А молим ви се само не Ентърпрайз
Съобщение
Collapse
No announcement yet.
Може ли да унищожим танк с пушка?
Collapse
This topic is closed.
X
X
-
Мисълта ми беше че може и да може...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...
Comment
-
Гост
-
Бях обещал да дам данни за този тип оръжия, но малко се позабавих. Серийно в Германия са се произвеждали три типа подобни оръжия, като общо взето те спадат повече към категорията на противотанковите оръдия. Те са следните:
1. 2,8/2 cm PZB-41, което е на колесен лафет с щитово прикритие (има врианти и без колела или без щитово прикритие), като масата в зависимост от варианта се колебае между 100 и 200 и нещо кг. Оръдието е можело бързо и лесно да се разглобява на няколко елемента, които могат да се пренасят от разчета на бойното поле.
От този тип оръдие са произведени около 2700 бройки за цялата война, като около 700 са били все още на въоръжение през 1945 г.
Цената на едно оръжие от този тип е равна на 43% от цената на едно 5 см PAK-38.
Бронепробиваемостта му на 100 м е била около 75-80 мм, като на 500 мм е намалявала до около 40-50 мм. Т.е., това оръжие от дистанции до 100-200 м при удачен изстрел е можело да извади от строя танкове от типа КВ и при късмет и снайперски изстрел - ИС (имало е подобни случаи), като е запазвало ефективността си срещу Т-34 до около 400 м.
2. Второто оръдие се изготвя на базата на прототип на "Рейнтметал" (4,2-2,7 cm, при който успяват да постигнат начална скорост на снаряда 1500 м/с). Серийното оръдие е 4-2,9 cm PAK-41, като се появява на въоръжение през 1941 г., а производството му е прекратено през 1942 г. Общо за този период са произведени около 300 единици.
Цената на едно оръдие от този тип е равна на 74% от цената на 5 см РАК-38.
На дистанции до 100 м може да поразява всички типове танкове. До 500 м е опасно за Т-34 и КВ-сериите (ефективна бронепробиваемост около 80-90 мм). Бойната му маса е около 550 кг.
3. Най-мощното серийно оръжие от този тип е 7,5-5,5 см РАК-41, от което са произведени общо около 150 единици.Бойната му маса е била 1300 кг.
То е било с около 40% по-скъпо от 5 см РАК-38 и съответно с около 90% по-скъпо от 4,2-2,7 cm PAK-41. Общо на въоръжение във Вермахта към 1945 г. е имало около 10 единици от това оръжие.
До 500 м е опасно за всички видове танкове (ефективната бронепробиваемост на 500 м е около 170 мм, на 1000 м е около 140 мм, на 1800 м е около 100 мм).
Общият проблем и на трите оръдия (заради които се прекратява производството) е не толкова цената сама по себе си, колкото голямата сложност на изтготвянето на ствола на оръдието и използването на дефицитен волфрам във всеки снаряд. Това довежда и до прекратяване на производството, въпреки показаната висока ефективност. Някъде се посочва като проблем ниския живот на ствола (около 400-500 изстрела), но реално едно оръдие от този тип рядко би могло да постигне пределния си живот на бойното поле (впрочем, от същия проблем и в същия обем страда и съветското 57 мм).
След войната в СССР също изготвят прототип на собствено оръдие от този тип (калибър 76,2 намаляващ до 57 мм), но не го приемат на въоръжение горе-долу поради същите причини. Впрочем, приемането на въоръжение на APDS и още повече на APDSFS боеприпаси позволява постигнатето на същите и по-високи стойности на начална скорост без да се използва коничен ствол (много сложен за производство).
Comment
-
Гост
-
Гост
-
Това са, както каза Драгунов, само тези, с коничните цеви, а нормалните ПТ системи са доста много повечеМодератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
Проект 22.06.1941 г.
"... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©
Comment
-
Гост
messire Woland написаТова са, както каза Драгунов, само тези, с коничните цеви, а нормалните ПТ системи са доста много повече
Колко общо?
До Драгунов:
Ясно, че суровини няма, но мен е учудва общата цифра - на фона на 23000 съветски танка на 22.06.1941 г.
Comment
-
няма нищо чудно а основната част съветски танкове са били незащитени с/у тези оръдия
да и също тези танкове ( Т-26 , БТ-тата , Т -28 , Pz.I , Pz.II , както и всики останали таралясници от началото на воината ) е могло да бъдат унищожени с ПТпушка
даже според таблиците , MG-13 с спец.боебрипас е могло да пробива броня която определено не са носели съветските `танкове`
а това да целиш танк в цевта на оръдието с пушка е повече от абсурдно
танкове като Т-34 , КВ , Pz.III , и нагоре стват непробиваеми :fire: за обикновенните ПТпушки
отделно стрелбата с по-голямо калибрени 14.5ммПТРД е много рискована :aaa: защото разкрива мястото на стрелящи заради голяма пушилка която оставяLast edited by RAMMSTEIN; 08-02-2005, 02:50.
Comment
-
Съветските противотанкови пушки мисля пробиваха бронята май не само Pz Kpfw I и Pz Kpfw II. Във всеки случай от един момент нататък немците неслучайно слагат допълнителни броневи екрани на машините си.Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
Проект 22.06.1941 г.
"... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©
Comment
-
За общата численост на ПТ оръдията ще пусна нещо довечера, но 3000 оръдя не са малко. Имайте предвид, че организацията на една немска дивизия предвижда максимум 60-тина ПТ оръдия (нормално - около 40-50). Т.е., това количество би било достатъчно да се екипират около 60 дивизии. А те имат доста повече 3,7 и 5 см оръдия към 1941 г.
"Престилките" са и за двете (в СССР много късно започват да използват кумулативни боеприпаси), както и въобще срещу борбенойни боеприпаси с експлозивен заряд. Плюс това Воланд и мапредвид допълнителното брониране, не толкова екраните.
Comment
Comment