Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Решението на израелско-палестинския конфликт

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    По принцип няколко пъти ти обясних, но ти не възприемаш.Евреите не са местно население там от векове, освен малобройните палестински евреи, които имат незначителна роля. Емиграцията е под покровителството на империите , владели страната последователно - османската и британската. Местното арабско население е дезорганизирано, под чужда власт и не може да окаже съпротива. Но реално за арабите и британците и евреите са европейски колонизатори. Е, вярно е, че имат противоречия помежду си, но именно за това дадох за пример Южна Африка - и там бурите са враждебни на британците, воюват с тях и основават собствени държави на земите на местното население.

    Колкото до бъдещата съдба на Израел - нещо като тази на Йерусалимското кралство. Боя се, че Акра 1291 ще бъде повторена от Тел Авив.


    thorn

    Средновековните църкви в България

    Comment


      И сто пъти да го напишеш няма да отговаря на истината.

      Емиграцията е под покровителството на империите
      В случая - имиграция. И не, не е била под тяхно "покровителство". Британците са слагали квоти, връщали кораби и т.н. Ролята им е нож с две остриета, де, в това, което казваш има доза истина.

      Между "колонизатори" и "бежанци" има малка разлика. Но и иначе - няма метрополия, правилно е да ги наричаш "преселници". "Колонизатори" е просто често използвана от арабската пропаганда дума, както и геноцид, расизъм, апартейд и подобни смехории.

      Да, освен тези, които са били там, другите не са били там. Няма спор. Но евреи не е спирало последните 3 хилядолетия да има по тези земи. Остави културни, религиозни и исторически връзки. Че са идвали от всички краища на земята - едва ли може да има спор.

      За съдбата - не мисля. Израел да бъде унищожен в конвенционална война ми се струва фантастика (ако щеше МАД - взаимно осигурено унищожение). Изолация, тероризъм и международни санкции - това са далеч по-опасни неща. Малка, но съществуваща вероятност има държавата да бъде вдигната във въздуха от иранско ядрено нападение.
      http://rayofhalifaxproductions.com/26662

      Comment


        beri_cd написа Виж мнение
        И сто пъти да го напишеш няма да отговаря на истината.



        За съдбата - не мисля. Израел да бъде унищожен в конвенционална война ми се струва фантастика (ако щеше МАД - взаимно осигурено унищожение). Изолация, тероризъм и международни санкции - това са далеч по-опасни неща. Малка, но съществуваща вероятност има държавата да бъде вдигната във въздуха от иранско ядрено нападение.
        Да е костелив орех Иран, колко да е костелив?
        Мисля че след приключването в Ирак и Афганистан ще се освободят необходимите ефективи.

        Comment


          Kramer написа Виж мнение
          Да е костелив орех Иран, колко да е костелив?
          Мисля че след приключването в Ирак и Афганистан ще се освободят необходимите ефективи.
          Ако искаш мир, готви се за война. От тази държава идват и изявления като "ако има война можем да си позволим да изгубим 15 милиона, но цял Израел е само 7".
          http://rayofhalifaxproductions.com/26662

          Comment


            Същото са си мислели и египтяните навремето - "те са само 2-3 млн., ние сме 30, ще ги смажем" - им счупват канчето в четири поредни войни (5, ако броим необявената Attrition war от 1969 г.).

            На всяка ракета, която изстреля Иран, Израел може да отговори с 10.

            Както неведнъж съм казвал, опастностите пред Израел отдавна не са конвенционална война, а постепенното подриване на обществената структура. През последните десетина години се наблюдава отлив на средната и висока класа - все повече работят в чужбина, вземат втори паспорти и хич не им се връща в Израел. Данъчното бреме и цената на живота стават непоносими - затова имаше протести в Тел Авив наскоро. Отделно социалните паразити се множат, а религиозните и политически конфликти няма никакви изгледи да се разрешат в скоро време.

            А тези хора са фундамента на модерното израелско общество - образовани, добре платени професионалисти, владеещи чужди езици, плащащи данъци.
            "No beast so fierce but knows some touch of pity."
            "But I know none, and therefore am no beast."

            (Richard III - William Shakespeare)

            Comment


              За втората част съм съгласен.

              Днес на всеки 10 ядрени удара на Израел Иран може да отговори с нула. Не става дума за утре или другиден, но ако тази държава бъде оставане да развие ядрено въоръжение съществува (както винаги) малка вероятност тя да го използва. И какво ще стане когато Иран стигне състоянието и въоръжението, с което може да порази три точки - Хайфа, Йерусалим и Тел Авив, отговарящи за 90% от населението на Израел?

              В конвенционалната война качеството (на населението/военните) е разликата, в случая става дума за аритметика. Естествено, има ПРО, има саботажи, това са апокалиптични хипотези.
              http://rayofhalifaxproductions.com/26662

              Comment


                Няма да стане нищо, защото Израел още сега има възможност за обратен удар - подводниците.
                "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                "But I know none, and therefore am no beast."

                (Richard III - William Shakespeare)

                Comment


                  Dinain написа Виж мнение
                  Няма да стане нищо, защото Израел още сега има възможност за обратен удар - подводниците.
                  Това не го подлагам на съмнение.
                  http://rayofhalifaxproductions.com/26662

                  Comment


                    Нека не забравяме че през 60-те години Китай беше "бясното куче" на Азия, обаче по-късно промени своето поведение. Може би след време и Иран ще се отърве от своята "банда на четиримата" поставяйки началото на края на международна си изолация.
                    Колкото до Израелско-палестинския конфликт, според мен той може да бъде уреден единствено както в доброто старо време - със споразумение между великите сили, докато реалните страни по него чакат отвън да им се съобщи решението. Звучи цинично, обаче като не могат сами или с посредници да се споразумеят, значи е разумно просто да бъдат изключени от преговорите. Лош или добър, ако не беше Европейския концерт да спуска от горе решенията си по нашите балкански войни, щяхме да сме заринати със "замразени" конфликти от всички страни до днес.
                    Truth will save the world

                    Comment


                      ndragostinov написа Виж мнение
                      Нека не забравяме че през 60-те години Китай беше "бясното куче" на Азия, обаче по-късно промени своето поведение. Може би след време и Иран ще се отърве от своята "банда на четиримата" поставяйки началото на края на международна си изолация.
                      Колкото до Израелско-палестинския конфликт, според мен той може да бъде уреден единствено както в доброто старо време - със споразумение между великите сили, докато реалните страни по него чакат отвън да им се съобщи решението. Звучи цинично, обаче като не могат сами или с посредници да се споразумеят, значи е разумно просто да бъдат изключени от преговорите. Лош или добър, ако не беше Европейския концерт да спуска от горе решенията си по нашите балкански войни, щяхме да сме заринати със "замразени" конфликти от всички страни до днес.
                      Но в случая няма чак такива противоречия между "великите сили". Противоречията са повече между регионалните сили. Не че поведението на големите играчи дори днес прилича на това от Студената война...
                      http://rayofhalifaxproductions.com/26662

                      Comment

                      Working...
                      X