If this is your first visit, be sure to
check out the FAQ by clicking the
link above. You may have to register
before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages,
select the forum that you want to visit from the selection below.
мда ама цифрите не са прост знаци обозначаващ и стойност, те са и система от зависимост която помага да се смята и изчислява. Римските числа макар и трудни за ползване ( поне за нас котосме свикнали съ арабските) си имат свои зависимости и дори бях видял система за събиране в стлбица .... въпроса е как е ставало това при елИните - съжелявам за неволната грешка , на БДС Е и И са една до друга.
Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.
请您死在地狱般的阵痛
[qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
きさまはしんでくださいませんか
[kisamawa shinde kudasaimasenka]
Всъщност по това определение за "наука", то тя трябва да е възникнала най-малкото още в древен Шумер .
Всъщност, wikipedia е съгласна. Аристотел, къде в продължение, къде в опозиция на идеите на Платон - и на базата на редица още предшественици, - систематизира нещата по начин, който ни е твърде близък и днес, като въвежда, разглежда и обосновава допълнително цяла редица базови понятия в различни области на натурфилософията /термина за наука почти до 18 век/.
"Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта
ами в дадения линк не пише точно това, да не кажа, че пише обратното...
Имам предвид, че и там има документирани систематични наблюдения, т.е. - наченки някакви. За съжаление не можах да намеря точно какъвто материал търсех, за да си илюстрирам мнението. Поне намерих някои текстове на Аристотел.
"Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта
м-да, така да. и все пак съвременното понятие за наука се появява през 19-ти век, а претърпява сериозни изменения през 20-ти, че и досега. разбира се, от наша гледна точка, можем да търсим възникване на науката като по-избистрен клон на човешкото познание и методология и по-рано.
Ами аз съм дефинирал някакво понятие и съм се опитал да изложа мнение по него. Благодаря на pnp5q, че го забеляза . Обаче няма да се съглася нито за институционализацията, нито за континуитета. Там е работата, че науката в древният свят дори и когато съществува в някакви що-годе институционализирани форми, не е цивилизационен проект, нито пък има съответният статут в социален смисъл (за който пиша). Затова и не се свързва с производството и не започва активно и последователно да променя света - нещо, което се случва само в Европа (затова съм изтъкнал връзката с индустирализма, който е рожба на този съюз). Нито пък оказва сериозно въздействие върху механизмите на социалната индентификация (културно обусловено възприемане на себе си и света), измествайки или конкурирайки се с религията (също по-скоро европейско нововъведение).
ПП Явно изкуството на подмятането добре служи и за съживяване на теми. Но не знам дали подобно възкресителство си струва.
Римските числа макар и трудни за ползване ( поне за нас котосме свикнали съ арабските) си имат свои зависимости и дори бях видял система за събиране в стлбица .... въпроса е как е ставало това при елИните
Древните гърци - елините са ползвали буквите на своята азбука, за да означават числа. Когато буквата е означавала число до нея се е поставяла малка запетая.
С уважение,
"Никой народ не е бил победен в собствените си учебници" - Will Durant - американски историк и философ
Темата е интересна. Само ще помоля модератора да премахне двата поста на Ситалк (освен ако въпросният потребител не пожелае да ги запълни с нещо конкретно). Както и този мой пост
Мисля, че заедно с ироничната реплика на Голъм, която е съвсем на място, двата въпросни поста могат добре да послужат за пример как НЕ трябва да се съживяват стари теми. Затова нека ги оставим
XV mile the sea brode is
From Turkey to the Ile of Rodez...
Comment