Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Гагаузкият език

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Не знам доколко е релевантно към темата, но попаднах на това, докато си търсих нещо друго в Евлия Челеби (т. 3 Yapı Kredi). Някъде го споменавахме Евлия понеже
    Attached Files

    Comment


      #32
      KIZIL DELI написа Виж мнение
      Не знам доколко е релевантно към темата, но попаднах на това, докато си търсих нещо друго в Евлия Челеби (т. 3 Yapı Kredi). Някъде го споменавахме Евлия понеже
      Твърде интересно! Ако не се лъжа, това е пълния списък на думите, за които говори Манов. Можеш ли да преведеш накратко как ги описва Евлия Челеби - като думи без аналог в османския или по друг начин?

      Comment


        #33
        Ми нищо особено не казва, просто, че това са думи от характерни за езика на племето Читак, което сигурно ще рече (а е я ясно де), че такива няма в османския (каквото и да разбираме под османски, щото през 14-15 в. езикът е един, а по негово време съвсем друг). Ама пак да кажа, че той вади такъв списък и за караманците, а сигурно и за други места, та не знам колко можем да го напъваме Евлията, в крайна сметка човекът е писал за кеф с цел големи тиражи и не е държал сметка, че в 21 век някой ще го чете буква по буква

        Comment


          #34
          Мерси за инфото, тези дни ще помисля върху етимологиите. Да видим, може пък да изскочи нещо кипчакско. Междувременно, ако някой има идеи, може да удари едно рамо.

          Comment


            #35
            Аз съм потресен, че Евлия Челеби е включил и турската дума чалма в списъка...

            Comment


              #36
              Кухулин написа Виж мнение
              Аз съм потресен, че Евлия Челеби е включил и турската дума чалма в списъка...
              Аз затова ти казвам да не му се вживяваш на Евлия толкова, нито е бил особено учен, нито пък за информацията, която включва в "пътеписа" си има гаранция, че е 100% добита на място и не е имагинерно изобретение на Евлията. Аз съм го хващал много често в абсолютни измислици, а да не говорим, че той е седнал да си оправя бележките на дърти години, когато я камилата, я камиларя да си спомни какво точно е било.

              Comment


                #37
                Да, очевидно си прав.

                Comment


                  #38
                  Кухулин написа Виж мнение
                  Аз съм потресен, че Евлия Челеби е включил и турската дума чалма в списъка...
                  Може тогава още да не е била турска Не трябва да се пропуска, че е възможно много чуждици да са навлезли в османския от(чрез) български, кипчакски, татарски, "читакски"(гагаузки, гаджалски)...Едва ли влиянието е било едностранно...

                  Comment


                    #39
                    KIZIL DELI написа Виж мнение
                    Аз затова ти казвам да не му се вживяваш на Евлия толкова, нито е бил особено учен, нито пък за информацията, която включва в "пътеписа" си има гаранция, че е 100% добита на място и не е имагинерно изобретение на Евлията. Аз съм го хващал много често в абсолютни измислици, а да не говорим, че той е седнал да си оправя бележките на дърти години, когато я камилата, я камиларя да си спомни какво точно е било.
                    Според мен пак мерим със сегашен аршин...Според мен за времето си Челеби си е бил доста грамотен. То векове след това "виенския" професор Иречек как са го заблуждавали и какви грешки и противоречия има, но като цяло пътеписите му са безценен източник за епохата си. Без тях по-зле ...Винаги ще твърдя, че да се гледа "на парча", да се мери със сегашния аршин и да има модна (авто)цензура може да изкара гагаузкия на патагонски и обратно .

                    Comment


                      #40
                      Аз имам предвид, че Евлия точно по тогавашните образователни стандарти е учил-недоучил, което си му и личи. Ти какво искаш да кажеш не мога да разбера? Какво общо има тук образованието на Иречек (несъмнено едно от най-добрите възможни към дадения момент) с грешките, които е допуснал като учен? Мисля си, че ти май мериш с модерния аршин и пласираш едно много старо клише - "грамотен за времето си човек". От него винаги ме полазват тръпки, щото хем нищо не казва, хем априори омаловажава интелекта на обекта, към когото е насочено.

                      Comment


                        #41
                        Ben Gagauzum написа Виж мнение
                        Може тогава още да не е била турска Не трябва да се пропуска, че е възможно много чуждици да са навлезли в османския от(чрез) български, кипчакски, татарски, "читакски"(гагаузки, гаджалски)...Едва ли влиянието е било едностранно...
                        Думата чалма е общотюркска. Сър Джерард Клосън посочва османска употреба през XVI в. с позоваване на Taniklariyle tarama sozlugu II:207 (EDT 420). Евлия Челеби пише сто години по-късно.

                        Comment


                          #42
                          Кухулин написа Виж мнение
                          Taniklariyle tarama sozlugu II:207 (EDT 420).
                          Да не би да има он-лайн версия някъде?

                          Comment


                            #43
                            KIZIL DELI написа Виж мнение
                            Да не би да има он-лайн версия някъде?
                            Не ми се вярва да го има някъде на свободен достъп. EDT обаче е качен в нета:

                            Clauson, An Etymological Dictionary of pre-thirteenth-century Turkish, 1972

                            Comment


                              #44
                              Големи благодарности!

                              Comment


                                #45
                                KIZIL DELI написа Виж мнение
                                Аз имам предвид, че Евлия точно по тогавашните образователни стандарти е учил-недоучил, което си му и личи. Ти какво искаш да кажеш не мога да разбера? Какво общо има тук образованието на Иречек (несъмнено едно от най-добрите възможни към дадения момент) с грешките, които е допуснал като учен? Мисля си, че ти май мериш с модерния аршин и пласираш едно много старо клише - "грамотен за времето си човек". От него винаги ме полазват тръпки, щото хем нищо не казва, хем априори омаловажава интелекта на обекта, към когото е насочено.
                                Искам да кажа, че като цяло всякакви пътеписи(макар да не са наука сега) са ценни. Ти сега не го взимай всичко толкова лично. Аз по-скоро задавам питанки, защото хем не съм лингвист, хем като ви "побутна" научавам много нови неща. Така, че съм ви задължен на всички компетентни колеги от този форум и който има път към Варна(чатла-патла съм в Комрат) ще черпя много !
                                А Евлията много ме кефи щото е пътешествал преди големите сътресения започнали от края на 18 век и продължаващи и днес. Като не сме лингвисти с него...вий пишете, давайте информация има кой да я анализира и да почерпи при това!!!
                                Last edited by Ben Gagauzum; 24-02-2012, 15:00.

                                Comment

                                Working...
                                X