Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Въоръжение на пехотата за градски бой

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #61
    В зависимост от доктрината варира и въоръжението. Армия, която се занимава дълго време изключително със сражения в населени места срещу противници без бронирана техника сред гъсто цивилно население изважда от употреба противотанковите гранатомети като РПГ и минохвъргачките. Вместо тях насища пехотата с повече подцевни гранатомети, картечници и "мерачи" (от рода на М16 с оптически мерник). Всеки войник може да носи 1 или даже 2 броя LAW в раницата си, тежат едва 2 кг едното. Войник с подцевен гранатомет пък може да носи над 20 40мм гранати. На този фон войник натоверен с РПГ-7 (около 7 кг?), само 3 заряда и още един войник с още 3 заряда, както и многобройните недостатъци на РПГ в тази му роля правят мероприятието безсмислено.

    Гоги, ами аз това написах, използвали са се, но стандартните, неавтоматични пушки. Ако са се използвали и автоматични, не съм знаел.
    Last edited by Dinain; 23-08-2006, 11:28. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение
    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
    "But I know none, and therefore am no beast."

    (Richard III - William Shakespeare)

    Comment


      #62
      Е явно аз съм недоразбралкакво имаш предвид.

      Comment


        #63
        На този фон войник натоверен с РПГ-7 (около 7 кг?), само 3 заряда и още един войник с още 3 заряда, както и многобройните недостатъци на РПГ в тази му роля правят мероприятието безсмислено.

        аз пак да питам - с подцевник ли ша пробиваш някоя по-дебеличка стена?

        Comment


          #64
          Dinain написа
          В зависимост от доктрината варира и въоръжението. Армия, която се занимава дълго време изключително със сражения в населени места срещу противници без бронирана техника сред гъсто цивилно население изважда от употреба противотанковите гранатомети като РПГ и минохвъргачките. Вместо тях насища пехотата с повече подцевни гранатомети, картечници и "мерачи" (от рода на М16 с оптически мерник). Всеки войник може да носи 1 или даже 2 броя LAW в раницата си, тежат едва 2 кг едното. Войник с подцевен гранатомет пък може да носи над 20 40мм гранати. На този фон войник натоверен с РПГ-7 (около 7 кг?), само 3 заряда и още един войник с още 3 заряда, както и многобройните недостатъци на РПГ в тази му роля правят мероприятието безсмислено.

          Гоги, ами аз това написах, използвали са се, но стандартните, неавтоматични пушки. Ако са се използвали и автоматични, не съм знаел.
          РПГ то си има предназначение ръчен противотанков гранатомет това че има боеприпаси от типа на противопехотните е отделен въпрос но за разлика на подцевните гранатомети РПГ то е универсално спокойно може и да изпечеш някой танк както и да пратиш една ракета в прозореца на някоя сграда така че много зависи от врага с който се биеш в даден град ако е вража армия по добре да си с РПГ отколкото с подцевен гранатомет или с рпг от типа на еднократните стреляш и изхвърляш отколкото да си с подцевен гранатомет дори чеченците във грозни са имали собствени бронирани части няколко Т-72 и БТР и а те се водят за терористи и бандитски формирования а какво остава за една модерна армия така че РПГ то в градски условия не си е изпяло песента като в случая има предимство и пред автоматичните гранатомети и пред подцевните с възможноста му да поразява бронирани цели както и цели от типа пехота.
          Подцевния гранатомет е индивидуално оръжие а РПГ то е колективно на едно отделение 1 РПГ или на взвод 2 3.

          Comment


            #65
            Това звучи като някаква догма. Еретици няма ли?
            това Е ДОГМА за всяка армия, която иска да победи в градския бой

            Comment


              #66
              аз пак да питам - с подцевник ли ша пробиваш някоя по-дебеличка стена?
              Ами не. Може да пробваш с LAW или да вкараш нещо през прозорец или врата като белите хора. Друг е въпроса защо ти е да пробиваш някоя стена.

              това Е ДОГМА за всяка армия, която иска да победи в градския бой
              Явно някои армии не искат да побеждават в градския бой. Тази догма не знам дали със сигурност води до победа (пример пак с Грозни), но със сигурност води до мноооого цивилни жертви, статии за геноцид, военни престъпления, такива срещу човечеството, екскурзии до Белгия на държавни разноски и т.н.

              @Лукс
              Противопехотните муниции на РПГ са импровизация, както знаеш оригиналното му предназначение е противотанково оръжие. Мисля че пиша на разбираем български:
              Армия, която се занимава дълго време изключително със сражения в населени места срещу противници без бронирана техника сред гъсто цивилно население изважда от употреба противотанковите гранатомети като РПГ и минохвъргачките.
              (Относно чеченците - през 1994-95 все още съществува чеченска армия и споменатата техника е нейна, а не на по-късните "бандити", апаши, шумкари и т.н.)

              РПГ то в градски условия не си е изпяло песента като в случая има предимство и пред автоматичните гранатомети и пред подцевните с възможноста му да поразява бронирани цели както и цели от типа пехота.
              Да, това е предимство. За момента няма да се повтарям че един отряд от 8 човека може да носи 16 (шестнайсет) броя LAW в раниците си. Припомням че ставаше дума за въоръжение на пехотата и че противника има аналогично такова. Тоест ако има танкове в града, ще ги имат и двете страни.
              Предимството на РПГ-то да поразява бронирани цели се засенчва напълно от неспособността му да води индиректен огън, което е А-Б в сраженията в населени места и пресечен терен (разбирай да стреляш с нещо над една сграда и то да падне на улицата от другата страна) - което е предимството на подцевните гранатомети и автоматичните такива. Другите големи недостатъци на РПГ в тази му роля са:
              1. Големи размери и тегло
              2. Малко на брой муниции, 6, ако се натоварят 2 човека
              3. Бавно презареждане
              4. Реактивна струя, много досадна в тесни пространства
              5. Необходимост да се покажеш целия като стреляш
              6. Невъзможност за стрелба с парабола
              7. Невъзможност за стрелба с рикошет (което е постижимо с 40мм граната със забавена детонация и умел стрелец)
              Успоредно с това подцевният гранатомет може да се добави към арсенала на всеки боец, без да го лишава от основното му оръжие, като общия брои 40 мм гранати в отряда може да е над 100. Отделно че с него се изстрелват осветителни и димни гранати, каквито, доколкото знам, РПГ няма.
              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
              "But I know none, and therefore am no beast."

              (Richard III - William Shakespeare)

              Comment


                #67
                Тази догма не знам дали със сигурност води до победа (пример пак с Грозни)
                - и кой точно загуби в Грозни?

                Може да пробваш с LAW или да вкараш нещо през прозорец или врата като белите хора
                - хихи, надявам се, това не е израз на расизъм... и колко трябва дасе приближат тези "бели хора" до целта си? и колко вида боеприпаси има LAW (сравни с РПГ-7 например)? и с каквмо принципно се толичава стрелбата с двата гранатомета?


                Друг е въпроса защо ти е да пробиваш някоя стена.
                - дали пък не е защото това е най-често срещаното прикритие в градския бой? и ако си задаваш изобщо този въпрос, вероятността да умреш, преди да достигнеш до градски бой е твърде голяма...

                Comment


                  #68
                  Ясно е кой превзе Грозни, но градът беше напълно разрушен, нещо което не се случи с Багдад, нали Кало?
                  Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                  Проект 22.06.1941 г.
                  "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                  Comment


                    #69
                    кало написа
                    това Е ДОГМА за всяка армия, която иска да победи в градския бой
                    Пак се пресилваш струва ми се. И с лека ръка жертваш подвижността, което при градски условия е ключов фактор за оцеляемост. И пак забравяш факта че РПГ-22 Муха примерно успешно се справя със задачите на РПГ-7, но на 11 човека се падат 22 Мухи, или 6 гранати за РПГ, което не е без значение
                    Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                    Comment


                      #70
                      Камерер написа
                      Ясно е кой превзе Грозни, но градът беше напълно разрушен, нещо което не се случи с Багдад, нали Кало?
                      да, това не се случи и с Чикаго, Илиной... той също е толкова релевантен в подобна забележка...


                      И с лека ръка жертваш подвижността
                      нищо не жертвам... бе ти пипал ли си РПГ-7? знаеш ли колко тежи? какво е осколъчното действие на РПГ-22 например? с две думи - дали ще е еднократен РПГ или РПГ-7 е едно и също по отношение на маневреността в боя, само дето второто дава много повече възможности за адекватна реакция при изпълнение на поставената задача - а именно поразяване на различни типове цели. и това е безспорен ФАКТ - просто погледнете с какво оръжие се носят всички по разните конфликти по света. а както вече споменах идеално за стрелба по цели в затворени помещения е РПО

                      ключов фактор да оцелееш и да изпълниш задачата си (не само в града) е това да поразиш противника. останалото, дори и подвижността (а тя НЕ СЕ ОГРАНИЧАВА от това, че носиш РПГ-7) са второстепенни...

                      а и не знам какво пречи на останалите участници в групата да носят еднократни РПГ-та (между другото, това съм написал и в първия си пост по темата)
                      Last edited by кало; 23-08-2006, 12:49. Причина: Автоматично сливане на двойно мнение

                      Comment


                        #71
                        и това е безспорен ФАКТ - просто погледнете с какво оръжие се носят всички по разните конфликти по света.
                        Трябва да се издигне паметник на РПГ май. Гледам ги конфликтите и пак виждам подцевни гранатомети наляво и надясно. Пък с РПГ се опитват да уцелват разни машини само.

                        Кало, ти четеш ли въобще какво пиша? Сравнявам РПГ с 40мм гранатомет в ролята му на противопехотно средство, а ти ми говориш за LAW (което служи за ПТ оръжие, щом толкова ти е притрябвало, и може да се носи от всеки боец). Това за стените го остави. С РПГ-то така или иначе няма да стане дупка през която да минеш. Само ще отвориш една амбразура. Затова си има врати и прозорци.
                        "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                        "But I know none, and therefore am no beast."

                        (Richard III - William Shakespeare)

                        Comment


                          #72
                          Камерер написа
                          Ясно е кой превзе Грозни, но градът беше напълно разрушен, нещо което не се случи с Багдад, нали Кало?
                          В Багдад американците не срещнаха никаква координирана/организирана/упорита съпротива. Само отделни групички, доста от които нямат никакъв опит (и задремват тъкмо когато идват американците, както стана на летището). Нямаше много мини/капани по улиците, мостовете не бяха взривени. Нямаше решителност. беше ясно, че Садам си е отишъл и това е една загубена кауза. Пазеха си града от разрушения.
                          „Аз, Драгомир, писах.
                          Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                          Модератор на раздел "Военна Авиация"

                          Comment


                            #73
                            аз чета какво пишеш, но ти разбираш ли какво пиша аз? къде някой е говорил за отваряне на дупки за преминаване с РПГ? целта на стрелбата с това нещо е да унищожиш врага. и ако той се е скрил зад стена (а това е в 99,99% от случаите в града), с РПГ постигането на тази цел става по-лесно, отколкото с подцевен гранатомет. Който също е ценен във воденето на градски бой.

                            Пък с РПГ се опитват да уцелват разни машини само.
                            така ли?

                            Сравнявам РПГ с 40мм гранатомет в ролята му на противопехотно средство
                            там ти е грешката - няма смисъл да ги сравняваш - те се допълват. Или ако искаш, все пак, пробвай - сравни ТБГ-7В или ОГ-7В с кой и да е боеприпас за подцевен гранатомет... пак повтарям - глупаво е да се мисли, че трябва да се избира между РПГ и подцевка - няма такъв филм. това са различни видове оръжия, допълващи се в боя, както са картечницата, автоматът, гранатата, снайперската пушка и т.н.


                            ПП - за отварянето на дупки за преминаване през стени си има специални инженерни боеприпаси, които също са задължителни за градския бой (както вече писах в първия си пост по тази тема)

                            Comment


                              #74
                              Dinain написа
                              Трябва да се издигне паметник на РПГ май. Гледам ги конфликтите и пак виждам подцевни гранатомети наляво и надясно. Пък с РПГ се опитват да уцелват разни машини само.

                              Кало, ти четеш ли въобще какво пиша? Сравнявам РПГ с 40мм гранатомет в ролята му на противопехотно средство, а ти ми говориш за LAW (което служи за ПТ оръжие, щом толкова ти е притрябвало, и може да се носи от всеки боец). Това за стените го остави. С РПГ-то така или иначе няма да стане дупка през която да минеш. Само ще отвориш една амбразура. Затова си има врати и прозорци.
                              Това че един войник от 10 е с РПГ не пречи на останалите да имат подцевни гранатомети. Ако не си чувал, на РПГ-то може да се сложат различни снаряди - фугасен, кумулативен, обемно-детониращ. Последният ще отнесе без проблем апартамент.
                              В Ливан нали бяха видели сметката на четирима войници по този начин - те са зад стена, някой от Хизбула стреля с РПГ с тандемна бойна част и убива тези зад стената.
                              През дупките може да се мятат гранати.
                              „Аз, Драгомир, писах.
                              Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                              Модератор на раздел "Военна Авиация"

                              Comment


                                #75
                                Пилот написа
                                В Багдад американците не срещнаха никаква координирана/организирана/упорита съпротива. Само отделни групички, доста от които нямат никакъв опит (и задремват тъкмо когато идват американците, както стана на летището). Нямаше много мини/капани по улиците, мостовете не бяха взривени. Нямаше решителност. беше ясно, че Садам си е отишъл и това е една загубена кауза. Пазеха си града от разрушения.
                                По-скоро е показателно за нещо друго, но те оставям да се сетиш сам
                                Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                                Проект 22.06.1941 г.
                                "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                                Comment

                                Working...
                                X