по-евтино е прото да спретнеш една блоката и да топнеш малко търговски кораби, плюс инфраструктурата на някое пристанище. Втози прекрасен момент държавите чиято търговия с китай е нарушена почват да го натискат да сяда и да преговаря. Минимални усилия и риска, максимален ефект.
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Самолетоносач с/у подводница (съвременност)
Collapse
X
-
Кухулин написа Виж мнениеПо-скоро нещо такова:
На 2000 км плава авионосно съединение от 4 АУГ или 2 АУС по 2 АУГ...
Comment
-
Сун Дзъ, вече 1000 пъти беше обяснено - основният проблем е да кажеш къде е самолетоносача с точност 1-2км за да можеш да го удариш - дали ще е това или с крилата ракета няма значение. Отделно като бонус на американските кораби ПРО се развива непрекъснато, а китайските балистични противокорабни ракети са само слухове и евентуално 1-2 опитни пуска. Такава система има да се развива с десетки изстрелвания преди да имаш каквато и да било увереност във възможностите й. Да не говорим, че американските спътници за ранно предупреждение с голям процент на вероятност ще засекат пуска.„Аз, Драгомир, писах.
Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“
Модератор на раздел "Военна Авиация"
Comment
-
Отделно както Гоги спомена, ядрен взрив не е особено ефективен срещу кораби. Правени са тестове. Трябва да е близо до кораба. За това СССР са създали тежки ракети и ракето-торпедо с ядрени бойни глави. За да може взрива да е много близо до самолетоносача, или под него.This is my signature. There are many like it but this one is mine.
Comment
-
Amazon написа Виж мнениеОтделно както Гоги спомена, ядрен взрив не е особено ефективен срещу кораби..
Comment
-
Пилот написа Виж мнениеСун Дзъ, вече 1000 пъти беше обяснено - основният проблем е да кажеш къде е самолетоносача с точност 1-2км за да можеш да го удариш - дали ще е това или с крилата ракета няма значение.
Кухулин написа Виж мнениеОкеана е огромен, а корабите са доста малки на неговия фон. За да го "преровят" спътниците с оптика, инфрачервени сензори или радари, е нужно мноооого време. На практика няма как да се получи. Затова трябва да им се даде грубото разположение на АУГ, след което те претърсват тази ограничена зона и локализират корабите с достатъчна точност за атака. Важно е да запомниш този фактор - "достатъчна точност за атака" - защото играе ключова роля.
Как се определя грубото положение на АУГ? Определя се чрез спътниково радиотехническо разузнаване. Има други спътници, които следят емисиите, засичат източника, класифицират го и пускат инфото за доуточняване.
Тук нещата се разделят по национален признак. Три държави ползват такива спътникови групировки - САЩ, СССР и Китай. Американската система NOSS се състои от доста "съзвездия", като във всяко влизат по три спътника. Това позволява много точно определяне на електромагнитния източник (от порядъка на километри) и тази точност по принцип е достатъчна за почти всякакъв вид атака. АКо има нужда, лесно се провежда и визуално наблюдение.
Съветската система Легенда се състои от два вида спътници - за радиотехническо разузнаване и с активен радар. Първите дават точност от порядъка на десетки километри и пускат зоната за доуточняване на вторите. По ред причини обаче точността много рядко достига високи стойности, което от своя страна налага разработването на специлани оръжия за атака, които не се нуждаят от висока точност на целеуказването. Така се появяват тежките свръхзвукови ПКР от рода на П-700.
Легенда от много време не функционира и на нейно място трябва да застъпи Лиана, при която вероятно доста от проблемите ще бъдат решени по някакъв начин.
Третата е китайската система Yaogan, която, за най-голяма изненада, е копие на NOSS
Как си я представяш ситуацията - няколко американски АУГ кръстосват океана, напрежението е като пред война... но никой не си дава труда от китайците да знае къде са и какво правят ... така ли ?
Comment
-
Gaden Gogi написа Виж мнениеКога това?Съвсем си е ефективен, просто не е политически оправдан.
Ето тук има резултати и дистанции:
http://en.wikipedia.org/wiki/Operation_Crossroads
Ето и интересни картинки:
И под неефективни имах в предвид в контекста на откриване и целеуказване. На 2 километра от самолетоносача по-скоро няма да го извади от строя. Освен ако не е някакво 500 килотонно чудовище детонирано в атмосферата.
Това защото се спомена за мятане на балистични ракети със среден и голям обсег по АУГ. Ако корабите са на 2000 км от брега и ракетата е примерно на толкова навътре в Китай, от засичането на пуска до попадението ще мине четвърт час. За 15 минути при максимална крейсерска скорост АУГ ще е на 10-20 километра от взрива. Ракетата само ще избие рибата
Точно за това съветите търсят директно, или близко попадение. От ПКР, за да изпари самолетоносача, а то чдрените торпеда да отворят под него яма в океана, която да го разцепи.Last edited by Amazon; 29-06-2014, 21:46.This is my signature. There are many like it but this one is mine.
Comment
-
Нали темата беше за подводница с/у самолетоносач?
Ако за целта е нужно подводницата да използва ядрено оръжие, не мислите ли че малко се обезсмисля разговора? Разглеждате сценарий Китай с/у САЩ - ако Китай започне да изстрелва балистични ракети с ядрени бойни глави по американските АУГ в океана, ще потопи евентуално 1-2 и в следващия момент китайското крайбрежие ще бъде стопено от американския контраудар. Ако ще използва ядрено оръжие, единственият смисъл за Китай ще е да пробва превантивен удар срещу територията на САЩ (колкото и да са малки шансовете му за успех), не мислите ли?"No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."
(Richard III - William Shakespeare)
Comment
-
Dinain написа Виж мнение. Ако ще използва ядрено оръжие, единственият смисъл за Китай ще е да пробва превантивен удар срещу територията на САЩ (колкото и да са малки шансовете му за успех), не мислите ли?
Май малко офтопик се получиThis is my signature. There are many like it but this one is mine.
Comment
-
Сун Дзъ написа Виж мнениеАми ако срещу Китай литнат 800 крилати ракети наведнъж, като първа вълна, не знам дали ще има друг отговор освен удар по всичко което могат да достигнат.
Теоретично всички китайски МБР които могат да достигнат източното крайбрежие на САЩ, са по-малко от шахтите с космически прихващачи на въоръжение в САЩ.This is my signature. There are many like it but this one is mine.
Comment
-
Тц-тц-тц, излагация
http://theaviationist.com/2015/03/05...-sunk-by-subs/
Дърта френска атомна подводница потапя най-модерната АУГ.This is my signature. There are many like it but this one is mine.
Comment
Comment