината
за тази толкова странно-необичайна според мене трансформация?
STACHOWSKI, THE DISCUSSION ON CONSONANT HARMONY IN NORTHWESTERN KARAIM, 2009
Нещо повече, самия проф. Баскаков застъпва сходни позиции през 1978 г., когато публикува в западните издания:
Baskakov, The extent of multilayer influences on the Gagauz language, 1978
Comment
-
Гост
Кухулин написа Виж мнениеОбщо взето има консенсус, че тези явления се дължат на славянското влияние, например:
STACHOWSKI, THE DISCUSSION ON CONSONANT HARMONY IN NORTHWESTERN KARAIM, 2009
Нещо повече, самия проф. Баскаков застъпва сходни позиции през 1978 г., когато публикува в западните издания:
Baskakov, The extent of multilayer influences on the Gagauz language, 1978
Но и самото това "славяноезично" влияние в караимския език е повече от проблематично, особено като се има предвид, че караимите са образувала се на Кавказ къпчашка народност със силен хазарски субстрат.
А хазарите, без да са прабългари/болгари, те все пак са българи и на всичко това, макар и малко приблизително от болгаристична гледна точка, много отдавна вече е обърнал внимание и самият проф. Баскаков.
Следователно, нищо чудно при едно по-прецизно-квалифицирано проучване на фонетиката на караимския език може да се окаже, че и палатализацията в него на палатално-предходните консонанти в края на краищата е българско влияние.
Доколкото мога да чета и английски, в страницата от статията на проф. Баскаков, която цитирате, въпросът за прабългарски мотивираната консонантна палатализация в гагаузския език, изобщо не се засяга експлицитно, а само имплицитно в първите няколко реда, така че меродавно продължава да си остава неговото виждане от Введение 1969!
И ако все пак моят английски ме подвежда, ще ви бъда безкрайно признателен, ако преведете на български език дори и само съответния абзац от тази толкова фатална страница!??Attached Files
Comment
-
проф. Добрев написа Виж мнениеСледователно, нищо чудно при едно по-прецизно-квалифицирано проучване на фонетиката на караимския език може да се окаже, че и палатализацията в него на палатално-предходните консонанти в края на краищата е българско влияние.
Моя английски не е достатъчно добър, за да преведа прецизно сложните изрази на проф. Баскаков, но за щастие в заключението на статията са използвани доста по-ясни фрази:
Линк
Мисля, че точка 4 изяснява въпроса.
Comment
-
Гост
Кухулин написа Виж мнениеНапълно е възможно да се стигне до такъв извод, но засега липсват индикации за промяна в позициите.
Моя английски не е достатъчно добър, за да преведа прецизно сложните изрази на проф. Баскаков, но за щастие в заключението на статията са използвани доста по-ясни фрази:
Мисля, че точка 4 изяснява въпроса.
Ето защо тъкмо в т. 4 той пише за наличието в гагаузския език на вторично палатализирани съгласни, но не посочва причинителя на тази вторична палатализация, който е прабългарският език, както много добре се знае от основните му публикации по въпроса, т.е. тук той отива на едно пределно обобщение и не привежда повече детайли, които са излишни и дори ненужни в аспекта на вида и характера на изданието.
Именно поради това настоящата публикация в никакъв случай не бива да се приема за меродавно-показателна по отношение цялостно-завършената концепция на проф. Баскаков за гагаузския език.
Освен това, при обсъждането на проблема за произхода и мястото на гагаузския език в системата на тюркските езици повече от задължително е да се прави разлика между диахронните историко-генетични и синхронните структурно-типологични черти и особености на огузските езици изобщо и на гагаузския език в частност.
Тъкмо тази диалектика на посочените два аспекта на всеки един език изобщо и в частност на огузския гагаузски език според мене успява да я улови и експлицира единствено и само проф. Баскаков.
На фона на останалите огузски езици, структурно-типологичните черти и особености на гагаузския език ни най-малко и в никакъв случай не се изчерпват с въпросната, прабългарски мотивирана палатализация.
Доколкото в огузския турски език почти до края на ХVII в. е агач, но в гагаузския е аач, и същевременно в дунавския прабългарски език вместо каган е кан, то аз бих допуснал, че и втората специфична черта на гагаузския език на фонетично равнище, а именно редуването Г-Нула се развива под прабългарско влияние.
Следователно, цялостно-завършената теория не само за произхода, но и за структурно-типологичната специфика на гагаузския език в системата на огузските езици не е възможна без това прабългарско влияние.
Comment
-
проф. Добрев написа Виж мнениеДоколкото в огузския турски език почти до края на ХVII в. е агач, но в гагаузския е аач, и същевременно в дунавския прабългарски език вместо каган е кан, то аз бих допуснал, че и втората специфична черта на гагаузския език на фонетично равнище, а именно редуването Г-Нула се развива под прабългарско влияние.
Що се отнася до изпадането на /g/ в гагаузкия език, според мен видно и в етнонима -auz < -oguz, не е ли по-вероятно да се усеща именно влиянието на турското меко g?
Comment
-
Кухулин написа Виж мнениеПреди време доста мислих за тази елизия. Тогава стигнах до извода, че е по-вероятно да е настъпила в аварска среда, отколкото в прабългарска. Трябва да си спомня какъв точно беше случая, че съм забравил.
1. каган (Баян, аварска среда);
2. *каан > кеан (кеанус магнус за Крум) със закономерна адаптация на дългата гласна до дифтонг в унгарска среда;
3. *кан (канизауци, аварска среда)
4. *кан (канасубиги, българска среда).
Плюс това имаме данни, макар и доста бегли, че хан Крум се появява на историческата сцена точно от аварска среда. При това положение, ако съпоставим двете версии, по-гладко изглежда аварската каган > каан > кан. При идването си в България Крум носи със себе си аварската титла и поставя традицията. За българската хипотеза са нужни допълнителни предположения и същности, което влиза в конфликт с бръснача на Окам.
Comment
-
Stan написа Виж мнениеВсичко това е много хубаво, само дето титлата "каган" е била много добре известна на българите в началото на 10 в. и е регистрирана в старобългарски паметник точно в тази си форма. Разбира се не като титла на българските владетели, защото те никога не са я носили.
Comment
-
Че е славяноезичен извора, в който е регистрирана титлата "каган", славяноезичен е. Както пък изворът, в който се споменава "кеанус магнус" унгарски, писан на латински в началото на 13 в., т.е. всеки сам може да си прави изводите колко достоверно е предадена титулатурата.
А колкото за изпадането на "г", това от лингвистична гледна точка е напълно недоказуемо, напротив наличният емпиричен материал показва, че такова нещо не е имало. Най-добрият пример в това отношение е "багатур", който си е "багатур", а не "баатур" или "батур".
Comment
Comment