T.Jonchev написа
Виж мнение
Темата за пара-историята е много дълга. Искам да обърна внимание на тези материали, отнасящи се за времето на късната античност и ранното средновековие, които може да се определят за псевдо-научни, и особено за тези, които имат за автори дипломирани специалисти, защото повечето са писани от любители.
За мое голямо съжаление в последно време се появяват все по-нови изследвания, които спадат към горната категория на пара-научните публикации - статии и дори монографии, чийто автори са не само специалисти с просто завършен факултет, а дори хабилитирани колеги.
Не е само Николай Тодоров. Има и други подобни примери, като например гл. ас. д-р Весела Трайкова - дългогодишен член на Института за Исторически изследвания на БАН (след пенсиониране през 2017 работи като "историк" на 1/2 щат), която цял живот е работила върху проучвания най-общо казано от периода на късното българско Възраждане, на теми свързани с националния въпрос (с приносни публикации).
В последните години обаче, д-р Трайкова също се е насочила към разработване на теми от античността и по-специално за ранното християнство.
Всичко това разбира се е много хубаво, ако тя не прокарваше крайно грешните теоретически възгледи на Асен Чилингиров (напр. за апостолската роля на св. Павел, за Юстинияна прима, по готския въпрос и т.н.)...
Такива публикации обикновено са по въпроси предизвикващи определен интерес в масовата публика, и претендират за академично ниво.
Comment