BAGA_TUR написа
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
За титлата "княз"
Collapse
X
-
"oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.
-
Ами има защо- хаган/каган е нещо различно от хан/кан, както знаем- първото стои по-високо в йерархията. Явно българските владетели не са я използвали, а това дава обяснение защо преминават към "княз" директно без да се целят по-високо. Княз е отговаряло на тяхното положение преди християнизацията- хан/кан, т.е. на архонт.
Това в общия случай.Quae fuerant vitia, mores sunt.
Comment
-
Аз не виждам нито един аргумент за приравняването на "канасювиги Еди кой си" с "Еди кой си хан". Такива лингвистични упражнения всеки може да правиНе 7, а 77 пъти по 7...
http://www.mathematicalanthropology.org/
Тук неща са такива, каквито са и няма да се променят. - Голъм
Comment
-
Не са лингвистични- просто в единия и другия случай византийските хронисти използват все "архонт", т.е. един и същи еквивалент, който за титли като хаган не се използва. Лингвистична еквилибрискика, при това доста тромава, е опитът да се извежда "княз" от "канасубиги".Quae fuerant vitia, mores sunt.
Comment
-
Е то архонт се използва от самите прабългар, нали това са техни колони, в които се наричат архонти :sm186:Не 7, а 77 пъти по 7...
http://www.mathematicalanthropology.org/
Тук неща са такива, каквито са и няма да се променят. - Голъм
Comment
-
IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS написаПо оценка на Цветелин Степанов χayan, χan, yabΥu, tarxan, bojla, icraki, batur/bagatur, tegin, jigid, jegetlar са тюркски титли. Те имат частични или пълни аналози сред прабългарите. (Цв. Степанов 1999: 76-104; Ст. Станилов 2003: 3-5). Въз основа на авар. титла боколобрас, като тюркска може да бъде определена и титлата колобър (Бешевлиев 1992: 71-72). Смятам, че към тези титли трябва да добавим също каган, таркан и табан, както и съставките юк, бири, пиле, съдържащи се в титлите юк багаин, бири багаин, туртуна пиле жопан. Не е изключено тюркски произход да има и титлата жупан.
Колкото до титлата канасубиги, според мен тя трябва да се разчлени кана субиги. Срвн. с титлите "кана боила колоброс", "багатур кана", "кана табан", както и с аварската титла "кана зауци". Вж. също "кавкан", "таркан", "боритаркан", "кампаган", "канарти кейнос"/"кана иртхи тюн"/"кана иртхин" Вж. също: Ст. Станилов 2003: 3; Р. Рашев 2008: 245; ГИБИ ²²²: 305; ГИБИ V: 222, Цв. Степанов 1999: 90-91; Георгиев 1990: 107; Йорданов 2001: 73.
Такъв подход е изначално грешен. Той почива на отсъствието на знания за генезиса на тюркското ранносредновековно общество, в който активно участва ирански елемент - согдийците. Казано на един особен език, согдийците са културопредаващите, а тюрките - културоприемащи.
Тук може да се приведе веднага примера със согдийския език и писменост, възприети от тюрките, както и ролята на согдийците като дипломати и сановници в тюрския политически организъм.
Титлата "колобър" с вероятно степенувана в "боколобър", почти сигурно не е тюркска, което е добре изяснено от Степанов във фамозната му дисертация за властта и авторитета. Възприемането на аварите като тюрки е също погрешна теза, исторически и археологически недостоверна.
Comment
-
_magotin_ написаТук може да се приведе веднага примера със согдийския език и писменост, възприети от тюрките, както и ролята на согдийците като дипломати и сановници в тюрския политически организъм.
Възприемането на аварите като тюрки е също погрешна теза, исторически и археологически недостоверна.
P. S. Между другото, името на западнотюркския хаган Tong Yabghu Khagan, ако се напише Кагана Ябгу Тонг, много ще напомня за българското кана сюбиги Тонг.
"oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.
Comment
-
"Възприемането на согдийската азбука, която всъщност не е согдийска, а арамейска, не означава възприемане на согдийския език и писменост."
Запознай се с т.нар. орхоно-енисейски надписи, стелите, върху които те са поставени и пак ще говорим. Виждам, че още не си го направил и затова ти се губи согдийскияj език и писменост у тюрките. "Арамейски" може да е бил някакъв древен първообраз на тази писменост, но не арамейци участват в тюркските организми.
"Какво показва историята и археологията за аварите и тяхната езикова принадлежност?"
Не бЪркай етнолингвистична с етнокултурна принадлежност. Историята, вкратце, показва, че аварите са заклети врагове на тюрките и си прилепват нечие име. Археологията разкрива у тях погребална обрядност и артефакти, различни от тези, които минават за еталонни в средноазиатските тюркски комплекси.
Comment
-
_magotin_ написаЗапознай се с т.нар. орхоно-енисейски надписи
_magotin_ написаНе бЪркай етнолингвистична с етнокултурна принадлежност.
_magotin_ написаИсторията, вкратце, показва, че аварите са заклети врагове на тюрките и си прилепват нечие име.
_magotin_ написаАрхеологията разкрива у тях погребална обрядност и артефакти, различни от тези, които минават за еталонни в средноазиатските тюркски комплекси.
"oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.
Comment
-
"А на какъв език са написани орхоно-енисейските надписи?"
Изкушен съм да ти кажа да провериш сам, но ето синтезиран отговор - на тюркски със согдийски букви, на согдийски със согдийски букви, на тюркски с тюркски руни. Срещат се и билингви на тюркски и согдийски език.
"Кажи ми какво разбираш под "тюрки"?"
С удоволствие, но предпочитам да чуя първо твоето мнение.
"От това ли следва, че аварите не са тюрки?"
Не непременно, но е показателно. Все пак Кьок тюркският модел се базира на концепцията, че всичките турки са под върховенството на кагана. Съмнително е неистовата омраза на Истеми към аварите да е просто израз на междуродови вражди, каквито обикновено бързо се решавали с избиване на лидерите на даден род.
"А щом не са тюрки, какви са тогава аварите?"
Много, много интересен въпрос, на който науката не е дала ясен отговор и дори днес се водят ожесточени спорове.
"А щом не са тюрки, какви са тогава аварите? Монголи? Ефталити? Кушани?"
Монголи? Твърдо не. Ефталити или кушани - доста по-вероятно от "истински" тюрки. Но, с риск да се повторя, водят се големи спорове по въпроса и авароведението си е цял подраздел на археологията в Унгария.Last edited by _magotin_; 13-03-2008, 01:44.
Comment
-
_magotin_ написаСрещат се и билингви на тюркски и согдийски език.
_magotin_ написаС удоволствие, но предпочитам да чуя първо твоето мнение.
1. Гоктюрки.
2. Най-общо т. нар. тюркюти.
3. Народи, говорещи езици, принадлежащи към тюркското езиково семейство.
_magotin_ написаМного, много интересен въпрос, на който науката не е дала ясен отговор и дори днес се водят ожесточени спорове.
"oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.
Comment
-
"Двуезичните надписи не означават възприемане на нечий чужд език."
Зависи какво разбираш под "възприемане". Със сигурност не става дума за явление от рода на "българи научават славянски език".
Трябва да се изхожда винаги от презумцията, че културата е основно два вида - елитарна и масова. Елитарната култура на тюрките включва а/възприемане на согдийския език и писменост б/възприемане на согдийския костюм в/употреба на согдийски луксозен метал. Нещо подобно става с българите и Византия за няколко века на Долен Дунав.
"Това зависи от контекста. Но е добре когато се обсъжда нещо, да се знае какво се разбира под едно или друго понятие. Например тюрки може да означава:
1. Гоктюрки.
2. Най-общо т. нар. тюркюти.
3. Народи, говорещи езици, принадлежащи към тюркското езиково семейство."
Най-прецизно би било да се фокусираме върху Великия каганат и Западнотюрксия каганат, като формирования, за които е ясно, че е възможно да са осъществили в една или друга степен взаимодействие с прабългарите. Но тук въпросът е по-скоро какви са определящите културни и антропологични особености на тюрките? Какъв е водещият погребален обряд? Керамиката?
"Да, наистина. Ако тюркската принадлежност на прабългарите е дискусионна, аварската такава е още по-дискусионна."
Тук по-скоро трябва да зададем уточняващия въпрос - колко близкородствени са били прабългари и авари? Дали откриваните близости в коланната гарнитура на българи и авари означават и нещо повече от обща мода? :sm186:
Comment
-
_magotin_ написаТрябва да се изхожда винаги от презумцията, че културата е основно два вида - елитарна и масова. Елитарната култура на тюрките включва а/възприемане на согдийския език и писменост б/възприемане на согдийския костюм в/употреба на согдийски луксозен метал.
_magotin_ написаНещо подобно става с българите и Византия за няколко века на Долен Дунав.
_magotin_ написаНай-прецизно би било да се фокусираме върху Великия каганат и Западнотюрксия каганат, като формирования, за които е ясно, че е възможно да са осъществили в една или друга степен взаимодействие с прабългарите. Но тук въпросът е по-скоро какви са определящите културни и антропологични особености на тюрките? Какъв е водещият погребален обряд? Керамиката?
Тук по-скоро трябва да зададем уточняващия въпрос - колко близкородствени са били прабългари и авари? Дали откриваните близости в коланната гарнитура на българи и авари означават и нещо повече от обща мода? :sm186:Last edited by IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS; 13-03-2008, 03:54. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
"oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.
Comment
Comment