Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Мястото на религията

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #46
    Слуховете за отмирането на ролята на семействато са силно преувеличени Предполагам, така изглежда когато вече си излязъл от едното си семейство и още не си създал друго.
    IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS написа
    Впрочем, виждам и нещо положително в религиозното възпитание. Не съм напълно сигурен, но мисля, че то може да стимулира до известна степен раждаемостта. Но то пък не е много сигурно дали това е положително нещо.:sm186:
    Раждаемостта е много личен въпрос и нито трябва да се стимулира, нито ограничава (справка - Китай). Въобще не й е работа на държавата да се меси в такива неща.

    Comment


      #47
      Хана написа
      Раждаемостта е много личен въпрос и нито трябва да се стимулира, нито ограничава (справка - Китай). Въобще не й е работа на държавата да се меси в такива неща.
      Така е, наистина. Това си е лично мое виждане, както са субективни и всички изразени в тази тема мнения от другите потребители. Затова го написах така:
      IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS написа
      Но то пък не е много сигурно дали това е положително нещо.:sm186:
      А те китайците имаха проблем, точно обратен на нашия. Ама и вие, жените не давате думичка да се изрече за раждаемост или нещо подобно. (Не съм сигурен каква е личната ти позиция по въпроса, тъй като не я изрази и затова не я и коментирам). Ще изчезнем като нация за втори, трети или четвърти път. Справка - темата за произхода на прабългарите. А след няколко хилядолетия учените ще умуват що ли за етнос сме били ние, древните за тях българи.

      "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
      It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

      Comment


        #48
        Не виждам защо мнението на Ник е изтрито, ако то е било просто, че е необходимо религиозно и по-специално християнско образование. Впрочем в много европейски страни, по-културни и по-развити и в икономически и в обществен план, такова образование има. Престъпността там също е по-ниска от нашата. Абортите - също.
        Една преподавателка в университета преди време се хвалела пред студентите, че само у нас за разлика от всички бивши комунистически страни не е въведено религиозно образование. Това е наистина една трогателна приемственост от времето на социализма, както и неотворените досиета. Но очевидно си има и поддръжници.
        Както казваше преди време Даниц, хората са го измислили: няма какво толкова да умуваме как би било и т.н Европейските методики за построяването на такива учебници ги има, работят и няма да е нужно да откриваме топлата вода.
        Впрочем гръцката конституция започва с думите "В името на Отца и Сина и Светия Дух", а както виждате Гърция нито се е затрила като държава, нито е по-зле от нас, а тъкмо обратното, нито има слаба диаспора, както ние, а гръцкото лоби в САЩ, примерно, е всепризнато като второто по сила след еврейското.
        Такива ми ти работи...

        Comment


          #49
          ivan_kunchev написа
          Впрочем гръцката конституция започва с думите "В името на Отца и Сина и Светия Дух...
          В това, за Отца и Сина съзирам най-малкото религиозна дискриминация. Тази конституция само за християнското население ли е създадена? Може би в Гърция си имат отделна конституция за изповядващите исляма, която започва с думите "В името на Аллах и неговия пророк Мохамед", а за атеистите сигурно също има отделна конституция, започваща с думите "В името на Австралопитекус и неговия внук Кроманьон"...
          Мисля, че Теократичните държави са една отживелица. А ние стига сме копирали този и онзи. Собствено мнение нямаме ли си поне по един въпрос?
          Чудно ми е как разнородното население в САЩ когато застане пред съда се кълне в Библията?
          Иначе не оспорвам правото на всеки човек да си вярва в каквото си иска, или да не вярва в нищо, стига да не се натрапва и да не пречи на вярванията на другите.

          "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
          It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

          Comment


            #50
            gollum написа
            .. Съгласен съм, че българската православна църква въобще не е в състояние да предложи решение ...
            БПЦ може да предложи решение, разбира се. Но то няма да е универсално, а като в библейската притча:
            3 И говореше им много с притчи, казвайки: Ето, сеячът излезе да сее;

            4 и като сееше някои зърна паднаха край пътя: птиците дойдоха и ги изкълваха.

            5 А други паднаха на канаристите места, гдето нямаше много пръст; и твърде скоро поникнаха, защото нямаше дълбока почва;

            6 и като изгря слънцето, пригоряха, и понеже нямаха корен изсъхнаха.

            7 Други пък паднаха между тръните; тръните пораснаха и ги заглушиха.

            8 А други паднаха на добра земя, и дадоха плод, кое стократно, кое шестдесет, кое тридесет.

            9 Който има уши [да слуша], нека слуша.

            Матей, Гл. 14

            Универсалните, поголовни, грандиозни и тотални решения са от близкото минало.
            Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
            A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

            Comment


              #51
              Брях, не знаех, че съм писал за
              Универсалните, поголовни, грандиозни и тотални решения
              , май нещо друго бях написал, но щеше да е хубаво, ако имаше и кой да чете. Но май предпочиташ да спориш с някакви свои призраци , обаче аз отказвам да ги приутявам, добре е да използваш някакво друго чучело за целта.

              Както и да е, би ли ми описал какво е решението, което може да предложи въпросната църква на този порблем? КАк точно би се реализирало то? И с какво е по-добро от други възможни решения.

              Comment


                #52
                IMPERATOR CÆSAR AVGVSTVS написа
                Чудно ми е как разнородното население в САЩ когато застане пред съда се кълне в Библията
                Не съм спец, но доколкото знам кълненето именно в библия не е задължително, има алтернатива - "тържествено заявявам" или нещо подобно. Както и за мюсюлмани има версия с коран и т.н.
                "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                "But I know none, and therefore am no beast."

                (Richard III - William Shakespeare)

                Comment


                  #53
                  gollum написа
                  Брях, не знаех, че съм писал за , май нещо друго бях написал, но щеше да е хубаво, ако имаше и кой да чете. ..
                  Хмм... дйствително така излиза, като да си го казал, а аз те парирам... Не, съжалявам, че така изглежда - не го приписвам на тебе. По-скоро е отговор на схващането, че ако решението не е абсолютно, то не си заслужава да се обсъжда. Спомни си как в по-горните мнения (повечето трийнати) се очакваше от църквата да намали престъпността и др.

                  gollum написа
                  ..би ли ми описал какво е решението, което може да предложи въпросната църква на този порблем..
                  Не, не мога. Но мога да направя паралел с други общества, от които имам наблюдения. Всъщност, дори и това няма да направя, доста хора ще го сметнат за нравоучителстване.
                  Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                  A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                  Comment


                    #54
                    Dinain написа
                    Не съм спец, но доколкото знам кълненето именно в библия не е задължително, има алтернатива - "тържествено заявявам" или нещо подобно. Както и за мюсюлмани има версия с коран и т.н.
                    Достатъчно е да бъдат предупредени, че ако баламосват съда Законът предвижда това и това... Както е у нас. Иначе тия клетви са си празни приказки...

                    "oderint, dvm metvant" (Caivs Cæsar Avgvstvs Germanicvs)
                    It's so easy to be wise. Just think of something stupid to say - and then don't say it.

                    Comment


                      #55
                      Nick написа
                      Но мога да направя паралел с други общества, от които имам наблюдения.
                      Сигурен съм, че е така. Подобни сравнения е привел и Иван Кунчев. Проблемът, както аз го виждам, е че акцентът не е поставен правилно - това са други общества, при които това решение се е формирало в други условия. По мои доста скромни наблюдения българската православна църква не всъстояние да предложи никакво практическо решение, а вероятно няма подобен стремеж. Да не говорим, че поради наличната другост е напълно възможно въпросното решение да не действа по същия или дори по сходен начин. За добро или за зло българското общество е различно и макар че е динамично, не виждам да се променя в посока, която да подпомага подобно решение (със същото съжаление за себе си констатирам, че няма никакви изгледи да се прилага и предложеното от мен решение - явно това е проблем, котйо не вълнува особено обществото, а още по-малко държавата).

                      Comment


                        #56
                        [QUOTE=gollum]Това е друг, също интересен въпрос. Мисля че някъде (но едва ли в нарочна тема) сме го обсъждали. Моето мнение е, че макар очевидно функциите на семейството като социална единица да се променят, при това сравнително бързо (а формалната страна дори по-бързо отпада), все още то е далеч от изчерпване на функциите си, които при това засега няма от какво друго да бъдат поети. А в личен план като човек със семейство, ще си позволя да заключа, че то съвсем не липсва .[/QUO

                        Наистина си щастливец щом имаш семейство. Само преди час, в разговор с няколко приятелки /учителки в различни степени на бълг. образование/ се получи интересен извод, а именно - 50% от децата в един клас от 20 ученика са с един родител, а от оставащите 50%, 20% са подложени на физически и психически тормоз. Остават 30%, от тях 10% се възпитават от дядо и баба, защото мама и тати трябва да работят и печелят пари, други 10% са оставени на себе си и едва 10% се възпитават в пълноценно семейство от двама родители и не са деца в риск /според отдела за закрила на детето/. Така, че съвсем сериозно си остава въпроса - къде е семейството, да то все още не е отживелица и няма алтернатива, но как да възпитава в морални ценности, когато не функционира?! И се връщаме в началото - кой да научи бъдещите управници / и не само/ на морал?
                        Раждемостта е лична територия, но за някои етноси трябва да бъде ограничена, защото се е превърнала в професия и начин за източване на средства от държавата.

                        Comment


                          #57
                          Е, със сигурност един учител има по-широк поглед върху нещата, аз отбелязах по-скоро, че от моята камбанария нещата не изглеждат толкова сериозни. Като се замисля, от приятелите и познатите ми, които са от моето поколение, повечето имат семейство и деца (при това нормално семейство, вярно, някои без да имат формално такова, но това не им пречи). Но в никакъв случай моят поглед не е кой знае колко представителен.

                          Comment


                            #58
                            Трудно е да се говори по тези теми внимателно и адекватно. Май не се и изслушваме, пардон, не си четем мненията.
                            Не съм казал, че трябва да се имитира и у нас началото на гръцката конституция. Най-малкото не би било искрено спрямо "душевната ни конституция", която да не би да е християнска, православна? Ако сте чели Тончо Жечев, той, струва ми се, твърдеше, че още от времето на борбата за самостоятелна българска църква мястото на църквата в душевността на българна е изместено от политиката. Къде са нашите надежди? Не са ли в 800-те дни, "социалния президент", "силната ръка"? Ако ни сполети лична несполука,или несполука в живота на народа, кой ни е виновен? Не са ли политиците и създадените от тях външни обстоятелства, държавата и т.н? През политиката минават всички наши обяснителни нишки, с някои изключения. А не през това - не сполучвам, не съм щастлив, значи в мен е грешката, даже - греха, необходимо ми е покаяние - защото такава е християнската нагласа, не че аз я имам.
                            Но да попитам - какво, според вас трябва да направи църквата?
                            Представете си - звъни се на вратата ви утре следобед, стои на прага симпатичен свещеник, който ви казва, че е вашият енорийски свещеник и иска да поговорите за вярата, възпитанието на децата и т.н Какво ще си помислим? Още един, който ми се бърка в живота! Знам ви аз вас и за вашите далавери с имоти чувах, и за цените на венчавките, че ще се вдигнат, вчера прочетох във вестник "Труд", сигурно и за тази ви мисия някоя пара ще падне - защо иначе ще сте тука? Усмивки, любезности на преден план, а после - по живо по здраво, ще ми говори той за църквата! Аз си решавам живота и възпитанието на децата си е моя работа!
                            Ако така си помислим - то всъщност какво да направи църквата пред нас - хората монади, които не ни е грижа за никого и за нищо, макар, че не си го признаваме? Мен например на моменти за нищо не ме е грижа, разсъждавам като същи егоист - пред такъв и св.Иван Рилски да застане - какво да направи?
                            Вътрешната ни промяна си е наша работа - и на никой друг, да не се залъгваме.

                            Comment


                              #59
                              Гръцка им работа. Кои сме ние, че да им се месим и да ги учим на демокрация (то да учиш елин на димократия е направо нагло). Харесва ми това с Конституцията им. Но е ясно, че при нас нещата стоят другояче.
                              Луд на шарено се радва - цивилен блог

                              Comment


                                #60
                                gollum написа
                                Е, със сигурност един учител има по-широк поглед върху нещата, аз отбелязах по-скоро, че от моята камбанария нещата не изглеждат толкова сериозни. Като се замисля, от приятелите и познатите ми, които са от моето поколение, повечето имат семейство и деца (при това нормално семейство, вярно, някои без да имат формално такова, но това не им пречи). Но в никакъв случай моят поглед не е кой знае колко представителен.
                                Е, моят също не е представителен. Проблема е в това, че всеки гледа от своята камбанария и никой не пита тези, които са вътре в нещата /да не кажа в "чистилището"/ и могат да помогнат. Но аз също съм изумена от цифрите и най-вече от ситуациите в различните семейства и съдбите на децата.

                                Comment

                                Working...
                                X