Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Археологически и палеонтологически новини и открития

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #31
    Обаче, както щяхте да знаете ако следяхте рубриките ми , през 2019 г. датировките на тези испански пещери бяха подложени на разгромна критика:

    Изображенията в испански пещери, които през 2018 г. бяха датирани с уран-ториев метод като направени преди повече от 60 000 години, когато в Европа са живели само неандерталци, обосновано са подложени на съмнение. По точно, оспорена е методологията на датировките, която е мека казано непрецизна. Общо взето почти директни обвинения в нагласяване и направо мошеничество. Когато са получавани няколко възможни дати, са вземали само най-древната, не са датирали пигментите с С14, странности при вземане на пробите, несъобразяване с една особеност на уран-ториевия метод, която би могла да даде удревняване на датата.
    https://istoriata.net/viewtopic.php?...tart=75#p15061
    Подробно на руски https://22century.ru/popular-science...erian-cave-art
    и оригиналът на английски: https://www.sciencedirect.com/scienc...47248418302914


    Still no archaeological evidence that Neanderthals created Iberian cave art


    Така, че, засега по-стара, несапиентна пещерна живопис не се потвърждава.




    ОБАЧЕ:


    thorn

    Средновековните църкви в България

    Comment


      #32
      Обаче има една статия именно на Дробышевский (Голъм пак не е внимавал )

      Самое-самое древнее искусство. Опять. Но на Калимантане

      Гонка за древностью продолжается. Давно ли гремела сенсация про изображение не то тюленей, не то ДНК на сталактите в испанской пещере Нерха с датировкой 42,3-43,5 тыс.л.н.? А сколько шуму наделали датировки от 17,8-30,7 до 39,9-44 тыс.л.н. для пятен, отпечатков рук и рисунков бабирусс в пещерах Марос на Сулавеси? Уже в этом году археологи содрогнулись, узнав о неандертальском творчестве в трёх испанских пещерах: Ла Пасиега – 51,6-79,7 тыс.л.н. (со средней 64,8 тыс.л.н.), Ардалес – 32,4-68,1 тыс.л.н. (со средней 65,5 тыс.л.н.) и Мальтравиесо – 41,7-70,1 тыс.л.н. (со средней 66,7 тыс.л.н.).


      Която допуска някакви може би денисовци в доста късен период на Борнео и ги свързва с възможността да са автори на едни от най-старите пещерни изображения там, които до преди откриването на онези от Сулавеси се смятах и за най стари въобще, но завършва и с едно още по-загадъчно изявление:

      А на закуску – наибольшие возможные датировки из ещ¸ двух пещер восточного Калимантана: рисунок животного из Лианг Карим 82,6 тыс.л.н. и отпечаток руки из Лианг Тевет103,3 тыс.л.н.!!!

      Конечно, это максимальные даты, они могут быть сильно моложе, но мечтать-то не запретишь!..
      https://www.researchgate.net/figure/...fig6_328790451 - тук може да видите за какво става въпрос.

      И още нещо - това е открито в Денисовската пещера и уж било фигурка на лъв от мамутска бивна и и е датирано на 45 000 години. Ако е вярно, денисовците може и да са били художници. Ако са денисовците де.


      Данные радиоуглеродного датирования, которое было произведено в Университете Оксфорда, а также результаты оптико-люминисцентного датирования в Вуллонгонгском Университете (Австралия) показали, что возраст отложений, в которых была найдена фигурка около 45 тысяч лет.
        20 ноября в Институте археологии и этнографии СО РАН состоялась традиционная пресс-конференция по итогам полевого археологического сезона 2019 года, в которой приняли участие представители руководства ИАЭТ СО РАН, руководители отрядов и более десяти средств массовой информации регионального и федерального значения. По материалам встречи со СМИ в первые несколько часов в свет вышли десятки сообщений


      thorn

      Средновековните църкви в България

      Comment


        #33


        thorn

        Средновековните църкви в България

        Comment


          #34
          А, аз и не твърдя, че много внимавам в тези неща (уви, напоследък колкото имам време, то е докато работя да слушам разни публични изпълнения и подобни (аудио) канали и, естествено, не запомням всичко, камо ли пък особено да внимавам - аз затова и споменах, че съм на някакво съвсем средно ниво с тези неща). Иначе ако размишляваме логично, може да се предположи, че изкуство под една или друга форма би трябвало да е създавано и от по-ранните видове, просто шансовете да се намери нещо не са големи. Вероятно вече са имали членоразделна реч, създавали са украшения, логично е да са отивали и по-далеч.

          Comment


            #35
            Благодаря, Thorn. Подробно и добре развито с познаване на материята, браво.

            Но в крайна сметка отговорът е, че рисунките от Калимантан най-вероятно са дело на сапиенси, нали така? Не знам какво точно трябва да се разбира под "чисто биологически разлики" с кроманьонците, но ми се струва, че не би трябвало да са големи.

            Как мислите, дали скулптурата и музиката (и танцът) не са по древни изкуства от живописта? Те са приложни все пак, докато в рисуването има повече чисто естетически елемент.
            Човешката глупост е безпределна, защото разумът му е неограничен!

            Comment


              #36
              Да, почти със сигурност рисунките от Калимантан са дело на сапиенси. Освен ако се потвърдят ранните дати, тогава сапиенсите още не са излези от Африка. И по-точно - излизали са, още преди 120 000 години, но са стигнали само до Близкия изток и при това се смята, че са изчезнали. Смята се, че практически цялото извънафриканско човечество е потомство на вероятно еднократна миграция преди около 80 000 години през Баб ел Мандебския проток.


              thorn

              Средновековните църкви в България

              Comment


                #37
                Как мислите, дали скулптурата и музиката (и танцът) не са по древни изкуства от живописта? Те са приложни все пак, докато в рисуването има повече чисто естетически елемент.
                Нищо чудно да са по-стари, има логика. Лошото е, че едва ли ще може да се докаже (както стоят нещата с речта), поне за танците. За скулптурата - нали има доста находки, макар че едва ли е отделна от рисунките (живописта). То цялата тази област зависи от случайни събития (находки), така че какво ще се мисли по въпроса след 20 години...

                Comment


                  #38
                  По онова време там вече е имало съвременни хора. Да ги наречеш кроманьонци не е особено коректно. Кроманьонците все пак са западноевропейци, вероятно са имали значителни различия с "индонезийците", възможно е и чисто биологически.
                  Какъв тип биологични рязличия? Четох че гените за светла кожа, а по-късно светли очи, са доста по-късно “изобретение” отпреди двайстина хиляди години.
                  This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                  Comment


                    #39
                    Де да ги знам какви. При тогавашните хора е имало понякога силни морфологични разлики, освен с този навик за междувидов секс са се получавали някакви хибриди. Само, че при кроманьонците те ще се с неандерталци, а в индонезия такива не са се въдели, така че са се кръстосвали с местните неясно какви. Най-вероятно денисовци, но може и да са късни еректуси или въобще някакви неизвестни още видове.

                    Отделно, че през палеолита раси си е имало. Но други. Комплексът признаци на големите раси е късно сформиран, но раси, с различни от съвременните отличителни признаци е имало и преди това.
                    Last edited by Thorn; 26-01-2021, 12:30.


                    thorn

                    Средновековните църкви в България

                    Comment


                      #40
                      Съкровище от 7000 сребърни и 4 златни монети открито в Унгария


                      В тая тема за каквото и да се пише, през няколко поста има гърне с пари


                      Мястото е Ujlengyel (не знам как се чете това, може би Уйлиндьел), на около 50 км югоизточно от Будапеща. Още през 2019 са открили около 150 монети, а при голямо търсене през 2020 от археолози от Ferenczy Museum и доброволци с металотърсачи са ги докарали до 7000. Плюс четири златни монети.


                      Всичко това било в малка шахта, сложено в гърне, което се счупило при оран.

                      Интересни са датировките. Има денарий на император Луций Вер от II век, има дузина по-късни аквилейски денарии, но основното са сребърни монети на унгарски крале от 15-16 век. Матиас Корвин, Ласло и Лайош, при когото страната попада под турско робство. Вероятно при това нашествие са заровили и съкровището.

                      Имало е е четири златни флорина на Матиас Корвин. По онова време цялото съкровище се е равнявало на 74 златни флорина, с които е могло да се купят 7 хубави коня. В статията сравняват покупателната стойност на тези пари със сумата, необходима днес за луксозна кола.






                      Last edited by Thorn; 26-01-2021, 12:30.


                      thorn

                      Средновековните църкви в България

                      Comment


                        #41
                        В Лион са намерили останки от римски водопровод. Тръбите са били от дъбови стволове. С14 и намерени монето го датират от времето на Август.



                        L’Inrap et le service archéologique de la Ville de Lyon (SAVL) ont découvert une double conduite en bois appartenant probablement à l’aqueduc romain de l’Yzeron. Cet ouvrage hydraulique revêt un caractère exceptionnel car un tel dispositif n’avait encore jamais été observé sur les quatre grands aqueducs romains lyonnais.


                        thorn

                        Средновековните църкви в България

                        Comment


                          #42
                          Всъщност забележително е че само около половин век след завоеванието на Галия Рим влага безумно огромни инвестиции в "колонията". Появяват се хипермодерни градове с хипермодерна инфраструктура. Водата е идвала от десетки километри далечина. Като за местните туземци, това си е космическа технология. При това галите далеч не са били най-изостаналите диваци.


                          thorn

                          Средновековните църкви в България

                          Comment


                            #43
                            В некропола Сакара в Египет са намерени 52 запазени антропоморфни саркофага от епохата на Новото царство - XVIII и XIX династия. Сега, през януари 2021 г.

                            Заки Хауас серийно разкопава този некропол, който всъщност е най-ранния некоропол на Мемфис, ползвал се е още от I династия. Там е прочутата пирамида на Джосер.





                            Click image for larger version

Name:	0d0779c1038661114160791a81a5e8e3.jpg
Views:	1
Size:	23.4 КБ
ID:	555872

                            Разбира се има мумии, статуетки ушебти, текст от книгата на мъртвите, релефи, даже бронзова брадва.

                            Но там разкриха през септември 59 саркофага от времето на Късното царство, а през ноември още 100 подобни. Чак такива сериини разкопавания не ми изглеждат добре.

                            Шахтные захоронения содержат мумии знатных египтян и разнообразный погребальный инвентарь
                            Last edited by Thorn; 29-01-2021, 14:43.


                            thorn

                            Средновековните църкви в България

                            Comment


                              #44
                              Thorn написа Виж мнение
                              По онова време цялото съкровище се е равнявало на 74 златни флорина
                              Замислих се покрай коментара на Васко в другия форум - а не е ли странно 7 000 сребърни монети да се равняват на 70 златни?

                              Comment


                                #45
                                Така пише там откъдето съм го взел.

                                -------------------------------------------------------------

                                Аз пък се замислих защо са зелени.


                                thorn

                                Средновековните църкви в България

                                Comment

                                Working...
                                X