Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ВВС на България - избор на изтребител

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    komuso написа Виж мнение
    Цъ,МиГ-29М/М2 няма лазерен прицел,има ОЛС ама това е друга бира,за подсведка на земни цели използва като повечето самолети подвесен контейнер с инфрачервен и лазерен прицел-като многострадалният "Сапсан".В момента в руските ВВС бордови лазерно-телевизионни прицелни системи има на Су-25/25Т/39,Су-24М и Су-34(Платан).

    Пък те производителите да не знаят, че М/М2 не можел да осигурява лазерен подсвет на наземни цели. Сега сериозно - МиГ-29М/М2/35/К/КУБ имат възможност за лазерен подсвет на наземни цели чрез ОЛС-У. Контейнерът с прицелна апаратура само увеличава значително наличните възможности, особено в тактически план (далечина на подсвет, възможност за маневриране и прочее). http://www.npk-spp.ru/deyatelnost/av...27-ols-ue.html
    Освен изброените по-горе самолети, лазерен подсвет на наземни цели в руските ВВС и ВМФ осъществяват още Су-27СМ, Су-30СМ, Су-30М2, Су-35С, МиГ-29СМТ, МиГ-29К.

    Comment


      кало написа Виж мнение
      Пък те производителите да не знаят, че М/М2 не можел да осигурява лазерен подсвет на наземни цели.
      Производителите наистина не знаят:



      За разлика например от МиГ-35:



      кало написа Виж мнение
      Сега сериозно - МиГ-29М/М2/35/К/КУБ имат възможност за лазерен подсвет на наземни цели чрез ОЛС-У.
      Има ли информация, че ОЛС-У се монтира на М2?

      Comment


        май не четеш линка, който съм постнал.

        Иначе - това, че се казва, че има възможност за допълнителен контейнер за целеуказване, не значи, че самолетът не може да целеуказва с лазер наземни цели през ОЛС (тази възможност имат общо-взето всички нови и модернизирани ОЛС от края на 80-те насам - главно за ползване на Х-29Л и подобни)

        Comment


          Чета линковете внимателно. Много неща са разработени в Русия, но кое къде се прилага на практика - това е въпрос с особена сложност. Затова гледам да си го изясня.

          От сайта на МиГ за МиГ-29М2:

          МиГ-29М/М2 оснащаются многоканальной оптико-локационной станцией и системой целеуказания пассивным головкам самонаведения противорадиолокационных ракет.

          За Миг-35:

          Оптико-локационная станция с инфракрасной, телевизионной и лазерной прицельной аппаратурой создана с использованием космических технологий, ранее не применявшихся в авиации. Станция отличается увеличенной дальностью действия и обеспечивает обнаружение, сопровождение, распознавание и захват воздушных и наземных/надводных целей в передней и задней полусфере днем и ночью с измерением расстояния до них с помощью лазерного дальномера, а также выработку команд целеуказания и лазерной подсветки наземных целей. Оптико-локационная станция и новая нашлемная система целеуказания и прицеливания интегрированы в систему управления вооружением. Помимо встроенной, МиГ-35 оснащается контейнерной оптико-локационной станцией.

          Comment


            знам какво пише на сайта на МиГ, но явно ти не четеш какво пише в линка, който съм постнал. Ако той не е достатъчен, да пробваме с малко логика:
            Значи така - МиГ-29М/М2 е вариант, предшестващ МиГ-35, като бая от решенията на последния се изпробват на М-ката. Първият вариант на МиГ-29М - този от края на 80-те, вече е с новия ОЭПрНК-29М, чиято ОЛС-М позволява лазерен подсвет на наземни цели. Такъв има и при СМТ-варианта. Това, че в описанието на сайта на МиГ това не е посочено изрично, нищо не значи. Та, при така посочените факти, каква точно е възможността, след като всичко, което правят е с новите типове ОЛС, баш на М/М2 да забият тази от стария МиГ-29, дето няма възможност за лазерен подсвет на наземни цели?
            И, ако на МиГ-29М/М2 няма ОЛС-УЭ, противно на изрично указаното от производителя на системата, то какво има?

            Ако прочетеш собствения си постинг вероятно ще установиш, че описанието, което си цитирал, се отнася не до предно-разположената ОЛС-УЭМ (при МиГ-35, при К и М-вариантите е ОЛС-УЭ), а за контейнерната станция ОЛС-К, монтирана на май някъде под ВЗ (има снимки достатъчно).
            Last edited by кало; 15-04-2014, 23:30.

            Comment


              Dinain написа Виж мнение
              Ясно, тогава е още по-непонятно защо се повтаря тази мантра - сякаш някой ще купува бракувани машини.

              Защо ли наистина не се купят втората ръка Ф-16 от някои от операторите им?
              Нито холандците, нито кой да е друг от операторите биха ни ги продали в обозримо бъдеще. Поне не и преди да ги сменят с F-35. Единственото, с което можем да се сдобием е чакащи КВР португалски Ф-16(мерака на Дедко Аню) или консерви от пустинята. Разбира се ако сме примрели, та не се живее за американска каляска може да видим кои Заблудени деца скоро са минали на Супер Хорнет и да поискаме техните каруци на политическа цена като си доплатим за нов радар и оръжие и спазарим запасите на американците за изгодни пари. За което абсолютно на никой в настоящото и предното МО не му стига акъл
              Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

              Comment


                кало написа Виж мнение
                явно ти не четеш какво пише в линка
                Аз се държа културно, дръж се културно и ти. Въпроса се очертава интересен.

                кало написа Виж мнение
                да пробваме с малко логика
                Подкрепям с две ръце.

                кало написа Виж мнение
                Първият вариант на МиГ-29М - този от края на 80-те, вече е с новия ОЭПрНК-29М, чиято ОЛС-М позволява лазерен подсвет на наземни цели. Такъв има и при СМТ-варианта.
                Не намирам достатъчно добра информация за ОЛС-М. Нито производител със съответните ТТХ, нито някаква читава публикация. Нито твърда връзка със СМТ. Нито приблизителна серия.

                кало написа Виж мнение
                Та, при така посочените факти, каква точно е възможността, след като всичко, което правят е с новите типове ОЛС, баш на М/М2 да забият тази от стария МиГ-29, дето няма възможност за лазерен подсвет на наземни цели?
                Не знам, но явно на индийските МиГ-29КУБ са забили стария:

                Станция переднего обзора 13СМ разработки Уральского ОМЗ массой 78 кг имеет инфракрасную станцию (320 х 256), телевизионный канал (640 х 480) и лазерный дальномер. Дальность обнаружения воздушных целей составляет 45 км, лазерный дальномер может работать на дистанции до 15 км. Станция имеет возможность обнаруживать наземные и морские цели на дальности 40 км.



                Ето ТТХ на 13СМ:

                Квантовая оптико-локационная станция предназначена для обеспечения на всех высотах боевого применения, в том числе на фоне земли, днем и ночью в условиях оптической видимости, при наличии организованных помех решения следующих задач:
                поиск и обнаружение воздушных целей в их задней полусфере;
                захват и автосопровождение в задней полусфере не маневрирующих и маневрирующих воздушных целей по угловым координатам и измерение дальности до них;
                выведение в оптико-электронный прицельный навигационный комплекс угловых координат воздушной цели и значения дальности для формирования целеуказания головкам самонаведения и обеспечения режима несинхронной стрельбы встроенного пушечного вооружения;
                измерение дальности до поверхности земли внаправлении, заданном углом прицеливания.
                Имеет высокие показатели эксплуатационной технологичности, что обеспечивается системой встроенного контроля, позволяющей оперативно оценить исправность основных каналов.




                Липсва подсвет на НЦ. Ето и клипче, в което също не се споменава:



                кало написа Виж мнение
                И, ако на МиГ-29М/М2 няма ОЛС-УЭ, противно на изрично указаното от производителя на системата, то какво има?
                Склонен съм да мисля, че е същия 13СМ като на МиГ-29КУБ.

                Comment


                  ОЛС-М е оптико-електронната станция за МиГ-29М от края на 80-те.

                  Click image for larger version

Name:	159-mig29p.jpg
Views:	1
Size:	233.6 КБ
ID:	539977

                  Същата е ползвана на първия вариант на МиГ-29К

                  Click image for larger version

Name:	176-mig29p.jpg
Views:	1
Size:	268.6 КБ
ID:	539978

                  Ето и клипче, в което също не се споменава:


                  не ставай смешен, в клипчето и РЛС не се споменава, то просто не е за сензорите на изтребителя.

                  Склонен съм да мисля, че е същия 13СМ като на МиГ-29КУБ.

                  И защо, при условие, че нито логиката, нито единственият надежден източник - линка, който ти май така и не прочете, не подкрепят изобщо подобно съждение?
                  На МиГ-29М/М2 стои ОЛС-УЭ.


                  ПП - Военный паритет далеч не е сред надеждните източници на информация, както и писанията на блогъри. Разбира се, може и да прави, но степента на достоверност априори е ниска.

                  Comment


                    кало написа Виж мнение
                    И защо, при условие, че нито логиката, нито единственият надежден източник - линка, който ти май така и не прочете, не подкрепят изобщо подобно съждение?
                    Кало, дори и ти би трябвало да схванеш, че "разработен за" е различно от "монтиран на". Маса руски вундервафли висят по изложенията и събират прах.

                    кало написа Виж мнение
                    На МиГ-29М/М2 стои ОЛС-УЭ.
                    Докажи. В прословутия ти линк и МиГ-29КУБ е присламчен към ОЛС-УЭ, обаче там ВНЕЗАПНО откриваме 13СМ

                    Comment


                      Кухулин има право, кало бърка.

                      The MiG-29M featured a Phazotron "N-010 Zhuk-M" multi-mode radar system. The N-010 features a flat slotted planar antenna instead of a dish antenna; about 25% greater range; much improved processing power and software; and several new modes, including terrain-following and new air-to-ground capabilities. The N-010 radar was fitted into a smaller, reprofiled nose radome. The IRST / laser rangefinder was to be replaced by an improved system that also incorporated a boresighted TV camera and a laser target designator, but it does not appear this piece of gear was ever actually fitted.
                      С уважение контрол_alt.

                      Comment


                        Кухулин написа Виж мнение
                        Кало, дори и ти би трябвало да схванеш, че "разработен за" е различно от "монтиран на". Маса руски вундервафли висят по изложенията и събират прах.


                        Докажи. В прословутия ти линк и МиГ-29КУБ е присламчен към ОЛС-УЭ, обаче там ВНЕЗАПНО откриваме 13СМ

                        Откриваме внезапно, само ако: 1. сме религиозно задължени да вярваме на сайтове и блогъри, а НЕ на производителя, 2. При това - за индийския вариант на К/КУБ, който има и куп други отличия в авиониката, сравнен с руската версия, за която аз писах.

                        Кало, дори и ти би трябвало да схванеш, че "разработен за" е различно от "монтиран на". Маса руски вундервафли висят по изложенията и събират прах.
                        Ако някой има проблем със схващането на елементарни неща в този спор, то несъмнено не съм аз. Какво събира прах и къде няма общо с конкретиката тук.

                        МиГ-29М/М2 съществува, между другото, в един-два екземпляра (май единият беше преработен в демонстратор на МиГ-35)



                        ПП - kontrol_alt, не разбирам смисъла на намесата ти в този спор, но подобно на други такива случаи, май за нея важи приказката "Когато ЦУМ говори, Детмаг мълчи"

                        Comment


                          контрол_alt написа Виж мнение
                          Кухулин има право, кало бърка.
                          Рече и отсече той особено предвид факта, че превода на последното удебелено изречение в уикипедийния линк би следвало да започва на български с думите "Изглежда, че...."
                          Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                          Comment


                            komuso написа Виж мнение
                            Цъ,МиГ-29М/М2 няма лазерен прицел,има ОЛС ама това е друга бира,за подсведка на земни цели използва като повечето самолети подвесен контейнер с инфрачервен и лазерен прицел-като многострадалният "Сапсан".
                            Здрасти komuso,

                            Прости моето невежество, но какво разбираш под "лазерен прицел"? Може би, имаш предвид система за лазерно насочване, която е интегрирана в съответната платформа (в този случай, МиГ-29М)? Или нещо друго?

                            В главата за МиГ-29М, в книгата на Р. Беляков, "MIG - Fifty Years of Secret Aircraft Design", има следната информация (стр. 445):

                            "The two other elements of the SUV fire control system housed in the ball fairing in front of the windshield are: the OLS-M (optiko-lazernaya sistema), an optoelectronic detection and sighting system consisting of an IRST that includes a TV capability collimated with a laser rangefinder/target illuminator; and the helmet-mounted target designator (NSTs) whose computational capability was increased fourfold over that of the MiG-29. The three autonomous elements of the SUV can be fully interconnected. It was designed for HOTAS (hands on throttle and stick) use."

                            Допълнително, на тази страница се казва следното:

                            "На самолетах МиГ-29М применяется оптико-локационная станция ОЛС-М, в состав которой помимо лазерного дальномера и более чувствительного теплопеленгатора, способного обнаруживать воздушные цели не только в задней, но и в передней полусферах, включен телевизионный канал обнаружения и распознавания целей. Дальность обнаружения воздушной цели теплопеленгатором в задней полусфере 35 км, в передней полусфере 10 км, дальность обнаружения цели типа ╚истребитель╩ телевизионным каналом 10 км, дальность распознавания 6 км, максимальная дальность действия лазерного дальномера 8 км. Лазерный канал ОЛС-М может использоваться для подсвета наземных целей при атаке их управляемыми ракетами с полуактивной лазерной системой наведения."

                            и

                            "Для более эффективного обнаружения и распознавания наземных целей, в том числе в темное время суток, и обеспечения применения управляемого оружия класса ╚воздух-поверхность╩ предполагалось оснащать самолет также специальной оптико-электронной аппаратурой в подвесном контейнере, имеющей лазерный и телевизионный или тепловизионный каналы."

                            Тоест, има известно пространство за различни интерпретации. На мен ми изглежда, че МиГ-29М има integrated capability за лазерно насочване, но, също така, има възможността да използва допълнителни сензори с по-широки възможности. Или, всичко това, няма нищо общо с "лазерният прицел" за който то спомена?
                            Last edited by Рамбо Амадеус; 16-04-2014, 11:56.
                            Аз не задължава никого със свое мнение.
                            По-добре късно, отколкото още по-късно.

                            Comment


                              Спорът е за новата версия на МиГ-29М, а това в книжките е старият, правен в малко пробни бройки вариант от 80-те.
                              Като се има предвид, обаче, елементарната логика, то няма как вариантите за руските ВВС да са лишени от възможността за лазерно целеуказване по наземни цели чрез ОЛС. Като се имат предвид готовите и изпитани изделия, то реализирането на тази възможност е факт.
                              Друг е въпросът, че лазерното целеуказване на НЦ чрез ОЛС налага куп ограничения на носителя - спазването на определени полетни параметри и режим до захват на целта, практически ползване само по неподвижни цели, в зависимост от вида боеприпас - понякога и удържане на маркера върху целта до попадението.
                              Всички тези пролеми се решават от предлагания за МиГ-35 подтелен контейнерен комплекс ОЛС-К.

                              Трябва да направя и уговорката, че от всички изброени самолети, не съм сигурен, че СМТ-вариантът е снабден с лазерен целеуказател за наземни цели. Въпросът там не е изяснен напълно, дори в различните източници.

                              Comment


                                кало написа Виж мнение
                                Трябва да направя и уговорката, че от всички изброени самолети, не съм сигурен, че СМТ-вариантът е снабден с лазерен целеуказател за наземни цели. Въпросът там не е изяснен напълно, дори в различните източници.
                                След дълго ровене и аз стигнах до този извод. Везните клонят към старата оптика. Нещо повече - за индийския ъпгрейд на МиГ-29UPG също се е планирала новата оптика, но се реализира старата:

                                Основу системы управления вооружением модернизированного МиГ-29UPG составляет новая БРЛС «Жук-М2Э» с щелевой антенной решеткой разработки и производства корпорации «Фазотрон-НИИР» и оптико-локационная станция ОЛС-УЭМ с лазерным, тепловизионным и телевизионным каналами разработки Научнопроизводственной корпорации Систем прецизионного приборостроения. Аналогичные БРЛС и ОЛС используются на МиГ-29К/КУБ.



                                Всичко това ме кара да мисля, че ОЛС-У/М/УМ е доста скъпа система. Най-вероятно това е причината.

                                Comment

                                Working...
                                X