Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Прабългарски остатъци?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Това което не ни убива ни прави по-силни !

    :bulgaria:

    Comment


      Фурия, ще се учудите колко малко филолози приемат твърдо чувашкия като наследник на прабългарския език. Също така до сега във филологическата общесвеност (сред езиковедите) все още господства тезата за тюркския произход на прабългарския/булгарски език.

      стесвено като езикреално мъртъв и без оставени ясни свидетелства за неговото съществуване, а само коствени, върху рехавата основа могат да се построят множество догадки с еднаква валидност - а някои и съвсем приказни, но с макар и минимална доза вероятност. Аз лично не смея да твърдя имало ли е или е нямало такъв език. Според филолозите отгтовора клони към Да, макар и не категорично. Напълно възможно е различните прабългарски/булгарски племена да са говорили тюркски с примеси от индоевропейски, прихванати от племена с коит тясно са съжителствали , или обратното - за съжаление нямаме достатъчно данни за да кажем с твърдост коя от тезите е 100% истинска.

      Факт е обаче, още веднъж ще повторя, че в тази тема не говорим за прабългарски език, а за българскси и други езици от славянската груп (тези които ползват кирилицата в своята писменост).

      Сега дали преч българския славянски език можем да говорим за влияние на прабългарските остатъци в него върх създаването на кирилицата и глаголицата (еднакви фонемем състав) - то аз бих се въздържал от крайни изказвания.

      Иха, не знаех че Хуните и в Скандинавия са били и цяла "Русия" са владели - ще си позволя да се усъмня много в достоверността на тази карта. Не съм чувал да са намирали исторически следи за пребиваването на хните толкова на север .... то си е почти финландия ....

      Ех, верно бря - до Балтика са стигали , да им се невиди
      Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

      请您死在地狱般的阵痛
      [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
      きさまはしんでくださいませんか
      [kisamawa shinde kudasaimasenka]

      Comment


        Е чак пък множество - със сигурност се знае за едно единствено славянско селище - това при с.Гарван Силистренско.Друг е въпросът че всеки намерен артефакт по нашите земи се обявява за славянски до доказване на противното...........Но дори и нашата "обективна" наука трудно може да намери някакви доказателства за славянско море.

        Comment


          Ресавски, моля те не подсилвай емоционално речта си с опровергаване на клишета, които никой не обича. "Славянско море", "монголоиди", "татари", са призраците, с които се бори зиези.


          thorn

          Средновековните църкви в България

          Comment


            resavsky написа
            Е чак пък множество - със сигурност се знае за едно единствено славянско селище - това при с.Гарван Силистренско.Друг е въпросът че всеки намерен артефакт по нашите земи се обявява за славянски до доказване на противното...........Но дори и нашата "обективна" наука трудно може да намери някакви доказателства за славянско море.
            Има и други в Дунавската равнина, пък и на юг- учил съм ги всичките находища по "славянска археология" . 1. Има погребения с урни- трупоизгаряне, а (пра)българите са се "трупополагали"; 2. Урните са от толкова специфична керамика за периода (най-скапаната възможна ), че не могат да се сбъркат- славянски са...
            Last edited by Guy de Mont Ferrand; 06-01-2008, 15:10.
            A strong toun Rodez hit is,
            The Castell is strong and fair I wis...


            блог за средновековна балканска история

            Comment


              И защо да е само в Гарван? Я виж и това:



              thorn

              Средновековните църкви в България

              Comment


                Нещо не ми се почва този спор - но ми дайте някакво определение за славянска керамика?

                Comment


                  ъъъ наистина доста се отклоняваме - темата е прабългарски остатъци - от коледата насам
                  Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                  请您死在地狱般的阵痛
                  [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                  きさまはしんでくださいませんか
                  [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                  Comment


                    resavsky написа
                    Нещо не ми се почва този спор - но ми дайте някакво определение за славянска керамика?
                    Тя не е еднородна- за периода VI-VII в. за българските земи са характерни два основни типа, свързани със славяните- пенковска и пражко-карчакска. Характерно е изработването на ръка, без грънчарско колело, огрубени форми, проста украса итн. Предполагам, че някъде из нета има по-подробна информация, но сега не ми се занимава да търся.
                    Last edited by Guy de Mont Ferrand; 07-01-2008, 15:02.
                    A strong toun Rodez hit is,
                    The Castell is strong and fair I wis...


                    блог за средновековна балканска история

                    Comment


                      mitaca написа
                      Кирил е създал славянска азбука обхващаща нему познатите славянски звуци (46 мисля), а Климент българска

                      Не не продължава! Учителите му създават славянска азбука, а той българска! Тез 3 500 са обучени на кирилска, а не на глаголическа азбука. Иначе клавиатурата сега щеше да е много по лесна само кръгче, кръст, триъгилник и квадрат.
                      Mитак, противоречиш си и не мога да разбера защо е това упорство :argh:
                      Учениците, обучени от Климент, според теб са обучавани на кирилица- дай източници ? Или целта е да се размахват ръце и да се пеним, не знам... Глаголицата също е имала своя период на разпространение, има си и достатъчно останали произведения на нея- кой ги е писал, сами Кирил, Методий, и Климент ли ? Зографското евангелие, Асеманиевото евангелие, Мариинското евангелие, Рилските листи, Охридското евангелие, многобройните плочи с надписи, влиянието, което остава до късното среднивековие при заглавните букви, илюстративните цикли в Лондонското евангелие, Томичовия псалтир, Манасиевата летопис ? Впрочем застъпено е становището, че кирилицата и глаголицата съжителстват доста дълго и едва в късното средновековие глаголицата е постепенно забравена.
                      Колкото до оформленитео на самите знаци, то глаголицата също използва гръцката азбука, поне за 24 знака от нея, като е придаден по-декоративен облик, но това си остават графеми на гръцките букви. Нищо по-различно не прави и Климент, освен че неговите са много по-лесни за изпълнение и е са съкратени част от знаците.

                      Ма те са си го написали - БЪЛГАРСКИ, а твоето тълкуване е крайна ''сметка става въпрос за славянски ?''.
                      Ами виж си противоречието- български по това време вече е означавало славянски- иначе ще излезе, че прабългарите са говорили на славянски език, както твърди един добре известен наш любимец :sm113: Защото именно от тези жития вече става явно, че разлика между Славинии и България вече никой не прави. Намери поне един източник от епохата на Симеон и изобщо след покръстването, който да отличава славяни от прабългари- няма.
                      Last edited by Юлиан Август; 06-01-2008, 15:21.
                      Quae fuerant vitia, mores sunt.

                      Comment


                        Намери поне един източник от епохата на Симеон и изобщо след покръстването, който да отличава славяни от прабългари- няма.
                        Политоним бе хора, политоним! Обърни внимание как западняците, пък и ние казвахме руснаци за всички жители на бившия СССР, че и сега го казваме за всички жители на Руската федерация.

                        resavsky написа
                        Нещо не ми се почва този спор - но ми дайте някакво определение за славянска керамика?




                        селища VI-VII вв. раскапывались около Гарван, Попина, Дунавец, Среберна, Старо Село, Нова Черна, Велчедрем, Врев и других. В центральной части наиболее известны раскопки селища около Севлиево, в южной - около Любеново, Минерални Бани и Марицы [33]. По своим топографическим особенностям многие из них идентичны севернодунайским; не отличались о них в этом отношении и селения, основанные на местах проживания аборигенного (фракийского и греческого) населения. Таковы, в частности, селения VI-VII вв. в Любеново, Хаско-во, Благоевграде, Стара-Загоре и других.
                        И письменные, и археологические материалы свидетельствуют, что славяне нередко основывали свои поселения также на месте античных крепостей, разрушенных во время предшествующих военных нападений. Таковыми среди исследованных раскопками являются, например, селения в Долно Церово и Пернике на Струме




                        Last edited by Thorn; 06-01-2008, 16:05. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение


                        thorn

                        Средновековните църкви в България

                        Comment


                          Юлиан Август написа
                          Колкото до оформленитео на самите знаци, то глаголицата също използва гръцката азбука, поне за 24 знака от нея, като е придаден по-декоративен облик, но това си остават графеми на гръцките букви. Нищо по-различно не прави и Климент, освен че неговите са много по-лесни за изпълнение и е са съкратени част от знаците.
                          Незнам, от къде си правите изводи за това, но ето глаголица:
                          глаголица
                          ето и гръцки алфавит:
                          гръцка азбука

                          Аз, 24 прилики не намирам - айде примерно 5 .. най-много!

                          Но какво е моето мнение, в сравнение с това на "специалисти"...

                          Тъй де, данни в нета много, информация също, митове - и тях...


                          .
                          ..И кажи ми ти страннико,
                          чувал ли си звук,
                          по- велик от тропота на хиляди коне!!?...

                          Comment


                            според мен глаголицата специално е направена да не прилича на гръцката азбука - един начин декларация на факта че се създава една нова писменост .
                            Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                            请您死在地狱般的阵痛
                            [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                            きさまはしんでくださいませんか
                            [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                            Comment


                              Ем, не знам, аз виждам повече. Обаче, не са спазвани точните им места, когато отговарят на еднакви звуци. И все пак определено не става въпрос за обикновено "преписване", има голяма доза иновативност. Става въпрос за различни езици. Но букви като Κ, Λ, Μ, Γ, Ο и техни разкрасени вариации не е трудно да се открият у много глаголически символи. Те все са гръцки. Впрочем в по-късния вариант на глаголицата приликата с гръцките символи е като че ли по-голяма.

                              Цък
                              Quae fuerant vitia, mores sunt.

                              Comment


                                Фурията написа
                                Аз лично предпочитам да мисля , че прабългарите са си ирански народ , който се е тюркизирал в битово отношение от своите комшии и чести съюзници тюрките (хуни , алани , хазари) . Трудно някой ще ме убеди , че прабългарите са изглеждали така : http://en.wikipedia.org/wiki/Turkic_peoples#Gallery
                                Тук аз виждам само европеидни черти http://upload.wikimedia.org/wikipedi...d/df/Krum1.jpg
                                Само за пояснение - в Азия по това време е имало всякакви видове хора, затова в последствие някои китайци са били европеидни, така и с тюрките, а и тогава не са се деляли на това кой е жълт или бял, за да го приемат в "клуба" все пак.


                                Освен това за глаголицата, не е като да не се е ползвала, просто е намерила по-различно разпространение, а именно на север към Хърватска.

                                Comment

                                Working...
                                X