Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Любими Български Владетели!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #76
    Ми без съмнение Калоян и Иван-Асен ||.

    Калоян трибвало само да поцарува едно 15/20 години още. Щяха да се научат те тогава. Далновиден дипломат, добър военоначалник, силен характер и човек мислещ за народа. Не случайно са му викали "добрия цар Иванчо."

    За Иван-Асен || няма кво да говорим. Разширява територията, моща и авторитета на България повече от всеки друг владетел, без тва да коства разорение на държавата и народа. Може би най-почитания български владетел от свои и чужди.
    Contra la estupidez, hasta los dioses luchan en vano.

    Злобата крепи човека, а мързела го грози!
    (собствен патент)

    Comment


      #77
      Дааам за Калоян навсякъде се споменава че е бил изключително едър човек и силен воин.И доста народи са си отдъхнали с неговата смърт.А и Иван Асен II наистина е най-уважавания български владетел щом французите от п***а си майна са искали да се сродяват с българския двор...Но монголците доста ни сипват макар въпросният цар да оставя относително стабилна държава след себе си...
      ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

      Comment


        #78
        Хан Крум, Цар Симеон ². Излишно е да питаш защо.
        Last edited by Док Холидей; 14-02-2005, 19:16.

        Comment


          #79
          Хм не е излишно и е добре да се пита защо иначе се губи от смисъла на форума. Обясни защо според теб точно тези владетели са най-добрите - аз мога веднага да ти кажа че княз Борис ² и Калоян са свършили също толкова важни дела - първия за образуването на българската народност в духовен план а втория с военните си успехи.

          Comment


            #80
            Хан Крум, заради способността му да прости опожаряването на Плиска и заради добрата му работа по Никифор. :aaa: Но най-вече заради законите, които ме карат да въздишам със съжаление, че не са прилагани и днес.

            Също и Хан Пресиан, които е спомогнал за обединяването на българи и славяни в Македония. Нека все пак не забравяме и неговият военачалник, които води армията му- неповторимият Кав-Хан Избул :fire:

            Comment


              #81
              А цар Петър? Четох наскоро,че е един от най онеправданите царе в ранната българска стория.
              Contra la estupidez, hasta los dioses luchan en vano.

              Злобата крепи човека, а мързела го грози!
              (собствен патент)

              Comment


                #82
                Цар Петър е интересна птица и заслужава отделна тема. Дълго време е смятан за слаб цар но новото поколение историци преобръща тази представа и добавя аргументи в своя полза. След време ще ви покажа темата ми по история от този период и може да си спретнем една дискусийка.

                Comment


                  #83
                  Това ще бъде интересно наистина. Някаква идея кога ще си свободен за да се позанимаем с тази тема?

                  Comment


                    #84
                    първо трябва да си избера откъса от темата и да го сложа и така след някоя и друга седмица но няма да забравя

                    Comment


                      #85
                      Кавхан Исбул наистина е доста интересна личност щото доста длъжко време е кавхан при някои от най-силните български ханове като се почне от Крум мине се през наместниците (някои ги смятат за ханове..) Омуртаг,Маламир и Пресиян като последните двама изглежда са разбрали важността на македонските славяни и присъединяването на Македония към Българското ханство(за разлика от някои държавници от началото на миналия век които е проиграват на комар)
                      ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

                      Comment


                        #86
                        Смяташ, че е влязъл в управлението още през около 814-815? Много рано ми се струва. Успехите му са по време на Маламир (831-836) и Пресиян (836-852). Някак повече от 35 години във властта при онази не много голяма продължителност на живот ми се струват доста освен ако няма сигурни извори за това.

                        Comment


                          #87
                          Erich Von Manstein написа
                          Смяташ, че е влязъл в управлението още през около 814-815? Много рано ми се струва. Успехите му са по време на Маламир (831-836) и Пресиян (836-852). Някак повече от 35 години във властта при онази не много голяма продължителност на живот ми се струват доста освен ако няма сигурни извори за това.
                          Доста дълго са живели тогава.Да не забравяме, че Борис умира на 2 май 907 година привечер,Ами надписа на Чългубоила Мостич, в който се споменава, че като навърши 80 лета напусна Чъргубоилството си и стана Черноризец. симеон умира на 63 години, синът му Петър на 70 и кусур,Самуил също е бил на 70 години коаго е получил сърдечен удар. Така че не е невъзможно кафхан Исбул да е бил близък саратник на крем и когато той става хан да му даде кавханството.Да предположим, че Исбул е бил на 30 години през 802 година, значи той става на 66 в началните години на управлението на Пресиан .Напълно улегнал и мъдър човек, който да доведе България до Могъщество :nworthy:
                          То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                          Comment


                            #88
                            Да, трябва да се има предвид, че макар по онова време средната продължителност на живота да е била изключително ниска, това се е отнасяло най-вече до "простолюдието" - хората с достъп до облаги и по-добра храна и грижи са могли да живеят значително по-дълго - примери за това има много. Но те са били много малко.

                            Comment


                              #89
                              Абе при прабългарите управляващата върхушка е била съставена от най-силните войни значи най-развитите като се има в предвид и по-добрата храна не ми е чудно че са живели по 60-70 години.Но 30 годишен за кавхан едва ли това все пак е втория след хана едва ли ще дадат тази титла на някой 30 годишен хлапак или е бил доста напред с материала А може би бъркам че е кавхан от времето на Крум но такива са ми сведенията.
                              ...Българите това е народът,който имаше всичко което е пожелавал,народ в който е придобивал титли онизи който е купувал благородството си с кръвта на неприятеля,народ при който бойното поле прославя рода,понеже у тях без колебание за по-благороден се смята ония,чието оръжие е било окървавено повече в сражение...

                              Comment


                                #90
                                Исбул е кавхан от времето на Крум.Да не забравяме, че след смъртта на Кардам през 802 година, той не е имал наследници-това автоматически значи смяна на управляващата династия.Може да се предположи, че е имало малък кютек между две или повече враждуващи групировки, от които победител излиза Крум, ако Исбул му е помогнал при възкачването на трона, защо да не стане кавхан?
                                То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                                Comment

                                Working...
                                X