Съобщение

Collapse
No announcement yet.

България и Македония

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Страшни дивотии се правят в Скопие, не само статуите. Наскоро гледахме филм, прожектиран от македонка между другото, в който се показваха такива грандиозни проекти, че да ти падне шапката. Например новия национален исторически музей...А с толкова много статуи може би на Скопие трябва да му викаме "новата Флоренция на Балканите"? Само че кой ще е новия Микеланджело?
    A strong toun Rodez hit is,
    The Castell is strong and fair I wis...


    блог за средновековна балканска история

    Comment


      На вас пък какво ви бъркат статуите? Хайде, за макетата е ясно - куп пари, изхарчени според тях за глупости, но на нас не би трябвало да ни е нито студено, нито топло от това.


      thorn

      Средновековните църкви в България

      Comment


        Купа пари е доста голям, особено за историческия музей. Бях гледал интервю с бившият архитект на Скопие(който беше против цялото безумие) и той говореше за стотици милиони долари. Сериозен процент от БВП на държавата. Нас не би трябвало да ни бърка, съгласен съм, но ми е интересно какво мислят хората от провинцията за този статус на град-държава на Скопие.
        This is my signature. There are many like it but this one is mine.

        Comment


          Недоволство сигурно има, но показател за отношението на значителна част от населението е почти пълната победа на управляващите в македонските общини, дошла след шест и половина години престой във властта:





          Според мен ставащото има значение за нас, може би не фатално, но не и пренебрежимо. По западната граница на България има общества с по-проблемна от нашата икономика, високи нива на (институционално поддържана) нетолерантност към инакомислието, твърде силни изолационистки настроения, хронично лоши междуетнически и междусъседски отношения, неопределени граници и територии и неясни перспективи. Ситуация, по-близка до тази в Украйна, Белорусия и Приднестровието, отколкото до Чехия и Словакия да речем. Това са обстоятелства, задържащи и регионалните връзки, и в някаква степен развитието на България.
          Last edited by Shenandoah; 10-04-2013, 06:51.

          Comment


            Али Ахмети, бивш водач на албанските паравоенни части в Македония, председател на най-голямата албанска партия и коалиционен партньор на Никола Груевски, призовава за промяна на името на държавата:


            Датум: 12.04.2013, 18:06
            СТАВ

            Време е за НАТО

            Последните избори во Македони¼а, со сета споко¼ност, донесоа и порелаксирачки момент.

            Иако с` уште под впечатоците на резултатите, калкулациите и различните анализи за тоа ко¼ и каде победил или изгубил, можеби не е рано да се каже дека фактички, сите се победници. Ова, ако се земе предвид и новиот момент, дека вее треба да се искористи добиениот простор за да се донесат големи и знача¼ни одлуки за Македони¼а.

            Две децении по независноста на Македони¼а од ¼угословенската федераци¼а, 20 години по зачленуваœето во ОН и 12 години од Охридскиот договор, како и по успешната транзици¼а при ко¼а поминавме низ многу нешта, верувам дека сега е времето за големи одлуки.

            Од мое лично искуство, знам дека залагаœата за темелни промени не ретко се обесхрабрувачки на прв поглед. Тие може да ги збунат граƒаните, често и аналитичарите и коментаторите и при обидите да ги интерпретираат овие големи движеœа, се обидуваат да извлечат различни толкуваœа за тоа дали ово¼ „избрзан“ или „задоцнет“ чекор е во интерес на зем¼ава или народот. Не ретко, вакви дебати ка¼ нас водат и кон теории на заговор, кои толку многу ги карактеризираат Балканците.

            За мене, и верувам за мнозинството што им посакуваат добро на народот и на оваа зем¼а, како мир во регионот, не станува збор за дилема дали треба да се движиме кон евро-атлантските интеграции. Дури, ми се чини дека и утре е вее доцна.

            Ако неко¼ се повикува на зрелост, патриотизам, граƒански интерес, рационалност, а зошто и да не и на идентитетска определеност, велам дека не треба да имаме повее ниту една дилема дека токму сега е моментот Република Македони¼а и не¼зините граƒани, со тие што ги носат одлуките да го направат потребниот чекор.

            За некого, ова може да биде чувствително, идентитетско прашаœе. Но, како што нагласив, за една зем¼а, определбата со какви вредности посакува да живее и да се претставува, исто така преставува дел од идентитетот.

            За неко¼ што води една парти¼а, ко¼а не случа¼но се вика Демократска уни¼а за интеграци¼а, ова не е прашаœе за дискуси¼а. За нас, демократското обединуваœе за интеграци¼а е самата основа на нашата ангажираност и нашите политички гледишта и ставови. Но, верувам дека тоа треба да биде и заедничка цел на граƒаните на зем¼ава.

            За секо¼а голема цел, треба да се донесе и една голема одлука. И за двете работи, потребна е храброст. Заедничка храброст.

            Ние имавме трпение, разбираœе за чувствата на мнозинството, за чуствителноста и одговорноста на нашите политички владе¼ачки партнери, но и регионално и меƒународно разбираœе.

            Чекавме со голема одговорност и разбираœе. Но, до¼ден е момент кога не треба да отсуствуваат храброста и одлуката за да се направи с` што е наша одговорност за да ¼а отстраниме секо¼а пречка за да бидеме таму каде што треба да бидеме - во Северноатлантскиот со¼уз.

            За нас, оваа одлука не може да има алтернатива.

            Али Ахмети


            Comment


              НОВА открива што содржи предлогот на Нимиц

              од Бор¼ан £овановски, НОВА | об¼авено на: 15-04-2013 11:03:56

              Горна Република Македони¼а е името кое е го замени ФИРОМ во наредните на¼малку 7 до 8 години колку што е траат преговорите за членство во ЕУ, стои во на¼новиот предлог за решение на името до чии детали до¼де НОВА од дипломатски извори инволвирани во преговорите.

              Предлогот на меди¼аторот Мет¼у Нимиц предвидува името Горна Македони¼а да се користи додека траат преговорите за членство, а откако е завршат граƒаните на Македони¼а на референдум е треба да се из¼аснат по две прашаœа; дали се за членство во ЕУ и за прифааœе на името Горна Република Македони¼а. Позитивниот одговор на ова прашаœе е значи дека Горна Република Македони¼а станува и уставно име веднаш штом зем¼ата стане членка на ЕУ.

              Ова е накусо резимето на на¼новиот предлог околу кои се доближи¼а двете страни во преговорите, велат извори за НОВА. Процесот би требало да се реализира во неколку фази:

              -Двете страни даваат согласнот за компромисното решение. Во случа¼от тоа е Горна Република Македони¼а, предлог на ко¼ инсистира македонската страна наспроти желбата на Грци¼а географската одредница да се наоƒа пред Македони¼а, а не пред Република, односно Република Горна Македони¼а. За возврат, Грци¼а добива гаранции дека името е биде внесено во уставот.

              -Двете страни се откажуваат од разговори околу тешките идентитетски прашаœа околу називот на наци¼ата и ¼азикот. Штом ваков договор биде постигнат, Горна Република Македони¼а влегува во употреба секаде каде што сега се користи ФИРОМ.

              -Грци¼а дозволува Македони¼а со ова име да влезе во НАТО и да започне преговори за членство во ЕУ. За возврат, Македони¼а во Уставот внесува амандман во ко¼ пишува “Од денот кога Република Македони¼а е стане членка на Европската Уни¼а меƒународното име на зем¼ата е биде Горна Република Македони¼а и е се употребува erga omnes на сите ¼азици, освен на офици¼алните ¼азици на зем¼ата”.

              Ваквата одредба во Уставот е треба да ¼а потврдат граƒаните на Македони¼а по завршуваœето на предпристапните преговри со ЕУ на референдум на ко¼ е се из¼аснат во исто време дали се за членство во ЕУ и прифааœе на името Горна Република Македони¼а.

              Што се однесува до таканаречните идентитески прашаœа тие е се регулираат во рамките на ЕУ, каде што Македони¼а како зем¼а членка во иднина е го развива сво¼от идентитет. Како што е познато, секо¼а зем¼а членка офици¼алниот ¼азик во рамките на институциите на ЕУ го внесува во оригиналниот назив на офици¼алното писмо кое таа го користи. На пример, бугарскиот ¼азик во телата на ЕУ се води како български или грчкиот е еλληνικά.

              Во согласнот со оваа пракса, офици¼алниот ¼азик на Горна Република Македони¼а како членка на ЕУ би бил македонски. Употребата на македонски во кирилична верзи¼а за грчката страна не претставува проблем биде¼и таквата употреба се реферира на словенското потекло на ¼азикот.

              Грци¼а, онаму каде што сака, атрибутот македонски е го користи во грчката негова верзи¼а македонос ко¼а подразбира хеленско потекло.

              Во текот на преговрите со ЕУ на основа на ваквиот договор би се решавале и други детали не помалку важни за двете страни а повразни со употребата на атрибутот македонски.
              Ова се основите на на¼новиот предлог за ко¼ во моменотв се разговара, тврдат извори инволвирани во преговорите. Во текот на наредните денови можни се и измени доколку двете страни се согласат околу нив. Во текот на ово¼ месец, а на¼доцна до средината на идниот, Македони¼а и Грци¼а е треба да ги дадат конечните одговори дали се согласуваат околу оваа структура на компромисот или не.

              Ово¼ предлог на меди¼аторот Мет¼у Нимиц е изработен со поддршка на администраци¼ата на еврокомесарот за прошируваœе Штефан Филе, а во консултации со преговарачките страни, како и со вли¼ателните меƒународни фактори како САД и други држави.

              За основите на ово¼ предлог во септември минатата година се консултирани премиерот Груевски како и лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски.

              Се проценува дека ова е поволен момент Атина и Скоп¼е да го прифатат компромисот. На Атина и е потребно подобруваœе на имиŸот на меƒународната полтичк¼а сцена пред превземаœето на претседателството со ЕУ во ¼ануари 2014 додека пак Македони¼а се наоƒа на крстопат на кои треба да го избере правецот ко¼ е од суштинско значеœе за иднината на државата.


              Comment


                При това положение може да се отчете победа с 3:0 за настоящия македонски премиер.
                1. Сега не се сменя името, а временното обръщение FYROM.
                2. Изпълнява обещанието си за референдум за името, но без да го свика сега, а прехвърля неприятната задача на следващо правителство.
                3. Въобще отпада въпроса за езика и нацията.

                Най-вероятно българските искания ще бъдат игнорирани. Груевски не желае да декларира, че няма да се намесва във вътрешните работи на България, съгласно следния член на македонската конституция:

                Член 49
                Републиката се грижи за положбата и правата на припадниците на македонскиот народ во соседните зем¼и ...

                Comment


                  Тези замислят ли се как ще звучи това на английски? "Upper Macedonia" ?, "Top Macedonia"!?, някой да се сеща за превод, който не звучи нелепо?
                  This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                  Comment


                    Преговорите се водят само на английски и предложението е "Upper Macedonia", нещо като Горна Волта, което означава географска област около горната част (не устието) по течението на река. Само че последният предложен вариант е "Upper Republic of Macedonia", което е някакъв абсурд, пожелан от македонското правителство.

                    Comment


                      Не виждам какво ни грее цялата тази работа? Гърция е съвсем права за името, ние също не бива да се съгласяваме да имаме съсед, който има претенции към нашата територия. Така че - ако искат и Долна Волта да се казват, не е наша работа. А и какво му е лошото на БЮРМ - поне съдържа някаква история и указания за произход.
                      Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                      Проект 22.06.1941 г.
                      "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                      Comment


                        Shenandoah написа Виж мнение
                        В неделя ВМРО-ДПМНЕ изгуби кметския пост в централната община на Скопие, досега заеман от етнически сърбин, явяващ се ключова фигура в градоустройствената, архитектурната, скулптурната, идеологическата, етноконструиращата и корупционната вакханалия "Скопие 2014". Веднага подир бявяването на резултатите в нощта след изборите в македонската столица изникнаха неочаквано над 40 нови статуи, част от тях досега държани в пълна тайна от общество и медии. Правят се предположения, че може би това ще е последната фаза в развитието на проекта заради очакваните спънки от страна на новия опозиционен кмет на общината.


                        ФОТО ВЕСТ: Четириесетина нови споменици и скулптури денеска осамнаа во центарот на Скоп¼е




                        Лично за мен е удовлетворително, че несъстоятелната теза за множество паралели и силна близост между македонската и българската ситуации, която беше агресивно налагана и в този форум от последователи на криворазбрания краен "либерализъм" в разрез с действително случващото се отвъд Осогово, вече е в отстъпление. За идеологически непредубедените наблюдатели, които следяха македонското развитие, "Скопие 2014" не беше принципна изненада, а по-скоро продължение на отдавна съществуващи идеи и властови практики, тяхна хипертрофирала до карикатура материализация.
                        Съдът е отменил победата на опозицията в централната скопска община. Отменена е и победата на албанците в Струга. Конфронтацията изглежда ще продължи, а междувременно ще се поставят пет нови паметника...

                        Управниот суд ги уважи повеќето тужби од владејачката коалиција за гласањето во општините Центар и Струга. Претседателот на судот Исмадин Лимани поднесе оставка од функцијата.

                        Comment


                          "Скопие 2014" струва 207 млн. евро

                          Общата стойност на проекта "Скопие 2014", който включва паметници на Александър Велики и други исторически личности, възлиза на 207 млн. евро, заяви македонският министър на културата Елизабета Канческа-Милевска, цитирана от местния в."Утрински весник". Според нейни данни на годишно ниво стойността му през 2008 г. е възлизала на 0.5% от общия бюджет на страната, през 2011 г. е била 2.2%, през 2012 г. - 1.6% и 1.5% през т.г. По думите на македонския министър на културата проектите вече са дали необходимите резултати, като са подсигурили 1000 работни места. Канческа-Милевска каза още, че проектът е дал модерен изглед на македонската столица, раздвижил е строителството, като помогнал за ръст в сектора от 3.6%, а броят на туристите се е увеличил с 54%. Тези твърдения контрастират рязко с мнението на много македонци и съседи на Македония, като много от тях наричат проекта местния "Дисниленд", припомнят редица местни издания.
                          This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                          Comment


                            В македонския форум за строителство и архитектура се изразяват съмнения в обявената цена. Много е вероятно да е значително занижена. Едно от особено скандалните обстоятелства е свързано обаче не с цената, дори и да е безспорна и точна, а с момента на обявяването й. Това става след приключването на строителството на по-голямата част от проекта... Междувременно опозицията отново победи в Община Център:


                            Жерновски со мораториум и ревизи¼а на „Скоп¼е 2014“

                            25.04.2013

                            Градоначалникот на Центар, Андре¼ Жерновски, денеска потпиша мораториум на сите градби, исплати и соработки на оваа скопска општина со фирмите поврзани со мегапроектот „Скоп¼е 2014“ и на¼ави целосна ревизи¼а за ово¼ проект.
                            Тоа, како што об¼асни Жерновски, значи замрзнуваœе на сите формално-правни активности за согласностите и финансиите и за се што треба да се реализира додека не се увиди фактичката состо¼ба. Последните настани во Центар, вели Жерновски, наликуваат на времето кога £НА се селеше од Македони¼а.

                            „£ас денеска дадов налог да ги посетат сите места, а службите доби¼а задачи да се провери целата ситуаци¼а за реновираœето на зградата на ВМРО-ДПМНЕ, за фасадата на владата, и да се види каква е состо¼бата и каква е инволвираноста на минатото раководство и за се е биде информирана ¼авноста“,

                            из¼ави новиот градоначалник на Центар.


                            Градоначалникот на Центар, Андреј Жерновски, денеска потпиша мораториум на сите градби, исплати и соработки на оваа скопска општина со фирмите поврзани со мегапроектот „Скопје 2014“ и најави целосна ревизија за овој проект. Тоа, како што објасни Жерновски, значи замрзнување на сите...
                            Last edited by Shenandoah; 26-04-2013, 02:43.

                            Comment


                              Тоя език до такава степен го игнорирах, че не го чета вече:

                              Comment


                                Езика си е език а и доколкото знам в Македония варира в посока изток-запад, вероятно заради количеството сръбски заемки на запад. Но за мен е по-странно че в повечето македонски форуми от 10 мнения 8 са на латиница. Тогава наистина става малко трудно за възприемане от българин.
                                This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                                Comment

                                Working...
                                X