Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Мястото на религията

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS написа
    Постовете на ПламенИв ме накараха да се замисля, дали пък Бог не съществува. Не може около 5 млрд. души да бъдат освидетелствани. (Впрочем, Уонко Нормалния беше затворил в лудница целия останал свят.) Тъй като те се явяват мнозинство, излиза, че лудите всъщност сме ние, атеистите. В моята рода също има някои вярващи хора, при това хора успели и преуспели в живота. Едва ли луди хора могат да успеят. Явно истината е някъде другаде.
    Покрай Великден се нагледах на чудеса от миналото и настоящето - Самозапалващи се огньове. Падащи канари, незасегнали като по чудо близката църква. Вода, извираща всяка година на точно определена дата. Чудотворна икона, караща немските оръжия да засичат и да не могат да произвеждат изстрели. Чудеса, чудеса, и пак чудеса! Чудеса, които не могат да бъдат обяснени по друг начин, освен като чудеса.
    Размишлявайки върху въпроса за сътворението на света, стигнах до извода, че наистина всичко е създадено от Бог. Бог е създал Земята, звездите, планетите, деня и нощта, водата, гръмотевиците, растенията и животните, а накрая и човека. А този Бог се нарича Върховен физичен закон. Този Бог не е белобрад старец. Той дори не прилича на човек. Той няма форма. За неговото съществуване можем да съдим само по косвени сведения. Този Бог е създал Галактиките след Големия взрив. После е създал звездите, Слънцето и Земята от Звездния прах. А след това, с помощта на Богинята на веществата - Химия е създал въздуха и водата. Във водата той забърква и първите живи организми. След това, използвайки еволюционния метод, създава и останалите форми на живот, населяващи планетата Земя. Използвайки същия метод, Бог превръща една от тези форми на живот в първия Човек. Това, че той се е казвал Адам и е бил образ и подобие на Бога са измислени от евреите притчи.
    За всички останали чудеса, описани в Стария и Новия Завет също могат да бъдат намерени научни обяснения. Всички те са сътворени от Върховния физичен закон, а след това са доукрасени от различните автори и са превърнати в красиви приказки, подобно на приказките за Дядо Коледа.
    Така че, Бог съществува!:church::teu24:
    Хвала на Бога, Императоре, за твоето просветление . Никога не съм си представяла Бог като белобрад старец. Но религията няма нищо общо с Вярата. Религията за мен е опит да се вкара вярата в някакви рамки, угодни някому и служещи на нечии интереси, но не и на вярващите. Колкото и странно да ни звучи и да не ни се иска, точно религията заема водещо място в обществения живот на Земята, а не Вярата. Достатъчно е само да си пуснеш телевизора и да погледаш новини, че и някое друго предаване - всичко минава през призмата на религията.

    Comment


      беллосллава, гришиш. Религията е помогнала на вярващите много повече от колкото Бога. И по-точно Вярата - но не вярата в Бога, а именно вярата в Религията. Хората са скронни по-скоро да вярват в това че религията им предлага комуникация с викше сила, пред която те често се страхуват да застанат лице в лице. Вярата в това че религията е мерило за истина и лъжа, правилно и неправилно, че е светът е такъв защото така трябва.

      В това отношение на едно по-дърбоко ниво мисля че много малко хора вярват в самия Бог, отколкото в Религията и Църквата като негово олицетворение. Защото колкото и вярващ да е един човек той има нужда от материална опора за вярата си - църквата и религията му дават именно това. Той не може да види Бога (а нероятно и се страхува от това), но той може да виде неговото проявление под формата на свещеници и храмове, свети писания и църковни обреди.
      Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

      请您死在地狱般的阵痛
      [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
      きさまはしんでくださいませんか
      [kisamawa shinde kudasaimasenka]

      Comment


        княз Крылов написа
        беллосллава, гришиш. Религията е помогнала на вярващите много повече от колкото Бога. И по-точно Вярата - но не вярата в Бога, а именно вярата в Религията. Хората са скронни по-скоро да вярват в това че религията им предлага комуникация с викше сила, пред която те често се страхуват да застанат лице в лице. Вярата в това че религията е мерило за истина и лъжа, правилно и неправилно, че е светът е такъв защото така трябва.

        В това отношение на едно по-дърбоко ниво мисля че много малко хора вярват в самия Бог, отколкото в Религията и Църквата като негово олицетворение. Защото колкото и вярващ да е един човек той има нужда от материална опора за вярата си - църквата и религията му дават именно това. Той не може да види Бога (а нероятно и се страхува от това), но той може да виде неговото проявление под формата на свещеници и храмове, свети писания и църковни обреди.
        Именно това имах предвид, Вярата в Бога е вкарана в рамки - църква, храмове, свещи, свещеници. Много по-лесно е да комуникираш сам, отколкото с посредници. Истинската Вяра не се нуждае от материални доказателства. Ти не виждаш вятъра, но знаеш и вярваш, че го има. Виждаш следствието от него - движението на дърветата, водата и т.н., но виждаш и следствието от съществуването на Бога - т. нар. чудеса. Не е необходимо църквата да ги обяви за чудеса, за да са такива. Не е необходимо някой да ми каже, че има Бог, аз знам, че го има - ето това е Вяра. Останалото е религия и както сам потвърждаваш моите думи - тя играе огромна роля в обществото.

        Comment


          беллосллава, бих искал да ви възразя. Цялата история на човека е история на доброволното и не толкова ограничаване. Човек който не е ограничен в нищо вече може да се нарече Бог. Дори мисленето ни е ограничено от наложените вековни шаблони за възприятие на света. Тази тенденция се проявява и във всяка отделна дейност на човека и не само негова.

          При комуникацията си с Бога , ние получавате ли отговори? Религията и Църквата дават отговори - без тях се води монолог. Ако някой Ви говори в главата, то да знаете това вече не е вяра, то е медицински факт, изрязаващ се в приемането на желаното за съществуващо.

          Но това отново вече е въпрос на конкретната вяра на конкретния човек. какво са лудите ако не хора които вярват в една различна структура на света.

          Иначе, не съм съгласен и със следното ви твърдение:

          Не е необходимо някой да ми каже, че има Бог, аз знам, че го има - ето това е Вяра.
          Ако нямахте понятие за вярванията на различните религиозни групи и за наличието на Бог като термин, вие едва ли бихте стигнали до идеята да вярвате в Бог сама - вие просто се преработили вече съществуващата представа за Бог в такава каквато вие мислите че е по-справедлива и която всъщност по-точно отговаря на нуждите ви. Но реално всичко тръгва от момента в който някой ви е подхвърлил идеята че има Бог.
          Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

          请您死在地狱般的阵痛
          [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
          きさまはしんでくださいませんか
          [kisamawa shinde kudasaimasenka]

          Comment


            [QUOTE]При комуникацията си с Бога , ние получавате ли отговори? Религията и Църквата дават отговори - без тях се води монолог. Ако някой Ви говори в главата, то да знаете това вече не е вяра, то е медицински факт, изрязаващ се в приемането на желаното за съществуващо.

            Ако нямахте понятие за вярванията на различните религиозни групи и за наличието на Бог като термин, вие едва ли бихте стигнали до идеята да вярвате в Бог сама - вие просто се преработили вече съществуващата представа за Бог в такава каквато вие мислите че е по-справедлива и която всъщност по-точно отговаря на нуждите ви. Но реално всичко тръгва от момента в който някой ви е подхвърлил идеята че има Бог.
            А на Църквата и Религията кой им говори?! - Аз лично не съм комуникирала с Бога, но и монолога ми е достатъчен.
            Нали за това човек се развива, върви напред. Ако на всеки му се налага да открива топлата вода, то няма да има прогрес. Моето убеждение се гради на това, което са открили живеещите преди мен и естествено в процеса на развитие се старая да надграждам - поне за себе си. Не се смятам за Бог, много съм далеч от него, имам още много да уча, за да успея да го зърна с крайчеца на окото си. Но като повечето "луди", се стремя към съвършенство, макар и в най-примитивната му форма - земната.

            Comment


              беллосллава - никой не говори на религията и църквата - те само лъжат хората , които искат да бъдат лъгани, защото иначи ги е страх да погледнат в себе си. Един вид благородна лъжа

              Иначе останалото е напълно нормално - в природата на човека е да се стреми към неща за които знае че няма да може да постигне
              Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

              请您死在地狱般的阵痛
              [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
              きさまはしんでくださいませんか
              [kisamawa shinde kudasaimasenka]

              Comment


                Ehhhh

                [QUOTE=беллосллава]
                При комуникацията си с Бога , ние получавате ли отговори? Религията и Църквата дават отговори - без тях се води монолог. Ако някой Ви говори в главата, то да знаете това вече не е вяра, то е медицински факт, изрязаващ се в приемането на желаното за съществуващо.


                А на Църквата и Религията кой им говори?! - Аз лично не съм комуникирала с Бога, но и монолога ми е достатъчен.
                Нали за това човек се развива, върви напред. Ако на всеки му се налага да открива топлата вода, то няма да има прогрес. Моето убеждение се гради на това, което са открили живеещите преди мен и естествено в процеса на развитие се старая да надграждам - поне за себе си. Не се смятам за Бог, много съм далеч от него, имам още много да уча, за да успея да го зърна с крайчеца на окото си. Но като повечето "луди", се стремя към съвършенство, макар и в най-примитивната му форма - земната.
                Не се сдържах и мисля пак да съкруша религиозната ви вяра в божествата и да ви спусна малко на земята при нас :kill_myse :38:

                Аз мисля че с тези си изводи и въобще всичката религиозна общност , пренебрегва различните видове науки и най вече химията , дори в древноста когато се е появила астрономията моля прочетете малко да видите защо са ги горяли на клада :1087: :1087: :1087:

                Съществуването на света и започването му действително е една загадка на което хората все още се опитват да дадат отговор , но за съжаление никой отговор няма да е толкова точен ако не се потвърди с факт , и затова споменах химията като една от науките най пренебрегната от религията !!!
                Защото многократно е доказано дори с опити и изследвания в пластовете на земята дето са се запазили организми от преди милиони години, че при образуването на нашата планета при тази огромна супа от подправки (Химични елементи) и високите температури са се образували достатъчно много съединия, като голяма част от тях е водата и въглеродните като устойчиви съединения, не знам дали знаете но човешкия организъм е съставен основно от въглеродни съединия, много вода и още куп много други съединия (железни , калциевви , хлорни и т.н.) и така моля върнете се в основното си образование за да си спомните.

                Та в този ред на мисли след образуването на въглеродните съединения и водата на нашата планета са се образували разни едноклетъчни , които във милиардите години след време са се изродили до разните там животни и растения , и най накрая еволюиралата маймуна (хора) и другите видове животни някой вече изчезващи и застрашени видове в наши дни , та твърдението за бога просто е една световна заблуда изродила се в този момент до такава степен ,че с дейността си една голяма група висшестоящи религиозни водачи и други религиозни служители се изхранват с невежеството на другите.
                Нека все пак да ви събудя , изхранват се с даренията на такива религиозни найвни душичи разните там вярващи дето дават пари във вид на дарения,било то на място или чрез разните религиозни фондации :1087:
                Все пак като извод мога да кажа че за съжаление това религиозно заблуждение надали скоро ще спре , защото хората са различно глупави ( извинявам се за израза дори аз не съм умен защото не мога да знам всичко и не твърдя че знам всичко), и от там се получава религиозното обясняване на всичките там станали за тях видения , необясними явления и т.н., защото ако знаеха действителния отговор на това събитие , за тях това нямаше вече да е божие събитие .Едни вярват че ако котка им мине път трябва да се прекръсти или моли , ми да се кръсти и моли, това нищо няма да промени, просто ще спре да мисли за нещото лошо може би или каквото и да е , и ако не се случи ще каже ето бог го е предотвратил неслучилото се събитие , ама не знаят че тези събития не се предотвратяват , защото ако можеха да се предотвратят бъдещите събития това би означавало че може да се предсказват дори да се пътува във времето , което не вярвам скоро да стане защото няма как да стане времето е еднопосочно :1087:
                И накрая , нека търсим науката за такива отговори и да се основаваме на науките за откритията и развитието на сегашната ни цивилизация , защото ако се основаваше всичко на религиозните божества , сега може би щяхме да сме на времето от преди 10000 г , и нямаше да можем да пишем в този форум :mhehe:

                Comment


                  "Аз мисля че с тези си изводи и въобще всичката религиозна общност , пренебрегва различните видове науки и най вече химията , дори в древноста когато се е появила астрономията моля прочетете малко да видите защо са ги горяли на клада " [QUOTE]

                  Мисля, че е време да спреш да ни учиш какво да правим. Не знам да ли едноседмичния срок ти е стигнал, за да разгледаш форума и да си дадеш сметка, че в него не пишат случайни хора. От моята позиция, която е: завидно образование и положение в обществото, лична библиотека от 5000 тома, не се чувствам конфортно в тяхната компания, сваляйки им шапка за познанията и енциклопедичните знания. А ти нахълтваш и почваш да ръсиш обиди и поучения. Честно казано не знам кой трябва да бъде свален на земята. Бъди малко по-учтив и толерантен. За мен общуването с теб приключи.

                  Comment


                    Аз още не мога да разбера защо някои все още свързват понятието за Бог с произхода от адам и ева и сътворяването на света за 6 дена. Зевс например не претендира да е създавал земята А будистите въобще не говорят за физическото сътворение на човека, а за метафората на духовното му раждане. Както казах и науката е един вид Бог в който в крайна сметка вярваме или не.
                    Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                    请您死在地狱般的阵痛
                    [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                    きさまはしんでくださいませんか
                    [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                    Comment


                      Plameniv, струва ми се, че в пламенния си щурм срещу всичко религиозно Вие бъркате няколко твърде различни явления. Едно е идеята за съществуването на Бог. Друго са многобройните суеверия, които витаят както около религиите, така и около повечето явления от всекидневието. Трето нещо е конкретната религиозна догма. Четвърто - подробностите, в конкретна религия. Пето - самата институция и нещо донякъде различно - многобройните и социокултурни проявления. Ако заемайки позитивистична позиция можете, хайде, да не напиша "лесно", но все пак можете да постигнете успех, по същество повтаряйки стъпките на редица учени и общественици от миналото, срещу последните пет, то определено първото няма да Ви е по силите. Не случайно същият този позитивизъм в крайна сметка често завършва със създаването на собствена религия (веднага се сещам за позитивиста Конт и неговата позитивистична религия), в която само се сменя външния вид (т.е., подробностите) на висшето същество, заменяйки го я с Природата, я с Висшия разум, а понякога с идеята, че съществуват закони, управляващи Вселената. Позицията на науката към някои основни въпроси на битието е също толкова уязвима или несигурна и във всеки случай, въпрос на вяра.
                      Както и да е, не е хубаво да повтаряме неща, вече обсъждани на този форум, затова ще си позволя да Ви предложа първо да прегледате тази тема:
                      http://forum.boinaslava.net/showthread.php?t=8433
                      в нея са обсъждани тези въпроси.

                      ПП Впрочем, ще си позволя да Ви попитам дали имате нещо общо с един потребител на този форум - RAMMSTEIN. По начин на изразяване много напомняте за него.

                      Comment


                        Ehh

                        беллосллава написа

                        Мисля, че е време да спреш да ни учиш какво да правим. Не знам да ли едноседмичния срок ти е стигнал, за да разгледаш форума и да си дадеш сметка, че в него не пишат случайни хора. От моята позиция, която е: завидно образование и положение в обществото, лична библиотека от 5000 тома, не се чувствам конфортно в тяхната компания, сваляйки им шапка за познанията и енциклопедичните знания. А ти нахълтваш и почваш да ръсиш обиди и поучения. Честно казано не знам кой трябва да бъде свален на земята. Бъди малко по-учтив и толерантен. За мен общуването с теб приключи.
                        Нали за това е форума за дискусии , и след като е пусната тази тема за религията , всеки да може си каже мнението и собствената гледна точка, защо след като оборвам изказванията и дори ви припомням фактите за това, веднага решавате гледай сега ние сме сериозните ти си несериозен и спри , това кой какво притежава като книги не е важно , важно е какво умствено състояние има под косата в сивото вещество и как го оползотворява .Аз не казвам какво имам и какво нямам нито пък смятам , за да не се засегне някой и да започне да се доказва , или да каже гледай сега ти не си за тук.
                        Съжалявам ако съм засегнал някои, не го приемай лично като обида, просто съм си изказал мнението, но все пак смятам че един нормално мислещ човек със солидни научни познания и приемащ науката за отговорите на въпросите, никога няма да приема религията за нормално за него .Принципно всичките религии дърпат развитието на всичко в целия свят назад, те са като една голяма спирачка в научния напредък , дори и финансово . .
                        Ето отново моето мнение за религиите , аз съм против нея и изобщо трябва да се премахне като вид мислене , и ако това стане един ден след като се отвори тази дупка оставена в празнотата в съзнанието на човек, на това място всеки ако заложи нещо по реалистично, също и тези колосални суми дето отиват в религията ако се оползотворят за научни открития , тогава действително ще дойде големия бум на развитие на човечеството . :tup: :nod: :evil:

                        Comment


                          В съзнанието на обикновения човек науката заема същото място, което заема религията. Или суеверието. Във всички случай както "научните заключения", така и останалите се приемат от неспециалистите на вяра. Т.е. между научно базирания и религиозно базирания светоглед на обикновените хора (т.е. всички ние, които не сме специалисти в дадена област на познанието) няма съществена разлика. Няма по-"реалистично" в случая.

                          Comment


                            Аз мисля че с тези си изводи и въобще всичката религиозна общност , пренебрегва различните видове науки и най вече химията , дори в древноста когато се е появила астрономията моля прочетете малко да видите защо са ги горяли на клада
                            Прав е човека в разсъжденията си! Не разбирам защо се палите толкова?! Има такъв момент на пренебрегване от страна на религиозните общности по отношение на науката и не виждам защо трябва да се отрича. Особено активни антинаучни прояви се забелязват при новите религиозни течения (разни движения, братства, секти...) и най-вече при езотериката, уфологията, парапсихологията и др. Защо са така критични към традиционната наука - ами защото идейте, принципите и схващанята за света и живота, които искат да натрапят на хората, се пукат като "сапунени мехури" щом бъдат изследвани от учените. И това не ги устройва разбира се...

                            Comment


                              беллосллава написа
                              От моята позиция, която е: завидно образование и положение в обществото, лична библиотека от 5000 тома, не се чувствам конфортно в тяхната компания, сваляйки им шапка за познанията и енциклопедичните знания.
                              :vb_sad: А аз със моите скромни 300-400 тома в личната библиотека сигурно изглеждам много прост. :vb_sad: А част от тях дори не съм прочел изцяло.:vb_sad: Съдържанието на много от тях съм позабравил. Значи съм още по-прост.:vb_sad:Ако добавя и книжките с приказки от детството, могат да ми се съберат 350-450 тома.:vb_sad: Направо се комплексирах.:1087: Трябва да спра с писането на мнения във форум, участниците в който притежават такива количества книги, с които могат да отворят антикварна книжарница, или частна библиотека.:1087: Ако се окаже, че и образованието ми не е толкова завидно, като вашето... :vb_sad: Отивам да си купя въже. Впрочем май имам три метра. Дано да ми стигнат...
                              P. S. Но се гордея, че в личната ми библиотечка има един том на П. Д. и две брошури от поредицата "Стражева Кула"...

                              "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                              It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                              Comment


                                Общо взето профилът на човечеството е добре очертан в темата (да цитирам класиците ). Лично за мен науката в съвременното общество вече е иззела много от предишните функции на религията. Нормално, част от развитието. Въпросът за Висшата сила всеки го вижда различно. Едни я виждат в лицето на Бога, други може би я виждат в науката или на друго място - индивидуални различия, какво да се прави.
                                А вече в бита, във всекидневието, може би най-голяма роля в живота на хората, били те атеисти или вярващи, имат суеверията, а не религията или вярата.
                                Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                                Проект 22.06.1941 г.
                                "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                                Comment

                                Working...
                                X