Нещастието е, че е съсед на мухлясала империя, правеща успешни опити да стои встрани от новите тенденции.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Демографски въпроси за ПБЦ
Collapse
X
-
Quae fuerant vitia, mores sunt.
-
Това, че има способни и енергични хора в обречената система, въобще не може да се отрече.
Казваш същото по друг начин.
За външните опасности: Дали не е по добре поданиците да са заможни и мотивирани да защитават това, което имат, вместо да са почти като роби?
Също така ако резиденцията на владетеля е на 100 км. от опасността, дали няма да намери бърз и успешен начин за защита, включително съюзяване със съседите, които се предполага не са идиоти?
Според мен отговорът е да.
Comment
-
Юлиан Август написаСмех. Феодалните отношения в българските земи се развиват именно под византийска власт- процесите при Петър са само лек повей на предстоящото. Нещастието е, че точно тогава ИРИ е в небивал подем във всяко отношение и нищо "мухлясало" няма в това, че на трона застават трима енергични и способни императора един след друг- Фока, Цимисхи и Василий Втори- които впрягат целия държавен апарат за да се справят с външните опасности.
Comment
-
случайно прелитащ написаОткога багатурите одобряват цивилизаторската роля на Византия!
багатур написаНо....историята не им дава този шанс-османците така да се каже хващат в крачка християнския балкански свят.
Поговорката я знаем: "На точното време, в точното място.."
...И кажи ми ти страннико,
чувал ли си звук,
по- велик от тропота на хиляди коне!!?...
Comment
-
Относно "феодализацията" на обществото, не съм никак сигурен, че в ПБЦ е имало феодализъм - от една страна имаме ниски данъци (по времето на Цар Петър), които не се изразяват в част от реколтата, от друга страна армията се издържа от големците - Крум лично е дал 5 000 вола за атаката срещу Константинопол, която организира преди да умре. Имаме сведения и за прабългарите, че купуват титлите си с кръвта на неприятеля. Не мисля, че България е била толкова "напреднала", че да стигне до феодализъм толкова рано. Това ни е "цивилизаицонен" дар от ВизантияНе 7, а 77 пъти по 7...
http://www.mathematicalanthropology.org/
Тук неща са такива, каквито са и няма да се променят. - Голъм
Comment
-
Иво.Станоев написамежду другото ето един линк с карти според които северната граница на Българските царства от онова време е била по Дунав - http://www.roman-emperors.org/Index.htmIN VINO VERITAS !!!
Comment
-
Плиска е заемала площ по-голяма от тази на Константинопол.
Да се сравнява по този начин Плиска и Константинопол означава да се сравняват два доста различни по същността си обекта. Сравнението е между ограденото с вал място, в което има дворец и прилежащи постройки, оградени с крепостни стени, освен това разпръснати селища и празни, незаселени места между тях, от една страна, и оградената с крепостни стени основна градска част на Константинопол, извън която са намиращите се извън стените манастири и други постройки, квартали като Космидон, тържищата по пътя, излизащ от Златната порта, водопроводната система, както и цялата заселена част оттатък Златния Рог, сама по себе си оградена също със стени, от друга страна. За Константинопол е уместна употребата на съвременната дума "предградия", които не са топографски обозначени и защитени с някакъв вид вал или стени. За разлика от това Плиска представлява пак според съвременната терминология конгломерат от селища и пространството между тях, защитени с ров и вал.
Твърдението, че Плиска е заемала площ по-голяма от тази на Константинопол, съдържа някаква част истина, някаква част от истината я премълчава, а друга - преекспонира и следователно може да бъде определено не като истинно, а като некоректно и манипулативно съждение. Все едно да кажем, че българският крокодил е по-дълъг, отколкото е зелен византийския крокодил.
Карта на Плиска
Със тъмносиво са обозначени селищата, със светлосиво - незаселените места.
Карта на Костантинопол
Статията за Константинопол в THE ECONOMIC HISTORY OF BYZANTIUM From the Seventh through the Fifteenth Century
Last edited by Хана; 31-03-2008, 15:36.
Comment
-
Гост
А и все пак Плиска се остава град тип "скитски".
Докато Константинопол си е модерен град наследил античната традиция, строен с по-високи технологии.
Comment
-
За кой ли път питам - при пълна екскавация на Плиска 0.5 % (Рашо Рашев) с каква статистическа достоверност може да се твърди, че външният град е рядко населен или ненаселен? С каква достоверност изобщо може да се твърди нещо за него?Не 7, а 77 пъти по 7...
http://www.mathematicalanthropology.org/
Тук неща са такива, каквито са и няма да се променят. - Голъм
Comment
-
Darkas написаЗа кой ли път питам - при пълна екскавация на Плиска 0.5 % (Рашо Рашев) с каква статистическа достоверност може да се твърди, че външният град е рядко населен или ненаселен? С каква достоверност изобщо може да се твърди нещо за него?
С достатъчно голяма. Първо има аеро и космически снимки и второ - ако там имаше голям гъсто населен град, то той все щеше да е отбелязан от разни пътешественици и хронисти.
Comment
-
Между другото пътешествениците и особено грамотните за тази епоха са доста голям дефицит. Горе-долу същото е и положението с хронистите.
Един баварски "пътеводител" от началото на IX в. твърди, че в цяла Дунавска България, която била "огромна страна", имало само 5 крепости.A strong toun Rodez hit is,
The Castell is strong and fair I wis...
блог за средновековна балканска история
Comment
Comment