Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Любопитно

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Тук не става въпрос за създаване на по-строги правила, или закони а за налагане на съществуващите. Плюс отстраняване на потенциално вредни биологични единици. За Ню Йорк са били основно разпасани малцинствени групи, за България това ще са голяма част от шофьорите, побойниците, дребните мутри, джебчиите. Просто при нас в затворите има прекалено малко хора.
    Идеята е да се тръгне отдолу нагоре, и да се помогне на хора който се колебаят- да уважават ли закона, или да теглят една майна, да вземат правилното решение. Така отнемаш средата за развитие на големите престъпници.
    А колкото да пренавити откачалници, които си изколват семейството, то те обикновено са спазващи правилата "добри граждани". Едва ли цигането принудено от роднините си и от глада да краде, ще тръгне да размахва брадвата над главите на семейството си, или да става масов убиец.
    This is my signature. There are many like it but this one is mine.

    Comment


      И на мен ми попадна теорията на "счупените прозорци" преди няколко години. И, разбира се, тя има логика и нищо чудно, че работи.
      "No beast so fierce but knows some touch of pity."
      "But I know none, and therefore am no beast."

      (Richard III - William Shakespeare)

      Comment


        Теорията работи и на много места се преподава в юридическите факултети. Разбира се не е панацея и инцидентно извършени престъпления винаги ще има. Но тя работи при най-отвратителните криминогенни среди, там, където престъплението вече се е превърнало в начин на живот. А това е много по-страшно за обществото от кой да е Чикатило, Ед Грийн или Тед Бънди. Последните са много интересни на медиите, но някои прости явления като уличните миячи на автостъкла са генерално по-вредни за държавата.
        Quae fuerant vitia, mores sunt.

        Comment


          Много опростено гледаш на нещата.Престъпността е неизбежна,няма държава в света в която да е изкоренена на 100%.Дори и Северна КорИя.Това са неща които са в основни линии биологично детерминирани у човека.
          Неслучайно бащата на съвременната криминология Чезаре Ламброзо счита че в основни линии престъпника е такъв по биологични причини и средата влияе,но доста слабо.
          Казваш-"малко хора има в затворите".И като идат так,кво???Ще "попаднат на хора и ще станат човеци" ли?
          Единия ми работник в момента има 15присъди-ефективни,условни,изтърпяни...
          Първата му е за дребно прегрешение в казармата-сериозно с няколко дни закъсняване от отпуска,щото човека се отдал на каки и пиене.Оттам дисцип и оттам се беше завъртяло колелото на съдбата.
          При дослужването-бягство с кражба на калашник(щял да го продава в Гърция и да вземе лудите пари),впоследствие след като излезе от панделата-опит за убийство под влияние на алкохол-ай пак 5години и те така...
          Скоро го дири полицията че откраднал кон.
          Почти не знам човек бил в затвора,който да не е към настоящия момент пак престъпник.Изключвам хора които са влезли през соца по причина че са били надчетени с пари като магазинери,началници по цехове и прочие...Но дори и у от тях се сещам за пример за хора които са били сравнително нормални граждани,но след влизането в затвора за чисто финансово престъпление впоследствие след излизането човека тръгна по нанадолнището и започна да се занимава с далеч по-грозна криминална дейност.
          Между другото и тия които са били в затвора за чисто финансови прегрешения сега си им личи че затвора нещо им е изкривил психиката.Примерно единия за който се сещам е човек който беше дълбоко вярващ,католик,беше директор на едно читалище,имаше там някакви кражби ли,друг ли е бил виновен,не знам,но влезе в затвора за няколко месеца.Преди това беше мек като изказ,благ човек,възпитан,културен като държане.След затова стана ебати и невротика.При най-малката дразнеща ситуация свива юмрука и скача на бой...
          Тоталния контрол за спазване на правилата не е решение на проблема.Той води до точно същото до което води и тоталната слободия.Това важи между другото в пълна сила и за форумното модериране.
          Колкото до социализма-имам наблюдения над последните му 10-12години,когато бях сравнително зрял човек.
          Живея в малко спокойно градче-Карлово.
          Първо-по отношение на дребната битова престъпност-тогава беше по-малко от сега,но само с една идея,не беше кой знае каква разлика.В смисъл-крадеше се пак,хит бяха кражбите на компоти и буркани с мръвки и туршии от мазетата.
          Парадоксалното беше че за разлика от сега-тогава по контейнерите беше пълно с изхвърлена годна храна,но пак се крадееха буркани...
          Като малък отглеждах кактуси-някой беше прескочил дувара и ми беше откраднал през нощта най-красивия от тях.
          Къщата ми е с големи дувари и въпреки всичко беше влизал човек посред нощ да бере овошките в двора с щайга.Прескочил си дувара и влязъл по двора,не говоря за случай някой да пресегне през ограда-в това няма нищо престъпно...
          Въпреки че през соца метал не изкупуваха,като сега-на лозето ми бяха откраднали крана на чешмата.Водата беше шурнала,беше станало огромен гьол,милиции идваха,глупости...
          Чейначджийството между другото си вървеше с пълна сила,въпреки че за излавяне грозеше затвор.Вършеше се както от виетнамци,така и от българи.
          Доносничеството отделно го оставям.Бях хванал един приятел да ми завари гаражната врата.Беше се обадил някакъв "бдителен" комшия да не би тоя приятел да е отмъкнал електрожена от завода и с него да изкарва пари на частно в събота и дойде милиция...
          За полит-доносничеството пък да не говорим-при разни приятели които изглеждаха по-десидентски(примерно единия ходеше с голяма брада,другия беше преводач от английски) масово имаше проверки-да не се слушат вражески радиостанции,някой комшия който му имаше зъб беше писал че имал на тавана картечница.Смех,та му бяха разхвърляли целия таван...
          Между другото оръжието което беше нелегално у народа не беше хич малко...Преди време един мой работник беше се хванал да разчиства тавана на една стара къща на една бабичка срещу 50лв.Беше намерил сандъци с патрони,снаряди...
          Като лапета един приятел беше ровил в една рухнала стара къща и беше намерил пълнител от калашник.
          Едни циганета бяха ровили пак така преди години в една паднала стара къща и бяха намерили лимонка,та се бяха взривили-едното почина.
          Колкото до убийствата.В тоя сравнително малък град за едно 10тина години на края на соца се нагледах на убийства.
          На 100м от дома намериха труп,идва тогава милиция с кучета,май така и не разбраха кой го е убил.
          Двама братя алкохолици умствено изостанали ги убиха за период от няма и година.
          Друг беше излязъл на разходка в планината и беше убит.Като става дума за доста злокобно убийство-след няколко дни на сутринта на първата седалка на лифта бяха му намерили оставени от някой дрехите на убития грижливо скатани(та да могат роднините да си направят погребение).Трупа и убиеца за този случай със сигурност не са открити и досега.
          Жена беше убила мъжа си с брадва по ревностни причини.
          Циганин беше заклал с брадва един пияница защото на предния ден го бил напсувал.
          Човек беше блъснал с автомобила си една пияна циганка,която ходила насред шосето,беше излязъл и я беше доубил.
          Вероятно и пропускам някои от случаите,все пак говоря за времена преди близо 30години.
          Самоубийствата ги не броя изобщо.
          Това всичкото за 10години през соца,в сравнително малък град.
          Откакто дойде 89та тия зверски престъпления поне осезаемо намаляха.Имаше период в който разни лапетии с бухалки рекетираха магазините,но той отмина.За 27години в града се сещам за само 2 убийства.Кражбите на битова техника нарастнаха.То през соца нямаше и как да ги има-битова техника нямаше много-много по домовете,а съветски телевизор 82кила трябва крадеца да си кара и кран за него...

          P.S.Дано някой политикан силно обичащ или мразещ соца/капитализма не се почувства засегнат и да осере хубавия дебат който си водим на тема криминология и пеналтология...
          Няма как да изгрее слънце,ако преди това не е имало нощ.Голямата депресия ражда най-големия злодей на всички времена-Хитлер.Но ражда и гении като Айнщайн и Чаплин.Примерно без втория нямаше никога да разберем че Живота е също толкова неизбежен,колкото и Смъртта!И все още вярвам че гениите са повече от сатрапите...

          Comment


            Е все пак въпросният "социализъм" беше един вид затвор с лек режим. Нормално е да изтрещява народа. А и в Карлово не сте баш божи кравички. Когато служих при вас в бригадата 95-та, нямаше ни една дискотека в града заради побоите. Иначе града е супер, хората също, имам само хубави спомени.

            Да се върнем на детайлите. Казваш, че много се е крадяло на дребно. Ами точно това е разковничето. Първо крадеш кактус, после буркан с месо, след това и на човек ще посенеш. Да не говорим че когато "всички" го правят е едва ли не приемливо. Ако те хванат и накажат още на кактуса, може и там да ти приключи престъпната кариера. Не бъркай тоталитаризма с въросната теория. Тук иде реч, че ако знаеш че (много вероятно) ще те глобят даже ако се пресегнеш през оградата, идеята да прескачаш със щайгата мможе и да не ти дойде. особено ако си що-годе нормален.

            За затворите - има затвори и затвори. За кокошкари с няколко години, или месеца присъда има общежитието в Кремиковци, където май и ги пускат събота и неделя да си ходят. За рецидивисти и уруди - централният. Има и обществено полезен труд, глоби и пробации.
            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

            Comment


              Коментарът на мечока много точно потвърждава думите на Жан-жак Русо, че там където липсват знания, управлява емоцията- харесвам-нехаресвам. Имаш зъб на някого, или му завиждаш - пишеш донос, крадеш или повреждаш имущество, това и до днес не се е променило. Иначе си мисля, че решението е общественополезния труд- да метеш улиците. Ако това не те пречупи, не знам кое би могло.

              Comment


                Едно тестче на тема лингвистика:

                Comment


                  Кухулин написа Виж мнение
                  Едно тестче на тема лингвистика:

                  http://postnauka.ru/tests/62865
                  9/10

                  Comment


                    Неслучайно бащата на съвременната криминология Чезаре Ламброзо счита че в основни линии престъпника е такъв по биологични причини и средата влияе,но доста слабо.
                    Пълни глупости. Нито Ломброзо е баща на криминологията, нито в теорията му има и грам факт. Да се нарича този "баща на криминологията", при това съвременната, показва повече от елементарно непознаване на темата.

                    Comment


                      Zalmoxis написа Виж мнение
                      9/10
                      Е това е, роден лингвист

                      Comment


                        Кухулин написа Виж мнение
                        Е това е, роден лингвист
                        И аз също!

                        2/10


                        И за да не излезе че се фукам, реално е 1/10. Единственият въпрос на който знаех отговора беше за Баският език, втората точка я спечелих случайно
                        This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                        Comment




                          Каква малоумна руска пропаганда.
                          "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                          "But I know none, and therefore am no beast."

                          (Richard III - William Shakespeare)

                          Comment


                            https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net...11&oe=57831851

                            Comment


                              Аз изкарах 4 от 10, хем навремето съм учил нещо от лингвистика, ама мнооого отдавна. Но въпросите бяха специфични, половината от тях - твърде специфични. А посланието за английския език е... забавно .

                              Comment


                                Не знам какво толкова ви впечатлява английския език. Не че много го е закъсал, но няма как да стъпи на китайския, примерно. Вероятно хинди и испанския също го дърпат, а може би и арабския.

                                ПП Гугъла даже и френския бута, заради негрите

                                Want To Know The Language Of The Future? The Data Suggests It Could Be...French
                                Last edited by Кухулин; 15-04-2016, 10:06.

                                Comment

                                Working...
                                X