Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Археологически и палеонтологически новини и открития

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #46
    Накара ме да го потърся и ме изпоти. Помня, че тогава гледах няколко сайта, не само тези в линковете и помня, че беше на английски. Но сега не го намирам, може някой да си е изменил текста впоследствие. Но отлично го помня и помня също, че и мен ме впечатли.


    thorn

    Средновековните църкви в България

    Comment


      #47
      уф не го намерих на английски, но не съм го измислил - ето го на унгарски от фейслука на музея:

      A leletegyüttes korabeli összértéke körülbelül 74 aranyforinttal lehetett azonos, amin az akkori időben 7 lovat, ma pedig egy luxusautót lehetne vásárolni.


      Нито знам унгарски, нито сайта пуска специфичните им символи, но според гугъл транслейта точно това пише - че се равняват на 74 златни флорина - 7 коня или луксозна кола.



      thorn

      Средновековните църкви в България

      Comment


        #48
        Thorn написа Виж мнение
        Аз пък се замислих защо са зелени.
        Мда. Явно меден примес, което отговаря и на моя въпрос.
        Мерси за линка.

        Comment


          #49
          Чудя се за какво благодариш. Купчина парички - донякъде е любопитно, все пак е намерено "съкровище", ама кое му е интересното? Даже не е някаква особена новина.


          thorn

          Средновековните църкви в България

          Comment


            #50
            В мезолита в устието на Рейн и Шелда са правели харпуни от човешки кости.

            Екип от Лайденския университет, ръководен от Joannes Dekker изследвал назъбени накрайници за харпуни отпреди 11-8 хил. години - т. е. от времето след последния (засега) ледников период, когато още е съществувала Догерланд. Тогавашното население доста е ползвало морска храна. Оставили са невъобразимо огромни хълмове от стридени черупки например. Та, значи - ползвали са харпуни от кост. Изследването е било на тема - от какви точно кости. Подбрали 10 харпуна от над 1000 намерени и установили, че два от тях са от човешки кости. Осналите вероятно от кости на елен.

            За чий зор са им трябвали човешки не се знае. Както обикновено се казва в археологията, когато артефактът е неясен - вероятно с ритуални нужди.









            thorn

            Средновековните църкви в България

            Comment


              #51
              Поредното гърне с пари




              Тоя път е наистина любопитна история.

              През 1935 в полето около град Слушков в централна Полша намерили повече от 13 000 сребърни монети, заровени там в началото на 12 век. Най-голямото полско средновековно съкровище.

              Обаче обстоятелствата на намирането не били читаво документирани, затова миналата есен археолозите отишли да поразпитат слушковците за съкровището. Намерили някакъв възрастен местен поп, т. е. ксендз, който им казал, че е чул от стари хора, че съкровището е намерено навремето не там, където археолозите си мислели, ан даруго място.

              Отишли на другото място, хванали металотърсача и намерил гърне с още 6500 монети, гривни и четири златни пръстена.


              The discovery was made by archaeologist Dr Adam Kędzierski from the Institute of Archaeology and Ethnology of the Polish Academy of Sciences.






              На единият пишело на кирилица" Господи, помагай на твоята робиня Мария." Откъдето им светнало чие може да е било това чутовно богатство. Работата е там, че Мария е била руската жена на един от най-висшите полски велможи Пиотр Влостович, който се забъркал в междуособиците след смъртта на крал Болеслав III Кривоустия, бил пленен и ослепен, а после показал добри способности за регенерация и си възвърнал зрението.

              Явно е заровил богатството заради превратностите на живота, обаче защо не си го е прибрал, не е ясно, щото в края на живота си все пак си е възвърнал положението. Необяснимо ми е тогава защо хазната му е останала зоровена в полето, а не в сандък в замъка му.








              thorn

              Средновековните църкви в България

              Comment


                #52
                В Англия открити бръмбари на 3800 години.



                През 70-те години някакъв фермер от Източна Англия намерил тези мъртви бръмбари в парче дърво в някакво блато в земите си. И и пратил в музея по есетествена история в Лондон ( London's Natural History Museum) за да проверят дали не са някакъв инвазивен вид. Там ги класифицирали като обикновени бръмбари сечковци Cerambyx, обитаващи Южна Европа и не им обърнали внимание. Дървото с насекомите благополучно било натирено в склада на музея.





                Обаче дошло ново време с нови технологии и ентомологът на музея Макс Баркли решил да провери кога пък в Британия са живели такива бръмбари, каквито сега не живеят там. Изследвали дървото, в което били буболечките и тадаам - възраст около 3750 години. Времето на Хамурапи и хиксоското завоевание в Египет.

                За отбелязване е, че в съвременна Англия на тези бръмбари им е студено и не виреят там. Глобалното затопляне тогава е било по-сериозно


                The radiocarbon dating found the beetles and the oak to be 3,785 years old.

                The farmer's land near Ramsey in Cambridgeshire would have looked very different back then.

                It was the Bronze Age, and we think these islands were experiencing relatively dry and warm conditions. We don't have thermometer records but many other similar "proxies" suggest this.

                Two British insects shut away in a museum drawer for over four decades are nearly 4,000 years old.




                thorn

                Средновековните църкви в България

                Comment


                  #53
                  Не че е особено инетерсно, но все па е любопитно:


                  В Египет са намерили някаква мумия, късна - от елинистическия или даже от римския периоди, на която кой знае защо са и сложили златен език.






                  thorn

                  Средновековните църкви в България

                  Comment


                    #54
                    В Мексико сити продължават малко по малко да разкопават големия храм на ацтеките (Templo Mayor).

                    В "параклис", посветен на бога на войната Уицилопочтли (ужас, ще си счупя езика, а имам приятелка, която реално говори науатл) в началото на 2020 e открит релеф на орел от местен червеникав вулканичен камък. Общо взето там са намерени около 60 релефа, откриват ги повече от 100 години и като се има предвид, че храма е под центъра на града, има да откриват още много, но този е най-голям 106 Х 70 см и най-добре запазен. Всъщност това е украса на пода на "параклиса" и отлично запазен, защото е бил затрупан още по ацтекско време при преустройство на храма. Датира от времето на Монтесума I (1440-1469), в Европа вече е било Ренесанс е с барут, компас и печатни книги, но така е - развитието е неравномерно.




                    Click image for larger version

Name:	foto3.jpg
Views:	1
Size:	385.4 КБ
ID:	555893






                    thorn

                    Средновековните църкви в България

                    Comment


                      #55
                      "Ужасният вълк" Canis dirus от праисторическа Северна Америка всъщност не е близък роднина с истинските вълци.


                      Прототипът на страшните вълчища от Песен за огън и лед, така нареченият dire wolf или ужасен вълк е обитавал Северна Америка допреди около 16 хил. години и е изчезнал заедно с основната част от останалата американска мегафауна. Причините са спорни - климатични изменения или неочеквана среща с още по-ужасен хищник - Homo sapiens, но в случая същественото е друго:

                      След генетично изследване на останките на тези "вълци" се оказва, че те не са близки роднини с истинските вълци. Нещо повече - предците им са се разделили преди около 5.7 млн. години, което е билзко до времето, когато предците на хората са се отделили от предците на шимпанзетата.


                      Предполага се, че Ужасният вълк се е формирал в условията на изолация в Северна Америка, докато останалите вълци и вълкоподобни са с родина Стария свят.

                      интересното е, че доката са съществували заедно с истинскит вълци в Америка, те практичски не са се смесвали. В генома на съвременните вълци и кучета (или поне у тези, които са изследвани) няма следи от гени на ужасния вълк.





                      «Ужасный волк» — крупный ископаемый вид псовых из Северной Америки оказался не близким родственником серому волку, хотя и очень похож на него. По данным генетиков, предки ужасного волка обособились почти 6 млн лет назад, а сходство с другими волкоподобными — результат параллельной эволюции. Даже те из нас, кто не разбирается в палеонтологии, согласятся: кого попало «ужасным волком» не назовут. Это замечательное животное, обитавшее в Америке с 250 до […]


                      thorn

                      Средновековните църкви в България

                      Comment


                        #56
                        А гърнетата с пари се сипят като от рога на изобилието.

                        Съкровище от 439 римски денария и 212 пергамски кистофори е открито още през 2019 край град Чавдархисар (античният Езана) в Турция.

                        Монетите от последните векове на римската република и от времето на Август. Били са в гърне, оградено то някакви керамични плачки на брега на местната река и според ръководителя на разкопките проф. Елиз Йозер вероятно са били скрити от някой висш римски офицер.

                        Монетите са наистина любопитни. Има сечени от с Цезар, от убийците му Брут и Касий, от Август, от Агрипа. А също и кистофори - местни западноазиатски, първоначално пергамски монети, които римляните секат ое векове след като завладяват бившето Пергамско царство.




                        Click image for larger version

Name:	1506552.jpg
Views:	1
Size:	529.6 КБ
ID:	555898



                        Click image for larger version

Name:	1506566.jpg
Views:	1
Size:	169.1 КБ
ID:	555896

                        Click image for larger version

Name:	1506550.jpg
Views:	1
Size:	172.2 КБ
ID:	555897





                        Kütahya'nın Çavdarhisar ilçesinde, "İkinci Efes" olarak da nitelendirilen Aizanoi Antik Kenti'ndeki çayda yürütülen kazılarda bir testinin içinde 651 gümüş sikke bulundu.




                        thorn

                        Средновековните църкви в България

                        Comment


                          #57
                          Десетки антични керамични статуетки открити в родината на дядо Коледа.


                          Която както знаем е град Мира в сегашна Турция, недалеч от Анталия. Но градът е бил важен и прочут и далеч преди рождението на епископа му Николай, който имал причудливата съдба да се превърне от християнски светец в дебела, червенооблечена и играчкочувалеста реклама на Кока Кола.

                          Та както казах, още векове преди това в Мира е имало религиозен живот, но не християнски. Имало е храмове, съответно е имало и култови фигурки. На богове като Аполон, Лето, Херакъл, Артемида, Афродита, но също и на смъртни. Малки фигурки от теракота, със следи от оцветяване. Няколко десетки такива са намерени при разкопки на римския театър в Мира, която тогава е била столица на римската провниция Ликия, но статуетките са по-стари, още елинистически.

                          Страхотни са наистина фигурките и наистина безкрайно по-интересни от скучните гърнета с пари.








                          "It is as if the people of ancient Myra were resurrected and ran through the time tunnel all together and came to our day"


                          П. П. Нямам никаква идея защо в статията не се споменават далеч по известните фигурки от Танагра, като се има предвид, че ликийските са техен аналог или по-скоро подражание. Гуглете ги и тях, те са доста по-хубави или поне по-запазени.
                          Last edited by Thorn; 13-02-2021, 16:37.


                          thorn

                          Средновековните църкви в България

                          Comment


                            #58
                            Между другото, някой въобще чете ли ги тези неща? Да ги продължавам ли въобще?


                            thorn

                            Средновековните църкви в България

                            Comment


                              #59
                              Доколкото има някакво значение, аз за това влизам тук. Избягвам да коментирам, за да не цапам. Ти, както и Даниц с неговите статии, давате малко цвят на мястото.
                              This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                              Comment


                                #60
                                Да, макар и не веднага. Повечето теми така или иначе са информативни, включително и за архив и сравнение след време.
                                Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                                Проект 22.06.1941 г.
                                "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                                Comment

                                Working...
                                X