Може ли някакви връзки към тези материали, кало? Аз явно съм ги пропуснал. Пак, за мен е странно как организираха действията си при положение, че такива са били техните цели. Още повече, че очевидно нямат сили да се справят и с Южна Осетия, и с Абхазия. Затова и по-вероятно ми се вижда да е имало план за действие, който да е бил приведен твърде бързо или необмислено, с явно недостатъчни сили.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Войната в Южна Осетия - Равносметка
Collapse
This topic is closed.
X
X
-
Трудно може да се говори за "по-вероятно", при наличието на факти - а именно споменатите от мен карти, часови разписания и т.н. материал, доказващи планирането на операции в Южна Осетия и Абхазия. Защо реши, че "очевидно" няма нямат сили, не знам. Става дума за ударна сила от две бригади - над 4000 души, впоследствие - нараснаха до 6000, при това - без специалните сили и вътрешните войски - само на Цхинвалското направление. За сравнение - абхазците имаха до 3000 разпръснати въоръжени лица (щото за стройни подразделения е сложно да се говори). Е, и 500 руски миротворци с няколко БРДМ-ма, до пет БМП-та, и няколко БТР-а.
Тоест, добре би било изводите да се базират на някаква информация и факти.
Колкото до документите:
http://korrespondent.net/world/567323 - статия по темата, ако се поразровиш, ще намериш и видеоматериали с пленени карти с плана.
Тук е изложена гледната точка на установеното от НАТО:
Comment
-
руско пропагандно филмче
Последние новости дня на сайте Вести: интервью, репортажи, фото и видео. Свежие новости Москвы, регионов России и всего мира на сегодня – экономика, пенсии, авто, политика, наука, погода и другие. Будьте в курсе актуальных событий.
поредната излагация на Мамонтов, след анимацийката и дебилния разказ за морския бой край бреговете на Грузия. Затова пък има много интересни кадри, както и тук-таме - разните му карти.
Comment
-
аз едно не можах да разбера в крайна сметка кой ползва касетъчни бомби? руснаците, грузинците или всички дружно?Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.
请您死在地狱般的阵痛
[qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
きさまはしんでくださいませんか
[kisamawa shinde kudasaimasenka]
Comment
-
на мен тия абревиатури нищо не ми говорят - просто преди Грузинците обвиняваха че Руснаците ползват касетъчни снаряди/бомби, сега руснаците казват че Грузинците ги ползват .....Демокрация не е да правиш каквото си искаш, а да не правиш това, което не искаш.
请您死在地狱般的阵痛
[qing nin si zai di yu ban de zhen tong]
きさまはしんでくださいませんか
[kisamawa shinde kudasaimasenka]
Comment
-
“Комсомолская правда”: Американското разузнаване смята, че Грузия е нападнала Южна Осетия
10 септември 2008 | 09:36 | Агенция "Фокус"
Москва. Вчера на заседание на американския Конгрес републиканецът-конгресмен Дан Рорабейкър, позовавайки се на данни на американското разузнаване, обвини Саакашвили в нападение срещу Южна Осетия, пише днес в. “Комсомолская правда”.
“Всички източници от разузнаването, с които се свързах, потвърждават, че неотдавнашните бойни действия в Грузия и в нейните сепаратистки провинции са били започнати от Грузия. Грузинците, а не руснаците, са нарушили примирието, и никакви разговори за провокации не могат да променят този факт. Руснаците са прави, а ние не”, заяви Рорабейкър, който е заместник-председател на подкомисията по международни организации в Конгреса на САЩ.
Те го и въпросният господин Dana Rohrbacher :
sigpic
Comment
-
кало написаТрудно може да се говори за "по-вероятно", при наличието на факти - а именно споменатите от мен карти, часови разписания и т.н. материал, доказващи планирането на операции в Южна Осетия и Абхазия.
Що се отнася до "достатъчно сили" - доколкото разбрах, активната им сила (т.е. подготвените подразделения) са наброявали 6 000. Хайде, до 10 000 да могат да ги докарат. Това сигурно е достатъчно за овладяване на Южна Осетия, но при положение, че Русия не предприеме никакви действия. Но ти пишеш за планове за справяне и с Абхазия, а това добавя още едно значително количество сили. Т.е. грузинците вече нямат кой знае какво превъзходство в жива сила (а за овладяване на подобен терен е нужно такова - бойната техника, особено в Абхазия, може да се използва по ограничено). А за "светкавични действия" такова определено е необходимо, за да може бързо да се реализират целите. Да са очаквали, че Абхазците също ще стоят мирно и тихо и ще чакат, докато Грузия се разправи с Южна Осетия ми се вижда странно.
Та затова ми е странно, че първата им цел не е било блокиране на тунела, защото намесата на руските части веднага променя баланса на силите. НА тази основа е и съмнението ми за "достатъчните сили".
Comment
-
кало написаЗащо реши, че сред основните им цели не е блокирането на тунела?
В същия смисъл са мислите и на Веремеев (връзка - бележките към статията са негови).
Така или иначе, никаква операция, включваща такива сили, не може да се проведе без предварително планиране, при това достатъчно сериозно. Но пък като се знае обстановката и историята на предишните конфликти, най-нормалното нещо е да се очаква, че грузинския щаб на годишна основа прави нови планове за различни такива варианти и вероятно войските се подготвят по тях. Така че е възможно да е задействан такъв предварително готов план един от няколко), като дори такава реакция не е абсолютно невъзможно да се случи в резултат на решение някъде по върховете на военния ешелон.
Comment
-
По време на конфликта бяха пленени и унищожени няколко диверсионни групи, целящи взривяването на тунела. Това е и най-добрият начин да се постигне тази цел - чрез диверсия. Авиационен удар, при руското господство във въздуха и факта, че тунелът е изключително трудна цел, е невъзможен, а пък иначе пътят на войските към тунела преминава през Цхинвали. Тоест - блокирането на тунела, като част от плана за изолиране на ТВД, е била сред основните цели на грузинските военни. Работата е там, че както и при другите задачи, тази цел просто не е изпълнена. Защо - множество причини - неграмотно планиране, лошо обучена войска, непредвидената и бърза реакция на руснаците и т.н., и т.н.
Това че грузинският щаб прави планове ежегодно няма много общо с конкретния план и неговото изпълнение. С оглед на силите и средствата, участващи в в операцията, както и вече посочения доказателствен материал, на този етап е ясно, че става дума за операция за окончателното решаване на осетинския проблем по силов път, в нарушение на международните спогодби и резолюциите на ООН. Такава операция не може да се осъществи за ден-два по "ежегодно обновяваните планове", защото включва струпване на голямо количество войска и бойна техника и организация на бойни действия, логистика и т.н. - все неща, които които не се решават ад хок. С оглед на активността на Сааакашвили, абсолютно несъмнено е, че този план е задействан по решение на висшето политическо ръководство на Грузия. Това се потвърждава и от обясненията на грузинското военно ръководство пред експерти на НАТО. Тоест, пак ще го повторя, хипотезата за предизвикана реакция по някакъв си хипотетичен "ежегодно обновяван план" е абсолютно несъстоятелна, да не кажа смешна.
Колкото до операцията в Абхазия, нейното изпълнение е било предвидено за след окончателното превземане на Южна Осетия (за три дни) като срокът там е 48 часа. С ударни групи през Кодорската долина, морски десант от около 800 души директно в Сухуми, както и сухопътен отряд, който да проникне в Сухуми за няколко часа, движейки се по крайбрежието.
Comment
-
http://newsru.com/world/10sep2008/nastuchali.html#2
Малко версии в линка... грузински генерали твърдят, че не са атакували тунела, защото там вече имало бежанци?!? ... ако е планирано, това е първата цел. От друга страна идеята, че е било отговор на провокация пък, не може да не е довело до някакъв аналитичен размисъл грузинските лидери, че в крайна сметка, Русия наистина ще отвърне. Т.е. защо не са отговорили на провокацията както досегашните, пропроционално, а са рискували да предизвикат мащабен удар върху себе си? А може и да са залагали на това, че руснаците няма да отвърна?
и Путин и западните медии в диалог ...
Западна Европа няма своя външна политика, САЩ напразно са подготвяли грузинските военни, руските енергоносители могат да се преориентират на Изток – главните тези по време на срещата на Путин със западни експерти, пише „Ведомости“.
Вчера Владимир Путин се срещна за пръв път като министър председател на Русия в Сочи с чужди политолози на ежегодното заседание на дискусионния клуб „Валдай“. Първите два въпроса членовете на клуба зададоха в присъствието на руските журналисти. Джонатан Стийл от британския вестник „Гардиън“ попита, защо войските, навлезли в Южна Осетия, са се държали толкова агресивно по отношение на Грузия: „Изглеждаше, че това не е политика за защита, а политика на реванш“. Путин отговори, че е удивен от мощта на пропагандната машина на Запада: „Това е потресаващо, учудващо“. Нашите американски партньори подготвиха грузинските въоръжени сили, харчейки огромни средства, продължи Путин. „Ние трябваше да бършем кървави сополи, както се казва в такъв случай, и да преклоним глава? Какво искахте да направим да размахваме джобно ножче, когато срещу нас се използваха танкове и тежка артилерия? Може би трябваше да стреляме с прашки?“, с недоумение попита Путин. Грузинските войски е трябвало да очакват, „че ще си получат заслуженото“. „САЩ не трябва да се държат като римски император, трябва да взимат под внимание интересите на партньорите – ние сме готови да работим така“, каза той. Русия е била готова за диалог, продължи Путин: „Но не трябваше и тук да се използват въоръжени сили. Така ни харесва да стреляме и бомбардираме, че ни се струваше, че и тук ще има успех. Защо, ако в другите страни - нито в Афганистан, нито в Ирак - няма успех, защо решиха, че тук ще има успех? И тук се провалиха“. Деканът на факултета по политика на Кентския университет Ричард Саква попита, защо 200 години Русия не е могла да изгради стабилни отношения със Запада. „А защо Западът не ги е създал“, сряза го Путин. „Не искам да обидя никого, но днес Западна Европа няма външнополитическа линия. Русия не може и няма да участва в подобна система“. Срещата продължи при закрити врати. Целият разговор отне 3 часа и 15 минути. „Основната мисъл – не трябва да се завръщаме към Студената война“. С това впечатление е останал Александър Рар от Германския съвет по външна политика. „Тонът по отношение на САЩ бе неоправдано остър“, заяви водещият експерт на американската Heritage Foundation Ариел Коен. Путин е убеден: независимо от всичко Западът се нуждае от Русия, защото те имат глобални общи проблеми, като тероризъм, а Европа зависи от руските енергийни доставки, подчерта Шаолей Фън от East China Normal University. Ако европейците мислят, че руският петрол и газ не са им нужни, тогава Русия ще ги продава на Китай, цитира думите на премиера депутатът от Европейския парламент Джулието Киеза. Говорейки за строителството на тръбопровода „Северен поток“, Путин предложи: „Нека да доизградим тръбата, прекратете гюрултията“. Изказването на Путин може да се превърне в отправна точка за промяна на позицията на Запада, макар тя да е много стабилна, смята ръководителят на програми по Русия и Евразия в Кралския институт за международни отношения британецът Джеймс Шер. Путин се надява, че страните от Европейския съюз ще водят по отношение на Русия по-справедлива политика в сравнение със САЩ, заяви професорът от Техеранския университет Мехби Санаи. „Попитах го, какво е отношението му към стремежа на Южна Осетия да влезе в Русия. Путин ясно отговори, че признаването на независимостта е достатъчно, обединение няма да има“, разказа секретарят на Френската академия на науките Елен Карер д'Анкос. Коен е радостен, че Путин няма претенции към украинската територия. „Беше много важно да чуя, че господин Путин изключва възможността от военни действия спрямо Украйна, включително Крим. Важното е, че за него няма знак на равенство между Крим и Абхазия и Южна Осетия“. Но Путин каза, че Русия ще направи всичко, за да не влезе Украйна в НАТО, преразказа Киеза. Когато попитаха Путин, спомни си Киеза, кому принадлежи властта в Русия, премиерът посъветва да попитаме Дмитрий Медведев. Журналистът обеща да попита – днес ще се състои срещата на Валдайския клуб с президента. Ще има време да го предупредим, отбеляза Путин. „Той се чувства като главна фигура в страната, но постоянно прави реверанси по посока на Медведев“, каза Рар. Путин заяви, че с либералния Медведев западните страни са свързали надеждите си за демократизация на Русия, но след войната ситуацията се е променила. Западът сам е изпуснал това, цитира позицията на премиера Рар. Зададоха въпрос на Путин, колко мандата смята да бъде премиер, разказа Коен. Премиерът отговори: „Колкото Бог е решил“.Last edited by Desperado; 12-09-2008, 15:51.Трол по списък.
Comment
-
Нов щрих в информационната война: Испанската RTVE се извинява на читателите на "Взгляд"
- за клип, показващ обстрел на жилищни блокове от грузински танк, озвучен от диктора като "влизането на руснаците в Цхинвали"."Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта
Comment
-
аз, като скромно казано, професионалист в журналистиката, смея да твърдя, че за съжаление за пореден път, поне две трети от европейските и американските медии, особено телевизиите, за пореден път разбиха мита, че са професионалисти в областта на журналистиката. Професионалисти са, но в областта на пропагандата. КАТЕГОРИЧНО. Добре е, че все пак има хора като Джон Стюарт.
Comment
Comment