Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Археологически и палеонтологически новини и открития

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    Изследване на дървена дъска от Хеопсовата пирамида показва, че тя е по-стара от самата пирамида поне с пет века!

    Историята е наистина много интересна. През 1872 г. британският инженер Уайнман Диксън изследвал т. нар. "въздуховоди" - тесни канали, излизащи от "камерата на царицата", но не достигащи до повърхността на пирамидата (там има и "камера на царя" с въздуховоди, които я достигат).

    В тях той намира три загадъчни древни предмета: кълбо от диорит, загадъчен меден инструмент, приличащ на двойна кука (той някога е имал костена дръжка) и дъсчица от кипарис.

    Куката и кълбото от 1972 г- са в Британския музей.




    А дъската се е била затрила някъде. По-точно, дъщерята на някакъв доктор Грант, който бил работил с Диксън, през 1946 я дарила на университета в Абърдийн, но после за нея забравили. При работа с някакви архивни документи през 2001 г. поне разбрали, че би трябвало да е там, ама къде точно никой не знаел. Складовете на един музей понякога са най-надеждното скривалище!


    В края на 2019 служителката на музея Abeer Eladany преглеждала колекцията и намерила кутия за пури със старото египетско знаме:




    А вътре казаната дъсчица, вече нацепена на трески:




    Зарадвали се на откритието и направили датиране с С14. И тадддаааааа-м - дъската е от около 3341–3094 пр. н. е., което е времето на ледения човек Йоци, а не фараона Хеопс, който е фараонствал през първата половина на 26 век.

    От чий зор вътре в пирамисата се е търкалало парче дърво на 500 до 800 години, никой не знае.



    thorn

    Средновековните църкви в България

    Comment


      #17
      Рекордът за най-стара пещерна живопис подобрен за пореден път! На остров Сулавеси, в пещерата Леанг Тедонгнге са открити животински изображения на 45 500 г.






      Последните години на два пъти пусках теми за открита най-стара фигурална пещерна живопис:

      Първо през 2018 г. излезе новината, че в пещерата Lubang Jeriji Saléh на остров Борнео, или както е в момента официалното му индонезийско име - Калимантан, са открити изображения на животни, вероятно местен вид диво говедо на възраст поне 40 000 години (но има възможна датировка и 52 000 години).




      Доста подробно съм писал тук https://istoriata.net/viewtopic.php?p=6542#p6542 и в следващите постове.


      Обаче рекордът беше подобрен в края на 2019 г., когато излезе новината за открити рисунки на хора и животни в пещерата Леанг Булу Сипонг 4 на съседния остров Сулавеси (старо име- Целебес) на възраст 43 900 години.




      Подробно тук https://istoriata.net/viewtopic.php?...5%D0%BE#p16669 и слидващити постове:

      Там беше споменато, че на острова има 242 пещери с изображения, повечето на показания югозападен полуостров





      така че с нетърпение очаквахме резултати от техните проучвания и ето рекордът е подобрен отново и то от същия екип под ръководството на австралиеца Максим Оберт (Maxime Aubert) :

      Изображения на местни диви свине Sus celebensis



      датирани отпреди 45 500 години са открити в пещерата Леанг Тедонгнге ( Leang Tedongnge). Всъщност те са открити още през 2017 г. но едва сега е установено колко са стари.




      to be continued
      Last edited by Thorn; 23-01-2021, 21:16.


      thorn

      Средновековните църкви в България

      Comment


        #18
        Една малко по-голяма снимка:







        Как е направено датирането?

        Върху изображението има калцитни налепи, които могат да бъдат датирани с уран-ториев метод. В случая са използвани налепи на крака на свинята:






        Изледователите са открили и още изображения на свини в друга пещера - Леанг Балангаджайя 1 (Leang Balangajia 1)





        Датировката им е между 73 400 до 32 000 години назад. Впечатлява неточността от повече от 30 000 години, но засега науката толкова може.


        П.П. Интересното е, че и в едната и в другата пещера нпод главите на свините има някакви израстъци като брадавици, които не е ясно какво представляват.



        Подробно може да прочетете на сайта ScienceAdvances https://advances.sciencemag.org/content/7/3/eabd4648


        Преразказано - на много сайтове, примерно на https://nplus1.ru/news/2021/01/14/sulawesi или на https://www.bbc.com/news/world-asia-55657257




        Накратко - със сигурност хората са рисували фигури на животни поне приблизително от около 45 000 години. Много е възможно при изследване на на други пещери на Сулавеси, Борнео или други индонезийски острови (те тогава не са били острови, а част от азиатския континент) да открият и по-стари изображения от тези и рекордът отново да бъде бит, бъдещето ще покаже.

        -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
        to be continued


        thorn

        Средновековните църкви в България

        Comment


          #19
          хората са рисували фигури на животни поне приблизително от около 45 000 години.
          Има ли предположения кои хора са оставили тези рисунки?
          Човешката глупост е безпределна, защото разумът му е неограничен!

          Comment


            #20
            Май засега все за кроманьонци (т.е. съвременни хора) става въпрос, нещо не съм попадал да са открили неандерталски (или нечии други) скални рисунки (а току слушам разни онлайн лекции и прочее материали (за радост, текущата ми работа позволява подобно нещо), да речем, на Дробишевски, все нещо щеше да спомене по въпроса).

            Между другото, темата е много добра, браво на Торн.

            Comment


              #21
              Вероятно това дето прилича на свиня е местен ендимичен вид наречен “бабирус” и израстъците са четирите бивни, които са характерни за него.



              Click image for larger version

Name:	7B3489AC-06D6-46A6-B0AE-E9681D31DDCC.jpeg
Views:	1
Size:	353.5 КБ
ID:	555852
              This is my signature. There are many like it but this one is mine.

              Comment


                #22
                Включвам се само да изразя раздразнението си от намека, че римляните са сърбали ей така от някакъв казан. Не съм се заравял в подробностите от новините, но много бих се изненадал, ако изводът е, че всичко е било в един съд. Амазон направи едно сравнение със Средновековието, в което също не съм много убеден. Вярно е, че най-ефективният метод да се използват всички калории от месото е то да се свари. Обаче няма как да ядат претоплена супа, като първо нямат хладилник, в който да я държат, т.е. тя ще се развали бързо и съответно е трябвало да се изяде веднага. Това, което са пазили, са разни сушени и осолени работи. Амазон също ги описва едва ли не като прасета, не знам защо го казва това, може би заради влиянието на холивудските филми. Хората всъщност са имали някаква представа за хигиена, но средствата им са били много по-ограничени. Още нещо - точно средновековните селяни няма да се тъпчат с петнайсет вида месо, каквото всъщност нямат, ами ще си го сготвят специално за празника и ще го направят да е хубаво. Вече при римляните е съвсем друга история. Не знам дали някога сте мярвали готварските им рецепти, ама такова нещо като тази чорба, която описвате, няма никакво място там. Кухнята им е била доста изтънчена, макар че вкусовете са били малко по-различни от днешните.

                Comment


                  #23
                  Това което е готвел Апиций и това което са яли в долнопробните помпейски кръчми не е имало много общо.


                  thorn

                  Средновековните църкви в България

                  Comment


                    #24
                    Какви прасета? Кой пише за прасета? Естествено че са нямали хладилник, макар някой да са имали достъп до лед и прости начини да го съхраняват. Остава другата алтернатива - да държат останалата храна топла. И в някой отношения са били доста по-грамотни кулинарно от нас. Използвали са повече подправки със сигурност, дори бедните. Докато за богатите сандъчето с подправките е заемало централно място в кухнята. Рецепти от онова време има останали достатъчно, има и историци, които основно с това се занимават.

                    Разбира се освен топло и студено, са имали и сруги начини да съхраняват печено месо. Примерно залято в патешка, или гъша мас. Въобще кулинарната тема е много интересна.

                    А ти за кой холивудски филм пишеш? Някой конкретен, или просто демонстрираш превъзходство?
                    This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                    Comment


                      #25
                      Thorn написа Виж мнение
                      Това което е готвел Апиций и това което са яли в долнопробните помпейски кръчми не е имало много общо.
                      Да, и аз това си помислих, но както сам казваш, този термополий изглежда разкошно.

                      Ето какво казват археолозите: "The contents of two other jars remain to be analyzed, but Chiara Corbino, the archaeozoologist involved in the dig, said it appeared that they contained two kinds of dishes: a pork and fish combination found “in other contexts at Pompeii,” and a concoction involving snails, fish and sheep, perhaps a soup or stew. Further analysis is expected to determine whether vegetables were part of the ancient recipe.

                      “We will analyze the contents to determine the ingredients and better understand what kind of dish it was,” she said. For now, she thinks the thermopolium probably served a stew or soup that included “all these animals together.”"

                      Изглежда, че гозбите наистина са били доста смесени и не звучат особено апетитно, но остава впечатлението, че все пак следват някакви определени рецепти. Също така храната май изглежда по-богата и разнообразна от това, което най-бедните са можели да си позволят.

                      А ти за кой холивудски филм пишеш? Някой конкретен, или просто демонстрираш превъзходство?
                      Не знам, просто останах с такова впечатление.

                      Comment


                        #26
                        Аз наистина съм чел някакви истории за вечно врящи тенджери, със седмици врящи непрекъснато, в които само добавят ингредиенти и после бъркат с черпака и сипват по паниците. Лошото е, че май съм ги чел в художествена литература.


                        thorn

                        Средновековните църкви в България

                        Comment


                          #27
                          Откакто не съм модератор, не мога да си модерирам стари мнения. Забелязах, че в постинга с индонезийскити пещери съм сложил снимка на свиня на мястото на картатата на Сулавеси с района на пещерите - това го оправих, но в първоначалния постинг за Помпей се е е затрила картата с районите на града. Пускам нова такава тук. Всички последни открития се правят в V-ти район.



                          thorn

                          Средновековните църкви в България

                          Comment


                            #28
                            Thorn написа Виж мнение
                            Аз наистина съм чел някакви истории за вечно врящи тенджери, със седмици врящи непрекъснато, в които само добавят ингредиенти и после бъркат с черпака и сипват по паниците. Лошото е, че май съм ги чел в художествена литература.
                            Should you nosh like your ancestors and survive the winter with a never-ending pot of fridge scraps? Maybe not — the whole thing was likely a myth

                            Comment


                              #29
                              Ми ето - съществувало е като явление.


                              thorn

                              Средновековните църкви в България

                              Comment


                                #30
                                Обикновен лаик пита:

                                Има ли предположения кои хора са оставили тези рисунки?
                                Голъм отговори:


                                Май засега все за кроманьонци (т.е. съвременни хора) става въпрос, нещо не съм попадал да са открили неандерталски (или нечии други) скални рисунки (а току слушам разни онлайн лекции и прочее материали (за радост, текущата ми работа позволява подобно нещо), да речем, на Дробишевски, все нещо щеше да спомене по въпроса).

                                Това което аз знам по въпроса е следното:

                                По онова време там вече е имало съвременни хора. Да ги наречеш кроманьонци не е особено коректно. Кроманьонците все пак са западноевропейци, вероятно са имали значителни различия с "индонезийците", възможно е и чисто биологически. По-стари човешки видове май вече е нямало - те не преживяват с дълго срещите със съвременните хора. Все пак не изключвам там да са се мотали някакви еректуси, хобити, денисовци или някакви още незнайни видове, намеци за каквито има в геномите от югоизточна Азия. Да не говорим, че и "кроманьонци" може и още да не е имало в природата. По това време хората тъкмо са навлизали в Европа, буквалоно точно в онези години и дали са се добрали вече до сегашна Франция, къдете е тази пещера Кро Маньон не е ясно. Май още не.

                                Както и да е, това беше просто за разчесване на езика. Обаче нямаме сведения за стенописи с авторство по-старите човешки видове. Не се отрича изцяло наличието на някакво абстрактно мислене, ритуали, евентуално и някаква форма на изкуство, мазали са тям нещо с охра, имат някакви резки, които могат да минат за някакви геометрични украсявания, ако и да е спорно, но няма фигурална живопис.


                                С едно знаменателно изключение:

                                През 2018 г. написаха за не особено атрактивни мацаници в три испански пещери, датирани отпреди ПОВЕЧЕ от 60 000 години! По това време в Испания не е имало сапиенси, значи неандерталците първи са почнали да се занимават с пещерна живопис.



                                Споменал съм го тук:


                                кратко на български го има тук:



                                Подробно на руски го има тук:

                                https://antropogenez.ru/single-news/article/702/ - и между другото, Голъм не е внимавал, статията е на Дробышевский. Въпреки, че той се изказва доста предпазливо. И както ще видим - има основания за това.

                                А тук е оригиналът на проучването в Science: https://science.sciencemag.org/conte.../6378/912.full


                                До тук добре....


                                thorn

                                Средновековните църкви в България

                                Comment

                                Working...
                                X