Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Може ли да унищожим танк с пушка?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #46
    Погледнах си материалите и щесе поправя малко. Според действалите до 1943 г. организационни схеми в немските дивизии е имало следното количество оръдия:

    * пехотна дивизия
    - по една рота в състава на всеки пехотен полк (12 оръдия - ПТ рота), т.е., общо 36 оръдия;
    - 3 оръдия в састъва на разузнавателния батальон;
    - 36 оръдия в състава на ПТ дивизиона, влизащ в артилерийския полк;
    т.е., общо 75 оръдия във всяка пехотна дивизия.

    * моторизирана/танкова дивизия
    - една рота ПТ оръдия в състава на пехотния полк/бригада (12 оръдия)
    - 36 оръдия в състава на моторизирания ПТ дивизион в артилерийския полк.
    т.е., общо 48 оръдия.

    * кавалерийска дивизия - 24 ПТ оръдия.

    Към началото на войната (полската кампания) в състава на Вермахта е имало на въоръжение общо 11280 3,7 см ПТ оръдия - това е съставлявал целия ПТ парк към този момент (сиреч, били са досаттъчни за оборудването на около 150 "пълнокръвни" пехотни дивизии. Реално обачеосвен в състава на дивизиите ПТ артилерия има и в състава на РГК частите (обикновено моторизирани ПТ дивизиони). Реално подобна организация са имали самопърволинейните дивизии, останалите са имали недостиг на екипировка.

    Към 01.07.41 г. в състава на Вермахта е имало вече 14 459 3,7 см ПТ оръдия, 1047 5 см ПТ оръдия плюс няколкостотин оръдия с конична цев (зкоито споменахме по-горе). Към това количество следва да се добавят и трофейните оръдия, вероятно няколкостотин чешки 37 мм; стотина полски 37 мм; няколкостотин чешки 47 мм; около 850 френски 47 мм; както и няколко десетки ПТ оръдия сходен калибър от Белги, ДАния, Норвегия и други. Към това количество могат дасе добавят и голямо количество чхиляди) 75 мм преработени френски ПТ оръдия (реално прословутите 75 милиметровки от ПСВ), макар че реално те не са се използвали като първолинеийни ПТ оръдия (използват се за екипиране на гарнизонни дивизии, както и при съоръжаването на позиции на бреговата отбрана). Едва през 1942 г. се създава истински ПТ вариант на това оръдие, като се комбинира с лафета на немското 5 см (общо около 2500 оръдия).
    Т.е., ако обобщим в състава на Вермахта към началото на войната със СССР е имало общо около 19-20 000 оръдия от няколко десетки типа, като собствено немските са били около 16 000. За пълно окомплектоване на дивизиите на Вермахта са били необходими около 14 500 оръдия, т.е., за РГК са оставали още около 1500 оръдия (т.е., около 40 дивизиона). Тук трябва да се отчете, че не малко оръдия се използват за съоръжаването на разнообразни механизирани или самоходни танкоразрушители (основният към този момент е комбинация от шаси на Pz ² и мощното чешко 47 мм оръдие (по-мощно от немското 5 см)). Такаве съдбата на много от оръдията с конична цев - те се използват за екипиране на бронетранспортьори. Част от френските 47 мм оръдия се комбинират с шасита на френски танкове ("Сомуа" например).
    До края на 1942 г. (когато общо взето се прекратява производството на ПТ оръдия с конична цев) в Германия са произведени общо около 19 000 стандартни ПТ оръдия и около 3000 с конична цев (т.е., последните са 14-15% от тях).

    Comment


      #47
      Поздрави за данните, Ам-гъл!!

      Comment


        #48
        Благодаря

        Да допълня към горното - общо за цялата война в Германия се произвеждат около 55-56 000 ПТ оръдия от всички калибри
        (конкретно:
        около 15-16 000 3,7 см ПТ
        около 9600 5 см ПТ
        около 23500 7,5 см ПТ
        около 3500 8,8 см ПТ
        230 12,8 см ПТ
        около 3000 ПТ с конична цев)
        , а към тях следва да се добавят поне 5-6 000 трофейни оръдия, окито са се използвали в качестовто им на бронебойни. Т.е., делът на оръдията с конична цев спрямо всички останали е бил около 5%, което не е чак толкова малко. Впрочем от тези шейсетина хиляди и нещо ПТ оръдия, голям брой са се използвали за създаване на разнообразни танкоразрушители, далеч не всички са ползвани в рамките на конните или моторизирани ПТ дивизиони и роти.
        Между другото, сред трофейните оръдия, които са се ползвали във Вермахта специално следва да се отбележи съдбата на съветското Ф-22 (от което са пленени може би около 1000 и повече). Оригинално това е дивизионно оръдие, немците обаче сериозно го преработват (това е най-сериозно преработеното от трофейните оръдия, използвани в ПТ роля) и започват поризводство на боеприпаси (пълната номенклатура на немските ПТ оръдия): сериозно перработват камерата на оръдието, така че в него да се използва снаряд с нова гилза и метателен заряд близо два и половина пъти по-мощен от оригиналния и добавят дулна спирачка, за да поеме увеличената сила на отката. Ограничават ъгъла на вертикално насочване до 18 градуса и всячески олекотяват оръдието. По този начин са перработени поне 600 оръдия, като голяма част от тях се използват при създаването на разнообразни механизирани разрушители на танкове (серията "Мардер" е предимно с това оръдие). В резултата на преработката се получава вероятно най-доброто ПТ оръдие през ВСВ (значително по-леко и маневрено от 8,8 см (още повече от 12,8 см и съветското 100 мм БС-3) и същевременно изкючително мощно и опасно срещу всички типове средни танокве на вяскакви дистанции, както и срещу повечето тежки танкове на средни и близки дистанции.

        Инак предлагам да пордължим темата в посока на обсъждане на ефективността на ПТ защита през ВСВ, какво ще кажете?

        Comment


          #49


          Не е точно по темата но по-близка тема не открих.
          Пострадал екипаж на М1 в Ирак:

          http://www.consumptionjunction.com/d...w/cj_42331.wmv
          НА БОЙНОТО ПОЛЕ БЪЛГАРИЯ

          Comment


            #50
            Пропуснал си двете съседни теми за М1 и реши да го пуснеш в тема за противотанкови оръдия и пр.?
            :sm186:
            albireo написа
            ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

            Comment


              #51


              Е двете съседни теми бяха за мястото на Т-72 в Българската армия и сравнение на М1 с Т-72! А в този случай май са го пуцнали с РПГ.
              НА БОЙНОТО ПОЛЕ БЪЛГАРИЯ

              Comment


                #52
                Не ми се отваря снимката, Елемаг, не би ли я закачил?

                Comment


                  #53


                  Това е филмче а не снимка. Действай с десен бутон и Save as Target!
                  НА БОЙНОТО ПОЛЕ БЪЛГАРИЯ

                  Comment


                    #54
                    Хъм, мястото на въпросното филмче не е в тази тема, особено при положение, че "абраамси"-те и гранатометите се обдсъждат в друга. Елемаг, постни си там този линк, а отклонението тук ще го изтрия утре.

                    Comment


                      #55
                      gollum написа
                      Хъм, мястото на въпросното филмче не е в тази тема, особено при положение, че "абраамси"-те и гранатометите се обдсъждат в друга. Елемаг, постни си там този линк, а отклонението тук ще го изтрия утре.
                      Добре де ! Поне подскажи за коя тема говориш. Аз исках да я постна в темата "Загубите на американците в Ирак" но не мога да я открия!
                      НА БОЙНОТО ПОЛЕ БЪЛГАРИЯ

                      Comment


                        #56
                        Забелязваш ли, че екипажа излиза жив от ударения с РПГ танк, и го гаси с шише вода? Има един ранен в ръката, и един ударен по-зле, но без открита рана. Другия излиза съвсем здрав.

                        Въобще, работата е следната - в градски условия танкове не се ползват. Защото отблизо са уязвими отстрани и отзад.
                        За тая работа Израел създава специални тежки БТР-и, на база Т-55, пленените.
                        Дртугите май изостават.

                        Comment


                          #57
                          да не би "ахзарит" да е по-добре брониран от
                          меркавата както ,излиза по думите ти?
                          идеята не е нова а е доразвита.
                          Въобще, работата е следната - в градски условия танкове не се ползват
                          малко са кадрите от ливан и палестина
                          при които не се забелязват танкове.а мисля че изрелците
                          добре знаят какво правят.

                          Comment


                            #58
                            Не, според мен са еднакви, ако допълнителната броня на Ахзарит е такава, каквато изглежда.
                            Да, ама защо тогава са създали "ахзарит"-а?
                            Пък и, ония май РПГ-та не ползват толкова, колкто в Ирак. Нямат ли, всичките в Ирак ли са отишли, не се знае. А че знаят какво правят си личи.

                            Comment


                              #59
                              Е, хъм, аз имам малко по-различно мнение по въпроса - "Меркава" не показва, че по-принцип танковете могат да се използват в градски условия, а показва какво значение има доктрината, залегнала при създаването на една машина (защото тя определя всичките й характеристики). "Меркава" според мен трудно може да бъде вписана в понятието ОБТ, поне така както е било формулирано през 50-те, 60-те години. Тя е машина, поначало създадена да отговаря на местните условия на военен театър и в този смисъл, не би била удачна при използване в други, различни условия.
                              А тези "местни условия" предполагат много висока степен на защита във всички проекции, постигната по различни начини; висока степен на самостятелност на отделната машина (екипажът може да прекарва дълго време в нея, без да излиза); ниска скорост и оперативен обсег (отговарящи напълно на размерите на военния театър и на особеностите на типа бойни действия). В този смисъл "Меркави"-те (и останалата бронетехника, създадена около тази идея) са специално пригодени за бой в пресечена и градска местност.

                              Докато бойните машини, които обсъждахме по-горе (всички съветски, сащиански, немски, японски и други танкове от последните десетилетия) са предназначени за маневрен полеви бой в състава на съединение и в този смисъл пир тях е максимизирана защитата в предната проекция за сметка на страничната и още повече - на задната. Защото тези машини са предназначени да се бият на голямо, сравнително открито пространство и в състава на рота, батальон и нагоре, т.е., не само да се прикриват и поддържат вазимно, но и да действат съвместно с бронепехота, моторизирана артилерия и ПВО и вертолетни и други подобни подразделения, които осъществяват различни типове прикритие и икомбинирани действия.
                              Те не са замисляни като машини за градски бой или за патрулиране и когато се използват по този начин са уязвими. В крайна сметка, важно е при употребата на конкретна техника да се мисли за това как и за какво точно е създавана, защото това е залегнало в целия й дизайн, конструктивни и технически особености.

                              Така че няма какво да се обсъжда дали танковете са или не предназначени за градски бой по принцип - трябва да се гледа конкретанта машина как е замислена и за какво е предназначена, след което да се прецени дали решенията са били адекватни на замисленото и накрая да се стигне до това как се прилага.

                              Comment


                                #60


                                Интересен разказ на американски танкист служещ в Ирак:

                                Normally a tank could withstand punishment from RPGs all day but this particular kind, the RPG-7, was made for piercing thick armor plating.

                                http://www.marines.mil/marinelink/mc...2?opendocument
                                НА БОЙНОТО ПОЛЕ БЪЛГАРИЯ

                                Comment

                                Working...
                                X