Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Паметник на Крум Страшни в Пловдив?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Паметник на Крум Страшни в Пловдив?

    Здравейте!

    Наскоро (4.06.2007г.) в Пловдив, някъде из панелния квартал ЖК "Тракия", в двора на едно училище(!) /ако не се лъжа/ тържествено се откри паметник на Крум Страшни. За добрата инициатива на умните глави да си почитаме Великите владетели - с две ръце скачам и пея :rock: Обаче се питам следното - нека да бъда поправена, ако грешна, понеже нямах възможност да присъствам на това събитие. Защо в Пловдив? Защо в двора на едно училище? А, това, че Крум е направен като средновековен рицар, е съвсем друга тема

    Веднага пояснявам, че нямам нищо против града - аз съм от там и се гордея с него, нищо против нямам и евентуално възпитателната цел да бъде в двора на едно училище. Но не мислите ли, че ако почитаме паметта на някого, то тя трябва да се свърже с делата - респ. и местата (до колкото това е възможно)- с които той е останал в историята? Търся историческата връзка на Крум с Пловдив?

    #2
    Всъщност паметника е поставен на специално направен за целта площад, не в училище. Инициативата за построяването на паметника беше на ВМРО и да си прзиная смятам, че политическата украска си беше солидна.
    Ето малко снимки -











    Всъщност не ми прилича много на средновековен рицар. Но може и да не разбирам много от рицари, както си е в действителност.
    Last edited by Odzava; 29-06-2007, 12:17. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
    Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
    Неизвестен руски адмирал

    Comment


      #3
      Олеле, докога ще цвъкаме тук и там олигофренски паметници? От чисто естетическа гледна точка де. Тоя "Крум Страшни" е по-скоро "Крум Смешни".
      Иначе за смисловата страна на паметника няма какво да кажа, може би ми е безразличен.
      XV mile the sea brode is
      From Turkey to the Ile of Rodez...

      Comment


        #4
        М`да, ще се съглася с Грей - позата на конника е най-малкото смешновата. Иначе е хубаво да се правят паметници, като гледам в този случай пространството е добре оформено и въобще, както се казва "няма лошо". Само паметника да бе по-смислен като изпълнение. От този хич не лъха на величие, страшност или нещо подобно - нито прави впечатление на "мъдър владетел", нито пък (каквато вероятно е била идеята) на неустрашим и опасен воин. По-скоро напомня за онова съветско стихче "Стоит статуя..."

        Ще се съглася и с Одзава - на мен облеклото и екипировката (за моите съвсем оскъдни познания) ми напомнят за прабългарски воин, а не за заподноевропейски рицар.

        Comment


          #5
          gollum написа
          По-скоро напомня за онова съветско стихче "Стоит статуя..."
          Голъм :tup:
          :lol:
          Recalibrating my lack of faith in humanity...

          https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

          Comment


            #6
            а на мен ми изглежда като изваден от комикс...

            Comment


              #7
              gollum написа
              онова съветско стихче "Стоит статуя..."
              Абе то така и така ... а как беше точно стихчето? Щото аз не го помня, а в мрежата попаднах на това след кратичко търсене:
              "Учительница задала детям придумать небольшое стихотворение.
              Спрашивает Вовочку:
              -Вовочка, ты сочинил что-нибудь?
              -Да, вот: Стоит статуя, совсем без хуя, в лучах заката, в руках лопата!
              -Понимаешь, тут есть нехорошее слово - закрой его!
              -Стоит статуя, с закрытым хуем, в лучах заката, в руках лопата!
              -Нет, оно вс¸ равно есть, убери его совсем!
              -Стоит статуя, совсем без хуя, в лучах заката, в руках лопата!
              -Послушай, если не можешь убрать, то замени его!
              -Стоит статуя, в лучах заката, а вместо хуя - стоит лопата!!! "
              Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
              Проект 22.06.1941 г.
              "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

              Comment


                #8
                То темата не е за това и даже ми е малко неудобно, че го споменах в такъв контекст (ако модератора реши, нека го махне)... но все пак това е стихчето и неговата история:
                Прин¸с поэт патриотические стихи в газету:
                Стоит статуя
                С огромным хуем,
                Рука поднята,
                В руке граната.
                Редактор говорит: "Очень хорошо, но можно без хуя, а то как-то неприлично?"
                Поэт: "Можно!"
                Стоит статуя
                Совсем без хуя.
                Рука поднята,
                В руке граната.
                Редактор: "Хорошо, но можно ВООБЩЕ без хуя?! Ну, вставьте вместо хуя что-нибудь другое!"
                Поэт: "Ладно."
                Стоит статуя.
                Рука поднята.
                А вместо хуя
                Висит граната.

                Comment


                  #9
                  Абе хубав си е паметникът!
                  А пък първите две снимки са излезли много добре. Odzava, ти ли си ги правил?

                  Comment


                    #10
                    Е, то харесването е въпрос на личен вкус, така че моето не е повече от лично мнение - харесвам паметниците като идея, особено когато са оформени пространствено по подобен начин, т.е. имат си собствено място, над което да "господстват" или още по-добре - в което да се вписват ). Но стилът на самата статуя никак не ми допада.
                    А че снимките са добри няма спор, браво на Одзава. Малко обработка не би им навредила, особено на третата (просветляване, а за всичките изостряне и малко контраст).

                    Comment


                      #11
                      mafioso написа
                      Абе хубав си е паметникът!
                      А пък първите две снимки са излезли много добре. Odzava, ти ли си ги правил?
                      E, не. Не съм. Мен в леярната в Сопот няма да ме пуснат. Снимките са от сайта на ВМРО. Аз да си призная бойкотирах откриването на паметника поради далеч по-належащи занимания далеч от гадната дупка наречена Пловдив.

                      Този паметник донякъде ми напомня паметника на площада на Героите в Будапеща. Там всички унгарски ханове (5 броя) имат подобен изглед. Е, вярно не размахват мечове, но стила е същия.
                      Last edited by Odzava; 29-06-2007, 21:12. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
                      Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                      Неизвестен руски адмирал

                      Comment


                        #12
                        Личното ми мнение е, че паметникът не е лош. Но дали точно така е изглеждал Крум Страшни? Няма как да разберем, но това пък значи ли, че не трябва да се правят паметници?
                        Ако има нещо, което не ми се връзва, това е, че паметникът е в Пловдив. Но щом пловдивчани са решили, че Крум е и техен кан, лошо няма...

                        "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                        It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                        Comment


                          #13
                          Крум си е кан на българите. Айде няма да го делим на градове сега... :p

                          Comment


                            #14
                            Odzava написа
                            Аз да си призная бойкотирах откриването на паметника поради далеч по-належащи занимания далеч от гадната дупка наречена Пловдив.

                            .


                            И къде беше , мило котенце ангорско ?

                            Comment


                              #15
                              Todor Pavlov написа
                              И къде беше , мило котенце ангорско ?
                              Ами къде - тествах софийската бира, мили бели пухкави зайо :wo-oh:
                              Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                              Неизвестен руски адмирал

                              Comment

                              Working...
                              X