Нещо много ми напомня 1967-а това обяснение на "експерта".
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Войната в Южна Осетия - Равносметка
Collapse
This topic is closed.
X
X
-
Решението на грузинското командване да установи контрол по силов път може и да не е било най-удачно, но ултимативния тон на водачите от Цхинвалския лагер в продължение на 15 години спъваше мирното уреждане. От Цхинвали бяха започнали да се мислят за недосегаеми покрай военната подкрепа на Русия. В това отношение, дори с неуспешния си завършек, грузинската операция даде ясен сигнал за отношението на Тиблиси към подобна самоувереност.
Разбира се, Грузия едва ли би могла да установи контрол над отцепените земи, без да постигне споразумение с Русия. От последната си зависи дали ще води сериозна външна политика с истинските държави, или ще си хаби дипломатическите усилия за угодия на някакви нелегитимни администратори, които нарушават уредбата за статута на териториалните субекти от състава на бившия СССР. Редно е да сме наясно, че същата тази уредба осигурява териториалната цялост и на Руската федерация дори сега. С действията си Русия подкопава легитимността на собствените си претенции за неприкосновеност на територията която е под нейна власт, защото международното право ги третира по еднакъв начин с начина, по който третира грузинските претенции. Едва ли е нужно да пояснявам, че ако тази легитимност рухне ще изчезнат правните основания, и по този начин на Русия ще й остане единствено армията като причина за статутквото освен в Абхазия и ю. Осетия, също така и в Чечения, Ингушетия и останалите бивши съветски субекти.
За чий *** им трябва на руснаците да се вкарват в такъв филм? Ясно е, че това няма нищо общо с една защита на човешките права и правото на самоопределение, което се предвижда стига да не е в разрез с териториалната цялост на държавите, защитавана не само от вътрените законодателства, а и от международни конвенции, споразумения и пр., включително документите на ОНД. Очевидно си вътртят задкулисните далавери, а пред широката публика разиграват поредния спектакъл. Изпълненията им бяха абсолютно противоположни преди 10 и преди 15 години, но нали при тях критиците са завряни в девета глуха, така че едва ли са обезпокоени какво ще си помислят хората.Truth will save the world
Comment
-
Грузия изяде дървото, защото започна да си прави устата за членство в НАТО. Русия просто използва случая, за да тегли чертата докъде може да се домогва САЩ и съюзниците му."No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."
(Richard III - William Shakespeare)
Comment
-
нещата са по елементарни. недостатъчно следите руския нет. причините да подкрепят напълно ненужната им Южна Осетия и почти толкова ненужната им Абхазия са вътрешно политически. Не можеха да си позволят за пореден път да изоставят "своите" и трябваше да демонстрират /преди всичко на собствения си народ/, че елцинските времена, когато Русия безропотно преглъщаше всеки шамар са отминали и че мннието и вече има някаква тежест. Особено срещу досаден пудел като Саакашвили.
Comment
-
Русия си върти другарството с южноосетинските и абхазките лидери против грузинските интереси още преди Саакашвили и проведеното от него сближаване с НАТО. Руската земя беше използвана за плацдарм от сепаратистите срещу Грузия, която беше атакувана от цяла изкуствено създадена коалиция (или "конфедерация", както се бяха самопровъзгласили). Това се случи преди повече от 15 години и Тиблиси вече беше устновил контрол над Абхазия, без американска помощ. И тук е моментът да се запитаме кой помагаше на сепаратистите, които "незнайно" как преди атаката се бяха сдобли с артилерия, гъсенични машини и поддръжка от авиация (за която Евгени Примаков призна, че беше руска). Едва ли може да се вярва, че това е било осъществено без съдействието на високо ниво от Москва.
Впрочем, защитниците на "държавата" Абхазия трябва да проверят кои бяха водачите на тоя съюз, дето я "освободи". Защото едно от имената които ще цъфнат е Шамил Басаев, както и на много други смятани за терористи лица. Същият дори за известен период беше "министър" в "правителството" на тази другарстваща с Русия "държава". Тогава Грузия беше далече, далече от НАТО, САЩ, дори от ЕС. Беше типична изолирана ОНД-ска държава като Армения.Truth will save the world
Comment
-
Мнението на Thorn е вярно и за пореден път показа заблудата на руската пропаганда. Какви "шамари" бълнуват нейните агитатори си остава загадка, след като грузинската армия ограничи своите действия в рамките на смятаните за грузински от международната общност граници. Намеренията на Грузия нито са били да "шамаросва" Русия, нито да е във война с нея, а само да отстрани нелегитимната и милитаризирана администрация, превърнала Цхинвали в истински военен лагер.Truth will save the world
Comment
-
Може би това е било намерението на Грузия. Разбира се, малко странно е, че реши да го изпълни с артилерийски и ракетен обстрел по площи срещу града... Плюс - няма такова същество, наречено "международната общност".
Торн е прав, но и Динайн е прав - действията на Русия, на които така глупаво помогна Саакашвили, бяха с цел драсване на чертата. И във вътрешен, и във външен план. От друга страна, основните критици на тези действия са драсвали и драсват мнооого по-сериозни черти и са прекрачвали и прекрачват много по-сериозни граници. С едно от тези прекрачвания, наречено Косово, дадоха и формален повод на Русия да уреди както намери за добре нещата в задния си двор. Подозирам, че ако някой реши да завземе Пуерто Рико, така биха направили и САЩ.Last edited by кало; 03-02-2009, 18:06.
Comment
-
Здравей, Кало.
Преди всичко бих искал да изразя недоумението си откога симпатизантите на руската външна политика се гнусят от военни престъпления? Защо ли ми се струва, че не бяха така чувствителни на тази тема преди 10 и преди 15 години? Мисля, че към теб трябва да се обърна с тези въпроси.
А международната общност си я има, като с нея най-общо съм определил съвкупността от международни организации. Избегнал съм подробното им споменаване една по една като например ООН, ОССЕ или ОНД, защото в това няма смисъл. И трите организации са изготвили документи, подписани от държавите-членки, (включително Русия), които съдържат международни норми признаващи принадлежността на Абхазия и ю. Осетия към състава на Грузия. Както казах, Русия също е подписала тези документи, защото дори сега се ползва от закрилата на въпросните норми. Това звучи чудесно и тук е моментът някой да се възмути: "Какъв е проблемът тогава, защо се бият?" А, де?
Проблемът идва от нечии дървени глави, смятащи за маловажно съдържанието на текстовете, под които държавата им е сложила подпис. За съжаление, тези дървени глави заемат ръководни места в Русия и са на мнение, че ако международната норма не съответства на техните капризи в пълен обем, могат спокойно да нарушават онази част, която не им харесва, като междувременно настояват за спазване на останалото, т.е. всичко което им обслужва претенциите. Или казно по-кратко за да бъда разбран - според тях нормите, които закрилят всички страни, закриляли само тяхната страна. А може и само да им се иска това, по този въпрос някой психиятър повече може да ни просветли. Лошото е, че същите не се колебаят да налагат с военна сила своето превратно тълкуване.
Тук проличава и важна разлика мевжду руските и грузинските действия, защото Грузия изпрати армията си в защита на легитимни претенции в рамките на признати за нейни от международната общност земи, докато Русия скочи да защитава едно едностранно наложено от нея и непризнато статуткво, неправомерно прекосявайки държавна граница и с цял куп други нарушения.
Може би сега е момента, в който ще изръсиш нещо от типа "А вие защо биете негрите..." И край на смислената дискусия. Дано поне за последното да съм в грешка.Truth will save the world
Comment
Comment