Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Паметник на Крум Страшни в Пловдив?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Kaiser написа
    И там е грозен...

    Това "нещо" (Крум Пловдивски) е наистина по-грозно и нелепо от "онова" на Джумаята...
    Еми то няма как Крум да не е грозен. Нали е Крум Страшни. Срвн. Иван Грозни.:mhehe:

    "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
    It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

    Comment


      #32
      Еми то няма как Крум да не е грозен. Нали е Крум Страшни. Срвн. Иван Грозни.
      Тцъ-тцъ, пак славянски заговори... явно още оттогава славянският език подкопава величието на прабългарския елемент .

      Comment


        #33
        Като се замисля, 98% от паметниците, които съм виждала, са под всякаква критика от естетическа и композиционна гледна точка и този на Крум съвсем не е най-лошият измежду тях. И най-добрият не е. Дори като концепция ми е труно да си представя как би трябвало да изглежда един паметник на Крум. Не знам дали между излъчването на спокойствие и увереност и излъчването на хъс и сила (тестостерон, както се изрази Албирео) е задължително да се избере първото. От останалите малко описания той е по-скоро нервак (пие от черепа на Никифор, минава пред построените в шпалир свои наложници, законите) и изобщо има едно поведение, което от днешна гледна точка точно на спокойствие не лъха.
        Пък сега че вдигнали паметник на Крум в Пловдив... еми на Калоян ли да вдигнат?

        Comment


          #34
          Донякъде съм склонен да се съглася с теб, Хана - наистина повечето паметници, които съм виждал (монемунталните поне) не струват. Що се отнася до алтернативата между спокойствие и тестостерон, не мисля, че алтернативите са само две . Всичко е въпрос на подход и конкретен модел. Все пак можеш да изобразиш владетеля яхнал кон и все пак скопоен и уверен на вид. Може да го изваяш и седнал на трон и пак да е нервен, смешен и нелеп или пък мъдър и спокоен на вид - изцяло е въпрос на подход. За съжаление подходът всичко в едно не е никога добър.

          Comment


            #35
            Позволете ми единствена дотук, мисля, компетентно да се изкажа: този Крум излъчва всичко друго, но не и тестостерон. Не това е точната дума. Още малко и за сексапилен ще го обявите.

            Comment


              #36
              Хана написа
              излъчването на хъс и сила (тестостерон, както се изрази Албирео) е задължително да се избере първото.
              Не съм съгласен с това тълкуване. Като съм казал тестостерон нямам предвид хъс и сила. Виж какво написах веднага след това - за колективните мастурбационни въжделения изразени в паметника. Паметниците не е задължително да предават на 100% исторически достоверния образ. Те са нашата собствена представа за миналото, в която се оглеждаме самите ние като общество. В този смисъл паметникът излъчва тестостерон - в този огледален образ се виждат адресираните надежди на един субект (социума), който чрез миналото си иска да придобие топки...guts (да изпозлвам тази английска дума).
              Колкото повече разсъждавам за това, толкова повече си мисля, че Мунчо май ще се окаже и ч***джия.

              Как би могъл да изглежда спокойният паметник, който не се мъчи да докаже нещо, който да е далеч от този истерично-травматизиран образ? Хайде дори няма да давам примери от настоящето, ами от времето на класическия национализъм - Хана ти си била във Виена, спомни си как изглеждат четиримата генерали? Друг пример - паметника на Грант пред сградата на Конгреса във Вашингтон. Така в момента спекулирам малко на прима виста, но ако се заровя сериозно, бас държа че ще извадя поне 4-5 образци...
              Recalibrating my lack of faith in humanity...

              https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

              Comment


                #37
                Позволи ми да имам собствени, различни от твоите, възприятия. У мен този Крум "мастурбационни въжделения" не предизвиква. Ако имам възражения, те са естетически, а не сексуално-психологически.

                Comment


                  #38
                  Хана, нито за миг не съм си и мислил да адресирам този ефект върху теб или върху, който и да е било друг от тази тясна група, която си общува тук в БС. За нещастие това ни засяга косвено, поради факта, че ние обитаваме тази среда. Но не е ли очевидно, че в случая говоря за идеолозите, адептите и консуматорите на новата националистическа вълна?
                  Recalibrating my lack of faith in humanity...

                  https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                  Comment


                    #39
                    Аз съм съгласен с Вало, в смисъл че това "надигане" може да е само като предшествие на сечящ удар със сабята (изключвам възможността да е фрапантна грешка при изработката). Мисля че надигайки се, ездачът първо увеличава обсега на удара си, и второ има по-голям размах, съответно по-силен удар със сабята (иначе главата на коня му пречи). Всичко това обаче не оправдава изработването на паметник с такава абсурдна поза. А бих предпочел по-малко "графичност" и повече стилизация. Авторът на творбата според мен се е опитал да постигне нещо като паметник-снимка - един-единствен миг, закован в чугун. Което май не е правилен подход. На една снимка всеки човек може да изглежда величествено, а на друга - смешно, но е показателно че в паспортите си не слагаме папарашка снимка, а такава от студио, един вид изкуствена. Я, то имало същия корен като изкуство...

                    ПС. Още като видях снимките и статуята ми се стори позната. 99% съм сигурен че съм виждал тази или много подобна картинка в някоя детска енциклопедия преди години.
                    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                    "But I know none, and therefore am no beast."

                    (Richard III - William Shakespeare)

                    Comment


                      #40
                      Dinain написа
                      (иначе главата на коня му пречи)
                      Значи така надигнат няма опасност да отсече главата на горкото животно. Само дето си мисля, че Крум нищо не сече.
                      Dinain написа
                      Всичко това обаче не оправдава изработването на паметник с такава абсурдна поза. А бих предпочел по-малко "графичност" и повече стилизация. Авторът на творбата според мен се е опитал да постигне нещо като паметник-снимка
                      Не, не е паметник-снимка. И точно затова позата ми се струва нелепа. Но пък изглежда оригинална. Поне аз не си спомням да съм виждал другаде подобно изображение на изправен конник.
                      Dinain написа
                      - един-единствен миг, закован в чугун.
                      в бронз.

                      P. S. :horse::sm229:

                      "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                      It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                      Comment


                        #41
                        ICA написа
                        Поне аз не си спомням да съм виждал другаде подобно изображение на изправен конник.
                        И аз също, и може би точно защото "замразената" поза е нелепа; ако ще и в реалността ездачът да заема такава поза (за миг). Как да кажа - да речем че правиш паметник на оръдие+разчет. Малко ще е глупаво в отчаян стремеж към реалистичност да изобразиш пълнача съблечен до кръста, приведен под тежестта на снаряда и съответно с една огряна от слънцето цепка отзад...
                        "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                        "But I know none, and therefore am no beast."

                        (Richard III - William Shakespeare)

                        Comment


                          #42
                          На паметника на съветската армия има подобни сцени
                          Иначе тоя верно е много кьопав, трябваше вместо меч да му сложат в ръката чаша от череп и всичко щеше да е ок
                          (\_/)
                          (°_°)
                          (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

                          Comment


                            #43
                            И аз като Динайн имах чуството, че някъде съм виждала подобен паметник.
                            Разтърсих нета, но не можах да открия на какво ми прилича.
                            Най-подобно е това, но не е съвсем същото.

                            Comment


                              #44
                              Това, което няма да открием никъде е начинът по-който е хванал меча, все едно отдава чест на някой по-висшестоящ
                              (\_/)
                              (°_°)
                              (> <) <- This is Bunny. Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

                              Comment


                                #45
                                Warlord написа
                                Това, което няма да открием никъде е начинът по-който е хванал меча, все едно отдава чест на някой по-висшестоящ
                                Браво, Warlord!
                                Конникът внезапно спира коня си, като преди това е галопирал с голяма скорост, което предполага (странната за някои хора) поза на животното. Изправя се на страмената за да отправи "поздрав", което за един воин е т. нар. "отдаване на чест", но едновременно с това е в готовност за замах (удар)...
                                Горното е всичко, което си спомням от обясненията на скулптора Николай Савов - автора на паметника, в тв предаването на Б. Д. Ако само знаех... , щях да гледам по-внимателно и дори записки щях да си водя...
                                Останалото са интерпретации, които ще запазя за себе си
                                "...защото буквата убива, а духът животвори." (2 Кор 3:6)

                                Comment

                                Working...
                                X