Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Нови бойни кораби

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    А не, не, аз нищо не твърдя...още. Обадих се само за статистиката. Като обсъждате от кое по колко, да я имате предвид и нея (статистиката де)

    Личното ми мнение е абсолютно еднакво с постове #2276 и #2277, на 10 000 % !
    Снимки - http://niki-zlatev.blogspot.com/

    Comment


      Уважаеми Кухулин, ти виждаш ли я тази разлика между това:
      - една подводница да дебне АУГ, да чака удобния момент да "порази" самолетоносача на АУГ и в момента, в който го направи сценарият свършва и
      - една подбодница да премине през авиационния компонент на противолодъчно съединение, да "отстреля" всичките кораби в него, след което да се изтегли пак незабелязано от самолета и вертолетите? Освен ако не предлагаш и ние да се въоръжим с АУГ с десетина вертолета, патрулна авиация, свръхмощни сонари, хънтър-килъри... сравнението ти не ни топли, както става ясно от въпросното учение.

      Comment


        Duque de Caixas написа Виж мнение
        Уважаеми Кухулин, ти виждаш ли я тази разлика между това:
        - една подводница да дебне АУГ, да чака удобния момент да "порази" самолетоносача на АУГ и в момента, в който го направи сценарият свършва и
        - една подбодница да премине през авиационния компонент на противолодъчно съединение, да "отстреля" всичките кораби в него, след което да се изтегли пак незабелязано от самолета и вертолетите?
        И това се е случвало с АУГ Но трябва да поровя, да видя кога беше.

        Всички тези неща зависят преди всичко от конкретната обстановка и от режимите на ПЛО. Ако се ползва активен подсвет и достатъчно плътна мрежа от буйове, вероятността за пробив отива към 0%. Обаче има редица случаи, когато се пази тишина (работи се само в пасивни режими) или се пестят консумативи (гориво, буйове). Тогава стават белите

        Comment


          1) Черно море е благодатно за използване на дизелови подводници
          2) Българските ВМС са загубили почти всякакви възможности за ПЛО
          3) направено ни е показно в наши условия, в район, чиято отбрана по презумция е основното предназначение на нашите военно-морски сили

          Оттук нататък да хвърляме боб какво евентуално може да е станало и как мечката не била толкова голяма и страшна не намирам ни най-малко за сериозни. Да си говорим тук общи приказки как можело избраната тактика да не е оптимална, как можело силите и средствата да не са били организирани по най-добрия начин и затова да е станал сакатлък, извинявай, но това са абсолютни общи приказки. И всичко това е само и само да не паднеш по гръб след изказванията ти колко смешни били дизелните подводници. Нямам думи.

          Comment


            Кухулин написа
            И това се е случвало с АУГ Но трябва да поровя, да видя кога беше.
            Холандската подводница.

            Дюк написа
            1) Черно море е благодатно за използване на дизелови подводници
            Защото е дълбоко ли? Или континенталният шелф е стръмен?
            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

            Comment


              Пак казвам, че не съм особено запознат по темата, но това, което са ми казвали по-компетентни хора е, че се наслагват течения с различна температура едно върху друго.

              Comment


                Ок, а подводниците не представляват ли сериозен проблем (особено малки и тихи (съвременни дизелови, особено с AIR)) не толкова в "дърлбоки" води, колкото в сравнително плитки, т.е. крайбрежната зона? Съдбата на споменатия в темата "Чхонан" (ако приемем версията за КНДР-ейското торпедо, изстреляно от мини-подводница) би следвало да е някакъв аргумент в тази посока.

                Comment


                  Именно. Затова реагирах остро на думите на Кухулин. Големи подводници като клас Валрус, клас Вьостерготланд и Варшавянка са твърде големи и тромави, но по-малки, като 209/ 1400 са оптимални.

                  Comment


                    Аз това го поставям повече като въпрос, защото нищо не разбирам от съвременни подводници/подводен бой. Каквото съм се интересувал е повече около първата половина на миналия век. Та, въпросът ми е следният: да речем, през ВСВ за подводниците представлява определен проблем да оперират в плитки води, главно защото това ограничава възможността им да се измъкнат от ответна атака (на дълбочина, а и въобще - маневреността им (тактически възможности)). При съвременните средства за разузнаване и търсене не подводници, а и за поразяване, измъкването надълбоко едва ли е някаква възможност (съществена, във всеки случай) за скриване. естествено, съвременните атомни подводници са доста големи, така че "откритото море" все още следва да е далеч по-добра оперативна и тактическа среда за действие, но пък за малките подводници, които разчитат на скритост дори в по-голяма степен, сравнително плитките крайбрежни зони би трябвало да дават много по-добра възможност да се крият и да останат незабелязани, нали? Или някъде греша. Всичко това има по-голямо значение в контекста на "българската тематика". Спомням си, че докато се подготвяше онази хипотетична игра, обсъждахме въпроса точно от тази гледна точка.

                    Comment


                      За онази хипотетична игра не знам, но от доста време се каня да направим една симулация на баланс на силите в региона в периода 2018-2020. Не да се симулира война, а напротив - какво е необходимо по отношение на техническо и организационно изграждане на въоръжените сили, за да се постигне баланс и да се избегне вероятността за въоръжен конфликт. За съжаление ме е тръшнал много гаден вирус и в момента с нищо не ми се занимава.

                      Comment


                        Голъм, придържането към крайбрежната зона за дизеловите подоводници е свързано и с техническите ограничения. Съвременните са много добри, тихи и благодарение на това че дизелите работят и под водата(май използваха някакви кислородно-водородни клетки за окислител) имат прилична скорост. Но за открития океан това не е достатъчно. Имат ограничена автономност(нещо от рода на 30-тина дни) и скороста им от около 20, 20 и малко възела е сравнима с тази на корвета, но е доста по-малка от тази на капитален кораб. Което значи, че или стоят в засада, или ще имат проблеми.
                        За това, подобно на корветите тяхната работа е повече защита на близката зона(което не значи непременно плитки води).
                        Друго хубаво качество спред мен на дизеларките е че са достъпни и много държави ги имат. Руснаците са продали на Китай "Кило" за нещо от рода на 200 милиона долара. Което е цената на корвета. По тази причина почти всяка морска сържава си има дизелови подводници, обикновено руски, немски и т.н. независимо дали става въпрос за Румъния, Гърция, Виетнам, или Китай.
                        This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                        Comment


                          Бяхме разговаряли някога, че съвременен кораб от АУГ може да "избяга" от торпедото ако е пуснато от далече. Затова е и тактиката с крайбрежните засади - подводницата може да се приближи на много близко разстояние.
                          Но всичко това е само едната страна на монетата и е ефективно повече за учения, защото при реален конфликт с такъв сценарий шансовете на подводницата след изстрел са нищожни.

                          Comment


                            Amazon написа Виж мнение

                            Защото е дълбоко ли? Или континенталният шелф е стръмен?
                            -Заради наличието на няколко термоклина. Разликата за 30 метра дълбочина, може да бъде до 15 - 18 градуса. Питайте който и да е водолаз, влизал тук и ...да кажем в Средиземно море.
                            -Наличието на голям брой потънали обекти, на сравнително малка площ

                            Кухулин написа Виж мнение
                            Разбира се, че и подводницата може да спалши корветата, никой не твърди друго. Въпроса е статистически - в каква част от случаите подводницата ще успее да реши поставените задачи, а в каква част няма да успее.
                            Дискусията започна, от "новината", че ще строим кораби. Бих Ви помолил, да определите вероятните противници на България, и какви са възможните сценарии за развитие на конфликт с тях. Мисля, че тогава, ще се изясни, кой вид кораб с какви задачи може да се справи, т.е. от какъв тип кораби (или брегова охрана) имаме нужда, и можем ли да си ги построим сами.
                            Снимки - http://niki-zlatev.blogspot.com/

                            Comment


                              Ако предположим, че новите корвети ще ги експлоатираме 15-20 години (защото след това ще са морално остарели), то за тях вероятен противник в Черно Море няма. Русия няма да воюва с НАТО, а Турция с или без флот е ясно какво ще стане.
                              И разбира се, че може да си ги построим, нали за това почна дискусията - от готов боен кораб строен във Варна. Какъв е проблема ако западното въоръжение излиза по 100 и нагоре милиона да купим китайско или в краен случай руско ? Когато сам си строиш кораба, можеш да си избереш "пълнежа" бе проблем.
                              Вярно, руското въоръжение (и системи) ще е против уроки, а не за реални бойни действия, но за патрул, охрана и мисии на НАТО покрай някоя АУГ ще става.
                              Корветата трябва да има 57-76мм. оръдие, CIWS, някакъв ракетен ПВО комплекс, 4-8 ПКР и два тритръбни торпедни апарата... Сега някой веднага ще каже, че е много, но не е така - тонажа е много приличен, размерите също.
                              Last edited by Сун Дзъ; 14-02-2014, 22:01.

                              Comment


                                Това дали ще воюваме с някого или с кого граничим са две различни неща. За мен "потенциалният противник" винаги са преди всичко съседните държави. Няма да цъфнат утре южноафрикански или перуански или пакистански кораби в Черно море, я. Като се види какво имат те, съответно какви други бойни кораби има в региона, в който се очаква основно да оперират нашите е добра отправна точка. Така че на първо място ВМС на Турция, Черноморския флот, ВМС на Румъния и ВМС на Украйна. Пак да подчертая, не заявявам, че утре почваме да се бием с тях.

                                Comment

                                Working...
                                X