Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Електрическите и безшофьорни коли

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Амазон, за производството на пластмаса не знам много, освен че се прави от нефт. Но за причината и следствието бъркаш според мен - не е ефтина, понеже я има много, а я има много, понеже е ефтина.
    Нефтът няма да изчезне и ще си го има още десетилетия и векове; навлизането на електрически коли няма да стане мигновенно, а ще отнеме десетилетия. И след десетилетия някои хора ще си карат бензиновите коли, защото обичат звука. Докато търсенето на горива намалява, цената им също ще намалява - за да стане висока, трябва да се превърнат в някаква рядкост като пишещите машини, които никой не използва днес (освен за да се прави на интересен). Особено в третия свят - там винаги ще има хора, които не за $30,000, ами и за $3,000 не могат да си купят кола, просто защото не могат да съберат толкова пари накуп. Та пазар за трошки по $500 винаги ще има, поне следващите 50 години. И съответното търсене на бензин. Пък после - така или иначе няма да сме живи...

    По твоята аналогия се сетих сега за енергоспестяващите крушки - да, спестяват и струват 7-10 лв бройката, а старите - 60 ст. примерно, ама не спестяват. Е, още ги купуват, а в третия свят ще ги купуват сигурно и след 50 години. Нещо не вървеше добре интеграцията, затова в ЕС нали забраниха старите (или нещо такова се говореше). Освен ако не се тръгне по някакъв такъв път - на забрани и ограничения, не виждам как навлизането на електричките ще е бързо и масово.
    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
    "But I know none, and therefore am no beast."

    (Richard III - William Shakespeare)

    Comment


      Amazon написа Виж мнение
      Немците са правели синтетичният бензин заради недостатъчният румънски нефт,
      Това, което засега ограничава производството на горива и пластмаси от въглища е евтиният нефт и емисиите на СО2 от това производство. Газопроводът, който построихме (170 мили), пренася отпадъчния СО2 (вреден продукт в САЩ) от завода до Канада, където се инжектира в нефтените кладенци за повишаване на добива (полезен продукт в Канада). Перфектна сделка, всички доволни! Заводът може да разшири продукцията си без да плаща наказателни такси за СО2.
      Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
      A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

      Comment


        Amazon написа Виж мнение
        Интересна история. Немците са правели синтетичният бензин заради недостатъчният румънски нефт, аз се учудих че явно може да е рентабилно и при днешните огромни добиви на нефт.
        Не е било рентабилно тогава, няма как да е и сега. На Третият райх просто не му достига горивото - толкова е прозаично. А ако нямаш, правиш от каквото можеш. Въглища, дървесина, всичко. Това и правят и докарват синтезирани горива горе-долу толкова, колкото получават и от румънския нефт. Някъде из форума имаше и тема с точните количества, но е много стара, преди повече от 10 години и ще е трудно да се открие.
        Нефтът, както е писал и Динаин, няма да свърши в обозримо бъдеще. Може да намалее добива, но само толкова. Разбира се, еволюцията върви напред, електромобил и на мен ми звучи добре, но не трябва заради обществените зелени симпатии да се правят глупости, като изкуствено ограничаване на добива на енергия чрез затваряне на електроцентрали. Натискът на евробюрократите в определени посоки създава неравновесие и престъпни практики, изкуствено увеличава цената на електроенергията.

        Пластмасите се произвеждат от повече неща, не само от нефт. И подозирам, в бъдеще ще се правят и от куп други неща, с напредъка на биотехнологиите. А и няма те да са най-големият проблем в бъдеще вероятно, предвид новите синтетични материали с наночастици - просто още няма натрупване от отпадъци от тях - не е имало време. Какво ще стане - няма кой да каже, сигурно няма и да видим

        P.S. Да, Ник го е казал съвсем точно - евтиният нефт държи реалностите такива. Ако поскъпне, но изглежда малко вероятно (но кой знае, там пазарните тенденции са вторични), тогава и тези неща ще се променят.
        Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
        Проект 22.06.1941 г.
        "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

        Comment


          Amazon написа Виж мнение
          Немците са правели синтетичният бензин
          Не знам да са правели бензин. Керосин - да.

          Интересно, че именно недостигът на бензин и наличието на керосин дава значителен тласък в развитието на реактивните двигатели в Германия. Както и на авиационните дизели, каквито никой друг не използва. Е, СССР ги използва в малки количества (Пе-8 и Ер-2 имат варианти с дизели, но руските двигатели се оказват ненадежни, за разлика от немските).
          Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
          A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

          Comment


            Dinain написа Виж мнение
            Освен ако не се тръгне по някакъв такъв път - на забрани и ограничения, не виждам как навлизането на електричките ще е бързо и масово.
            Тръгна се. Първо идиотите от Норвегия, после и холандците.

            Иначе за електрическите коли в момента най-сериозен проблем си е краткия живот на батерията. Това си е нормална литиево-йонна батерия, около 1000 цикъла. Три-четири години и хайде връщай за рециклиране. И като се има предвид, че батерията е най-скъпото нещо в такава кола, то излиза, че всеки трябва да си сменява машината на всеки три-четири години. Което е екологично престъпление и дори в западна Европа е прекален разкош. Пазарът на коли втора употреба става невъзможен, източна Европа, която основно такива кара, озадачено ще ше чеше по ряпата, а третия свят ще си кара бензина и ще се чуди на акъла на западняците, дето смятат, че си харчат парите "екологично". Пък то няма да е така.

            А голямото предимство, е че ток се прави навсякъде, а не само в Персийския залив. Дори само за да се отнеме дохода на онези фундаменталисти там и да ги върнат качени на камили на опашки за кредити на МВФ е причина, заради която всички неудобства на електромобилите почват да ми изглеждат пренебрежими.


            thorn

            Средновековните църкви в България

            Comment


              Nick написа Виж мнение
              Не знам да са правели бензин. Керосин - да.

              Интересно, че именно недостигът на бензин и наличието на керосин дава значителен тласък в развитието на реактивните двигатели в Германия.
              Много хубав бензин са си правили.


              thorn

              Средновековните църкви в България

              Comment


                Thorn написа Виж мнение
                Иначе за електрическите коли в момента най-сериозен проблем си е краткия живот на батерията. Това си е нормална литиево-йонна батерия, около 1000 цикъла. Три-четири години и хайде връщай за рециклиране.
                Нисан дават за сравнително евтиния Лийф 100 000 мили гаранция или 8 години, до спадане на капацитета с една чертичка от десет. Това са 160 000 километра. Ти да не работиш таксиметров шофьор че да ги навърташ за година:

                http://www.nissanusa.com/electric-ca...range/battery/

                И както написах само преди няколко мнения, след това никаква батерия не се хвърля а се сменят клетки, защото постепенно заряда пада до към 80%. Вие наистина си представяте батериите на колите като батерия от 9 волта за радио часовник

                This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                Comment


                  За Нисана съм впечатлен, не знаех. Благодаря за информацията, значи не било толкова лошо положението. А иначе си представях батерията не като батерийка от девет волта, а като куп батерии за GSM.


                  thorn

                  Средновековните църкви в България

                  Comment


                    Thorn написа Виж мнение
                    А иначе си представях батерията не като батерийка от девет волта, а като куп батерии за GSM.
                    Ако си спомняш преди години, когато изпоуволниха и разледваха шефове в Рено, по подозрение че са продали ноу-хауто на батериятна на Нисан Лийф на китайците. После май се оказа че е вътрешно разчистване на сметки по високите етажи. Явно има пробив в технологията. А и чичко Мъск строи завод за милиарди, за да паднат цените на батериите.

                    А като казах Такси се сетих. Имам приятел който кара лимузина на свободна практика. Та той ми каза че и той и колегите му много сериозно гледат към електрическите коли. За тях е важно цена на пробег и надежност, и явно заради това са съласни да изтърпят някой неудобства ако пробега за зареждане малко се повиши, и цената на големи коли като Тесла S падне наполовина.
                    This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                    Comment


                      Изобщо не съм впечатлен от Лийф. Никога не бих кихнал $30К за такава малка кола. Сравнима е с Тойота Ярис, която струва наполовина. За $15К знаеш ли колко бензин мога да купя без да треперя къде е най-близката зарядна станция.



                      Ревю на колата. Макс пробег = 84 мили за най-евтината версия от $30К. Ами ако трябва да се отопляваш или да се охлаждаш с климатик? Сигурно наполовина.

                      Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                      A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                      Comment


                        А голямото предимство, е че ток се прави навсякъде, а не само в Персийския залив. Дори само за да се отнеме дохода на онези фундаменталисти там и да ги върнат качени на камили на опашки за кредити на МВФ е причина, заради която всички неудобства на електромобилите почват да ми изглеждат пренебрежими.
                        Конкурираш Гоги, който чака източната бензиностанция да фалира заради електрическите коли.
                        Ама омразните ти "фундаменталисти" имат слънце, за разлика от северните си братовчеди. Аллах добре ги е позиционирал с оглед на ресурси.
                        Саудитците обявиха през 2012 г., че ще построят 41 гигавата мощности от слънчева енергия до 2032 г., после го ревизираха на 2040 г. Това е повече от Германия и колкото половината ЕС в момента.
                        Няма да се редят на опашка за кредити.
                        "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                        "But I know none, and therefore am no beast."

                        (Richard III - William Shakespeare)

                        Comment


                          Nick написа Виж мнение
                          Изобщо не съм впечатлен от Лийф. Никога не бих кихнал $30К за такава малка кола. Сравнима е с Тойота Ярис, която струва наполовина. За $15К знаеш ли колко бензин мога да купя без да треперя къде е най-близката зарядна станция.
                          Лийф-а не е малък, така изглежда заради странната форма. Вътре е широко. Във всеки случай е доста по-голям от Ярис, с едно почти 40 см. е по-дълъг, без половината му купе да е двигател.

                          Dinain написа Виж мнение
                          Аллах добре ги е позиционирал с оглед на ресурси.
                          Аха, най-ценният от ресурсите - пясък. 30 милиона саудитци ще духат в тръбите и ще правят виенско стъкло.

                          Dinain написа Виж мнение
                          Саудитците обявиха през 2012 г., че ще построят 41 гигавата мощности от слънчева енергия до 2032 г., после го ревизираха на 2040 г. Това е повече от Германия и колкото половината ЕС в момента.
                          И после товарят тока на камилите и го карат в заводите в Дюселдорф или Пловдив....

                          Иначе сериозно: много оптимистично погледнато, ако изградят такава инфраструктура, ще е изгодно енергоемките производства да се пренесат там. И няма на саудитците да им се налага да гладуват. Ама за да поемат фирмите такъв риск, ще трябва първо саудитците и катарците да спрат да финансират строежа в България и Европа на едни грозни сгради от чиято единствена кула всяка сутрин се разнасят потресаващи вопли.
                          Last edited by Amazon; 08-04-2016, 01:45.
                          This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                          Comment


                            Малко за другата част на темата - безшофьорни камиони, това вече ако се реализира по-масово ще е от огромно значение. Просто превозваческите компании, които не използват такива ще бъдат крайно неконкурентни.
                            Six Platoons Of Self-Driving Trucks Just Drove Thousands Of Kilometers Across Europe
                            "Hit First, Hit Hard and Keep on Hitting" - sir Jackie Fisher

                            Comment


                              Dinain написа Виж мнение
                              Конкурираш Гоги, който чака източната бензиностанция да фалира заради електрическите коли.
                              Не източната а северната, и не я чакам а само се присъединих към чужд блян/пожелание. Иначе на мене ми бърка в джоба това че --------------------- нямат пари- имам много клиенти там които искат, ама не могат. А преди Путин да се превърне в Путлер и еврото да скочи ми генерираха близо трета от приходите.
                              Last edited by Thorn; 08-04-2016, 10:33.

                              Comment


                                Hawkeye написа Виж мнение
                                безшофьорни камиони,
                                А също автобуси - градски, например. Междувременно електроавтобусите си навлизат - Китай е един от лидерите - сериозно в градския транспорт. За разлика от тролея те не са така ограничени в маневрата, като същевременно притежават останалите му предимства. Вместо батерии електробусите са с кондензатори - заради това, че се зареждат бързо, в рамките на десетина секунди. Това време е съотносимо с престоя на спирката за качване и слизане на пътниците и макар че пробегът след зареждане е малък - 4-5 километра - за градска линия той си е предостатъчен, стига няколко от спирките да са оборудвани с места за зареждане.
                                Човешката глупост е безпределна, защото разумът му е неограничен!

                                Comment

                                Working...
                                X