gollum написа
Ако е съществувала воля за "колонизация на Аляска", е имало шанс към началото на 20-ти век територията да не е само авант-пост на империята, но в този случай се намесват множество други фактори, които изискват постоянно внимание от страна на руската дипломация и правителство. /Монарх като Александър Втори би могъл да го направи, за Николай Втори - абсурд /
В този смисъл забележката ти за "неизбежността" на войната с Япония си е напълно на мястото.
С какво да се издържа нарастващото население на Аляска.... Първоначално, заселниците нямат шанс да оцелеят, без активната намеса на държавата, която им осигурява , макар и веднъж годишно, най-необходимото - сечива, хранителни продукти, облекчения при усвояването на новите територии. Всъщност оцеляването няма да е по-различно от това в Сибир - риболов, лов, на по-късен етап евентуално някакъв вид скотовъдство, добиване на кожи, дърводобив... При "избухването" на златната треска /за това поне постигнахме съгласие, че е възможен вариант, независимо от не/готовността на руската държава да я контролира/ и адекватна не-максималистична политика на руската администрация към новодошлите от Канада и САЩ, условията и възможностите за препитание се подобряват.
Към началото на 20-ти век Русия вече е в състояние да организира по-масова заселническа вълна към Аляска. В усвояването й може да бъдат привлечени и чужди капитали /даже това е наложително/ - с въвеждането на някакви облекчения за чуждите инвеститори.
Дори и на този етап, американската военна инвазия не е задължителна защото да не забравяме, че по това време американците не горят от желание да се замесват в значими военни конфликти, без да са сигурни, че няма да има трайни негативни последствия за тях. /участието им в Първата световна война остава под въпрос почти 3 години/. А от превръщането на Русия във "враг" на САЩ, нямат интерес нито в Петербург, нито във Вашингтон /говорим за края на 19-ти и началото на 20-ти век/. Дори не е сигурно, че руско-японската война ще повлияе на евентуално американско решение за военна експедиция към Аляска /зависи кой е на власт в Щатите по това време/.
Така достигаме до края на ПСВ и приемаме, че има "римейк" на болшевишката революция - Русия губи Аляска /но е имала поне 25 години да я развива и заселва/, там остава значително рускоговорящо малцинство / и 50 хиляди да са - не са малко с оглед на слабонаселената територия /. Тези "руснаци" постепенно , след 2-3 поколения, се претопяват в американския начин на живот, но наследниците им запазват част от културната си идентичност: език, обичаи, религия. Аляска се превръща в щат с компактно руско малцинство, което минава за "коренно" население - как при тези условия кандидатите за президенти да не се съобразяват с руската диаспора /тя е компактна и "коренна"/?!
Comment