Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Прабългарски остатъци?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Абе в края на краищата нали ставаше въпрос за "прабългарски остатъци"?
    Какво прабългарско може да има в азбука, създадена 300 години след оплождането на славяно-мизийската яйцеклетка от прабългарския сперматозоид? Я се стегнете!
    Що се отнася до сериозния офтопик от последния ден, не мога да не внеса и аз малко суматоха в общия хаос:

    "в "Житии св. Кирилла", степень исторической достоверности которого очень высока (это отмечает В. А. Истрин в книге "1100 лет славянской азбуке, 1963), во всех известныз 23-х списках, пишется, что Кирилл нашел в Херсонесе Евангелие и Псалтырь, написанные "русьскыми писмены". Во-вторых, он феноменально быстро, в течение считанных месяцев, и создал свой вариант азбуки, и написал ею переводы нескольких богослужебных книг. Для работы такими темпами нужен был некий прототип, пусть далекий от совершенства. В-третьих, болгарский монах Черноризец Храбр в своем "Сказании о письменах" (конец 9-го столетия) рассказывает о том, что у славян до Кирилла было письмо латинскими и греческими буквами "без устроениа". Он не поясняет, у каких именно славян, но в свете данных о корсунских книгах не исключено, что у восточных....

    и още...

    "В житии Кирилла-Константина говорится, что проезжая через Херсонес-Корсунь – древний город близ теперешнего Севастополя – в составе посольства к хазарам, Константин видел там Евангелие и Псалтырь, написанные «русьскими письмены». Молодой Константин сличил письмо с привычным ему, различил гласные и согласные буквы, и вскоре бегло читал на новом для него языке, чему удивлялись, как божьему чуду."

    "...7. Пациентите във форумите трябва да се съобразяват с условието, че тук не е място за интелектуални изяви от типа на философски монолози, това е лечебно заведение." - Правила за форуми

    Comment


      русьскими письмены в случая може да значи много неща - включително на руски език с гръцки букви или по-невероятното със писмените знаци на народа рус - скандинавско племе ползващо скандинавски рунически писмена.

      Но поне доколкото на мен ми е известно русия не е имала своя писменост до идването на последователите на Кирили и Методи от България - до тогава се е ползвал най-вече гръцки език за официална кореспонденция.

      Сигурен съм че руските националисти не биха отбелязали че Руснаците са първите изобретатели на славянска писменост , ако за това имаше поне някакво основание.
      Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

      请您死在地狱般的阵痛
      [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
      きさまはしんでくださいませんか
      [kisamawa shinde kudasaimasenka]

      Comment


        Ама какви градове и книги- тях знаем, са ги правили само великите прабугари... Ако са забравили някоя друга при бягс... оп, "преместването на центъра на държавата си" от хазарите, е друга работа, иначе безусловно само Те и единствено Те са били в състояние да направят такава превелика добрина на потъналото в невежество славянство. Е, забравили да направят и за себе си, но така е- обущарят все ходи със скъсани обувки
        Quae fuerant vitia, mores sunt.

        Comment


          НВС написа
          Абе в края на краищата нали ставаше въпрос за "прабългарски остатъци"?
          Какво прабългарско може да има в азбука, създадена 300 години след оплождането на славяно-мизийската яйцеклетка от прабългарския сперматозоид? Я се стегнете!
          Що се отнася до сериозния офтопик от последния ден, не мога да не внеса и аз малко суматоха в общия хаос:

          "в "Житии св. Кирилла", степень исторической достоверности которого очень высока (это отмечает В. А. Истрин в книге "1100 лет славянской азбуке, 1963), во всех известныз 23-х списках, пишется, что Кирилл нашел в Херсонесе Евангелие и Псалтырь, написанные "русьскыми писмены". Во-вторых, он феноменально быстро, в течение считанных месяцев, и создал свой вариант азбуки, и написал ею переводы нескольких богослужебных книг. Для работы такими темпами нужен был некий прототип, пусть далекий от совершенства. В-третьих, болгарский монах Черноризец Храбр в своем "Сказании о письменах" (конец 9-го столетия) рассказывает о том, что у славян до Кирилла было письмо латинскими и греческими буквами "без устроениа". Он не поясняет, у каких именно славян, но в свете данных о корсунских книгах не исключено, что у восточных....

          и още...

          "В житии Кирилла-Константина говорится, что проезжая через Херсонес-Корсунь – древний город близ теперешнего Севастополя – в составе посольства к хазарам, Константин видел там Евангелие и Псалтырь, написанные «русьскими письмены». Молодой Константин сличил письмо с привычным ему, различил гласные и согласные буквы, и вскоре бегло читал на новом для него языке, чему удивлялись, как божьему чуду."

          Какви остатъци??
          Че аз съм срещал теория, според която св. Кирил е използвал български /прабългарски/ , славянски, и други символи /руни/, взаимствал от древногрузинското писмо "Хуцури" и други... Погледните символите създадени от него - в по-голямата си степен са "уникални", доста различни от съществуващите в някои алфавити по това време. Да, прилики има. Някои знаци копират такива от други азбуки /и като изписване, и звукова стойност/, но чак пък 24 взаимствания! Без малко да си пробутат цялата азбука съседите - само още 4-5 букви. Ами то без прилики не може. Вземете един лист и се опитайте да нарисувате символ /разбира се - разумно, без да правим "плетеници"/ и след това потърсете съответствие със някой символ от старите писменности. Аз мисля, прилики ще има..

          Апропо, все пак Кирил е живял и учил във византийско, логично е да взаимства част от символите на тамошният алфавит. Некоректно е според мен, да се твърди, че той всячески е търсил неговите писмена да не наподобват византийските.

          И още нещо. Ровейки се в нета виждам, пише: ...за кирилицата, също са използвани 24 символа от гръцките. Явно, това число "ей така" е било автоматично прехвърлено като твърдение и за глаголицата. Защото за мен, кирилицата си е откровенно преписване на гръцките знаци. Е, някои малко променени. Че и аз в училище, като преписвах от учебника, се стараех да го измена поне мъничко.. Защото ако погледнете глаголица и кирилица ще установите... прилики... около 25%.. Малко по-добър резултат от този глаголица-гръцко..


          И още една вметка. Някои застъпват позицията, че глаголицата не просто изписва звуци върху накакъв носител, а има по-сложна идея на записване на понятия и думи.. Но за съжаление не съм запознат по-обстойно с материалите и разработките на тази теория.
          Което ми напомня, че щях да търся няколко личности относно тази тема и да поговоря с тях.

          НВС, годината 862 не е на 300 "цикъла" от 681 когато е подписан договора между българският владетел кан Исперих и византийският император Константин IV. Да се стегнем. А?

          .
          Last edited by BAGA_TUR; 07-01-2008, 19:33.
          ..И кажи ми ти страннико,
          чувал ли си звук,
          по- велик от тропота на хиляди коне!!?...

          Comment


            Ето това е интересна статия http://www.bg-history.info/?p=statia&statiaid=885
            Това което не ни убива ни прави по-силни !

            :bulgaria:

            Comment


              Че аз съм срещал теория, според която св. Кирил е използвал български /прабългарски/
              И аз, и аз :yaya:
              Да е жив и здрав ст. н. с. Петър Добрев, че ми отвори очите... :nworthy:

              цък
              Quae fuerant vitia, mores sunt.

              Comment

              Working...
              X