Съобщение

Collapse
No announcement yet.

За титлата "княз"

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Според друга хипотеза, титлата жупан е носена от прабългари, чиято работа е била свързана по някакъв начин с контрола над славянските области. За съжаление, не е известно какво точно е представлявала длъжността на жупана. Някои допускат съществуването на славянски социално-родови формации (жупии), за които са отговаряли назначени от централната власт жупани. Може би жупаните са свързани по някакъв начин с участиено на славяните във военно-административната система. Терминът жупа (окръг) е пренесен по-късно от България при сърбите и хърватите, а от аварите при чехите (Ст. Станилов 2003: 23-24).

    Според други автори, титлата е славянска. Тя е носена от прабългари, които са отговаряли за координацията между централната власт и славянските области. Според тях, липсват данни въз основа на които да се допуска съществуването на т. нар. жупи - области с компактно славянско население (Р. Рашев 2008: 273).

    Трети пък смятат, че жупан Димитър, живял в средата на Х век може да е бил областен управител на дн. Добруджа (Цв. Степанов 1999: 89). Само че тогава България трябва да се е деляла на комитати, а не на жупи.:sm186:

    В Полша наистина има панове. Но в Русия мисля, че няма.:sm186:

    "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
    It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

    Comment


      KING - O.E. cyning, от P.Gmc. *kuninggaz (cf. Du. koning, O.H.G. kuning, O.N. konungr, Dan. konge, Ger. ko"nig).
      Вероятно свързано с O.E. cynn "семейство, раса, род", което предполага оригинално значение "водач на народа/рода" или евентуално (от същия корен) - "благороден", "някой който произхожда от благородно потекло".
      Финландското kuningas "king," O.C.S. kunegu "prince" (Rus. knyaz, Boh. knez),
      Lith. kunigas "clergyman" се извеждат от същата основа.
      Използвано за водачи на англо-саксонски племена или родове, а по-късно на държави.

      (http://dictionary.reference.com/)

      Comment


        IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS написа
        По отношение на "княз" може би, но недостатъчно.:sm186: Нищо не ми говори по отношение на "жена" обаче. Но явно е пропуск на авторите. Просто ми се видя странно само в славянските езици да няма никакви думи, производни на gen. А от един корен може да възникне повече от една дума. Напр. genus, genius, gender, genre... А от ие ghel се образуват gold, злато, жълт, златист и т. н.
        Доколкото видях, има две хипотези за произхода на корена "род-". Според едната той е прабалтославянски (*red-/*rod-), а според другата е индоевропейски (*werdh-/*wordh-), което родее "род-" например с гр. ορθός. Следователно този корен се появява най-късно през прабалтославянската епоха (примерно първата половина на 2 хил. пр. Хр.). Не знам кога изчезва коренът*gen-, но ми се струва, че и в балтийските езици не се пази (така поне си мисля, ако бъркам, ме поправете). Ако това е така, значи и неговото изчезване следва да се ситуира в прабалтославянската епоха.
        mitaca написа
        Добре, така да е. По горе приех напълно всичко писано от специалистите. Но както писах това си е пост фактум отвсякъде. Кьониг и княз или кънез никак не е едно и също (пак повтарям приемам безрезервно всичко писано от специалистите), но между кънез и канас има доста голямо фонетично съвпадение нали даже да е канас и княз. В 9-ти век на територията на България имаме и двете формули (титули) канасу(ю)биги при предшествениците на Борис и княз (или по моему къньаз) при него и/или наследниците му. Това е и единия кит на който се крепи моята хипотеза.
        Митак, само едно ще ти кажа - няма как хипотетичната дума "канас" да бъде заета от славяните във вид на КЪNѦӠЬ. Това просто не е възможно.
        pnp5q написа
        (2) А защо да е нужно да се доказва, след като има общ ие корен - куна (иже ген; иже гуна - вж."Бхагават гита"; иже хуни).
        Е, накъде без "Бхагават гита"? Тук, разбира се, трябва да споменем и Николай Кун.

        Comment


          transformator написа
          Не знам кога изчезва коренът*gen-
          Всъщност, "жена" няма ли връзка с "gen"?

          Във връзка с думата джинс:

          От речника на чуждите думи в бълг. език:
          джинс тур. cins от араб. род, порода, коляно.
          Last edited by IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS; 09-03-2008, 17:56.

          "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
          It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

          Comment


            Относно евентуалното взаимстване, от страна на славяните, на думи от някои "мигриращи народи" /да ги наречем/, нека да погледнем маджарите. Те са достигнали по-далеч на запад и на север от българите, а нали има теория, че маджарите и българите са от една езикова група.."унгаро-финската"..
            Как ли се е назовавал владетеля на маджарите?..
            Пък после, като се появят едни полско-унгарски държави..

            .
            ..И кажи ми ти страннико,
            чувал ли си звук,
            по- велик от тропота на хиляди коне!!?...

            Comment


              В средните векове унгарците не случайно са наричани "турки".

              tonev написа
              всъщност готите нали бяха германци? някъде да употребяват кнез? или употребяват -рих? което по - късно срещаме и у франките...
              -рих е само суфикс в името, а не титла.
              Възможно е да се среща и при прабългарите: "Исперих, княз":sm186: , Телериг.:sm186:

              "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
              It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

              Comment


                IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS написа
                Всъщност, "жена" няма ли връзка с "gen"?
                Твърде е логично, но май не го извеждаха оттам - в българския и руските етимологични речници не се прави връзка с корена "gen-" в лат. gigno и гр. γίγνομαι. Трябва за всеки случай да се види какво пише под "γυνή" в някой етимологичен речник на старогръцкия.

                Comment


                  Възможно е да се среща и при прабългарите: "Исперих, княз"
                  Aха, АмонРа=ТангРа, следователно прабългари=египтяни. Да не се заиграваме много с имената, че става едно словоблудстване... като на галилеянски събор
                  Quae fuerant vitia, mores sunt.

                  Comment


                    IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS написа
                    [font=Times New Roman][size=3]В средните векове унгарците не случайно са наричани "турки".
                    Може, ама в по-близки времена се говореше "официално", че 10 - 15 000 турки дошли насам и...ясно е, нали ... Но после взе и да "издиша"..
                    Но все пак, I. C. А., как се е наричал маджарският владетел?

                    .
                    ..И кажи ми ти страннико,
                    чувал ли си звук,
                    по- велик от тропота на хиляди коне!!?...

                    Comment


                      Aха, АмонРа=ТангРа, следователно прабългари=египтяни. Да не се заиграваме много с имената, че става едно словоблудстване... като на галилеянски събор
                      В това отношение по-брутално словоблудство от Bulg Аrian, не съм виждал

                      IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS написа
                      Всъщност, "жена" няма ли връзка с "gen"?
                      Напълно е възможно да има. Но жена, мъж, майка, баща, брат, сестра са по традиция във всеки един език много стари думи и при ИЕ езици, почти всичките са наследници на ИЕ праформи. Знаеш - брат, брадър, фратер и т.н. Тези форми са толкова "вкаменени", че например в старобългарския съществува специално склонение ( еr-склонение ), което се използва само за "мати" и "дъшти". По принцип такъв род непродуктивни склонения биват асимилирани от по-продуктивните, но това се е запазило заради две думи, чак до пълното разпадане на падежната система. Ако и gen, да съществува при "жена", едва ли може да ти даде основание да заявиш, че корена не е изчезнал в славянските езици и заместен от "род" и производните му и едва ли може да ти даде основание да заявиш, че щом го има при "жена", може да го има и при "кънензь".

                      Между другото в съвременния български има само около 2000 думи с праславянски произход. Всички останали са или създавани или калкирани или пък директно заемани през различните етапи на развитие на езика от IX -ти век до днес.
                      Last edited by Stormbringer; 09-03-2008, 19:31.
                      "Че в България — една държава с най-демократични институции — няма граждани, това е всеизвестна истина у нас вече отколе и от нея са дълбоко проникнати всички ония, които трябва да считаме за творци и актьори в отвратителната трагикомедия, наречена „български политически живот“; че в България няма и публика е също такава истина, която всички сарафи и бакали на българското слово отлично са разбрали, но само малцина от жреците на това слово ясно съзнават, а и които я съзнават, крият я от себе си" - д-р Кръстев, 1907-ма.

                      Comment


                        Леле, как ми отговорихте. бе вие сте страшни. Жупан е българско, ерго в полския няма работа. А жупите, сиреч колената на сърбите, и те ли са български? А на хърватите? А че и в полската държава и княжества е имало и Żupan, който е изпълнявал длъжността и функците на уредник urząd на стопанството Żupa. И че към 12 век става żpan, а накрая пан и така нататък, няма да ви занимавам.

                        Искам друго да попитам, при краля на Полша е стоял още един важен чиновник . Казва се Tłumacz, Тлумач. И край хана е имало такъв човек, казва се тълмач. Сиреч преводач. Пак ли от сарматски е туй?

                        Comment


                          Между другото темата не беше ли за "княз"? Щото всеки май започна да си говори за каквото му скимне...
                          "Че в България — една държава с най-демократични институции — няма граждани, това е всеизвестна истина у нас вече отколе и от нея са дълбоко проникнати всички ония, които трябва да считаме за творци и актьори в отвратителната трагикомедия, наречена „български политически живот“; че в България няма и публика е също такава истина, която всички сарафи и бакали на българското слово отлично са разбрали, но само малцина от жреците на това слово ясно съзнават, а и които я съзнават, крият я от себе си" - д-р Кръстев, 1907-ма.

                          Comment


                            Ми да, така беше. Жупан, както и княз, са славянски титли, в един момент в който, българите са нямали нищо против да прегърнат.Ама трудно се стига до там, та да говорим.

                            Comment


                              mitaca написа
                              Борис е приключил процеса на формирането на българската народност?????? (еееее много въпросителни) нещо повече по тоз въпрос? А за германските КАНОВЕ не Кьонинги, ще ми трябва повече инфо.
                              Е, аз написах, че след Борис този процес върви към приключване, но няма значение. Подробности-"Образуване на българската народност"-Димитър Ангелов. За кановете и кьонингите, ако твоята хипотеза се окаже права(което би означавало, че другата версия за ИЕ е невярна),то значи титлата на германските владетели е с прабългарски произход и в оригинал би звучала "канас", как е в мн.ч. ти ще кажеш
                              Искам да приключа своето участие в темата като повторя са сетен път, че при германските и славянски титли (кьонинг=княз) не става дума за взаимстване, а за една и съща дума с едно и също значение, която има два различни пътя на развитие у двете етнически групи.

                              Comment


                                Искам да приключа своето участие в темата като повторя са сетен път, че при германските и славянски титли (кьонинг=княз) не става дума за взаимстване, а за една и съща дума с едно и също значение, която има два различни пътя на развитие у двете етнически групи.
                                За което никакви доказателства не си представил, Коце.
                                Според мен има много по-голямо основание да се смята за заемка.
                                "Че в България — една държава с най-демократични институции — няма граждани, това е всеизвестна истина у нас вече отколе и от нея са дълбоко проникнати всички ония, които трябва да считаме за творци и актьори в отвратителната трагикомедия, наречена „български политически живот“; че в България няма и публика е също такава истина, която всички сарафи и бакали на българското слово отлично са разбрали, но само малцина от жреците на това слово ясно съзнават, а и които я съзнават, крият я от себе си" - д-р Кръстев, 1907-ма.

                                Comment

                                Working...
                                X