Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Българските историчари - П.Добрев и ко.

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    albireo написа
    Е това е уникално. Не знам, мисля си че е безсмислено повече да се опитваме. Колкото и да пишеш, обянсяваш и т.н. - нещата са си същите. Б.Д. повдигал духа на нацията.....Господ да Брани от такова повдигане! Цялата дейност на Б.Д. в крайна сметка може да донесе само вреди в обществен план. И последиците от подобна дейност вече се усещат, справка примерът посочен от Дибо.
    Не можеш да издигаш национално самочувствие на базата на лъжи и да не очакваш, че това няма да рефлектира върху нас самите като общество. Не може да очакваш, че обществото се самоорганизира по начин идентичен на този през 18 и 19 век, за да пропагандираш в стил ентусиазиран възрожденец. Трябва да си изключително исторически неграмотен за да си мислиш, че това, което правиш ще доведе, до "ново българско възраждане" и в този случай родолюбието и патриотизмът въобще не са извинение за това, че съзнателно използваш лъжи.

    А що се отнася до споренето с "макетата", аз не знам друг, който да е нанесъл повече вреди на българската кауза в Македония от Божидар Димитров. Това сме го дискутирали многократно из форума, не смятам да го аргументирам в момента.
    Това го казах със сърказам, пропуснал съм да сложа емотионката.
    Отново ще припомня спомнете си на коя организация е бил сътрудник Божидар Димитров.
    "... Проговаря сам цар Иван Шишман:
    - Боже силни, боже създателю,
    помогни ни с сила и юнашество!
    Бой ще да ся бием на Софийско поле,
    кръв ще леем за Христово име,
    ще прославим християнска вяра."

    Comment


      Ей, хора, едва успях да се промъкна жив през вашите батареи , а съм все пак по-слабичък от БД - макар и не много. Ако и той е чел, трябва да е загинал под този огън.

      Според мен въпросът не е толкова в това кой какви тези лансира, защитава или отстоява - а по-скоро как. Не езиково и стилово, а като аргументи. В книгите на Божидар Димитров, макар и популярни, не липсват аргументи. Само че изводите, които той прави и прокарва сред читателите си (които - да - не са специалисти, малко знаят и лесно възприемат, но точно това би следвало да задължава един автор много повече) са продукт най-често на обратната на научната процедура: решава как трябва да стои даден въпрос и после започва да доказва, че стои именно така, при което си позволява да изкривява дори известни факти. Според мен и в научното, и в научно-популярното писане това е порочен подход. Още по-недопустим е той, когато с него си служи известен автор, носител на научно звание и директор на НИМ - защото публиката не го възприема (съответно и творбите му) като обикновен писател или исторически фантаст, а като научен капацитет.
      Разбира се, всеки сам решава как да пише, какво и защо - дума да не става. Ако един автор прави добри пари върху наивитета на нацията, това е проблем на нацията, а не негов.

      Собствената ми грижа е този проблем да не стане и мой. Поради това когато ми се случи да чета Божидар Димитровия книжен потоп, гледам да съм въоръжен с цедка. И ви уверявам, че в нея не се събира много.

      Comment


        Еми да...докато политиката и историята тясно са обвързани, през 50 годнини ще става така.Сега е модно да сме арийци...
        Само се изпокарахте че и банове имаше....

        Comment


          selqndur написа
          Отново ще припомня спомнете си на коя организация е бил сътрудник Божидар Димитров.
          Ами от това е трудно да се определи какво ще е поведението му (значи и тезите). Ето една наистина хубава статия, която е валидна за всяка сфера на новото време http://www.online.bg/euro2001/euro1-99/1BR99F6.htm

          Comment


            SRH, наистина добър текст, не съм попадал на него :tup:.

            Comment


              Сега е модно да сме арийци...
              Защо е модно да сме арийци??
              _______________________________________________
              И българин съм не заради твойта слава
              и твойте подвизи и твойта бранна сила,
              а зарад туй, че съм безсилен да забравя
              за ослепелите бойци на Самуила.

              Атанас Далчев

              Comment


                Хана написа
                Да обвиняваш само Иван Шишман за падането на ВБЦ е все едно да обвиниш Константин Драгаш за падането на Константинопол
                Вероятно завладяването на България от османските турци е било неизбежно, но не толкова за ради силата на турците, колкото заради слабостта и разпокъсаността на балканските държави. А Б. Д. не обвинява Йоан Шишман за падането на ВБЦ, а прави сравнение между неговата личност и тази, на Светослав Тертер. Разбира се, той е можел да направи сравнение с който си иска друг владетел, но не случайно се е спрял на последния търновски цар, защото именно нему в народното творчество се приписват чудеса от храброст, незасвидетелствани в историческите извори. Т. е. той се опитва да обори един мит в българската история, подобен на мита за Крал Марко, комуто народното творчество също приписва чудеса от храброст:
                "Цар Светослав Тертер е антипод на бездейния и страхлив Иван Шишман...." Поради оскъдицата на сведения е трудно да се направи точна оценка на възможностите за съпротива, които е имал търновския цар, но пък сърбите веднъж са натупали (да се изразя по Божовски ) турците, а веднъж победата им се е изплъзнала в последния момент. А не мисля, че в онзи момент техният потенциал е бил много по-голям от този, на българите. Мисля, че това е имал пред вид Б. Д.

                Я дайте по-добре да обсъдим прабългарската азбука, погрешно наричана славянска, или зависимостта между количеството изядено месо и човешкия ръст.:mhehe:

                Драгомир написа
                Защо е модно да сме арийци??
                Ами защото по този начин няма да сме бугари-татари, или човекоподобни славяни.

                "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                Comment


                  Драгомир написа
                  Защо е модно да сме арийци??
                  след като сме ли? поне по класификацията на княза?
                  Всяка алтруистична система е вътрешно нестабилна, защото е отворена за злоупотреби от страна на егоистични индивиди, готови да я експлоатират.

                  Comment


                    чакайте ся, модно е прабългарите да са арийци. а какво е общото между тях и нас, освен, вероятно, името? демек - що се говори в 1-во л. мн.ч. за хора, с които, фактически погледнато, не ни свързва почти нищо, освен митът в главите ни?

                    Comment


                      Фактически погледнато си прав, но ходи обясни това на фенчетата на П.Д.
                      Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                      请您死在地狱般的阵痛
                      [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                      きさまはしんでくださいませんか
                      [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                      Comment


                        кало написа
                        съгласен, с малка забележка - по времето на Паисии нацията (българската) не е спяла сън, просто защото не е съществувала.
                        Според същия тоя Паисий е съществувала. Иначе мотивацията му за написване на "Историята" увисва във въздуха. Освен ако не го приемем за създател на българската нация.

                        albireo написа
                        А що се отнася до споренето с "макетата", аз не знам друг, който да е нанесъл повече вреди на българската кауза в Македония от Божидар Димитров. Това сме го дискутирали многократно из форума, не смятам да го аргументирам в момента.
                        Тука вече съм напълно съгласен. За това казах, че не искам да адвокатствам на Б.Д., но и няма смисъл да изкарваме дявола по-черен отколкото е.

                        кало написа
                        чакайте ся, модно е прабългарите да са арийци. а какво е общото между тях и нас, освен, вероятно, името? демек - що се говори в 1-во л. мн.ч. за хора, с които, фактически погледнато, не ни свързва почти нищо, освен митът в главите ни?
                        Че закъде сме без митове? Нали няма да има какво да се обсъжда в кръчмата. Даже ако се върнем по-назад, най-вероятно сме не само арийци, ами сме си чисти иранци. Още само някакви си 30 000 години назад и ето ни африканци. На всички в този форум, пра-пра-дядовците са били негри. Добре че не съм расист, иначе трябваше да спра да пиша тук по обективни причини.
                        This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                        Comment


                          Че закъде сме без митове
                          за това вероятно си прав. но все пак разговорът ни е за историята, а не за митологията и въздействието й върху обществото.


                          Според същия тоя Паисий е съществувала. Иначе мотивацията му за написване на "Историята" увисва във въздуха. Освен ако не го приемем за създател на българската нация.
                          съмнявам се. иначе тогава създател на нацията трябва да е и онзи германец, който пише история на българите година преди Паисии. предполагам, че мотивацията на Паисий е най-вече съпротивата срещу "гърчеенето". доста добра статия по въпроса - http://liternet.bg/publish8/vtrendaf...ite/paisij.htm

                          макар да е сред първите птички в тая насока. "създатели" на българската нация ИМХО са лидерите, елитът на българите в средата и края на 19 век.
                          Last edited by кало; 29-06-2007, 11:23.

                          Comment


                            кало написа
                            съгласен, с малка забележка - по времето на Паисии нацията (българската) не е спяла сън, просто защото не е съществувала.
                            Нацията - не, но народността - да: тя е била в летаргичен сън - "коя е всъщност" и да не изпада в разни заблуди и влияяния (гръцки най-често), Паисий пише "Историята"... това имах предвид, може би неточно се изразих...

                            Comment


                              кало написа
                              , че ползва не популярен, а малоумен лумпенски език (защото авторът му вероятно и не знае друг), че вероятно единствено намесата на редактор и коректор ни спасяват от неграмотността на автора; че ме дразни зверски много ползването на минало свършено време при драсканиците на тази дебела валкохолчена комплексирана еманация на простотията + абсолютно празната претенция за познание, зад които се крие единствено алчността за пари и слава.
                              защото, както и в дадения цитат, така и във всички останали драсканици на посочения тумбак, е пълно с откровени лъжи, и небазирани на никакви факти оценки (освен на опиянението от собствената "умност" и количеството ракия).
                              мога да продължа още и още -

                              Колега Кунчев , съмненията ти дали Кало би повторил аргументите си в присъствието на Божидар Димитров , са безпочвени . Смятам , че колегата Кало , единствен от опонентите на професора , има куража да му каже директно /нали уж всички знаем , че професора посещава форума/ какви са недостаците на творбите му .

                              Comment


                                Я стига сте хъмкали по ръба на дискусията като баби на седянка!
                                Първо какъв професор ви гони!?
                                Второ това са рисковете, които носи със себе си статусът на публичната личност. Фет Бо / :tongue5: тия дни попаднах на този епитет и страшно ме кефи/ сам си е избрал да присъства в публичното пространство като съвременна Бг версия на Тартарен Тарасконски, така че да си носи последствията.
                                За него и неговата национална пропаганда съм запазил едни от най-цветистите и разнообразни образци на народния гений . Въздържам се да ги напиша тук не от уважение към личността на Фет Бо (каквото особено не питая), ами от уважение към Бойна Слава.
                                Recalibrating my lack of faith in humanity...

                                https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                                Comment

                                Working...
                                X