Dinain написа
Виж мнение
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Решението на израелско-палестинския конфликт
Collapse
X
-
-
Thorn написа Виж мнениеок, представи си, че войната беше свършила малко по-благоприятно за Турция и Палестина си остане турска. Независимо дали парадът там се ръководи от Енвер или от Кемал, никой няма да допусне масова еврейска емиграция. Която и да е арабска държава там, с каквито и да е дори най-малки наченки на национализъм също шеше да забрани емиграцията.
Comment
-
Темата се е развила не зле, но предлагам да я пуснем малко по по-различен улей, като погледнем решението на палестино-израелския конфликт от гледна точка на българските национални интереси.
Моето мнение е, знам че звучи цинично, но говорим за интерес, а не за емоции, че България и въобще християнският европейски Югоизток нямат интерес от уталожване на конфликта. Казано с прости думи, докато долу се гледат на кръв, а пък и не минават само с гледане, панислямистите няма да поглеждат много много насам. Реално за нас Израел е един вид бушон, гръмоотвод и мюре.
Този момент е най-повърхностното плъзгане по нещата. Спомняме си какво стана миналата година с "Флотилията на свободата". Ердоган окрещя света като павиан и рипаше като недоклан петел заради това, че Израел му показа, че не бръснат Турция за нищо. Лично аз не съм сигурен дали цялата история обаче не беше операция, замислена от кръговете около Ердоган. Какво имам предвид? От 2003-2004 г. насам, откакто рухна режимът на Саддам, Израел проявява значителна активност в Иракски Кюрдистан, богат на петрол. Идеята на Тел Авив е след успокояването на региона да може да си доставя оттам евтин петрол през Йордания. За Турция обаче Северен Ирак е зона на жизнено важни интереси, свързани с кюрдите в самата Турция и естествено, че гледат на всякакво проникване на Израел там като на потенциална възможност при определени обстоятелства Израел да предизвика дестабилизация в Турция по кюрдска линия. Едновременно с това тихо противопоставяне между Израел и Турция в Северен Ирак през последните 2 години Анкара активно се сближава с Русия и Иран, смятани за геополитически конкуренти (да не ползвам по силна дума) на най-важния турски съюзник - САЩ. Тези процеси естествено се наблюдават и анализират във Вашингтон и те със сигурност не предизвикват положително за Турция повишаване на настроението сред американската администрация. Смятам, че Ердоган организира провокацията с "Флотилията на мира", защото беше наясно, че ако трябва да избират между Израел и Турция, поради могъщото еврейско лоби във всички етажи на властта във САЩ, Вашингтон ще избере винаги Израел. Тогава Ердоган с чиста съвест ще може да се отдръпне от съюза със САЩ с аргумента "виждате ли, ние сме ви верен съюзник, но вие избрахте Израел и затова ние ще търсим други приятели". И тук вече би следвало България да реагира адекватно. Ако Турция и САЩ изострят отношенията си, България е единствената страна със сходно на Турция геополитическо положение в региона и изведнъж може да се окаже неочаквано ценен съюзник за САЩ като един вид заместител на Турция. Всички знаем, че един съюзник е толкова по-добре третиран от "големия брат", колкото той има повече полза от него.
Comment
-
Лично аз не съм сигурен дали цялата история обаче не беше операция, замислена от кръговете около Ердоган.
От 2003-2004 г. насам, откакто рухна режимът на Саддам, Израел проявява значителна активност в Иракски Кюрдистан, богат на петрол. Идеята на Тел Авив е след успокояването на региона да може да си доставя оттам евтин петрол през Йордания. За Турция обаче Северен Ирак е зона на жизнено важни интереси, свързани с кюрдите в самата Турция и естествено, че гледат на всякакво проникване на Израел там като на потенциална възможност при определени обстоятелства Израел да предизвика дестабилизация в Турция по кюрдска линия.
Едновременно с това тихо противопоставяне между Израел и Турция в Северен Ирак през последните 2 години Анкара активно се сближава с Русия и Иран, смятани за геополитически конкуренти (да не ползвам по силна дума) на най-важния турски съюзник - САЩ. Тези процеси естествено се наблюдават и анализират във Вашингтон и те със сигурност не предизвикват положително за Турция повишаване на настроението сред американската администрация. Смятам, че Ердоган организира провокацията с "Флотилията на мира", защото беше наясно, че ако трябва да избират между Израел и Турция, поради могъщото еврейско лоби във всички етажи на властта във САЩ, Вашингтон ще избере винаги Израел. Тогава Ердоган с чиста съвест ще може да се отдръпне от съюза със САЩ с аргумента "виждате ли, ние сме ви верен съюзник, но вие избрахте Израел и затова ние ще търсим други приятели". И тук вече би следвало България да реагира адекватно. Ако Турция и САЩ изострят отношенията си, България е единствената страна със сходно на Турция геополитическо положение в региона и изведнъж може да се окаже неочаквано ценен съюзник за САЩ като един вид заместител на Турция. Всички знаем, че един съюзник е толкова по-добре третиран от "големия брат", колкото той има повече полза от него.
България по никакъв начин не може да замести Турция в НАТО.
1. Българската армия е посмешище сравнение с турската.
2. България не е мюсюлманска държава в Близкия Изток (граничим с някаква си Македония и някаква си Румъния).
3. България няма никакво, ама никакво влияние в онази част на света, докато Турция е основен играч, не само в Ирак.
4. България е малка страна, с малка икономика, без потенциал да стане "икономическото чудо на Балканите", без много природни ресурси, с грозен премиер Турския износ е 6 пъти по-голям от българския, а ние не можем да предложим кой знае какви условия.
Осезаема промяна, вследствие на влошаването на израелско-турските интереси е подобряването на отношенията между Гърция и Израел (врагът на моя враг е мой приятел). Иначе Турция си следва националния интерес - ясно е, че следващите десетилетия няма да види ЕС (ако изобщо някога види), но пазара на ЕС e огромен.
Exports - partners:
Germany 9.6%, France 6.1%, UK 5.8%, Italy 5.8%, Iraq 5% (2009)
Да не говорим, че 1/3 от турските инвестиции отиват у нас и у комшиите на север. Израел също не е малък търговски партньор на Турция, има редица огромни проекти, маса туристи, военни продажби и т.н. Влошаването на отношенията рефлектира и върху икономическите взаимоотношения, но има "утешителна награда" - за 10 години търговията между Иран и Турция е нарастнала от 1 на 10 милиарда долара. Търговията (благоприятствана от нов безмитен режим) между Анкара и Дамаск също гони големи цифри.
Интересите на България лежат от всички страни - ние сме малка държава и историческата ни съдба е отредила на България добри отношения с повечето страни в Близкия Изток. Не мога да се сетя за друга държава, която может да се похвали с толкова добри отношения с Турция, Израел, Иран, Сирия, Йордания, Ливан, Египет, Либия и т.н. България няма врагове там, а има много, много силни икономически връзки, дори и в момента да спят. Добрите дипломатически отношения са потенциал, кладенец за търговия, който чака да бъде използван. България също така има и добри отношения с Палестинската Национална Власт.
На България не й трябват панислямисти, че и обикновени ислямисти. Имаме достатъчно голям проблем с компактните етнически малцинства, с висока раждаемост. И има достатъчно легални и нелегални турски, неислямистки организации, които могат да действат на наша почва. Не сме добра мишена за ал-Кайда, освен ако не решат до сложат някоя нощ релси под Българския Световен Търговски Център (пазара Илиянци) и не го минат с влак. Със самолет....трудно.
Comment
-
Бери, не мога да се съглася с тебе по ред точки.
Казваш: "За да се откаже Турция от САЩ като партньор трябва много повече от повод. Трябва причина."
За повода си напълно прав, трябва наистина причина. Аз по-горе съм ти я дал: "през последните 2 години Анкара активно се сближава с Русия и Иран, смятани за геополитически конкуренти (да не ползвам по силна дума) на най-важния турски съюзник - САЩ". Ти самият сочиш, че "По правило в Турция всеки опит за премахване на националистическата, светска, кемалистка власт или отклоняване от курса на Ататюр се потушава набързо от армия. Ставало е повече от веднъж - 1960, 1971, 1980, 1997. Сегашното правителство е първото трайно изключение, а малко по-малко за почти 10 години властта успява да осакати властта на армията." Би трябвало да видиш в напора на ислямистите, водещ като резултат сближаване с Иран и Русия и посегателствата към армията, гарант за светския характер на Турция, достатъчно причини за промяна на отношенията между Турция и САЩ. Защото като гарант на светския характер на Турция, турската армия е и гарант на верността на Турция към САЩ.
Казваш и друго: "България по никакъв начин не може да замести Турция в НАТО.
1. Българската армия е посмешище сравнение с турската.
2. България не е мюсюлманска държава в Близкия Изток (граничим с някаква си Македония и някаква си Румъния).
3. България няма никакво, ама никакво влияние в онази част на света, докато Турция е основен играч, не само в Ирак.
4. България е малка страна, с малка икономика, без потенциал да стане "икономическото чудо на Балканите", без много природни ресурси, с грозен премиер Турския износ е 6 пъти по-голям от българския, а ние не можем да предложим кой знае какви условия."
Недей разсъждава така ограничено, остави тясно военните и икономическите аспекти, повече обърни внимание на геополитическите. Няма спор, икономически и военно България е въшка. Както и обратното - Турция бележи огромен стопански подем. Но не става дума за това. САЩ водиха двете си войни с Ирак и тази в Афганистан без участието на турски войски. Собствените им сили бяха достатъчни, а и не виждам как турците ще изпратят сили против мюсюлмани. Реално за американците Турция е важна поради географското й положение на плацдарм, надвиснал над Задкавказието, Северозападен Иран и Месопотамия, а не заради евентуалната възможност да получат от нея пряка военна помощ. При вървящото влошаване на отношенията между Вашингтон и Анкара този плацдарм става несигурен. Турция вече смята за унизително да бъде покорен изпълнител на волята на САЩ, след като е регионална свръхсила по всички показатели. Промяна в тенденциите може да има единствено ако САЩ признаят Турция за равностоен партньор (а Америка няма такава традиция от 1945 г. насам) и по този начин отслаби чувството на унижение в Анкара.
При нас нещата са други. Ние нямаме амбиции (и възможности) за регионално лидерство. Както горе посочих, в калкулацията военните ни сили не влизат, както не влизат и тези на Турция, които американците така и не използват реално. На американците обаче им трябва територия. Затова коз, фактор е сходното ни с това на Турция географско положение на плацдарм, база. От наша територия САЩ могат да държат в шах цялото Източно Средиземноморие, Южна Русия и Задкавказието. Ето това имах предвид вчера.
Comment
-
почна се тя...
Тунис, после Ливан, Египет, Йемен... Кой ще е следващия? Либия, Мароко или може би Сирия?
А сега нека някой се опита да ме убеди, че историята се прави от царе, генерали и партийни лидери. Историята се прави от тези, които движат техническия прогрес:
- появи се книгопечатането и Западна Европа бе разтърсена от Реформацията
- появи се спътниковата телевизия и диктатурите в Източна Европа паднаха
- появи се интернета и мобилният телефон и Близкоизточните диктатури се разклащат
Та по темата - сега когато скритите конфликти на района изплуват на повърхността, ще забележим как израелско-палестинският лека-полека заема подобаващото му се по важност място - т.е. един от най-маловажните. И като такъв ще се разреши от самосебе си - просто на никой от големите вече няма да му пука. А ако големите не се бъркат, малките все някак ще се разберат.
Или както казваше един мой далечен роднина по майчина линия:
лед тронулся, господа присяжные"Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan
Comment
-
Би трябвало да видиш в напора на ислямистите, водещ като резултат сближаване с Иран и Русия и посегателствата към армията, гарант за светския характер на Турция, достатъчно причини за промяна на отношенията между Турция и САЩ. Защото като гарант на светския характер на Турция, турската армия е и гарант на верността на Турция към САЩ.
Няма спор, икономически и военно България е въшка.
САЩ водиха двете си войни с Ирак и тази в Афганистан без участието на турски войски. Собствените им сили бяха достатъчни, а и не виждам как турците ще изпратят сили против мюсюлмани.
Турция вече смята за унизително да бъде покорен изпълнител на волята на САЩ, след като е регионална свръхсила по всички показатели. Промяна в тенденциите може да има единствено ако САЩ признаят Турция за равностоен партньор (а Америка няма такава традиция от 1945 г. насам) и по този начин отслаби чувството на унижение в Анкара.
При нас нещата са други. Ние нямаме амбиции (и възможности) за регионално лидерство. Както горе посочих, в калкулацията военните ни сили не влизат, както не влизат и тези на Турция, които американците така и не използват реално. На американците обаче им трябва територия. Затова коз, фактор е сходното ни с това на Турция географско положение на плацдарм, база. От наша територия САЩ могат да държат в шах цялото Източно Средиземноморие, Южна Русия и Задкавказието. Ето това имах предвид вчера.
- появи се спътниковата телевизия и диктатурите в Източна Европа паднаха
Та по темата - сега когато скритите конфликти на района изплуват на повърхността, ще забележим как израелско-палестинският лека-полека заема подобаващото му се по важност място - т.е. един от най-маловажните. И като такъв ще се разреши от самосебе си - просто на никой от големите вече няма да му пука. А ако големите не се бъркат, малките все някак ще се разберат.Last edited by beri_cd; 29-01-2011, 07:47.
Comment
-
***beri_cd, в последния си пост задаваш 6 различни въпроса, нямащи връзка един с друг. Ако си неспособен да следваш дадена тема, да осмисляш текст без да го раздробяваш на отделни изречения и въобще да следваш единна нишка на разговор, постовете ти, които не са по темата, ще бъдат изтривани.
Това е модераторски пост.***"No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."
(Richard III - William Shakespeare)
Comment
-
Dinain написа Виж мнениеКакво точно се е почнало? За какви скрити конфликти става дума?
А конфликтът - той е стар като света и може би най синтезирано е изразен с тези 3 думи:
хляб или свинец"Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan
Comment
-
С оглед протестите и бунтовете в арабския и мюсюлманския свят израелско-палестинския конфликт придобива нови измерения. Най-важната промяна от последните седмици е именно свалянето на Мубарак. Вярно, същата клика запази властта, но почти е сигурно, че ще има промени във външнополитическия курс на Египет спрямо Израел. Почти цялото египетско общество е анти-израелско и анти-еврейски настроено и много от решенията на Саадат и Мубарак са извор на раздразнение в обществото. Най-вече :
- мирния договор от 1978 година
- мълчаливата подкрепа на Кайро за Тел Авив и затварянето на южната граница на Газа (Рафа)
В очите на повечето египтяни властта в Кайро се е продала на Тел Авив и Вашингтон. Дали това е така е отделен въпрос, но една бъдеща власт (макар и пак военна) ще е разумно да се съобразява повече с настроенията сред хората. И докато в държави като Иран смяна на властта може да бъде и положителна откъм израелско-иранските отношения, то в Египет може да върви само към по-лошо.
Колкото и пренебрежително да гледат някои медии и анализатори на влиянието на Мюсюлманското братство, то е фактор. И единствената организирана опозиция в страна. Едно правителство с участие на МБ (или в крайния случай мнозинство на МБ) би търсило по-добри взаимоотношения с Хамас, които са негова производна (исторически и идеологически, по-твърд вариант). На парламентарните избори през 2005 МБ печели 1/5 от гласовете, но тъй като в управляващата партия (военните) са и хляба, и ножа можем спокойно да сме недоверчиви към този резултат. И иначе - според египетско проучване 92% от населението смятат Израел за вражеска държава.
Comment
-
Тук вече с ръка на сърцето ще те подкрепя. 500 пъти предпочитам Израел пред всичките му съседи и евреите като нация пред арабите и страната като форпост на западната цивилизация в страните на орките, но раждането и като преселническа колония през 20 век не и дава реални шансове за оцеляване през 21.
Comment
-
Thorn написа Виж мнениеТук вече с ръка на сърцето ще те подкрепя. 500 пъти предпочитам Израел пред всичките му съседи и евреите като нация пред арабите и страната като форпост на западната цивилизация в страните на орките, но раждането и като преселническа колония през 20 век не и дава реални шансове за оцеляване през 21.
Report: Israel allows 1,500 Egyptian troops into Sinai
Това изглежда по-странно, отколкото щеше да изглежда преди една година. По принцип е добре да има повече войници, които да пазят от терористи и нелегални имигранти (дали ще го правят, дали има политическа воля за това е друг въпрос).
Comment
Comment