Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Мястото на религията

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #76
    Не съм сигурна, че съм разбрала правилно - правите ли тук разграничение между вяра и религия? Калко от вас вярват, че Бог съществува?

    Comment


      #77
      Dilana написа
      Не съм сигурна, че съм разбрала правилно - правите ли тук разграничение между вяра и религия? Калко от вас вярват, че Бог съществува?
      Аз лично правя. Но "тук" може би е неуместно в случая, защото май това е доста хъм ... личен въпрос и отговора е различен за всеки - има много нюанси, които май не могат да се изразят с писано мнение ...
      Ако се върнем към обобщенията - повечето хора май не правят тази разлика, или поне аз съм останал с такова впечателение.
      Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
      Проект 22.06.1941 г.
      "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

      Comment


        #78
        Религията е измислена, за да си обяснят хората необяснимото.
        Надали можем с оглед на голямата дистанция във времето да си обясним нещата толкова лесно. Може би да, може би не. Това обяснява защо религиите отстъпиха своето влияние в обществата на развитите държави и защо го запазват при технологично по-недоразвитите.
        Quae fuerant vitia, mores sunt.

        Comment


          #79
          беллосллава написа
          Религията е измислена, за да си обяснят хората необяснимото. Но прекарана през призмата на човешкия мироглед - власт, пари и пак пари и власт - служи на определени интереси.
          А, и мисленето не е спорт за всеки, но аз се опитвам да го практикувам, по-често отколкото трябва и там е моя проблем.
          Ами ... дали? Не мисля, че задача на религията е да обяснява нещо. По-скоро да дава тон, да определя начина на живот, правилата и т.н. Това разбира се - за организираната религия. Вярата няма нищо общо с това споре мен, тя просто е в друга категория.
          Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
          Проект 22.06.1941 г.
          "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

          Comment


            #80
            Dilana написа
            Не съм сигурна, че съм разбрала правилно - правите ли тук разграничение между вяра и религия?
            Мисля че много от нас правят разлика. За да не говоря от името на всички се ограничавам до себе си. Имам спомен, че поне в няколко подобни теми съм правил опити да организирам нещата за себе си, та потърсих и ще си позволя да посоча тези опити (извършвани по различно време и с различин цели):

            един опит за разграничение

            друг опит за разграничение

            Ще си позволя да дам и връзки към теми, в които е ставало въпрос за религия, вяра и други неща :

            Алтернативна религия

            Диспут върху вярата

            За Бог и Науката


            Dilana написа
            Калко от вас вярват, че Бог съществува?
            Интересен въпрос, макар че може би по-скоро е за анкета . Проблемът е, че вероятно ще трябва да се уточнява за какъв точно "бог" става въпрос в случая. Или пък за идеята за върховно същество въобще. Между другото, въпросът за това дали "вярваме" само в известна степен минава през въпроса "вярваме ли в съществуването на Бог?".

            Comment


              #81
              Благодаря за връзките

              Под Бог имам предвид Върховно същество - Крайната граница на всичко.

              Comment


                #82
                Юлиан Август написа
                Надали можем с оглед на голямата дистанция във времето да си обясним нещата толкова лесно. Може би да, може би не. Това обяснява защо религиите отстъпиха своето влияние в обществата на развитите държави и защо го запазват при технологично по-недоразвитите.
                Не мисля, че са отстъпили своето влияние. В Германия, Италия, САЩ и др. религията играе водеща роля в социалния живот. У нас е някъде в ъгъла /говоря за обществото като цяло, не за отделните личности/. Когато говоря за опита на хората да си обяснят необяснимото имам предвид най-ранните религиозни вярвания /все пак християнството не е първото религиозно учение на Земята/. А вярата си е вяра, тя е нещо изключително лично и интимно, че не подлежи на обсъждане /за мен поне/; всеки вярва в нещо /дори атеистите - те вярват в човека като личност или в това, че няма Бог, или в науката и техниката и т.н./ и именно за това аз съм за въвеждане на предмет в училищата, който да запознава децата със всички /или поне най-големите религии/ без да налага определена вяра, все пак религията е и философия и няма нищо лошо в това да знаеш как да не обидиш човек от друга религия.

                Dilana написа
                Благодаря за връзките

                Под Бог имам предвид Върховно същество - Крайната граница на всичко.
                Ако Бог е Любов /както казва Библията/, то той е безкраен и няма граница.
                Last edited by беллосллава; 05-04-2007, 18:01. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                Comment


                  #83
                  беллосллава написа
                  Ако Бог е Любов /както казва Библията/, то той е безкраен и няма граница.
                  Подборът на думите ми беше много внимателен.

                  Той самият е Границата.

                  Той е Безкрайността.

                  Той е недостижимият Лимес на Вселената.

                  Упс :o Май прозвуча като проповед

                  Comment


                    #84
                    Не мисля, че са отстъпили своето влияние. В Германия, Италия, САЩ и др. религията играе водеща роля в социалния живот.
                    Нямам такива наблюдения, като изключим Италия, където се нагледах на лицемерие и крайно несъответствие на дела и думи. Някакво медиино влияние да, но водеща роля чак...Искрено вярващите не ми се сториха повече като процент, от колкото тези в България. Разбира се, всеки има свои впечатления, нито пък претендирам мнението ми да е меродавно. Но младите хора на моята възраст, се вълнуваха от доста отдалечени от религията теми, особено пък ако става дума за лични отношения /например между двата пола и т.н. /

                    Ще ми е интересно да споделиш кое те наведе на точно този извод...И да изясним под какво точно ти разбираш водещата роля на религиите в обществото.
                    Quae fuerant vitia, mores sunt.

                    Comment


                      #85
                      Хъмн, аз лично не вярвам в Бог - но вярвам в граници. само че в граници неолицетворени от разум - а неодушевени граници. Те просто пси лежат там и не можеш да ги преминеш. тоест вярвам в предела на възможностите и ограничението на ресурсите.

                      Що се касае до обсъждане на Бог - то това е доста обширна тема и има нужда от голяма конкретезация - коя от функциите на Бога се има пред вид в тази дискусия - институционалната (догмат на отделната религия, ритуали, йирархия), културната - (система от морални ценности и представа за устройството на вселената) или емоционалната (това как отделната личност създава в разума си представата за бога в който вярва конкретно тя). Да се говори за Бог наведнъж във всички аспекти е просто немислимо, защото веднага ще се установят несъответствия между функциите и техните прояви.

                      Бог е Любов - това по-скоро е емоционална функция, която всеки човек приема по свой си начин, както приема и разбирането на любовта. Да приравниш една категория каквато е Бог към друга еднакво неясна като Любов е все едно да кажеш "нещото е нещо". Да приравниш Бог с Граница - създава парадокс. защото граница е конкретно понятие - тя има точно определено място през което преминава и разделя една плоскост на две или повече части - в този смисъл какво именно разделя границата "Бог" - за кого е тази граница и какво има отвън. безгранична граница от своя страна е прост пример за циркъвна демагогия и евтин мистицизъм за объркване на масите, показвайки им че Бог е над всякаква логика.

                      тук също така се сблъскват и понятията "вяра" и "познание". но да не задълбаваме в философията. мисля че темата започна като дискусия за влиянието на религията и култа върху историята - това обаче отхвърля от обсъждането умоционалната функция на бога и извежда на първа линия институционалната и културната му функция, която ние наричаме Църква и Религия. Докато Религията определя рамките на културната среда , Църквата придава на религията и съответно на Бога политическо значение и го облича в бронята на една репресивна институция (не обезателно физически репресивна). Тук всъщност вече никого не вълнува дали Бог е Любов или е Граница, защото религията има точно определение за това какво е Любов, а църквата има точно определение какви са границите.
                      Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                      请您死在地狱般的阵痛
                      [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                      きさまはしんでくださいませんか
                      [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                      Comment


                        #86
                        княз Крылов написа
                        Хъмн, аз лично не вярвам в Бог - но вярвам в граници. само че в граници неолицетворени от разум - а неодушевени граници. Те просто пси лежат там и не можеш да ги преминеш. тоест вярвам в предела на възможностите и ограничението на ресурсите.

                        Що се касае до обсъждане на Бог - то това е доста обширна тема и има нужда от голяма конкретезация - коя от функциите на Бога се има пред вид в тази дискусия - институционалната (догмат на отделната религия, ритуали, йирархия), културната - (система от морални ценности и представа за устройството на вселената) или емоционалната (това как отделната личност създава в разума си представата за бога в който вярва конкретно тя). Да се говори за Бог наведнъж във всички аспекти е просто немислимо, защото веднага ще се установят несъответствия между функциите и техните прояви.

                        Бог е Любов - това по-скоро е емоционална функция, която всеки човек приема по свой си начин, както приема и разбирането на любовта. Да приравниш една категория каквато е Бог към друга еднакво неясна като Любов е все едно да кажеш "нещото е нещо". Да приравниш Бог с Граница - създава парадокс. защото граница е конкретно понятие - тя има точно определено място през което преминава и разделя една плоскост на две или повече части - в този смисъл какво именно разделя границата "Бог" - за кого е тази граница и какво има отвън. безгранична граница от своя страна е прост пример за циркъвна демагогия и евтин мистицизъм за объркване на масите, показвайки им че Бог е над всякаква логика.
                        Ами, че Той е НАД всякаква логика, бивайки безкраен по природа.

                        Мисля, че разглеждате въпроса от атеистична гледна точка. По този повод приятелят ми ми е разказвал анекдот за Дейвид Хилберт. Хилберт казва така: Всеки човек ( в началото ) разполага със своя гледен хоризонт. С течение на времето, този хоризонт започва да се свива, докато не се превърне в точка. Тогава човекът гордо заявява: "Това е моята гледна точка." Така и тук - всеки от нас има своята гледна точка

                        Comment


                          #87
                          Като всяко твърдение направено пред публика и това трябва да се докаже. тоест Вие можете свободно да вярвате че бог е безкраен и е над всякаква логика - докато си го държите за себе си, никой няма да ви оспори това свещено право. но заявите ли го под формата на твърдение (при това пропускайки магическата фа "според моето мнение") то ще е неетично. Още повече то ще накърнява правото на другите хора да вярват в каквото те искат. Така че или го докажете или ще помоля повече да не го твърдите пред нас. Аз лично нямам нищо против вие да вярвате в своя Бог и да вярвате че той е Граница/Любов/безкрай/Надлогика и какво ли още не

                          За съжаление аз се чувствам засегнат когато вие го заявявате като твърдение, защото аз не го подкрепям и вероятно като човек неподкрепящ такава очевидна истина съм глупак и слепец.

                          Нека да се придържаме към представата за Бог заложена в определени оисторически съществували религиозни учения и църкви, а не към личното възприемане на метафизични "истини" (слагам истини в кавички не за да подчертая че те са псевдо-истини, а за да отбележа тяхната вариативност спрямо всеки отделен човек). за разлика от тези "истини" съществуването на даден култ и вярване, а също така наложените от него морални норми и институции са факти доказуеми по пътя на логиката и въз основа на исторически свидетелства. Тоест по-успешно се подлагат на общо категоризиране и обсъждане. Иначе ще се получи като приказката за тримата слепи и слона.
                          Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                          请您死在地狱般的阵痛
                          [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                          きさまはしんでくださいませんか
                          [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                          Comment


                            #88
                            Sulla написа
                            Там тъщата (и въобще жената) няма думата - това май е начинът.
                            Тази реплика мислех да я кажа аз, ама това с тъщата беше много свежо и не исках да развалям ефекта.

                            "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                            It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                            Comment


                              #89
                              княз Крылов написа
                              Като всяко твърдение направено пред публика и това трябва да се докаже. тоест Вие можете свободно да вярвате че бог е безкраен и е над всякаква логика - докато си го държите за себе си, никой няма да ви оспори това свещено право. но заявите ли го под формата на твърдение (при това пропускайки магическата фа "според моето мнение") то ще е неетично. Още повече то ще накърнява правото на другите хора да вярват в каквото те искат. Така че или го докажете или ще помоля повече да не го твърдите пред нас. Аз лично нямам нищо против вие да вярвате в своя Бог и да вярвате че той е Граница/Любов/безкрай/Надлогика и какво ли още не

                              За съжаление аз се чувствам засегнат когато вие го заявявате като твърдение, защото аз не го подкрепям и вероятно като човек неподкрепящ такава очевидна истина съм глупак и слепец.

                              .
                              Тук си прав за необходимостта от логическо доказване, но самия опит за доказване на това твърдение по логически път води до такива парадокси, че е по-добре да се осланяме на вярата. Ако мога парадоксално да заявя:
                              Бивайки НАД логиката, съществуването или несъществуването на Бог не може да бъде достигнато по логичен път, вкл. и тезата, че Той е над логиката. Толкова заплетено е, че по-добре да се придържа всеки към своето мнение. Прощавай за категоричността ми, но това ми казва интуицията . Аз вярвам, че изказвам Истината, приемайки че има абсолютна истина, но не мога да докажа, че е така.


                              Повече няма да пиша по този аспект на темата - много е главоболен. :argh:

                              Comment


                                #90
                                Нямам нищо против да вярваш, аз съм толерантен към вярата на хората и я уважавам - но искам и хората да уважават моето право да не вярвам в това в което вярват те. Факта е прост -съществуването на Бога е точно толкова доказуема колкото и неговото несъществуване.
                                Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.

                                请您死在地狱般的阵痛
                                [qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
                                きさまはしんでくださいませんか
                                [kisamawa shinde kudasaimasenka]

                                Comment

                                Working...
                                X