Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Мнения за форума (т.е. книга за оплаквания и препоръки)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Imperial написа
    Все още ли не разбирате принципната разлика между терористично убийство и лишаване от право на достъп до един единствен (от МНОГО такива) частен информационен канал?
    Не съм сигурен дали това е адресирано към мен, но поне аз мисля, че го разбирам... затова се дивя на адвокатите на Екуо. Дори Кухулин сам казва, че системата губи баланс, разбиранията за "свобода на словото" са различни и съществуват сиви зони и нюанси. Тук се включва човешката преценка. Ако нямаше нужда от нея, процесите щяха да са напълно автоматизирани, подчинени на някакви алгоритми и нямаше да има нужда от модератори, нали? Или съдебна система, в някакъв идеален свят.

    Човешката преценка я разбирам така: събрали се група хора на домашно парти и си говорят. Между гостите идва някой с плакат, който не се харесва на домакините. Казват му да си ходи. "Ама свободата на словото...!" - възражения. Никой не ти е отнел свободата на словото - размахвай си плаката на улицата (интернет широк) или в друга къща (сайт, форум, блог, соц. мрежа). Просто не в тази. Тук някои се опитаха да ни убедят, че има някакви ценности, според които домакините на партито са задължени да толерират гостенина с плаката на партито си, въпреки нежеланието си, иначе са лицемери. Не - има ценности, според които домакините нямат право да убият гостенина или да го заключат в мазето, за да не може да размахва плаката си; това би било погазване на свободата на словото му. Но са в пълното си право да решават кой гостенин им харесва и кой не. И ако не им харесва, да го помолят учтиво да не идва повече в тяхната къща.
    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
    "But I know none, and therefore am no beast."

    (Richard III - William Shakespeare)

    Comment


      Не че съществуват сиви зони и нюанси. Те са ВСИЧКО на тоя свят. Гордите принципни позиции, изразени с плам и дълбока вяра, са сигурна рецепта за неприятности. Тяхната роля е в други исторически условия, които към момента не са налице.

      Comment


        Значи бях от първите, които изразиха във фейса съпричастност със съдбата на убитите карикатуристи, и то не под никнейм. Не разбрах обаче каква е причината форумната управа да се отнесе толкова сурово с Егуо. Нещо я няма тази толерантност, която съществува във форумите на БГ Наука да речем. Човекът до скоро не можеше да пише на правилен български, но винаги беше учтив - да, учтив, в руските форуми си говорят на Вие. А пък тук - хоп, само сякаш му търсехте цаката...А някои как критикуваха закостенелостта на едни феодални старци навремето..

        Comment


          Kramer написа Виж мнение
          Не разбрах обаче каква е причината форумната управа да се отнесе толкова сурово с Егуо.
          Рецидивизъм. Многократно е предупреждаван.


          Kramer написа Виж мнение
          Нещо я няма тази толерантност, която съществува във форумите на БГ Наука да речем.
          ? Влизаш в оранжев форум и питаш "нещо не сте толкова зелени като онези другите". ?


          Kramer написа Виж мнение
          Човекът до скоро не можеше да пише на правилен български, но винаги беше учтив - да, учтив, в руските форуми си говорят на Вие.
          На Вие могат да си говорят и хора, които се мразят в червата. Това с говоренето на Вие си е Руска специфичност, не бих се впечатлявал прекомерно. Учтивостта е хубаво (даже задължително за ефективна комуникация) нещо, но тя е само обвивката на комуникацията. По-важно е самото съдържание.


          Kramer написа Виж мнение
          А пък тук - хоп, само сякаш му търсехте цаката...
          Ами нямаме нужда да "търсим цаката" на никого, понеже сме декларирали многократно, че сме си запазили пълното право да банваме без обяснения. Т.е. ако искахме да го цакахме, отдавна да е цакнат. Той е бил близо до бан и преди, но тогава управата не е постигнала консенсус. Този път имаше такъв.


          Dinain написа Виж мнение
          Не съм сигурен дали това е адресирано към мен
          Имаше 2-3 интервала след като ти отговорих, за да е ясно, че вече говоря общо.
          Last edited by Imperial; 11-01-2015, 02:05.
          albireo написа
          ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

          Comment


            Dinain написа Виж мнение
            Човешката преценка я разбирам така: събрали се група хора на домашно парти и си говорят. Между гостите идва някой с плакат, който не се харесва на домакините. Казват му да си ходи. "Ама свободата на словото...!" - възражения. Никой не ти е отнел свободата на словото - размахвай си плаката на улицата (интернет широк) или в друга къща (сайт, форум, блог, соц. мрежа). Просто не в тази. Тук някои се опитаха да ни убедят, че има някакви ценности, според които домакините на партито са задължени да толерират гостенина с плаката на партито си, въпреки нежеланието си, иначе са лицемери. Не - има ценности, според които домакините нямат право да убият гостенина или да го заключат в мазето, за да не може да размахва плаката си; това би било погазване на свободата на словото му. Но са в пълното си право да решават кой гостенин им харесва и кой не. И ако не им харесва, да го помолят учтиво да не идва повече в тяхната къща.

            Динаин, проблемът е, че домакините не му казват да си махне плаката, нито го молят учтиво, нито му обясняват защо на плаката му пише глупост, (защото явно не плаката е проблема, а личната неприязън към лицето), а го "убиват" пред всички гости и изхвърлят трупа му през прозореца... А лицемерието е в причините, които се изтъкват.... Всъщност, явно това е част от форумната култура, защото още след регистрацията си бях уведомен на л.с., че подписът ми не се харесва на един човек със западни ценности и то без да ме знаят кой съм и какъв съм, и какво защитавам.... Вече се чувствам голям късметлия, че въобще пиша тук.
            Още нещо - аз всъщност не се боря за връщането на Егуо - това явно е изгубена кауза, а се опитвам да Ви накарам (вас- домакините) да се замислите върху собствените си разбирания и преценки.

            P.S. Понеже темата е най-четена в момента - офтопик съобщение/молба:

            - ако някой е попадал в мрежата на сайт, форум посветен на F-18, където пишат и пилоти, ще се радвам да ми го пусне на л.с.
            "Я знаю, что после смерти на мою могилу нанесут кучу мусора. Но ветер Истории безжалостно развеет ее"
            И. В. Сталин

            Comment


              Piston, няма как да знаеш какво са си говорили домакините с госта, какво са му обяснявали и т.н. (очевидно това не става в "ефира") - а просто си измисляш ("убит", "изхвърлен през прозореца") и гадаеш. Домакините съобщиха на останалите гости, че един конкретен гост няма да идва повече (или поне за известно време - 2 г.) и това е всичко. Гостенинът си тръгна през вратата и дори му беше извикано такси. Дай да не пренаписваме историята 3 дни след като се е случила.

              Не знам нищо за регистрацията и подписа ти, но мисля, че си афектиран от други неща и вече пишем, колкото да се намираме на приказка.
              Аз нямам какво да добавя по казуса с Егуо, всъщност, може би дори вече изписах повече от колкото е нужно.
              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
              "But I know none, and therefore am no beast."

              (Richard III - William Shakespeare)

              Comment


                Kramer написа Виж мнение
                Значи бях от първите, които изразиха във фейса съпричастност със съдбата на убитите карикатуристи, и то не под никнейм. Не разбрах обаче каква е причината форумната управа да се отнесе толкова сурово с Егуо. Нещо я няма тази толерантност, която съществува във форумите на БГ Наука да речем. Човекът до скоро не можеше да пише на правилен български, но винаги беше учтив - да, учтив, в руските форуми си говорят на Вие. А пък тук - хоп, само сякаш му търсехте цаката...А някои как критикуваха закостенелостта на едни феодални старци навремето..
                Извини ме за офтопика, но точно с БГнаука недей да правиш сравнения. Не е тук мястото да се описва друг форум, ако искаш ще ти пиша повече подробности на лични, към какво точно е толерантността там. Точно този форум достатъчно толерантен.

                Comment


                  След всичко изписано, дали си давате сметка, че милият и учтив човечец веднъж е гонен и се е регистрирал под друго име от мерак пак да пише във форума. Тук или става дума за клиничен случай или за платен клакьор, всеки друг би си взел чуковете и би отишъл да пише другаде по света. Което и от двете да е все тая, пак много го търпяха. И в кои точно теми е допринесъл нещо различно от руска пропаганда? А неговото неразбиране на стойността на човешкия живот не е за изненада. В цивилизационния модел, който той пропагандира правото на живот не е нито върховна ценност, нито бог знае какъв приоритет. В този форум, слава богу, управата толерира други виждания по въпроса. В крайна сметка, Кухулин е прав, след няколко месеца ще цъфне под ново име, споко, ако не го бастисат на входа ще има да му се радвате още : )

                  Comment


                    Че е допринесъл, допринесъл е. Лошото е, че единици разбират що е то "принос" и тия единици вече не са модератори

                    Comment


                      Кухулин написа Виж мнение
                      Че е допринесъл, допринесъл е. Лошото е, че единици разбират що е то "принос" и тия единици вече не са модератори
                      Твоята идея за "принос" се разминава сериозно с тази на управата.

                      Като теглим чертата, неговият цялостен принос е негативен.

                      Айде стига сме преливали от пусто в празно.
                      albireo написа
                      ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                      Comment


                        Imperial написа Виж мнение
                        Като теглим чертата, неговият цялостен принос е негативен.
                        Може ли да разгърнеш по-подробно това съждение от гледна точка на управата - защо приноса му е негативен?

                        Comment


                          Повече (доста повече) шум, отколкото сигнал.
                          albireo написа
                          ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                          Comment


                            Е, постовете на Егуо очевидно не са шум, защото нямат случаен характер. В най-лошия случай са сигнал на някакви честоти, различни от вашите. При това въпросния сигнал по никакъв начин не пречи да си слушате вашето радио, ако мога да използвам аналогията - надали Егуо е сринал някаква военно-историческа тема със своето участие.

                            Ще си позволя да развия твоята аналогия от моя гледна точка Понеже на вашите честоти липсва сигнал, гледате да се надъхвате един-друг: "Ето, има шум, от него не можем да чуем нищо!". А то просто си няма сигналец, липсва...

                            Разбира се, аналогията не е пълна, защото съдържанието в профилните форуми не се ограничава до отношението шум/сигнал. Никой няма да седне да ти сипва наготово качествено съдържание просто ей така - да четеш и да си се кефиш. За да го получиш, трябва да дадеш нещо от себе си

                            Comment


                              KIZIL DELI написа
                              Тук или става дума за клиничен случай или за платен клакьор, всеки друг би си взел чуковете и би отишъл да пише другаде по света.
                              Нито едното, нито другото (понеже се познаваме отдавна с него, мога да отговоря). Феноменът на неговото участие във форума (поне продължаването на участието) е прост и съм го "засичал" при други потребители в други форуми (включително българи в руски форуми или някакви други Интернет-платформи, позволяващи разговор): на първо място (поне до един момент), той се упражняваше да чете и разбира неща, написани на български. За това не е необходимо директно да участваш, но помага, ако се опиташ и да пишеш (едно време се пробваше). Той е съвсем нормален руски патриот и, нормално, се "пали", когато прочете нещо, което според него обижда родината му и отговаря. Извън този род реакции споделя различни свои мнения, които на много хора вероятно им изглеждат като руска пропаганда (обаче ако се замислим - всеки от нас е под влиянието на подобен род предразсъдъци и волно или не ги допуска в нещата, които пише - дори и да не го усеща). Допълвам: много потребители във форума реагират на този принцип - аз включително (видя нещо написано в раздела за ВСВ, което според мен е невярно или неправилно и отговарям (въпреки че може и аз да не съм прав)).

                              Кухулин написа
                              При това въпросния сигнал по никакъв начин не пречи да си слушате вашето радио, ако мога да използвам аналогията - надали Егуо е сринал някаква военно-историческа тема със своето участие.
                              Ако наистина ти е интересно, мога да ти обясня този "феномен": по-горе споменах какво го провокира (сравнително често) да се включи в дадена тема - защита на родината и собствените му разбирания за нещата. Подобен род реакция (това съм го споменавал не веднъж и стоя зад мнението си) няма никаква военно-историческа стойност сама по себе си, т.е. не допринася за "съдържанието" на форума или тематиката му. Това само по себе си не е голям проблем - просто малко шум. Проблемът идва от другаде - става въпрос за реакция, която на свой ред провокира реакция и докато се усетиш, вместо да се говори по темата, започва да се спори по съвсем друга чисто съвременна политическа линия от "разбирания". Т.е. една реакция генерира значително повече шум и понякога шумът заглушава напълно сигнала, т.е. темата се отклонява към фило-фобски спорове. Това се е случвало многократно (и далеч извън участието на Виталий) в историята на форума, затова и сме реагирали многократно на подобен род отклонения и сме се опитвали да ограничаваме и забраняваме политизираните дискусии (мнения).
                              Проблемът е, че не винаги може да се разграничи едното от другото и понякога има потребители, които генерират стойностно съдържание, но ако се отнесат по подобно отклонение, става страшно. Или които са склонни да се отдават на някоя своя подобна крайност, ако няма кой да ги ограничава.
                              Както и да е, това се има предвид в този случай под "шум" и "сигнал".

                              Comment


                                gollum написа Виж мнение
                                Ако наистина ти е интересно, мога да ти обясня този "феномен": по-горе споменах какво го провокира (сравнително често) да се включи в дадена тема - защита на родината и собствените му разбирания за нещата. Подобен род реакция (това съм го споменавал не веднъж и стоя зад мнението си) няма никаква военно-историческа стойност сама по себе си, т.е. не допринася за "съдържанието" на форума или тематиката му. Това само по себе си не е голям проблем - просто малко шум. Проблемът идва от другаде - става въпрос за реакция, която на свой ред провокира реакция и докато се усетиш, вместо да се говори по темата, започва да се спори по съвсем друга чисто съвременна политическа линия от "разбирания". Т.е. една реакция генерира значително повече шум и понякога шумът заглушава напълно сигнала, т.е. темата се отклонява към фило-фобски спорове. Това се е случвало многократно (и далеч извън участието на Виталий) в историята на форума, затова и сме реагирали многократно на подобен род отклонения и сме се опитвали да ограничаваме и забраняваме политизираните дискусии (мнения).
                                Проблемът е, че не винаги може да се разграничи едното от другото и понякога има потребители, които генерират стойностно съдържание, но ако се отнесат по подобно отклонение, става страшно. Или които са склонни да се отдават на някоя своя подобна крайност, ако няма кой да ги ограничава.
                                Както и да е, това се има предвид в този случай под "шум" и "сигнал".
                                Всичко това е ясно, но не отразява конкретната ситуация. Няма военно-историческа тема, която Егуо да е отклонил във фило-фобска посока.

                                Comment

                                Working...
                                X