Митака написа
Митака написа
Според мен би трябвало всичко това да може да се установи с приемлива точност, защото зад всеки изпратен в лагерите човек би трябвало да стои съответното дело, т.е. да има документ. За всички намирали се в лагерите хора също се е водела отчетност (най-малкото заради дажби и прочее). Разбира се, в този случай също е имало различни манипулации (неизбежни в подобни случаи), но като цяло следва да може всичко това да се проследи. Проблемът е, че става въпрос за огромна по обем работа, която ще струва достатъчно много, а не си представям някой реално да иска да я върши или пък да има особена изгода от извършването й.
За колективизацията - да, тогава вероятно документите не, че чак не са се водили, но вероятно много от тях вече няма как да се намерят. Да не говорим, че основните жертви са от глада (не толкова директни), а там нещата са още по-неясни, защото става въпрос за огромни по мащаб миграции, при които хич не може да се установи кое къде и как (дали?) се е случило. Впрочем, Империал беше качил една не лоша статия за човешката цена на колективизацията (в базата данни на сайта)ы както и една друга за средната продължителност на живота през 30-те години в СССР.
Митака написа
Като пример можем да вземем официалните преброявания на населението пред войната - първото (вероятно по-точно) се приема за недостоверно и се прави второ, което е манипулирано и дава завишени резултати за да се покрият с прогнозните. Но е несъмнено, че и двете преброявания нямат особена достоверност когато става въпрос за азиатските части на страната. Няма как да се установи достатъчно точно реалното население. Може само да се предполага.
Та ако се върна на Солженицин (и много други автори, описващи лагерната действителност), то и аз го приемам единствено като източник на описание на атмосферата и начина на живот, не като друго. И то с неизбежната корекция, че вероятно от период до период и от лагер до лагер, нещата са се различавали.
След това, има хора, които са престоявали и по 10, и по 15, че и по двадесет години в лагерите и са се завръщали. Което предполага, че колкото и ужасни да са били условията на живот, все пак е можело да се живее, след като са оцелявали по толкова години.
Comment