Интересно като как си го представяте това:"разбихме ви на бойното поле, затова ще ни плащате данък, за да не дойдем да разграбим всичко".Ромеите макар и разбити имат зад себе си и ресурс и инфраструктура,а противниците им също са понесли загуби,т.е. един такъв данък не е едностранно задължение.В същото време той предоставя възможност за намеса на Византия във вътрешните дела на варварската даржава.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Създаване на българската държава?
Collapse
X
-
Liberte, egalite, fraternite
Viva la revolution
Zalmoxis написаИмайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
dibo написаПреценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
-
Не го разбра в смисъл,че продължавам да дъвча тази тема,или е нещо друго?Liberte, egalite, fraternite
Viva la revolution
Zalmoxis написаИмайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
dibo написаПреценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
Comment
-
Гост
T.Jonchev: За Дунавска България (нашата, Аспаруховата) се приема условно 681г., както сам си казал - "създаването" й (поставям го в кавички, понеже участниците в тези събития очевидно и не са подозирали, че основават държава) се датира чрез българо-византийския мирен договор (за който се твърди, че бил признание за създаването й, но - уви - не е).
Кубратова България е създадена през 80-те години на VI век (според едни) или през 632г. (според други).
Началото на българската държавност знаменитият "Именник" отнася към I в. сл. Хр. Сведенията на Мовсес Хоренаци пък могат да се разглеждат и се разглеждат) както за третата четвърт на IVв., така и за I в. пр. Хр. - въпрос на идентификация на един арменски владетел, който се споменава там.Stan написа Виж мнениеА през 679 г. България не е ли била държава?
Българо-византийският мирен договор от 681 г. не е признаване създаването на една нова държава, а признаване на самото вече нейно съществуване.
В Именника никъде не става дума за държава. Добре известното сведение на Хоренаци се отнася не за създаването на държава, а за преминаването на прабългарите от Средна Азия на Кавказ, станало най-вероятно в края на 2-и век:
Иван Добрев, Златното съкровище на българските ханове от Атила до Симеон. София, 2005
Що се отнася до самото “племе на секулите”, то надали е достатъчно точно и пълно, възприетото и от проф. П. Коледаров [1979, 17] допускане, че това племе изпълнява “граническа служба на територията на България” [Фехер 1924, 55], защото секулите си живеят по тези места при условията и в рамките не на типичната за западното Средновековие феодална раздробеност и почти затворена самостоятелност, а на характерната за Първата българска държава сравнително свободно-гъвкава централизация “според източния образец и традиция” (П. Юхас), докато на такава служба те са изпращани от унгарските крале по-късно, след заграбването на отвъддунавските български земи от страна на маджарите, най-вече, за да защитават държавата им от нахлуванията на съседите печенеги и кумани (B. Jancsо).
В действителност, аналог наследник на относително-условната централизация в Първата българска държава е формата на ръководство и управление на “държавата” на българите от Източнохунската империя от началото на Новата ера в Централна Азия, където властта на племенните вождове и старейшини по места е автономна до известна степен спрямо централната власт и която форма на управление и ръководство се определя като “додържавна племенна конфедерация”, както е в най-сполучливата според нас представа и терминология на Yamada Nobuo [1982], защото отразява не генезиса или етапа на развитие, а вътрешно-функционалната структура на тази империя и която формулировка, независимо че я приемаме по принцип, ние смятаме за необходимо да конкретизираме като “военно-племенна конфедерация” [вж. и срв. Крадин 2003, 155-159].
Comment
-
Гост
boilad написа Виж мнениеВярно,че през V²²в. Империята води тежка война с Персия (при Ираклий),а от арабите губи доста територии,но е видно,че се е справила и е оцеляла,както и след сблъсъка й с българите.
Тогава предвожданите от княз Кубрат прабългари играят решаваща роля в коалиционната българо-гръцка война срещу персите и допринасят в голяма степен за победата на Ираклий в нея.
Comment
-
проф. Добрев написа Виж мнениеВ началото на 7-и в. Империята изобщо не се сблъсква с българите, а тя оцелява благодарение именно на тях.
Тогава предвожданите от княз Кубрат прабългари играят решаваща роля в коалиционната българо-гръцка война срещу персите и допринасят в голяма степен за победата на Ираклий в нея.This is my signature. There are many like it but this one is mine.
Comment
-
Amazon написа Виж мнениеИма ли някакви писмени извори които да потвръждават това? И съжалавам за наивният въпрос, но как и кога Кубрат е получил княжеска титла?
Ако трябва да сме точни, в описаният конфликт българите са врагове на ромеите - по това време те са аварски васали и участват в обсадата на Константинопол през 626 г.
Comment
-
Stan, в този период има различни прабългарски групи - утигури, оногури, кутригури и т.н. Западните прабългари са под аварска власт, а източните са подчинени на ЗТХ, който пък е основен съюзник на Византия във войната срещу персите.
Все пак, на мен ми се вижда съмнително участието на утигури и/или оногури в кавказките походи, тъй като върху тях пада охраната на границата с аварите. Източните им съседи обаче - хазарите - участват активно във войната.
Comment
-
Кухулин написа Виж мнениеStan, в този период има различни прабългарски групи - утигури, оногури, кутригури и т.н. Западните прабългари са под аварска власт, а източните са подчинени на ЗТХ, който пък е основен съюзник на Византия във войната срещу персите.
Все пак, на мен ми се вижда съмнително участието на утигури и/или оногури в кавказките походи, тъй като върху тях пада охраната на границата с аварите. Източните им съседи обаче - хазарите - участват активно във войната.
Comment
-
Кухулин написа Виж мнениеАхм, не си погледнал линковете, които ти пуснах. Както и да е.
Но както казах, при добро желание да се докаже предпоставена теза, тя винаги може да се "докаже".
Comment
-
Stan написа Виж мнениеЛинковете дето си ги пуснал, съм ги гледал още преди да има линкове
Comment
-
Кухулин написа Виж мнениеМоите почитания, но може би ще е полезно да ги прегледаш пак. Именно геополитиката в региона подсказва една такава нужда. Независимо как разглеждаме тезата - като предпоставена или не - вероятността Кубрат да е обсаждал Константинопол заедно с аварите не е много голяма.
Разбира се, само който гледа на боб може да каже, дали Кубрат е киснал пред Константинопол през 626 г. или не. Аз не гледам на боб и затова немога да кажа. Мога да кажа само това което пише в изворите - Кубрат до 30-те г. на V²² в. е бил аварски васал, а подчинени на аварите българи са участвали в обсадата.
Comment
-
Stan написа Виж мнениеРазбира се, само който гледа на боб може да каже, дали Кубрат е киснал пред Константинопол през 626 г. или не. Аз не гледам на боб и затова немога да кажа. Мога да кажа само това което пише в изворите - Кубрат до 30-те г. на V²² в. е бил аварски васал, а подчинени на аварите българи са участвали в обсадата.
Изобщо, изворите дават достатъчно поводи да тълкуваме широко сведението на Никифор, което между другото не говори за аварски васалитет, а че Кубрат е въстанал срещу аварския хаган.
Comment
-
Кухулин написа Виж мнениеВ изворите пише също, че Кубрат е вожд на уногундурите. Те се ситуират най-общо в Приазовието, тоест в източната част на прабългарското землище. От друга страна Византия има проблеми с кутригурите и често вика първите на помощ срещу вторите.
Кухулин написа Виж мнениеДа не забравяме и тясната, дори съдбовна връзка между Кубрат и Ираклий.
Кухулин написа Виж мнениеИзобщо, изворите дават достатъчно поводи да тълкуваме широко сведението на Никифор, което между другото не говори за аварски васалитет, а че Кубрат е въстанал срещу аварския хаган.
Между другото, как Артамонов и Гумильов обясняват факта, че Гостун произхожда от рода Ерми, а по една пълна случайност един аварските вождове, които ръководят атаката срещу Константинопол през 626 г. е наречен във византийските извори Ермиций?
Comment
Comment