Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Оценка за действията на ВМФ на Италия през ВСВ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    3. Защо не е затворрен или овладян Гибралтар
    Абсурд е да се очаква от РМ да овладява Гибралтар.

    В мемоарите си Манщайн засяга този въпрос (овладяването на Средиземноморието от Оста), като отговор на изникналият въпрос "А сега накъде?" след зимата на 41/42 г. Той прилага следната логическа схема: за овладяването на Средиземноморието трябва да се овладеят поне 2 точки - Малта и Гибралтар; постигането на тези цели ще позволи овладяването на т.3 - Суец; овладяването на Гибралтар изисква немски войски да минат през Испания и да нападнат по суша, като вариантът 'чисто морско-въздушен десант' въобще не се разглежда (явно според Манщайн този вариант е невъзможен, поне в дадения момент); вариантът с минаването на немски войски през Испания се разглежда както мирно, така и насилствено, т.е. Франко да се присъедини към Оста или Хитлер да обяви война на Франко; за първото Франко изисква да получи почти цяла южна Франция + много от бившите френски колонии, и въобще отношенията му с Хитлер са такива, че правят договорката невъзможна; за второто Хитлер не може и не желае да отдели нужните сили, нито пък има желание да влиза във война с Испания.

    За сметка на това, овладяването на Малта е напълно възможно според Манщайн (и според Гудериан, впрочем), но Хитлер така и не отделя достатъчно сили за целта, поне преди да бъде усилена противовъздушната й и морска отбрана; след това, дори и да иска, вече е невъзможно. И двамата го критикуват за "окопното" или "континентално" мислене и напълно липсващото му разбиране за водене на модерна война по море и въздух.

    На този фон, въпросът "Можели ли са италианците да овладеят или поне неутрализират Гибралтар?" получава категорично отрицателен отговор. Единственото, което извършват през войната, са няколко 'партизански' бомбардировъчни операции и нападения с бойни плувци. Самолетите им (не повече от дузина всеки път) нанасят незначителни щети в добрия случай, биват сваляни от ПВО, падат в морето поради технически повреди, лошо време или недостиг на гориво, губят се, не откриват целите, въобще - трагедия.

    За да съм в тон с дискусията:


    Разбишканият тежък крайцер "Йорк", след две попадения от човеко-торпеда, март '41.
    Last edited by Dinain; 15-04-2009, 14:13.
    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
    "But I know none, and therefore am no beast."

    (Richard III - William Shakespeare)

    Comment


      #32
      Maлко по-ясен вариант на Динаиновата снимка
      Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

      Comment


        #33
        Всъщност овладяването на Гибралтар е разглеждано в контекста на участието ан Испания във войната на страната на Остта. Но Франко успява да откаже, въпреки помощта, която му е оказана само няколко години по-рано като се обосновава с разрухата в Испания. Което си е било истина. Пред италианския флот никога не са поставяни такива задачи.
        А превземането на Малта през 1941, когато Германия се появява в средиземно море според мен вече е трудна задача. По това време отбраната на острова значително е усилена, за разлика от 1940, когато (особено след падането на Франция) Британия е имала съвсем други грижи в района. Но Мусолини е решил, че реджина Аеронавтика ще се справи с острова. И се налага Ромел да плати цената само 2 години по-късно.
        Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
        Неизвестен руски адмирал

        Comment


          #34
          Всъщност, големите планове за Малта са от лятото на 42 година, а Ромел е сред хората които се противопоставят на нейното овладяване. Това е и причината бригадата на Рамке да замине за пустинята. Просто е нямоло сили за две операции, едновременно. Преди време бяхме обсъждали това доста подробно, само трябва да открия къде.

          Comment


            #35
            Е, все пак трябва да отбележим, че десант на Малта е обмислян достатъчно сериозно, но основният отговорник тази идея да не отиде по-далеч от обмисляне, е самият Ромел, който и страда в известен смисъл, най-много от нея (е, повече страдат подчинените му, както и италианците, които не са му подчинени пряко). Той предпочита да използва ресурсите за "сухопътно решение", което се оказва твърде авантюристично (нещо, очевидно вероятно и тогава, но Ромел действа като кавалерийски командир и в този случай). Дали ако тези сили биха били отделени, превзимането на Малта щеше да е възможно, е отделен въпрос (може би не или във всеки случай, щеше да е много по-кърваво от предходния десантен опит в онези води.
            А Хитлер определено проявява нормалното за страната му континентално мислене - впрочем, не мисля че немските генерали са по-различни (е, освен в мемоарите си, писани след войната). Редер има други идеи, но не го слушат.
            Но всичко това има много малко общо с италианския флот: неговите преки задачи са да охранява полуострова и да осигури напълно комуникационния коридор със Северна Африка, като заедно с това блокира английските комуникации през Средиземно море. И с трите задачи не се справя.

            ПП даниц, и аз търсих къде, но нали търсачката нещо не индексира старите теми, та не намерих (може и да не е заради това).
            Last edited by gollum; 15-04-2009, 15:04.

            Comment


              #36
              За 1941-42 съм съгласен. А през 1940 г. какво е пречело на Мусолини да не се занимава с Гърция, а да си осигури коминикациите с Либия?
              Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
              Неизвестен руски адмирал

              Comment


                #37
                Просто ще го разкатаят, в едно голямо и зрелищтно морско сражение.

                Comment


                  #38
                  Съмнително е това да стане точно 1940 г. След поражението на Франция Англия отделя много повече внимание да неутрализира френския флот (въпреки обещанията на Дарлан). А и по това време в Атлантика започват "щастливит дни" за момчетата на Дьониц. Отделно, че немските тежки кораби точно тогава започват своите рейдове. Британия просто няма достатъчно сили да се бори сама. И затова Малта е защитавана от мизерни сили срещу италианската армия и флот. Но както се казва - когато не вкарваш голове - на теб ще ти вкарат.
                  Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                  Неизвестен руски адмирал

                  Comment


                    #39
                    А кога е нападнат Таранто?

                    Ийй ква снимка



                    поне флагчетата им са жестоки

                    Comment


                      #40
                      Пардон, в горния пост съм допуснал важна грешка. Манщайн описва чуденето "накъде" през лятото на 40-а, т.е. веднага след падането на Франция. Според него Британия не може да бъде щурмувана, СССР е лудост да се напада (в ретроспективен поглед поне), привидно най-добрият вариант е Оста да овладее Средиземноморието, после Близкия Изток, и после с помоща на Турция да излезе на Черно море, че и до Индия да стигне; но още първата стъпка изисква Гибралтар, който пък изисква Испания, т.е в крайна сметка и там е задънена улица.

                      Това го пиша, защото беше споменат на няколко места италиански план за овладяване на Гибралтар...?

                      ПП Което ми напомня, че тема за падането на Сомалия май няма.
                      "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                      "But I know none, and therefore am no beast."

                      (Richard III - William Shakespeare)

                      Comment


                        #41
                        Но британска Сомалия пада, нали?

                        Comment


                          #42
                          von Danitz написа Виж мнение
                          А кога е нападнат Таранто?
                          Ами в края на 1940 г. А до тогава има цели 5 месеца, през които Реджина Марина е можела да избегне ноемврийския погром. Или "Правосъдие" ако щете.
                          Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                          Неизвестен руски адмирал

                          Comment


                            #43
                            Може би да се скрие някъде. Но да победи британците в сражение? Не че имам нещо против италианците, но способност да проведат нещо като смислена битка с положителен за тях резулатат, те не притежават. А британците за Малта ще се бият, и още как.

                            Comment


                              #44
                              Разбира се. Британците ще се сражават за Малта. Но в ситуацията, когато флота е разкъсван да покрива огромното пространство на морските комуникации на Италия ще й е много по-лесно.
                              макар че аз също не давам големи шансовена италианците в светлината на това, което показват на практика. но все пак имат шансове. След това дори и те изчезват.
                              Пишут нам много.... Погубит нас всеобщая грамотность.
                              Неизвестен руски адмирал

                              Comment


                                #45
                                Като преброим какво е на лице, да, изглеждат внушително, но просто в контекста на реалните събития, никак не си представям бягащ, горящ, подтиснат, полуунищожен, в дълги дири от мазут, британски флот, пронизан от десетки италиански торпеда и ликуващи, горди, тържествуващи италиански адмирали, взимащи лека закуска с пармезан и кианти в Ла Валета.

                                Comment

                                Working...
                                X