3. Защо не е затворрен или овладян Гибралтар
В мемоарите си Манщайн засяга този въпрос (овладяването на Средиземноморието от Оста), като отговор на изникналият въпрос "А сега накъде?" след зимата на 41/42 г. Той прилага следната логическа схема: за овладяването на Средиземноморието трябва да се овладеят поне 2 точки - Малта и Гибралтар; постигането на тези цели ще позволи овладяването на т.3 - Суец; овладяването на Гибралтар изисква немски войски да минат през Испания и да нападнат по суша, като вариантът 'чисто морско-въздушен десант' въобще не се разглежда (явно според Манщайн този вариант е невъзможен, поне в дадения момент); вариантът с минаването на немски войски през Испания се разглежда както мирно, така и насилствено, т.е. Франко да се присъедини към Оста или Хитлер да обяви война на Франко; за първото Франко изисква да получи почти цяла южна Франция + много от бившите френски колонии, и въобще отношенията му с Хитлер са такива, че правят договорката невъзможна; за второто Хитлер не може и не желае да отдели нужните сили, нито пък има желание да влиза във война с Испания.
За сметка на това, овладяването на Малта е напълно възможно според Манщайн (и според Гудериан, впрочем), но Хитлер така и не отделя достатъчно сили за целта, поне преди да бъде усилена противовъздушната й и морска отбрана; след това, дори и да иска, вече е невъзможно. И двамата го критикуват за "окопното" или "континентално" мислене и напълно липсващото му разбиране за водене на модерна война по море и въздух.
На този фон, въпросът "Можели ли са италианците да овладеят или поне неутрализират Гибралтар?" получава категорично отрицателен отговор. Единственото, което извършват през войната, са няколко 'партизански' бомбардировъчни операции и нападения с бойни плувци. Самолетите им (не повече от дузина всеки път) нанасят незначителни щети в добрия случай, биват сваляни от ПВО, падат в морето поради технически повреди, лошо време или недостиг на гориво, губят се, не откриват целите, въобще - трагедия.
За да съм в тон с дискусията:
Разбишканият тежък крайцер "Йорк", след две попадения от човеко-торпеда, март '41.
Comment